Home » SEO » Yerel Web Siteler İçin SEO Nasıl Yapılır?
Yerel Web Siteler İçin SEO Nasıl Yapılır

Yerel Web Siteler İçin SEO Nasıl Yapılır?

Lokal Hizmet Veren İşletmeler İçin Müthiş SEO Teknikleri

 

Jeff Gilden

Forbes Yazarı Jeff Gilden

Yerel işletmelerin web siteleri için SEO nasıl yapılır? İşletmenizin lokal bazda hizmet veren bir internet siteniz var ve arama motorları sayfa sıralamasında başarılı SEO (Arama Motoru Optimizasyonu) stratejisi ile rakip internet sitelerinden nasıl daha fazla ziyaretçi çekilir öğrenmek mi istiyorsunuz? Yerel işletme derken, Pastane mi, Otel mi, Su tesisatçı mı, Çilingirci mi, Beyaz eşya tamir bakım servisi mi veya Halı yıkama fabrikası vb. mi? hiç fark etmez.

Yani daha açık bir ifadeyle kategorisi ne olursa olsun bu SEO stratejileri, lokal bazda hizmet veren tüm internet siteler için geçerli olduğunu unutmayın! Yerel işletmeler konu alırken örnek olarak adını koymak için çilingir işi yapan faaliyet alanından bahsedeceğim ancak, bu tüm yerel işletmeler için geçerli bir anlatım olacağı için rahatlıkla herkes kendine bir pay çıkarabilecektir. Peki yerel SEO nasıl yapılır? İşte detaylar…

Yerel İşletmeler Müthiş SEO Teknikleri

Lokal Hizmet Veren İşletmeler İçin Müthiş SEO Teknikleri

Dünyanın En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Çilingir Firması Siteniz İçin Yerel SEO Nasıl Yapılır?

Arama motoru optimizasyonu (SEO), yerel işletmeleri için eşsiz bir avantaj sunar. SEO çalışması, web sitelerin müşteriyi satın almaya hazır olduğu anda satış hunisinin altındaki müşteriyle kesişmesini sağlar.

Bu makalede, çilingirlerin SEO’larını nasıl geliştirebileceği ve sürekli müşteri akışından yararlanabilecekleri konusunda size yol göstereceğim.

İletişim Bilgilerin Ön Planda Olduğu Bir Site Oluştur

Yerel işletmelerin web sitelerini ziyaret ettiğinizde çoğunlukla işletmenin telefon numarasını sayfa içeriğin altında yer aldığını sıklıkla karşılaşırsınız. Bu yaklaşım biçimi, kullanıcının telefon numarasını görmek veya işletmeyle iletişim kurmak için sayfanın altına kadar inerek ancak o zaman telefon numarasını göreceğiniz anlamına taşır. 

Yerel bazda hizmet veren bir web sitene tavsiyem, menülerin üst kısımda bir telefon numarasının bulunduğundan emin olun. İdeal olarak, mobil kullanıcıların herhangi bir sayfa ile sitenize erişim sağladığında sizi tek tıkla kolayca arayabilmesi için tıklanabilir olması gerekir. Bazı müşteriler size e-posta göndermeyi tercih eder. Ayrıca E-postalarını ve telefon numaralarını toplayan ve onları hızlı şekilde geri aramanızı sağlayan bir iletişim formu oluşturmalısınız.

Son olarak, benzersiz satış teklifinize net ve koyu harflerle sunulmalı ve böylece müşterilerinizin rekabet yerine neden size gelmesi gerektiğini kolayca anlamanız gerekiyor. İşletmenizi farklı kılan nedir? Tecrübe seviyesi mi? Müşteri hizmetlerinin kalitesi? Müşterilerinizin şirketinizin neden en iyi olduğunu bildiğinden emin olun.

Sık Sık Hizmetlerinizin Konusunu İçeren Yazılar Yazınız

Tek sayfalık web siteleri geçmişte kaldı. Artık arama motorları içeriği zayıf ve güncel olmayan sitelere önem vermiyor. Hem müşterileriniz hem de Google, niş içinde otorite ve güncel derinliği gösteren bir web sitesi görmek istiyor.

Kullanacağınız yöntemlerden biri, sağladığınız her hizmet ve çözdüğünüz her sorun için bir sayfa oluşturmaktır. Örneğin, Yazı yazmak için konu bulmakta sorun yaşayan biriyseniz, günlük aktivitelerinizi konu alan yazılar kaleme almak iyi bir seçenek. Bu bir sayfayı hak ediyor.

Bazı müşteriler bir video inceleme servisi arıyor olabilir, bazıları ise bir sorunun nasıl çözüleceğini arıyor olabilir. Her biri için bir sayfa oluşturabilirsiniz. Bu yöntem yalnızca müşterinizin amacına daha iyi uymanıza yardımcı olmakla kalmaz, aynı zamanda sitenizi çilingir ile alakalı anahtar kelimeler için optimize etmenize yardımcı olur.

Her sayfada en az 500 kelime bilgilendirici içerik sağladığınızdan emin olun ve işinizi müşterinizin ihtiyaçlarına en üst düzeyde, kolay bir çözüm olarak sunun.

Yerel Hizmet Sunduğunuz Şehir Adını Sayfa Başlığında Bulundurun

SEO için yaptığımız her çilingirci, yapabilecekleri her şehri hedef almak istiyor. Bu yapılabilir, ancak uygun şekilde yapılması gerekir veya sıralama işlemini yavaşlatabilir.

Başlarken, harita adresinizin (aşağıya bakınız) bulunduğu şehre odaklanın. Birazda farklı bir iş alanı olarak örneğin bir su tesisatçı iseniz, ana sayfanızın başlığının o şehir adını ve “su tesisatçısı” içeren anahtar kelimesini içerdiğinden emin olun. Tüm iç sayfalarınız aynı zamanda bu şehir adını da içermelidir.

Şehriniz için arama motorlarında ilk sayfa görünürlüğünü sağladıktan sonra, diğer şehirlere de açılmaya bakabilirsiniz.

Google Maps İle İletişim Sayfanızda Canlı Site Haritası 

Web sitenizin iletişim sayfasında açık adresinizi içeren canlı Google Haritalar yapmalısınız.(üçüncü bölüm site kurma rehberi 5 nolu video ile yapabilirsiniz). Ayrıca, lokal bazda hizmet sağlayan su tesisatçılar için en büyük gelir faktörlerinden biridir. Birden fazla resme ve güçlü bir açıklamaya sahip yerel bir “Google Benim İşletmem” profili kurduğunuzdan emin olun. Ardından, Yerli arama motoru Yaani, Bing ve Yahoo Yandex Maps için de aynısını yapın. Müşteri bulunduğunuz yere gelmeyecek olsa da, bu coğrafi veri noktaları, işletmenizin yerel olarak demirlenmesiyle ilgili web sitenizi arama motorları sıralamanızda farlı kılmasına yardımcı olabilir.

Ayrıca web sitenizi bir gmail ile “Google Search Console” hesabı oluşturarak site haritası bildirmelisiniz. Site sahipliği doğrulama ve site haritası mutlaka oluşturun. Ayrıca, her yazınızda ziyaretçilerin yorum yapması için yoruma açık hale getirin. Yorumlar, çevrimiçi dünyadaki her şeydir ve elde edebildiğiniz kadar pozitif olmak istersiniz. Hemen haritaların başında görünmezken, bir şans elde etmek için bu listeleri ayarlamanız gerekir. 

Sosyal Platformlarda Sayfa linkleri Paylaşmak

Yerli ve yabancı popüler platformlar, forumlar ve diğer sosyal paylaşım sitelerinde siteniz hakkında paylaşım yaparak sayfalarınıza link vermek, farklı seviyelerde başarı sağlar. Ancak, yerel pazarınızda, bu işletme sayfaları Google’ın ilk sayfasında oldukça üst sıralarda yer alabilir. Bu yerel dizinlerin size çok fazla iş göndermesi beklenmez, ancak bu yerel alaka düzeyi sinyallerini oluşturmanıza yardımcı olur. Bu sistemleri su tesisatçı müşteriler için kullanarak, dört ay içinde Haritalar bölümünde ve organik olarak Google’da 3 numaralı sıhhi tesisat ve çilingirci iş kategorisi  örnek aldım. Bununla birlikte, yukarıdaki adımlar, herhangi bir işletme web siteleri, sürecin somut bir eylem planı ile önyükleme yapma niyetinde yardımcı olabilir.

Dünyanın En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*