Home » Google » Google’da Yerel Aramalarda Görünürlüğü Artırmak İçin 3 İpucu

Google’da Yerel Aramalarda Görünürlüğü Artırmak İçin 3 İpucu

Google’ın Önem Verdiği Üç Ürünlerinde Site Kaydı

Yerel müşterileri mi arıyorsunuz? Google’ın Üç Paketi’nde bir yer kazanmak için bu adımları uygulamak isteyeceksiniz.

Google günde 3,5 milyardan fazla arama gerçekleştiriyor. Bu aramalar milyonlarca farklı konuyu kapsarken, önemli bir kısmı kendi bölgelerinde bir işletme veya hizmet arayan kişilerdir ve Google’ı hem müşteriler hem de işletmelerin internet siteleri için en önemli araçlardan biri yapar.

Google'da Yerel Aramalarda Görünürlüğü Artırmak İçin 3 İpucu

Google’da Yerel Aramalarda Görünürlüğü Artırmak İçin 3 İpucu

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

İnternet Sitesi Kurma Rehberi

Son zamanlarda yayınlanan bir Manta raporuna göre, Google’ın tüketicinin yaşamındaki her yerde bulunmasına rağmen, birçok küçük işletmelerin web siteleri arama motorunda görünürlüğünü artırmak için zaman ayırmıyor. Manta CEO’su John Swanciger, küçük işletmelerin web sitelerini, Google’ın bu “Üçlü Paketi” nde yer almaya öncelik vermelerini şiddetle tavsiye ediyor.

Bu, birinin işletme türünü veya yerini aradığında (“yakınımdaki su tesisatçıları” veya “halı yıkama fabrikası” gibi) görünen bir Google Haritalar resmi eşliğinde, tercih edilen üç yerel işletmenin listesidir. Bakışlarını Yerel Üçlü Paket ile belirleyerek, küçük işletmelerin internet siteleri, aynı kategoride diğer rakiplerinden daha erişilebilir ve müşterilerden daha fazla çağrı ve ziyaret alabilir. Peki, küçük işletmelerin web siteleri bu optimum arama görünürlüğünü nasıl sağlayabilir?

Google’ın Yerel Üçlü Paket’inde Yer Almak İçin Birkaç İpucu

Web sitenizin yol tarifi için google haritalara kayıt yapın

Google Haritalar girişinizi oluşturun veya talep edin: Özellikler mobil android cihazlarda Google Haritalar üzerinde lokal arama hacimleri oldukça revaçta. İşletmenizin adresini Google Maps/Google Haritalar ile kaydedip, html kodunu Web sitenizin iletişim sayfasına yerleştirmelisiniz. Google maps girişinizi oluşturun veya talep edin: Arama devinin sürekli değişen algoritması göz önüne alındığında, işletmenizi talep etmeye başlamazsanız. Aksi halde Google’da alakalı kalmak zor olabilir.  İşletme sahiplerinden işletme bilgilerini talep etmek ve doğrulamak için belirli bir işlemi izlemelerini ister. Küçük bir işletmenin bir girişi yoksa, sahipler yeni bir giriş oluşturmak için benzer adımları izleyebilir.

Aşağıdaki eğitim videosu eşliğinde adımları takip ederek web sitenizin iletişim sayfası için Google haritalar kayıt yapabilirsiniz.

 

Google My Business (Google Benim İşletmem) İle Bir İşletme Profili Oluşturun

Küçük işletme sahipleri listelerini talep ettiklerinde, Google’ın ücretsiz hizmeti olan Google My Business, yani bunun Türkçesi “Google Benim İşletmem” ile geliştirmeleri gerekir. Bu özellik, kullanıcıların işletme girişlerini güncellemelerini ve genişletmelerini sağlar. Buraya ne kadar fazla farklı konular içeren sayfalar eklenirse, işletme müşteri aramalarında o kadar görünür olur.

Google Benim İşletmem Faydaları

Google Benim İşletmem Faydaları

Bir işletme web sitesi oluşturmak için bağlı web hosting, geniş bant genişliğine sahip olmasa bile, her işletme sahibinin içermesi gereken birkaç temel husus vardır: işletme adı, adres ve telefon numarası. Manta’nın raporu, Google Ads’i (Google Reklamlar) kullanan küçük işletme sahiplerinin yüzde 80’inden fazlasının web sitesinde zaten bu bilgilere sahip olduğunu buldu. Bu bilgileri listelerken, listedeki her şeyi web sitenizde göründüğü gibi eklemeniz önemlidir.

Ayrıca, Google Benim İşletmem sayfa kayıt profili oluştururken, yerel işletmenizin çalışma saatleri bulunmalıdır, çünkü bu genellikle müşterilerin aradığı ilk şeylerden biridir. Küçük bir işletme girişini desteklemek için kullanılan son unsur, güven veren bir görünüm ve işletme girişini daha belirgin ve dikkat çekici yapan işletme fotoğraflarıdır. Google’da bile bir resim hala bin kelimeye bedeldir.

 

Google Search Console – Google Arama Konsolu

Google, Search Consolu

Google, Search Console’de mülk doğrulaması ve harita kayıt

İnternet sitenizin “Google  Search Console”, yani bunun Türkçe ifadesi, “Google Arama Konsolu”nda site doğrulama ve xml site haritası doğrulama yaptığınızdan emin olun. Aslında en son yeni orjinal adı ile bilinen  Google Search Console’un ilk adı “Google Web Yöneticisi Araçları” (Google Webmaster Tools) olarak da bilinir. aşağıdaki eğitim videosu eşliğinde web sitenizi Google Search Console’da kayıt yaparak,  mülk sahipliği ve xml site haritası doğrulama yapmanızı önemle tavsiye ediyorum.

 

Web Sayfalarınıza Müşteri incelemelerini Teşvik Edin

Ayrıca web sitenizin sayfalarınızda yorumlara teşvik ederek izin verin ve olumsuz yorumları yanıtlayın. Fotoğraflara benzer şekilde, müşteri incelemeleri işletme girişimlerine güvenilirlik katar, işletmeye rekabet avantajı sağlar ve organik arama sonuçlarında daha görünür bir yerleşime yol açar. Değerlendirmeler ayrıca, potansiyel müşterilere bir işletmeden bekleyebilecekleri hizmetlerin bir anlık görüntüsünü sunar. Hiçbir işletme yalnızca olumlu müşteri geri-bildirimi beklememelidir, ancak küçük işletmeler için en azından mutlu müşterilerden inceleme talep etmesi önemlidir.

Ayrı bir Manta anketine göre, küçük işletme sahiplerinin yüzde 89’u, müşterileri aktif olarak incelemeyi teşvik etmiyor. Tüm işletmeler olumlu eleştiriler almayı umuyor, ancak negatif bir puan alırlarsa ne yapmalılar? En iyi seçenek, endişelerini tanıyan ve çözümler sunan internet siteleri, sayfalardaki yorum kısmına hem müşteriye ve hem de diğer ziyaretçilere doğrudan kibar bir yanıt sunmaktır. Belirli bir müşteri deneyimini düzeltemeyebilirsiniz, ancak incelemelere dikkat ettiğinizin gösterilmesi, tüm müşterilerinizle güven oluştururken çok uzun zaman alabilir.

Google aramaları, birçok müşterinin satın alma sürecinde önemli bir adım olduğu için, küçük işletme sahiplerinin işletme planlarına bir arama stratejisi eklemesi önemlidir. Google Yerel Üç Paketinde bir yer kazanmak, bir işletmenin çevrimiçi varlığını arttırır ve müşteri tabanına güven telkin eder. Google günlük hayatımızın önemli bir parçası haline geldi; iş arama görünürlüğü yönetmek için zaman ayırarak, oluşturduğunuz tek şey fırsatları en etkili bir biçimde değerlendirmektir.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

İnternet Sitesi Kurma Rehberi

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*