Home » Makaleler » WordPress Web Sitemizin Güvenliği İçin Kritik 5 İpucu
WordPress Sayfa Güvenliğini Sağlamak İçin Önemli İpuçları Nelerdir?

WordPress Web Sitemizin Güvenliği İçin Kritik 5 İpucu

WordPress Sayfa Güvenliğini Sağlamak İçin Önemli İpuçları Nelerdir?

WordPress ile Yayınlanmış bir internet sitesini dış saldırılardan korumak oldukça önemlidir. WordPress, bireysel blogcular ve işletmeler için mevcut olan en popüler içerik yönetim platformlarından biridir; W3Techs’e göre, İnternet’teki web sitelerin yüzde 35’ten fazlası WordPress uygulaması ile yayınlanıyor.

WordPress Sayfa Güvenliğini Sağlamak İçin Önemli İpuçları Nelerdir?

WordPress Sayfa Güvenliğini Sağlamak İçin Önemli İpuçları Nelerdir?

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Popülerlik nedeniyle, ünlü WordPress logosuna sahip web sitelerinin genellikle dünyanın dört bir yanındaki kötü niyetli bilgisayar korsanları tarafından hedeflenmesi şaşırtıcı değildir. Bazen, bu bilgisayar korsanları sadece sitenin sahibine girip etrafta dolaşmak isterler. Diğer zamanlarda, müşterilerinizin kredi kartı bilgilerini çalmak gibi daha fazla bir şey yapmaya çalışabilirler.

Bazen, bilgisayar korsanları müşterilerin kredi kartı bilgilerini aramaz veya sitenizle uğraşmaz. Tecrübemde, hackerların WordPress web sitelerine girmeye çalışmasının en yaygın nedenlerinden biri, bir e-posta listesine, bültenlerinizi veya promosyonlarınızı göndermek için kullandığınız gibi bir e-posta listesine kolayca erişebilmeleridir.

Hacker’lar ellerini e-posta listelerinize alabilir ve spam gönderebilirler. Amaç, birinin “ısırması” ve e-postalara cevap vermesidir. Müşterilerin kredi kartlarını kesmek için alabilecekleri olası para, 10.000 kişilik bir e-posta listesiyle karşılaştırıldığında hiçbir şey değil.

İşletmenizin web sitesinin güvenli olduğundan emin olmanızın hiçbir sorum yok. Bir baş teknoloji sorumlusu olarak birden fazla WordPress sitesiyle çalışıyorum ve WordPress sayfanızı hava geçirmez ve zararlı bilgisayar korsanlarından arındırmaya yardımcı olacak çok sayıda önlem olduğunu öğrendim.

Web sitenizin güvenliğini artırabilmenin en iyi yollarından beşine bakacağız. Haydi içeri girelim.

1. Amin Panel Şifrelerin Önlemini Almalısınız

Parolanızı güvenli hale getirmenin birden çok yolu vardır. İlk ve en önemli, bence – WordPress giriş için karmaşık bir şifre seçmek için. Birden çok kelime kullanmayı deneyin veya birlikte bir ifade dizgesi. Harfleri sayılarla değiştirebilirsiniz.

Parolanızı sonunda daha fazla sayı ve tümce boyunca veya sonunda dağılmış sembollerle birleştirin. Sadece harfleri kullanmak istemezsiniz, bazen de harfler ve sayılar sizi hala risk altına sokabilir. Güvenli bir şekilde oynayın ve şifrenizi olabildiğince karmaşık ama unutulmaz bir hale getirin.

Karmaşık şifreler oluşturmanın yanı sıra, şifrenizi iki haftada bir veya ayda en az bir kez değiştirmeniz gerektiğine inanıyorum. Sürekli olarak değişen şifreler hantal görünebilir, ancak web sitenizi (ve müşteri bilgilerini) bilgisayar korsanlarına kaybetmekten daha iyidir.

Şifrenizi değiştirdiğinizde, fiziksel bir not defterine yazarak en yeni parolanızı hatırlama konusunda endişelenmenize gerek kalmaz.

2. İki Faktörlü ID Doğrulama Uygulamalısınız

İki faktörlü kimlik doğrulama, önemli hesapların korunduğundan emin olmanın popüler bir yoludur.

Çalıştığı yol basittir. Öncelikle, şifrenizi normalde yaptığınız gibi girersiniz. Şifrenizi girdikten sonra, hesabınıza erişmek için ikinci bir güvenlik düzeyini geçmeniz gerekir. Sayfanız için kullandığınız eklentiye bağlı olarak, hesabınızı doğrulamak için birden fazla yol kullanabilirsiniz.

Birçok kişi hesabını cep telefonlarına bağlar. Giriş yaptığınızda, gizli bir kod içeren bir metin mesajı alırsınız. Gizli kodu kutuya girersiniz ve hesabınıza erişebilirsiniz. Gizli bir soru veya e-posta doğrulaması da kullanabilirsiniz.

Ekstra adım, ilk başta bir acı gibi görünebilir, ancak iş hesabınızı bir bilgisayar korsanına kaybetmekten kesinlikle emin olabilirsiniz.

3. Güvenliği Site Olma Veya E-Ticaret SSL Sertifikası Kullan

Web sitenizde çalışırken, verileriniz ağ ile WordPress sunucusu arasında aktarılır. Bir meraklı bilgisayar korsanı verilerinizi elinize alırsa, verileri engelleyebilir ve WordPress sitenize zarar verebilir.

SSL sertifikası verilerinizi korumanıza yardımcı olabilir. Özetle, bir SSL ağınız ile WordPress sunucusu arasında şifreli bir bağlantı oluşturur. Şifreleme nedeniyle, hackerlar aktarım sırasında verileri alamıyor.

Bir SSL sertifikasının size güvenli bir HTTP verdiğine dikkat etmek de önemlidir. Bu, Google’ın sıralama algoritmaları için dikkate aldığı bir istatistiktir.

4. Otomatik Çekirdek Güncellemelerini Aç

WordPress sürekli değişen bir platformdur. Ekip her zaman yeni güncellemeler ekliyor gibi görünüyor ve bu da bilgisayar korsanlarını uzak tutmak için yeni güvenlik önlemleri içeriyor.

Otomatik çekirdek güncellemelerinizin her zaman olduğundan emin olmanız gerektiğine inanıyorum. Güncellemelerin düzenli olarak geldiği sürece, bilgisayar korsanlarına karşı her zaman en yeni ve en iyi korumaya sahip olursunuz.

Bir web sitesi oluşturduğunuzda, otomatik güncellemeler varsayılan olarak açıktır. Onları kazayla kapatıp açmadığınızdan emin değilseniz, WordPress giriş sayfanızın altındaki ayarlarınızı kontrol edin.

5. Wp-Admin Panel Giriş Link’ini Gizle

Normalde, WordPress hesabınızda oturum açtığınızda, wp-admin veya wp-login.php ile biten bir sayfaya gidersiniz. Giriş sayfanızdaki basit bir değişiklik, sitenizi çok zor hale getirebilir.

Giriş sayfanızı çeşitli eklentilerle maskelemek mümkündür. Benim deneyimime göre, bu görev için en popüler eklentilerden biri, “Lockdown WP Admin” ve “Hide WP”, WordPress web sitenizi korumak için kullanabileceğiniz başka bir hafif eklentidir. Bu eklenti, wp-admin, wp-login ve daha fazlası gibi ortak yolları gizlemenize izin verir. Bu gibi eklentiler, eski giriş sayfanıza giderse, yalnızca 404 ekranını görecekler.

Web sitenizde birden fazla kullanıcı hesabı varsa, bu araçlardan yararlanabilirsiniz. Sadece bağlantıya sahip olan çalışanlar oraya ulaşabilir, bu sinir bozucu aldatmaca sanatçılarının değerli iş sitenizden uzak durmasını sağlar.

WordPress olarak öne çıkan bir platform kullandığınızda, bilgisayar korsanları ve avcılar gibi saldırgan bireylerle uğraşma riskiyle karşı karşıyasınız. Neyse ki, WordPress’teki ekip ve bireysel geliştiriciler, iyi kullanıcıların web siteleri için ekstra koruma sağlamak için fazla mesai yaptılar.

Şirketinizin WordPress sayfasının güvenliğini artırmanın birçok yolu vardır. Bu ipuçlarını takip ederseniz, sitenizi güvenli bir şekilde tutmakta sorun yaşamayacaksınız.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*