Home » Wordpress » WordPress PHP Sürümü Güncellemeleri

WordPress PHP Sürümü Güncellemeleri

WordPress PHP Sürümü Yazılım Dili Aralık Ayı Güncellemesi

İnternet sitelerin çoğunluğu tarafından kullanılan en popüler WordPress PHP sürümlerini desteklemeye çok önem veriyor. İnternet sitesi yayınlama uygulaması  olarak pek çok küçük işletme sahibi, web sitelerini wordpress’in desteklediği PHP yazılım dili katkıları ile işlerini tanıtmak için web siteleri açtıkları bir şeydir. Gönüllü WordPress tasarımcılar ordusu ilk kurulduğundan beri bu güçlü desteği hiç değişmemiştir.

WordPress PHP 7 Sürümü

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

SEO ve pazarlama amaçlı bir siteye sürekli olarak yeni içerik eklemek iyidir ve güvenlik açıklarını kapatmak için bir web sitesini sürekli güncellemek çok önemlidir. Sitelerini bir süredir güncellemeyen web yöneticilerin internet siteleri güvenlik riskleri ile karşı karşıya kalmaya adaydır. WordPress PHP 7.0 sürümü güncellemesi Aralık ayında yapılması bekleniyor. bu nedenle WordPress kullanan sitelerin yöneticileri, güncelleme yapmayı ihmal etmemesi gerekiyor.

Hızlı bir hatırlatma olarak, PHP en modern web sitelerini geliştirmek için kullanılan programlama dilidir. Kod, web sitelerinin bir web sayfası veya uygulama oluşturmak için farklı modüllerden veri almasına izin verir. Web tasarımı için çok güçlü bir araç olduğundan ve kullanımı ücretsiz olduğundan, PHP web sitesi ve uygulama geliştirme için bir standart haline gelmiştir.

PHP 20 yılı aşkın bir süredir var ve yıllar içinde birçok versiyonu büyük bir özenle gönüllü dev profesyonel geliştiricileri ile geliştirdi. WordPress, Aralık 2018’de 5.6 ve 7.0 PHP sürümleri güncelleyecek. Değişiklik, PHP’nin bu sürümleri olan sitelerin çalışmasını engelleyemezken, bu sürümler için yayımlanmış herhangi bir güvenlik açıklarını kapatmak Bu vesile ile önceki PHP sürümü kullanan WordPress siteleri PHP zamanla daha az güvenli hale gelecektir. Bu nedenle wordpress kullananlar, güncelleme yapmayı unutmamalıdırlar.

Böylece PHP’nin eski sürümlerine yönelik desteğin sona ermesi nedeniyle, wordpress kullanıcıları en güncel yeni sürümü çalıştırmalıdır. Gerçekte, birçok web sitesi sahibi, başlangıçta kurulduğundan beri PHP sürümlerini güncellemeye devam ediyor. WordPress’in en son istatistiklerine göre, WordPress sitelerinin yüzde 57’den fazlası PHP 5.6 ve 7.0 kullanması bekleniyor. Aslında PHP 5.6, PHP’nin WordPress’te en yaygın kullanılan sürümüdür ve platformun kullanıldığı sitelerin% 37’sini oluşturur.

Zamanında Güncellemeleri Yapmanın Önemi Nedir?

Bir şirketin web sitesinin altyapısı ile ilgili güvenlik endişelerini görmezden geldikleri yapılan istatistiklerle görülmektedir. İşletme sahipleri, özellikle site hala düzgün çalışıyorsa, siteyi yeni sürüme yükseltmek için çok sık karşılaşılan bir vaka görülmektedir. Bu muhtemelen bir çok sitenin PHP’lerini yükseltmemesinin sebebidir. Ancak, PHP’nin desteklenen bir sürümünü kullanmak önemlidir. Çünkü bu sürümler eski sürümlerde bulunan güvenlik kusurlarını kapatmak için güncelleme yapılmaktadır.

PHP, bir sitenin oluşturulduğu altyapı olduğundan, kodlamalarda ki güvenlik kusuru, kötü niyetli bir kişinin siteden veya onu kullanan kişilerden özel bilgileri toplamasına izin verebilir. Bir kaç yıl önce, bir korsanın, bir web sitesine giriş yapan kullanıcıların giriş bilgilerini almasına izin veren eski bir PHP sürümünde rastlanmış bir istismar olarak karşımıza çıkmaktadır. Birçok web sitesi PHP’nin eski sürümünü kullandığından ve pek çok kişi çeşitli web siteleri için aynı şifreyi kullandığından, bir sitedeki güvenlik kusuru olarak insanların giriş bilgilerini diğer sitelere erişmek için kullanabiliyordu.

Çeşitli PHP sürümlerini ve sistemdeki güncellemeleri zamanında yapmak sıkıcı olsa da, bir web sitesinin güvenliğini sağlamak için önemli bir şeydir. Güvenlik ihlalinin gerçekleşmesini beklemek yerine, bir web sitesini bir sonraki güncel sürümüne yükseltmek için ihmal edilmemesi gereken önemli bir durumdur. İnternet dünyasındaki bilgi hırsızı korsanları veya keyfi olarak internet siteleri hackleme marifeti ile zarar vermesi sonrası, web siteleri düzeltmenin daha pahalı olmasının yanı sıra, müşterileri ve hedef kitleleri ile bir şirketin itibarını zedeleyen korkunç bir güvenlik ihlalinin meydana gelmesine neden olacaktır.

PHP’nin daha yeni bir sürümüne geçmek göreceli olarak basittir. Bu vesileyle işletme sahiplerine internet sitelerini özgün yeni sayfalar ve içerik oluşturarak internet sitelerini güncel tutmaları önerilir. Potansiyel güvenlik sorunları baş ağrısı problem haline gelmezden önce tüm güncellemeleri ele almak uzun vadede daha ekonomiktir. PHP 5.6 ve 7.0 için planlanan destek süresinden yalnızca birkaç haftada bir işletme sahipleri web sitelerinin hangi sürümünün çalıştığını kontrol etmeli ve mümkün olan en kısa sürede yeni sürümlerini yükseltme planları daima yapmalıdır.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*