Home » Makaleler » WP-Admin’e Erişilemediğinde Tüm Eklentileri Devre Dışı Bırakma Adımları
WordPress Paneline Girişi Engelleyen Eklentiler Nasıl Pasif Yapılır?

WP-Admin’e Erişilemediğinde Tüm Eklentileri Devre Dışı Bırakma Adımları

WordPress Paneline Girişi Engelleyen Eklentiler Nasıl Pasif Yapılır?

 

Araştırmacı & Yazar Zamulmekan Binici

Araştırmacı & Yazar Zamulmekan Binici

Bir WordPress eklentisi uyumsuzluk nedeniyle Wp-admin paneline girişi yapmanızı engelliyor ve bu nedenle wordpress paneline erişim sağlayamıyor musun? Web sitenizin wp-admin paneline engelleyen bir wordpress eklentisi veya tüm eklentileri devre dışı nasıl yapılır? Web sitenizin Worpress wp admin paneline girmeden ister şüphelendiğiniz bir eklentiyi veya sitenizde aktif olan tüm worpress eklentileri FileZilla aracı ve Cpanel vasıtasıyla nasıl devre dışı (pasif) yapacağımızı adım adım resimli anlatımlar ve video anlatımlar ile tarifi anlatacağım. Burada wp-admin paneli sorunları çözeceğinizden emin olabilirsiniz. İşte ayrıntılar…

WordPress Paneline Girişi Engelleyen Eklentiler Nasıl Pasif Yapılır?

WordPress Paneline Girişi Engelleyen Eklentiler Nasıl Pasif Yapılır?

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

WodPress Eklentileri Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Arkadaşlar, özellikle şu hususu bilmenizde yarar görüyorum: WordPress sitelerin wp-admin panelinde herhangi bir düzensizlik, bir ve veya birden fazla butonları kilitleme, veya HTTP 500 hatası vb. sorunlar meydana gelmesinin yüzde 95’in yegane sebepleri eklenti odaklı olduğunu unutmayın! Bu nedenle wordpress wp admin panelinde uyumsuzluk surunu ile karşılaştığımızda ilk iş olarak şüphe etmemiz gereken şey, eklenti sorunu çözme yoluna başvurmalıyız.

Ayrıca şu hususu da bilmenizde yarar görüyorum: Eğer web sitenizin wordpress wp admin paneline giriş yapmanıza engel durum olmadığı halde, bazı wp-admin butonlarında engelleme surunu yaşıyorsanız, hangi wordpress eklenti kaynaklı olduğunu öğrenmenin en basit yolu, tüm eklentileri etkisizleştirerek pasif duruma getirmek ve akabinde tek tek her bir eklentiyi test ederek etkinleştirme yoluna başvurarak sorunu çözeceksiniz. 

 

Bir diğer husus ise, örneğin; Bir wordpress eklentisinin özellikleri çok beğendiğiniz halde ilgili eklenti wordpress ile uyumsuzluk meydana geldiğinde, tamamen  ömrü billah o eklentiden vazgeçmeniz anlamına gelmez. Çünkü bazı dönemlerde eklentilerin tasarımcıları bir güncelleme (değişiklik) yaptığında, wordpress (wp-admin) uygulaması ile uyumsuzluk meydana gelebilir Ki, bu çok doğal bir şeydir. Çok beğendiğiniz wordpress eklentisi ile uyumsuzluk yaşadığınızda, eklentinizi tamamen silmeden “etkisizleştir” (pasif), bir müddet (bazen bir kaç ay da sürebilir) sonra eklentinizi aktif duruma getirip test ettiğinizde, uyumsuzluk sorunu giderilmişse eklentinizi tekrar kullanmaya devam edebilirsiniz, unutmayın!  

Ayrıca herhangi bir wordpress eklentisini pasif duruma getirerek etkisizleştirdiğimizde, ilgili eklentinin kurulum ayarları silinmez unutmayın! Örneğin: Bir wordpress SEO eklentimizi etkisizleştirip tekrar etkinleştirdiğimizde, daha önce oluşturmuş olduğumuz onlarca veya yüzlerce yazılarımızın (makale) Başlık, Açıklama veya Anahtar kelime düzenimize zarar vermez! Yani geçmişte SEO eklentisinde yapmış olduğumuz düzenlemeyi tekrar al baştan yapmamız gerekmez! Peki, hagi durumda sayfa veya yazılarımızda o SEO eklentisinde yapmış olduğumuz ayarları sıfırlar? İlgili wordpress eklentisini etkisizleştirildikten sonraki adım olan “silme” işlemi yaptığımızda, geçmişte yapmış olduğumuz tüm eklenti ayarları ve eklentide kayıtlı içerikleri tamamen silmiş olacak, unutmayın!

 

Bu açıklamayı yaptıktan sonra şimdi gelelim asıl konumuza. Neydi makalemizin asıl konusu? Web sitemizin wp-admin paneline giriş yapmamızı engelleyen eklentiyi veya tüm eklentileri 2 farklı yol ile etkisizleştirerek pasif yapmak… Wp-admin paneline girmeden eklentileri etkisizleştirmenin bir yolu “Filezilla aracı vasıtasıyla, diğer seçenek ise, Cpanel’de bunu yapabileceğiz. Cpanel’de wordpress eklentileri pasif yapmak için “File Manager” (Dosya Yöneticisi), üzerinden yapmayı öğreneceğiz. WordPress web sitemizin wp admin paneline girmeden bir ve veya tüm wordpresss eklentileri aşağıda resimli adım adım anlatımlar ve uygulamalı video anlatımlar ile etkisizleştirerek, problemleri çözmüş olacağınızdan emin olabilirsiniz!   

 

Cpanel’de File Manager ile WordPress Eklentileri Pasif Yapma Adımları

Cpanel’de wordpress eklentileri pasif yapmak için bir yolu “File Manager” (Dosya Yöneticisi) dilersek kanaat oluşturduğumu şüpheli olan tek bir eklentiyi veya tüm eklentileri etkisizleştirebiliriz. İster tek bir wordpress eklentisini etkisizleştirmek veya aktif olan tüm wordpress eklentiler pasif yapmak için “plugins” veya ilgili eklenti ismini değiştirdiğimizde, ilgili eklenti veya tüm eklentiler pasif duruma gelmiş olur. Örneğin: “plugins” klasör ismini “plugins.pasif” şeklinde değiştirdiğimizde tüm wordpress eklentiler etkisizleştirmiş oluruz. Veya bir diğer spesifik örnek: “All İn One SEO Pack” eklentimizi ismin  “All İn One SEO Pack.tam” (Türkçe karakter olmayacak) şeklinde değiştirdiğimizde, “All İn One SEO Pack” eklentimiz pasif duruma gelmiş olur.

Wp-Admin paneline girmeden Cpanelde “File Manager” (Dosya Yönetifisi) Spesifik bir eklentiyi veya tüm wordpress eklentileri etkisizleştirme adım adım resimli anlatım ile tarifi:

1. Cpanel’e (http://www.siteniz.com/cpanel, kullanıcı adı ve şifreniz ile) giriş yapınız.

2. Cpanel dili Ingilizce veya Türkçe ise,  “Files” veya “Dosyalar” başlığın altında “File Manager” veya “Dosya Yöneticisi” tıkla.

3’ÜNCÜ ADIM İÇİN ÖNEMLİ NOT: Cpanel hesabınızda birden fazla web siteleriniz var ise ve eğer problemli olan siteniz ana site (birincil site) ise, 3. adım olarak aşağıdaki resimde (ekranın solunda) “Public_html” tıkla> “Wp.Contentçift tıkla

 

Üçüncü adım olarak ilk evvela “Public.html” tıkla ve “wp-content” çift tıkla!

3’ÜNCÜ ADIM İÇİN ÖNEMLİ NOT: Şayet Cpanel hesabınızda birden fazla web siteleriniz var ise ve problemli siteniz ana (birincil) site değil ise, 3’üncü adım olarak ilgili (problemli) sitenizin (ekranın solunda bulunan) domain üzerine tıkla.

4. Buradan itibaren birincil ana site veya hesabınızda bulunan diğer siteleriniz olsun, müteakip adımlar aynı şekilde devam edeceksiniz unutma! Aşağıdaki resimde de tüm eklentileri devre dışı bırakmak veya tek bir eklentiyi devre dışı bırakmak için 2 seçenek size sunuluyor. Eğer Tüm wordpress eklentileri devre dışı (etkisizleştirme) yapmak istersen şayet, aşağıdaki resimde “Plugins” tıkla > “Rename” Tıkla. 

5. Sonra aşağıdaki resimde (ekranın ortasında açılan) “Plugins” dosya ismin “plugins.pasif”  şeklinde değiştir ve “Rename File” tıkla. Böylece wordpress web sitenizin “wp-admin” paneline girmeden tüm wordpress eklentileri etkisizleştirmiş (pasif) yapmış olacak ve artık sorunsuz olarak wp-admin” paneline giriş yapmanızın önünde hiç bir eklenti engeli kalmamış olacak.

Eğer sadece bir wordpress eklentisi pasif duruma getirmek istiyorsan şayet yukarıdaki (yukarıdan aşağı üçüncü) resimde sadece “plugins” çift tıkla ve aşağıdaki resimde gördüğün şekilde tüm eklenti isimleri karşına çıkmış olacak.

Tüm wordpress eklenti adları

 

 

 

Yukarıdaki resimde birinci derecede şüpheli gördüğün bir eklenti üzerine tıkla ve sonra “Rename” tıkla. 

Şimdi Aşağıdaki resime odaklanın! Spesifik Bir Örnek: Diyelim ki birinci derecede problemli olduğu kanaatine vardığın wordpress eklentisi “akismet” olsun ve sadece “akismet” eklentisini devre dışı yapmak için aşağıdaki resimde (ekranın ortasında açılan) “akismet” dosya ismin “akismet.etkisiz”  şeklinde değiştir ve “Rename File” tıkla. Böylece wordpress web sitenizin “wp-admin” paneline girmeden problemli olduğunu düşündüğün akismet  wordpress eklenti ismini değiştirerek etkisizleştirmiş (pasif) yapmış olacak ve artık sorunsuz olarak wp-admin” paneline giriş yapmanızın önünde hiç bir engeli kalmamıştır.

Video Yardımı İle WordPess Paneline Girmeden Tüm Eklentileri Etkisizleştirme Adımları

Aşağıdaki Youtube eğitim video eşliğinde wordpress eklenti sorunları nedeniyle wp-admin paneline giriş yapmadan FleZilla aracı ve Cpaneli seçenekleri ile bir ve veya tüm wp eklentileri devre dışı bırakarak problemleri kökünden çözmeyi öğreneceksiniz.. 

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*