Home » Wordpress » WordPress 5.0 Sürümünde Neler Yenilendi?
WordPress 5.0 Sürümü

WordPress 5.0 Sürümünde Neler Yenilendi?

WordPress 5.0 Sürürmü Güncellemesi

 

7 Aralık 2018 Tarihinde WordPress 5.0 sürümü, güncelleme yapmanız için hazır sizi bekliyor. WordPress uygulaması ile internet sitesi yayınlayanlar için bugün en son sürüm olan WordPress 5.0 sürümü, eski klasik sürümden sıkılanlar için heyecan verici yenilikleri hemen öğrenin. Ayrıca wordpress 5.0 sürümü indirdikten sonra eski wordpress klasik editör kullanmaya devam etmek isteyenler için wordpress Classic Editor (Klasik Düzenleyici) eklenti kurulum ve ayarları nasıl yapıldığını bu makalede göreceksiniz. İşte ayrıntılar…

WordPress 5.0 Sürümü

WordPress 5.0 Sürümünde Neler Yenilendi?

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

WordPress 5.0 Sürümünde Neler Yenilendi?

WordPress 5.0 sürümün “metin düzenleyicide temelde çok büyük değişiklikler yaptı. Yeni blog tabanlı düzenleyiciler sitenizdeki akıcı düzenleme deneyimiyle heyecan verici yeni bir geleceğe giden ilk adım olarak karşımıza çıkacaktır. İster ilk sitenizi oluşturuyor olun, ister blogunuzu yenileyin veya dilerseniz kod yazın, içeriğin nasıl görüntülendiği konusunda daha fazla esnekliğe sahip olacaksınız.

WordPress 5.0 Sürümünde Yapabileceğiniz Bazı Konu Başlıklar

• Daha az eklentiyle daha fazlasını yapın.

• Modern, multimedya ağırlıklı düzenler oluşturun.

• Tüm ekran boyutlarında ve cihazlarda çalışın.

• Düzenleyicinin web sitenize benzerliğine güvenin.

 

Blogları Oluşturma Keyfinini Yaşayın

WoordPress 5.0 sürümü sayesinde yeni blog tabanlı düzenleyici içeriğinizin hiçbirinin ziyaretçilerinize görünme şeklini değiştirmez. Yapacağı tek şey, herhangi bir multimedya türünü bir araya getirmenize ve kalbinizdeki içeriği yeniden düzenlemenize izin vermesidir. Her içerik parçası kendi bloğunda olacak; Kolay manevra için ayrı bir kapsayıcı. Daha fazla HTML ve CSS kullanıyorsanız, bloglar yolunuza çıkmayacak. WordPress 5.0 sürümü, süreci basitleştirmek değil, süreci farklılaştırmak için önemli temel görünümler ile tanışacaksınız.

 

WordPress 5.0 Sürümü İle Yeni Bloglar Yazma Özgürlüğü
İşte WordPress 5.0 Sürümü Yeni Düzenleyici Görünümü

İşte WordPress 5.0 Sürümü Yeni Sayfalar Veya Yazılar Düzenleyici Görünümü

WordPress 5.0 sürümün bu yeni düzenleme deneyimi, tasarımın yanı sıra içeriğin daha tutarlı bir şekilde ele alınmasını sağladığına şahit olacaksınız. İnternet ziyaretçileriniz için siteler kuruyorsanız yeniden kullanılabilir bloglar oluşturmaya hazır olun. Bu yenilik, müşterilerinizin sürekli yeni bir içerik eklerken sürekli bir görünüm ve izlenim sağlamasına olanak tanır. Wp-admin içinde “WordPress 5.0 sürümü” güncellemesini yapmayı unutmayın!

 

WordPress 5.0 Sürümün Yeniliklerine Alışamadınız mı?

Olur ki, WordPress 5.0 yeni sürümün yazılar veya yazılar “yeni ekle” temel gürünümüne alışmadıysanız ve kullanımı size zor geldiyse şayet “eski klasik görünüme dönebilirsiniz. Mevcut klasik düzenleyici ile devam etmek mi istediniz? Dert değil! Zira sizin için bazen eski alışkanlıkları bir anda terketmek ve yeni bir görünüm ile yazı yazmak kolay olmayabilir! WordPress (wp-admin) içinde “Klasik Düzenleyici” desteği 2021’e kadar devam edecek. Sadece bir wordpress eklentisi ile mevcut “klasik düzenleyici” (yazı/sayfa oluşturma görünümü) ile devam edebilirsiniz, unutmayın! Eğer yeni WordPress 5.0 sürümü blog düzenleyici ile ilgili kullanılabilirlik bakımından bir problemleri yaşarsanız, klasik düzenleyici ile devam etmenizi tavsiye ederim.

WordPress Klasik Düzenleyici Eklentisi

WordPress “Klasik Düzenleyici” Eklentisi

Klasik düzenleyici eklentisi önceki WordPress düzenleyicisini ve yazı düzenleme ekranınıgeri getirir. Eski düzenleyiciyi genişleten, eski tip meta kutularını kullanan ya da eski düzenleyiciye bağlı çalışan eklentileri kullanabilmenizi sağlar. Yüklemek için eklentiler sayfanıza gidin, eklentiler ve “yeni ekle” tıkla, arama kutusuna “Classic Editor” yaz ve önüne gelen “Klasik Düzenleyici” üzerinde “Şimdi yükle” tuşuna basın. Eklenti yüklenmesi bittiğinde “Etkinleştir” tuşuna basın. Hepsi bu! Eğer, wp-admin içinde (“Eklentiler” > “Yeni Ekle”) arama butonu içerisinde “Classic Editor” wordpess eklenti ismi ile arama yaptığınız halde eklenti karşınıza çıkmıyor ise, bu adımlar ile bulabilirsiniz:

Wp-admin > Başlangıç (altında) “Güncellemeler” Tekrar wordpress 5.0 sürümü “şimdi yeniden yükle” tıkla ve ekranın en aşağısına ininiz (ekranın alt ortasında mavi buton) Klasik düzenleyici kur” tıkla ve eklentiyi indirip kurmanız yeterli. Böylece wordpress 5.0 sürümü ile 2021 yılına kadar mevcut “klasik düzenleyici” ile devam edebileceksiniz.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*