Home » Makaleler » WordPress Gutenberg Nedir?
Wordpress Yazı Editör Eklentisi Gotenberg Yenilikleri

WordPress Gutenberg Nedir?

Gutenberg Yeni WordPress Yazı Editörü

Makale Yazarı: Machielle Thomas

Dünyanın en popüler ücretsiz ve açık kaynak kodlu site oluşturucusu ve içerik yöneticisi olan WordPress, WP 5.0’ı, bu yılın en son ve tartışmasız en iddialı güncellemesini sunmayı umuyor.

Bu güncellemede, WordPress için yeni bir içerik editörü olan Gutenberg, içeriğin oluşturulup WordPress sitelerinde görüntülenme şeklini değiştirmeyi vaat ettiği ve sonuç olarak sitelerin kendilerinin tasarlanma ve geliştirilme biçimleri de yer alacak”. Katılımcı Machielle Thomas WordPress Gutenberg yazı editörü eklentisi özellikleri ve işlevleri konusu kaleme aldı.

Wordpress Yazı Editör Eklentisi Gotenberg Yenilikleri

WordPress Yazı Editör Eklentisi Gotenberg Yenilikleri Nelerdir?

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Artık her WordPress yüklemesinde yer alan saygıdeğer TinyMCE editöründen uzak bir vardiyada Gutenberg, kullanıcıların daha fazla esneklik ve bir sayfada içeriklerin görünme şeklini kontrol eden özelleştirilebilir ve hareketli bloklar sistemi üzerinde çalışır.

Ancak, tüm sözleri ve WordPress geliştiricilerinin güvenceleri için, Gutenberg projesi, mevcut WordPress içeriğiyle ve site tasarımı ve geliştirmesinin tüm yönleriyle ilgilenme potansiyeli ile ilgili bir takım soruları gündeme getirdi.

 

WordPress Yazı Editörleri Gutenberg Ve TinyMCE Farkları Nelerdir?

Ayrıca, Klasik Editör olarak da bilinen TinyMCE – dünyanın dört bir yanındaki WordPress kullanıcılarına tanıdığı mevcut içerik editörü, on yıldan uzun bir süredir WordPress’in bir parçası olmuştur.

Bir dizi düzenleme aracıyla çerçevelenen tek bir metin kutusundan oluşan klasik editör, kullanıcıların Metin veya Görsel modlarında metin girmelerine ve sitenin medya kitaplığından veya dış kaynaklardan görüntü veya video gibi başka türde içerik eklemelerine olanak tanır.

Birden çok kaynaktan gelen her türlü içeriği içeren ve ardından tam bir yayın veya sayfa olarak işleyen, işlevsel, kelime işlemci stili bir arayüzdür.

Bu editörün de sakıncaları vardır. Editörde çalışırken, kullanıcılar bitmiş sayfanın görünümünü göremez ve çeşitli kaynaklardan içerik ekleyemezler, boşluk bırakma ve boyutlandırma sorunları ile sonuçlanabilir.

Ayrıca, tüm içerikler aynı düzenleme kutusunda yer aldığından, farklı öğeler düzenlenemez veya ayrı ayrı hareket ettirilemez. Gutenberg tüm bu kısıtlamaları ve daha fazlasını ele alıyor.

Wordpress Mevcut Görünümü Ve Yeni Yazı Editörü Gutenberg Eklentisi Görünümü

WordPress Mevcut Görünümü Ve Yeni Yazı Editörü Gutenberg Eklentisi Görünümü

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

 

Gutenberg Eklentisi Bloklar Esneklik ve Özellikler Sunuyor

Yeni Gutenberg yazı editörü, bir sayfada bir arada var olabilecek tüm öğeleri ayırır veya blok adı verilen ayrı birimlere gönderir. Bloklar metin, resim, video, bağlantı, widget veya tırnak gibi öğeler içerebilir ve kullanıcılar olası tüm blok türlerini içeren bir Blok menüsünden eklemek istedikleri içerik için uygun kutuyu seçebilirler.

Her bloğun içeriği ayrı olarak düzenlenebilir, bu nedenle Gutenberg görünümünü tamamen özelleştirmeyi mümkün kılar. Resimler ve videolar otomatik olarak uygun bloklara gömülür ve tüm bloklar birbirinden bağımsız olarak taşınabilir ve boyutlandırılabilir.

Yine de kullanıcılar editörden ayrılmadan CSS ve HTML görünümleri arasında geçiş yapabilirler. Ayrıca klasik editörden tanıdık metin ve görsel editörler arasında geçiş yapmak hâlâ kolaydır.

Gutenberg’in blok düzenleme yeteneklerinden bir tanesi, tamamlanmış bir sayfanın düzenlenirken nasıl göründüğünü görebilme becerisidir – klasik metin tabanlı editörde eksik bir özellik. Bu, kullanıcıların, sayfa veya yayın oluşturulduktan sonra önizleme moduna geçmek yerine, boyutlandırma, boşluk ve yapılandırmaları gerçek zamanlı olarak ayarlamasına olanak tanır.

 

Gutenberg İle Özel Bloklar Daha Fazla Seçenek Yaratın

Gutenberg’in blok tabanlı sistemi, kullanıcıların belirli kullanımlar ve efektler için özel bloklar eklemesine de olanak tanır. Binlerce WordPress teması ve eklentisi yaratan pek çok üçüncü taraf geliştirici, kendi hazır özellikleriyle birlikte gelen, bir sayfaya atılmaya veya ihtiyaç duyulan her yere gönderilmeye hazır özel bloklar da oluşturabilir.

Örneğin, bir yemek pişirme blogu, belirli bir sayfada uygun olan her yerde bir yemek tarifi eklemek için gereken tüm biçimlendirmeyi içeren özel bir bloğu kullanabilir.

Blokların işlevselliği, içerik oluşturmanın ötesine uzanır ve aslında, WP 5.0’daki ilk Gutenberg görünüşü gelişiminin sadece ilk aşamasını temsil eder. Gutenberg hala GitHub tarafından geliştirilmekte ve tasarımcıları yakın gelecekte iki aşamayı daha da ileriye taşıyor. Biri Gutenberg’in blok tasarım özelliklerini sayfa tasarımına ve son olarak da tüm siteleri inşa etmek için genişletiyor.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

 

WordPress’in Mevcut İçerik Nedir?

Gutenberg şüphecilerinin dile getirdiği başlıca kaygılarından biri, bu yeni editör uygulandığında mevcut içeriğin kaderi ile ilgilidir. Buna yanıt olarak, geliştiriciler, kullanıcılara klasik editör ile oluşturulan içeriğin Gutenberg uygulandıktan sonra bile kullanılabilir ve düzenlenebilir olduğunu ve görünümünün ve işlevselliğinin değişmeyeceği konusunda güvence verdi. Klasik Editör, bunu tercih edenler için bir eklenti olarak da mevcut olacak ve Gutenberg’i tamamen devre dışı bırakacak başka bir resmi onaylı eklenti de sunulacak.

 

WordPress Gutenberg Eklentisi Kullanımı Kolay mı?

Gutenberg’in WordPress’in üzerindeki etkisiyle ilgili devam eden tartışmada dile getirilen bir başka sorun da, kullanım kolaylığı ile ilgilidir. Gutenberg, mevcut editörden çok daha fazla esneklik ve gelişmiş düzenleme özellikleri sunsa da, bir öğrenme eğrisi ile gelir ve klasik editörün metin tabanlı arayüzüne alışkın olan kullanıcılar için mantıklı görünmez.

Ancak Gutenberg, ince ayar içerik ve görünüm için bir dizi araçla kullanıcı dostu olacak şekilde tasarlanmıştır ve WordPress, kullanıcıların yeni görünüm ve işlevlere uyum sağlamaları için çeşitli öğreticiler ve kılavuzlar sunmaktadır. Ayrıca, Gutenberg ile çalışmak istemeyen kullanıcılar, WordPress onaylı araçları kullanabilir ve herhangi bir zamanda klasik editöre dönüştürebilir.

 

Şimdi Gutenberg Eklentisi Kullanmaya Başlayın

Gutenberg’in tam sürümü WP 5.0’ın gelişine kadar mevcut olmayacak olsa da, meraklı WordPress kullanıcıları şimdi bir test sürüşü için kullanabilirler. Mevcut modelin bir beta sürümü, mevcut bir siteye kurulabilecek bir eklenti olarak kullanılabilir – buna rağmen WordPress uzmanları, bir test sitesinde denemeden önce bunu denemenizi tavsiye eder.

Gutenberg hala devam eden bir çalışmadır ve kullanıcıların her biri birden fazla içerik formatı ve WordPress’in diğer yönleriyle entegrasyonu sağlamak için çalıştığı önemli bir değişiklikle birlikte gelir. Bu yeni Gutenberg editör eklentisi, WordPress için ileriye doğru atılmış önemli bir adımı temsil etse de, sadece içeriğin oluşturulma şeklini değiştirmek değil, aynı zamanda tüm sitelerin tasarlanması ve uygulanması yolunda da.

WordPress topluluğundaki bir çoğu, şu anda dünyadaki web sitelerinin% 30’undan fazlasına sahip olan bir içerik yönetim sisteminin geleceği için endişe duyuyor, ancak bu yeni projeyi çevreleyen tüm belirsizlikler için Gutenberg dinamik içerik oluşturmak için yeni kapılar açmayı vaat ediyor ve her türlü WordPress sitelerinde yeni potansiyeli gerçekleştirmek.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur
, , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*