Home » SEO » WordPress Siteler İçin Önemli SEO Stratejilerin Püf Noktası Nelerdir?
WordPress Siteler İçin Önemli SEO Stratejilerin Püf Noktası Nelerdir?

WordPress Siteler İçin Önemli SEO Stratejilerin Püf Noktası Nelerdir?

2019’da WordPress Blogunuz İçin En Önemli 10 SEO Stratejisi

John Rampton

Makale Yazarı John Rampton

Kuşkusuz WordPress, içerik yönetimi sistemleri bakımından 400’den fazla tüm uygulamalar içerisinde sektör lideridir. Aslında en son istatistikte tüm web sitelerinin yüzde 29’u WordPress indirilerek yayınlanmıştır ve uygulamalar içerisinde sıralamada ikinci olan joomla’ın oranı ise sadece yüzde 3 seviyesindedir. Bu durum gösteriyor ki, wordpress açık ara önde ve rakipsiz olduğunu söylemek hiç zor değil… 

WordPress Siteler İçin Önemli SEO Stratejilerin Püf Noktası Nelerdir?

WordPress Siteler İçin Önemli SEO Stratejilerin Püf Noktası Nelerdir?

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

WordPress, sadece tartışmasız en iyi kullanıcı dostu platform olmakla kalmıyor, aynı zamanda SEO uyumluluğu konusunda da eşsiz. WordPress, SEO‘nun tüm temelleri ele alınmaktadır. Bununla birlikte birkaç diğer stratejinin yardımıyla WordPress SEO’nuzu bir üst seviyeye çıkarabilirsiniz. Aşağıda, WordPress sitenizin ve içeriğinizin en iyi duruma getirildiğinden emin olmanın 10 ipucu vardır.

WordPress İle Yayınlanan İnternet Sitelerin  Temel SEO Avantajları Nelerdir?

SEO eklentilerini kullanma yeteneği.
Binlerce duyarlı SEO uyumlu temanın her birine sadece 2 tıklama ile erişim.
Google Search Console (Arama Konsolu) kullanabilme. 
Gerektiğinde kodu değiştirebilme konusunda esnek.
Daha önce de belirtildiği gibi, WordPress siteler, en baştan beri oldukça iyi bir şekilde optimize edilmiştir. Ancak bu 10 strateji ve eklenti SEO uyumluluğun geri kalanını kapsayacak niteliktedir.

İşte 2019’da WordPress siteniz için 10 SEO stratejisi

1. Kalıcı bağlantı ayarların yapısı “yazı ismi” olarak ayarlayın
WordPress kalıcı bağlantıların ayarları arsayılan olarak devam edilgiğinde WordPress’teki kalıcı bağlantı veya URL yapısı SEO veya kullanıcılar için mükemmel değildir. Kutunun hemen dışında, şuna benzer bir şey görünecek: http://siteniz.com/?p=1234

Neyse ki, varsayılan ayarlarınızı daha arama motoru dostu bir şeyle değiştirmek kolaydır. Kalıcı bağlantı ayarlarınızı “yazı ismi olarak ayarladığınızda URL – http://siteniz.com/sizin-yazi-basligi/ benzeri olacaktır. Bu durum, Google botların yazı URL başlıkları daha sağlıklı okumasına kolaylık sağlar.

WordPress, wp-admin paneli > “Ayarlar” > “Kalıcı Bağlantılar” > “Yazı İsmi” seçeneğini seçin ve “değişiklikleri kaydet” butonuna tukla. Bu durum, URL yapınızı basit ve temiz tutacaktır ve tüm yeni yazı URL’lerini otomatik olarak optimize edilmesini sağlayacaktır.

2. Anahtar kelimelerinizi en önemli iki yerde kullanın: başlık ve başlık etiketleri
Açık bir şekilde sayfa içeriğiniz boyunca anahtar kelimelerinizi ve anahtar kelimelerinizin varyasyonlarını kullanıyor olmalısınız. Unutmayın: Doğru optimize edilmiş bir içerik parçası, tekrar tekrar tek bir anahtar kelimeyi kullanmaz. Aksine, yazınızın ana konusuna ilişkin çok çeşitli kelimeler ve ifadeler içerecek şekilde olmalıdır.

Bununla birlikte, odaklandığınız bir ana anahtar kelime öbeğinin olması muhtemeldir. Muhtemelen bu cümleyi kullanmak için en önemli yer başlık etiketinizde varsayılan olarak anahtar kelimenizi URL’nize de (birincil başlık) koymalısınız. Tercihen, bu anahtar kelimeleri başlığınızın başına mümkün olduğunca yakın kullanın.

Başlık etiketleri (H2, H3 vb.) Google’ın ve okuyucularınızın sayfa içeriğin ne hakkında olduğunu bilmelerini sağlar. WordPress, Görsel Düzenleyicinizdeki metin biçimlendirme açılır kutusunu tıklatarak başlık etiketlerini kullanmayı kolaylaştırır (Not: Bu kutuyu görmüyorsanız, “Araç Çubuğu Açma” düğmesine tıklayın ve görünecektir).

Varsayılan olarak, sayfanız veya yayın başlığınız H1 (en önemli) etiketiniz olacaktır. Sayfa veya gönderi başına yalnızca bir H1 etiketi olmalıdır.

Gönderilerimin ana alt başlıkları için genellikle H2 etiketini kullanıyorum. Örneğin, bu yazıda, ana başlıklar H2 etiketine eklenirken, numaralandırılmış öğeler için H3 kullandım. Numaralandırılmış öğelerin altındaki tüm alt başlıklar H4 etiketleri içine alınacaktır.

3. Bir XML site haritası yükleyin
XML site haritaları kesinlikle, Google’ın tüm sayfalarınızı ve yayınlarınızı yönlendirmesini ve dizine eklemesini gerektirmez. Ancak, işlemi daha verimli hale getirerek, yeni içeriğinizin olabildiğince çabuk bulunmasını sağlarlar.

Neyse ki, WordPress siteniz için otomatik olarak bir XML site haritası oluşturacak harika eklentiler var. En iyilerinden bazıları Google XML Site Haritaları ve XML Site Haritalarıdır. Her yeni içerik eklediğinizde Google’a da bildirecekler, böylece site haritanız her zaman güncel olacak. En doğru bir şekilde Site haritası oluşturma adım adım tarifi.

 

4. Google Arama Konsolu ile kurduğunuzdan emin olun
Sitenizi henüz Google Search Console da kayıt yapmadıysanız önemli SEO uyarılarını veya bildirimlerini kaçırmış olabilirsiniz.

Google, içeriğinize erişme, tarama veya dizine ekleme konusunda sorun yaşarsa, size haber verileceği yer burasıdır. Burası ayrıca, sitenize karşı kaldırılan manuel işlemlerin (cezaların) görüleceği yerde olacaktır.

Arama Konsolunuz aynı zamanda sitenize giden bağlantıları ve sitenize trafik çeken anahtar kelimelerin bazılarını görüntüleyebileceğiniz yerdir.

5. Anahtar kelimeleriniz için doğru içerik uzunluğuna odaklanın
Geçtiğimiz birkaç yıl boyunca içerik için ideal uzunlukta onlarca araştırma yapıldı. Bu araştırmaların çoğu, üst sıradaki içeriğin 2.000’den fazla kelime aralığında olma eğiliminde olduğunu gösteriyor. Tabii ki sorun çok daha kısa ve yine de Google SERP‘lerin en üstünde yer alan birçok içerik örneği var. Bu nedenle, tam içerik uzunluğunuza odaklanmak yerine, okuyucunuzun sorduğu soruları cevaplayan gerçekten iyi içerik yazmaya odaklanın. 

6. www Kullanmak veya Kullanmamak
Bu, SEO’nuz üzerinde çok büyük bir etkisi olabilecek hızlı ve kolay bir ipucudur.

Google, tüm web sitesi sahiplerini birincil alan adlarını seçmeye çağırır – yani, www.siteniz.com veya siteniz.com. Dürüst olmak gerekirse, hangi protokolü kullandığınız SEO bakımından fazla önemli değil. Tercih ettiğiniz etki alanını Google Arama Konsolunda ve WordPress kurulum ayarlarınızda ayarlayın.

WordPress panonuzda bunu Ayarlar -> Genel seçeneğine gidip hem WordPress Adresinizi (URL) hem de Site Adresinizi (URL) tercih ettiğiniz etki alanına ayarlayarak belirleyebilirsiniz.

Birincil alan adınızı Google Arama Konsolunuzda da belirtmelisiniz. Bunu yapmak için, konsolunuza giriş yapın, dişli simgesine tıklayın, ardından Arama Ayarları’na gidin. Tercih ettiğiniz etki alanını seçin ve hepiniz hazırsınız.

7. Sitenize Paylaşımsız Bir (HTTPS için) SSL Sertifikası Alın
Siteniz ziyaretçilerinize iletişim formları, katılım kutuları veya ödeme alanları aracılığıyla metin veya diğer bilgileri girme seçeneği veriyorsa, SSL (Güvenli Yuva Katmanı) kullandığınızdan emin olmanız gerekir.

Bu, ziyaretçilerinizin sitenizde bıraktıkları hassas kişisel bilgilerin şifrelenmesini ve bu nedenle korunmasını sağlar.

Ancak, ziyaretçilerinizin özel bilgilerini korumak için bu sadece önemli değil, artık resmi bir SEO sıralama faktörüdür. Aslında, HTTPS’ye geçmediyseniz, Google şimdi metin girişi alan sayfalarda bulunan ziyaretçilere “güvenli değil” uyarısı gösterebilir.

HTTPS’ye geçip geçmediğinizden emin değilseniz, web sunucunuzla görüşün. Genellikle geçiş yapmak için kolay bir yol sunar ve yardımcı olmaktan memnuniyet duyarlar.

8. WordPress sitenizi hız için optimize edin
Site hızı yalnızca bir sıralama faktörü değildir, aynı zamanda kullanıcı deneyimi için son derece önemlidir. Aşağıdaki grafikte açıkça görebileceğiniz gibi, sayfa yükleme süreleri arttıkça sayfa bırakma artar.

Sitenizin ne kadar hızlı yüklendiğini belirlemenin en iyi yollarından biri, Google’ın PageSpeed ​​Insights test aracını kullanmaktır. WordPress sitenizi analiz eder ve size 100 üzerinden bir genel hız derecesi verir.

Ayrıca, sitenizin hızını artırmanıza yardımcı olacak tarayıcı düzeltmesi, görüntü optimizasyonu ve sıkıştırmayı etkinleştirme gibi belirli düzeltmeler önerecektir.

Ayrıca, site hızınızın farklı yönlerini ele almak için bir eklenti (veya iki veya üç) kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Genellikle önerdiklerim WP Fastest Cache (Türkçe) eklentisi kullanmalısınız.

9. 2019’da Hala Backlinkler Yapmanız Gerekiyor mu?
Bu gönderi büyük ölçüde iç sıralama faktörlerine odaklanmıştır (yani, sıralamanızı arttırmak için kendi WordPress sitenizde yapabileceğiniz şeyler). Ancak, sitenize dış bağlantılar kurmak 2019’da SEO için hala çok kritik bir stratejidir.

SEMrush kısa süre önce, aylık 10.000’den az aramaya sahip anahtar kelimelere odaklanan siteler için bağlantıların daha da önemli olduğunu keşfetti (bununla yüz yüze gelelim).

Ve iç bağlantılar hakkında unutma! Sitenizdeki alakalı içeriğe bağlantı vermek, sitenizdeki bağlantı hakkını yaymaya yardımcı olur ve aynı zamanda hemen çıkma oranı, sayfa görüntüleme ve sitede geçirilen süre gibi kullanıcı sinyallerini iyileştirmeye yardımcı olur. Ve kullanıcı katılımı doğrudan bir sıralama faktörü olmasa da, sitenize ve işinize dolaylı faydalar çok büyük.

Etkili bir bağlantı kurma stratejileri arıyorsanız, yayınlarıma bakın 6 Küçük İşletmeler İçin Bilmediğiniz 6 Link Oluşturma Teknikleri ve 7 Katil Link Oluşturma Stratejileri.

10. Bir WordPress SEO Eklentisini Kullanın
Bu listede sadece bir şey yaparsanız, bu olmalı. Yukarıdaki stratejilerin birçoğu Yoast SEO eklentisini kullanmak veya All In One SEO Pack wordpress eklentisi kullanabilirsiniz.

Yoast SEO ve All In One SEO Pack wordpress eklentileri neredeyse 10 yıldan beri var, ancak yaratıcıları sürekli gelişen SEO kuralları ve algoritmaları için güncelleme yapıyorlar.

Yoast kullanmanın en önemli SEO avantajlarından bazıları şunlardır:

Toplam içerik optimizasyonu *. Yoast, içeriğiniz için birincil bir anahtar kelime seçmenizi isteyecek ve ardından stratejik yerlerde kullandığınızdan emin olacaktır. Ayrıca meta açıklamanızı optimize etmenize yardımcı olur, bu nedenle içeriğinizin arama motoru sonuçlarında tıklanma olasılığı daha yüksektir.
Otomatik XML site haritaları. Sadece düğmeyi işaretleyin; Yoast tüm gönderileriniz, sayfalarınız ve hatta resimleriniz için bir site haritası oluşturacak ve gönderecektir.
RSS beslemesine bağlantıların otomatik eklenmesi. İçeriğinizi çalan kazıyıcılar tarafından rahatsız edilmekten bıktınız mı? Yoast, yayınınıza otomatik olarak bir bağlantı ekler, böylece Google, içeriğinizi gerçekte kimin oluşturduğunu her zaman bilir.
* Yoast’ın eklemesini istediğim bir özellik, birden fazla anahtar kelime için optimizasyondur. Daha önce belirtildiği gibi, 2019’da SEO, tekil anahtar kelimeler için optimizasyon yapmak yerine, ana konunuzla ilgili birçok kelime, kelime öbeği ve varyasyonlar için kullanılır. Önemli Not: Bu makaleyi kaleme aldığımda Yoast SEO eklentisinin wordpress uygulaması ile uymsuzlu nedeniyle “kategoriler” sayfaları yayımlamıyordu! Yani eğer tercihiniz Yoast SEO eklentisi ise, uyumsuzluğun giderilip giderilmediğini öğrenmek için eklentiyi kurduktan sonra kategorilerde test etmeyi denemelisiniz.

Sonuç Olarak
WordPress sitenizin teknik özelliklerinin optimize edildiğinden emin olduktan sonra, devam etmekte olduğunuz SEO çalışmalarınızın çoğu bağlantıları çeken mükemmel içerik oluşturmaya odaklanacaktır.

Geçen yıl çalışan tüm SEO stratejileri hala 2019’da işe yarayacak, bu nedenle zaten iyi bir şekilde sıralama yapıyorsanız, yaptığınız işi yapmaya devam edin!

Bu yılki tek büyük değişim sitenizin HTTPS’ye taşınmasını sağlamak olacaktır. Henüz yapmadıysanız, bunu yeni yılda yapmanızı şiddetle tavsiye ederim!

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*