Home » Wordpress » WordPress Wp-Admin Değiştirme Veya Gizleme

WordPress Wp-Admin Değiştirme Veya Gizleme

Web Sitemin Güvenliği İçin Wp Admin Paneline Giriş Link’i Nasıl Gizlerim?

 

WordPress sitemin wp-admin giriş link’i değiştirmek veya wp-admin giriş bağlantısı gizlemek istiyorum ancak nasıl yapıldığını bilmiyorum diyenler için önemli bir çözümden bahsedeceğim. Çünkü, format atma konusuna en vasat hacker’lar bile ezber bilinen (wp-admin) wordpress sitelerin giriş link’i üzerinden bir format atarak hackeleyebildiğine şahit oluyoruz. İşte ayrıntılar…

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Wp-Admin Değiştirme Veya Gizleme WordPress Eklentileri

 

Web sitemizin wordpress paneline yani, wp-admin giriş URL adresini değiştirme veya gizleme konusunda wordpress’in çok sayıda eklentileri var ancak fazla uğraştırmayan ve iyi tasarlanmış eklentileri bulmak ve tespit etmek için fazla zamanını alabilir. Bu nedenler wordpress wp-admin gizleme veya değiştirme konusunda başarılı bulduğum ve 2 adet ücretsiz wp-admin değiştirme eklentilerden bahsedeceğim. WordPress giriş link’i gizleyen ve değiştiren bu 2 ücretsiz wordpress eklentilerden birini kullanmanızı öneriyorum. 

Elbette wordpress wp-admin giriş link’i değiştirmek için 2 eklenti birden kullanmak hata olur ve 2 eklenti birden kullanılamaz unutmayın! Ancak kuşkusuz aynı görevi yapan bir wordpress eklentisini kullanırken birini de pasif durumda tutarak yedekte tutmakta önemli bir tedbir sayılır. Çünkü WordPress sürümleri güncellenirken bazen wordpress eklentilerin tasarımcıları yetenek yetersizliği veya zamanında eklentiyi yeni wordpress sürümü ile uyumlu hale getirmeyince, uyumsuzluk sorunu yaşanabildiği her zaman akılda tutmak ve web yöneticileri tedbirli olmayı gerektirir. Bu nedenle bir wp-admin gizleme eklentisini tamamen aktif halde kullanırken size tavsiyem bir wp-admin değiştirme veya gizleme eklentisini de yedekte pasif halde tutmanızı öneriyorum. Peki bu ücretsiz wordpress panel giriş link’in URL’sini gizleme veya değiştirme eklentilerin adı nedir ve kurulum ayarları nasıl yapılır?  

 

1. Lock down admin

 

wordpress Lock Down Admin eklentisi

Bu wordpress Lock Down Admin eklentisi, Varsayılan olarak bilinen http://www.siteniz.com/wp-admin URL adresi tercih ettiğiniz şekilde değiştirebilirsiniz. Bu web yönetici Lock Down Admin eklentisi, WordPress yönetici panelini hacker gibi dış saldırılara karşı daha güvenli hale getirir. Wp-admin URL’sini kilitler ve bu eklenti ayarları yaptığınızda, yönetici wp-admin veya wp-login varsayılan URL’lerini hiç kimse yönetici panelinde oturum açamaz. Lock Down Admin eklentisi indirme ve kurulum ayarları nasıl yapılır? Bu ücretsiz wordpress Lock Down Admin eklentisi kurulum ayarları çocuk oyuncağı kadar oldukça basittir.

Lock Down Admin eklentisi indirmek için Wp-admin paneline gir > “Eklentiler” > “Yeni Ekle (aşağıdaki resimde tarif edildiği şekilde arama kutusunda) > “Lock Down Admin” yaz > (arama sonuçlarında Lock Down Admin eklentinizi bulun) “Hemen Yükle” tıkla ve “Etkinleştir” tıkla. Böylece ücretsiz wordpress Lock Down Admin eklentisini web sitemize indirmiş olduk. Şimdi ise, aşağıda ücretsiz wordpress Lock Down Admin eklentisi kurulum ayarları yapacağız: Lock Down Admin eklentisi kurulum ayarları

ücretsiz wordpress Lock Down Admin eklentisi kurulum ayarları

Lock Down Admin Eklentisi Kurulum Ayarları

Yukarıdaki adımlar ile wordpress Lock Down Admin eklentisi indirmiş olduk. Şimdi ise, Lock Down Admin eklentisi adım adı kurulum ayarları yapacağız: Wp-admin panelimizin sol tarafında (sabit butonlar arasında) “Fulleshop Lock Down Admin” tıkla ve aşağıdaki resimde gördüğümüz şekilde “Please Checked here to hide wp-admin” önündeki küçük kutuya tıkla. yani tik (√ ) yap > “Change the WordPress Login URL?” önündeki kutuya “wp-admin yerini bulacak (ve asla unutmayacağınız!) harflerden ve veya rakamlardan oluşacak bir şeyler yaz. Bu yazdığınız her seferinde wordpress paneline girdiğinizde, internet tarayıcıda URL adresinizin önüne yazmanız gereken şey olduğunu unutmayın! ÖRNEK: http//www.siteniz.com/kaya98256 

Ve yaptığınız değişiklikleri kaydetmek için “Save Options” (laciverd renkli) butonuna tıkla. Hepsi bu kadar.

Lock Down Admin eklentisi adım adı kurulum ayarları

WordPress Lock Down Admin eklentisi adım adı kurulum ayarları

 

2. WPS Hide Login 

 

WordPress WPS Hide Login eklentisi kurulum ayarları

WordPress WPS Hide Login eklentisi, wodpress panelinize giriş URL’sini istediğiniz herhangi bir şeye kolayca ve güvenle değiştirmenize izin veren çok kolay ve basit bir eklentidir. Kelimenin tam anlamıyla bu WPS Hide Login eklenti, sitenizin hizç bir dosya veya klasörde hiç bir değişiklik yapmaz veya dolaylı olarak etkilemez. Wp-admin dizini ve wp-login.php URL’nize başkası tarafından erişilemez hale geliyor, bu yüzden url’yi hatırlayabileceğiniz bir değişiklik yapıyorsunuz. Bu eklentiyi devre dışı bırakmak sitenizi tam olarak önceden olduğu duruma geri getirir.

Bu ücretsiz wordpress WPS Hide Login eklentisinin wp-admin paneline indirmek için tekrar tarif etmeye gerek yok. Çünkü yukarıdaki ilk (Lock Down Admin) eklenti indirme tarifi yapmıştım. 

 

WordPress WPS Hide Login Eklentisi Kurulum Ayarları Tarifi

 

Bu Wps hide login eklentisi kurulum ayarları daha kolay olduğunu söyleye bilirim. WordPress WPS Hide Login eklentisi Kurulum ayarları adım adım tarifi: Wp-admin paneline gir > “Ayarlar” > “WPS Hide Login” tıkla > (sayfanın en aşağısına in) “Login URL” önündeki kutuya wp-admin yerini bulacak bir şeyler yaz. (Sadece rakam ve veya harflerden oluşan ve asla unutmamanız gereken bir şey olması gerektiğini unutmayın!).  Ve “Değişiklikleri Kaydet” (mavi renkli) butonuna tıkla. Hepsi bu kadar.  

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*