Home » Makaleler » WordPress Teması Seçerken Dikkat Edilmesi Gerekenler!

Seo Dostu Kaliteli Bir WordPress Teması Nasıl Tespit Edilir? 

 

WordPress teması seçerken dikkat edilmesi gerekenler! Wp-admin paneli içerisinde bulunan tüm wp şablonlar kaliteli ve seo uyumlu mu? WordPress (wp-admin içinde) teması seçerken nelere dikkat etmeliyim? Hangi wordpress teması web siteme zararlı, hangi wp şablonu internet siteme zarar vermediğini öğrenmek istiyorum diyorsanız, bu makale tam size göre olduğundan emin olabilirsiniz. Bu makaleyi okuduğunuzda, ister ücretli tema satın almak veya ücretsiz wp teması web sitenize yüklediğinizde, bir temanın olumsuz özellikleri nasıl test edeceğinizi öğrenmiş olacaksınız. İşte detaylar… 

Dünyanın En İyi 5 Web Hosting Firmaları Hangisi?

Domain (Alan Adı) Transferi Nasıl Yapılır?

Kaliteli Ve Profesyonel Bir Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Hiç kuşkusuz dünyanın dört bir yanında web tasarım konusunda kendi yeteneğini sergilemek isteyen ve wordpress uygulaması sayesinde ek gelir elde etmek isteyen yüzlerce web tasarımcı wordpress uygulamasının kullanıcılarına çeşitli kategorilerde temalar/şablonlar paylaşırlar. Böylece “wp-admin” paneli içerisindeki her bir temanın tasarımcısı kendi belirlediği boyut ve özellikleri ücretsiz olmak üzere wordpress uygulama kullanıcılarının hizmetine sunulmak üzere serbest bırakılmaktadır.

Bu makaleyi kaleme aldığımda wordpress uygulaması kapsamında, yani wp-admin paneli içerisinde en az 5.400 wordpress teması bulunmaktadır. Her gün worpress temaları sayısı artarak devam ediyor.  Peki, bu wordpress temaların tamamı aynı şekilde kaliteli, seo dostu ve mobil uyumlu mu? Bir başka soru; wp-admin paneli içerisinde gördüğünüz tüm wordpress temaları kaynak tüketim boyutu aynı düzeyde mi? Yani web sitenizin sayfalarını kasa bilir mi? Hiç kuşkusuz wordpress uygulama kullanıcıların hizmetine sunulan tüm wordpress temaları yüzlerce farklı web tasarımcılar tarafından oluşturulduğu için aynı kaliteyi tutturmaları olanaksız. Zira bazı temalar çokça kaynak tükettiği için sayfaların indeksleme hızı çok yavaş olduğu için web sitelerin sayfalarını çokça kasıyor. Wp-admin paneli içerisinde gördüğünüz tüm wordpress temaların hepsi mobil uyumlu değil. Ayrıca bazı wordpress temalar da seo uyumlu değil. Hatta bir çok temalar web sayfalarını öyle çok kasar ki, sayfa indeksleme zaman aşımına neden olduğu için, web sitenizi ziyaret edebilecek çokça ziyaretçi kaybına neden olabilmektedir. Peki hangi temanın seo dostu, mobil uyumlu ve hangi ücretsiz wordpress temanın çok az kaynak tüketerek sayfa indeksleme hızı mükemmel düzeyde olduğunu nasıl anlarız?   

Dünyanın En İyi 5 Web Hosting Firmaları Hangisi?

Domain (Alan Adı) Transferi Nasıl Yapılır?

Kaliteli Ve Profesyonel Bir Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Tasarımcıya Tema Yaptıracakları Altın Değerinde Tavsiyeler!

 

Eğer ücretli olarak bir web tasarımcıya bir tema yaptıracaksanız ilgili web tasarımcının yaptığı işe ne kadar hakim olduğu oldukça önemlidir. Bu nedenle web siteniz için ücret karşılığı bir web tasarımcıya bir tema yaptırmadan önce ilgili teman seo uyumlu, masa üstü bilgisayar, mobil uyum kalitesi (cep telefonundan görünürlük makul oranları) ve sayfa indeks hız kalitesi (fazla kaynak tüketmeyen) kriterleri barındırma şartı mutlaka istemenizi öneriyorum. Çünkü olur Ki, bir web tasarımcıya bir tema tasarlama karşılığı ciddi para ödediğiniz halde, web sitenize yükleyeceğiniz temanın web sitenize (fazla kaynak tüketmesi) zarar vermesi nedeniyle, hem ziyaretçi kaybı hemde web sitenizin Google sayfa sıralamasını geriletmesine neden olabileceğini unutmamalısınız! Bu taktirde eğer web tasarımcıya şarta bağlı olarak (web sitenizi testlerden geçirme makul uyumluluk koşulu) yapmazsanız, web tasarım için ödediğiniz paranıza yazık olurken öte yandan web sitenize ciddi zararlar vermiş olursunuz! 

Sözün özü! İster ücret karşılığında web tasarımcıya tema yaptırın, ister wordpress uygulamasında sunulan wp-admin paneli içerisinde bir temanın ücretli versiyonu satın alın veya dilerseniz wp-admin paneli içinde 2 tıklama ile bir temayı web sitenize kurun, birinci önceliğiniz temanın şaşalı görünüşü ile çok hoşunuza gitse dahil, temayı web sitenize kurduktan sonra “yapacağınız test raporlarına göre” ilgili temanın web sitenize uyumluluk kriterleri baz almayı şiddetle tavsiye ediyorum! Şimdi gelelim test araçların kullanımı ve kriterlerin ne olması gerektiği hususları incelemeye… 

 

Web Sitesi seo dostu, mobil uyumluluk Test Araçları

Size burada 3 farklı web sitesi seo uyumluluk, mobil uyumluluk, sayfa indeksleme vb. hız test araçlarından bahsedeceğim. İster bir web tasarımcıda ücret karşılığında yaptıracağınız ücretli tema veya wp-admin portföyünüzde sunulmuş ücretsiz wordpress temaları olsun, her bir temayı web sitenize yüklediğinizde anında web sitenizi 3 farklı test araçlarından geçirebileceğiniz kaynaklardan bahsedeceğim. 

 Google Web Geliştiriciler Ve Sayfa Hız İndeks Test Aracı

  Google’a ait web geliştiriciler tarafından tasarladığı mobil ve masa üstü sayfa hız indeksleme aracı, webmasterlar için harika bir google hizmeti olduğunu söyleyebilirim. Google geliştiriciler aracı ile web sitenizin mobil uyum oranları ve masa üstü uyum oranlarını test etmek için “BURAYA TIKLA”. ilgili sayfaya gittiğinizde, “Bir web sayfası URL’si girin” veya “Enter a web page URL” ibaresini üzerine test etmek istediğiniz bir sayfanızın URL adresinizi girin ve “Analiz Et” veya “Analyze” butonuna tıkladığınızda “mobil” ve “desktop” analiz sonuç raporları göreceksiniz. Bu taktirde test yaptığınız her bir sayfanızın mobil ve masaüstü sayfa indeksleme hız test raporları göreceksiniz. Ayrıca sayfanın daha aşağısına indirinizde ise, web sitenizin ilgili sayfanızın eksiklikleri nasıl çözeceğiniz konusunda tavsiyeler içeren linkler göreceksiniz  

 

Google Test My Site ile Web Sitesi Mobil Uyumluluk Test Aracı

Yine bir Google ürünü olan bir diğer web sayfaları “mobil uyumluluk” test aracı ise, bir web sitesinin masa üstü değil, sadece mobil uyumluluk ölçüm oranların raporu bulabileceksiniz. Bu bahsettiğimiz ikinci Google web sayfaları “mobil uyumluluk” test aracı ile dilediğiniz web sayfalarınız için “mobil uyumluluk” oranı test etmek için “BURAYA TIKLA”. Bu “test my site with google” aracı ile dilediğiniz tüm sayfa URL’lerinizi “mobil uyumluluk testi” yapabilir ve her bir URL sayfa adresiniz için raporları elde edebileceksiniz. Test my site with google” aracı ile bir sayfanızın URL adresinizi test ettiğinizde “mükemmel”, “iyi” “orta” ve “yetersiz” olmak üzere sayfaların performans ölçüm oranları sunar. Test my site with google” aracı ile bir sayfanın URL adresi mobil uyumluluk test edildiğinde, “mükemmel”3s (3 saniye), “iyi”, 4s, “orta ölçümü”, 5s ve 8s, 9s ve üst ölçüm mobil uyumluluk raporu ise, “yetersiz” olduğu anlamına gelir. 

Gtmetrix.com Web Sayfası Performans Test Aracı

Tamamen özel ve bağımsız olan gtmetriks.com web performans aracı ise, çok yönlü bir web URL test aracıdır. Gtmetrix.com web URL performans test sitesinin yazı dili İngilizce’dir ancak, İngilizce bilmiyorsanız, neyin ne anlama geldiğini “Google translate” (Google çeviri) yardımı ile dil sorunu çözebilirsiniz. 

Dünyanın En İyi 5 Web Hosting Firmaları Hangisi?

Domain (Alan Adı) Transferi Nasıl Yapılır?

Kaliteli Ve Profesyonel Bir Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*