Home » Makaleler » WordPress 5.0 Sürümü Nedeniyle Eski Yazı Editörü Nasıl Geri Getiririm?
İşte Wordpress 5.0 Sürümü Yeni Düzenleyici Görünümü

WordPress 5.0 Sürümü Nedeniyle Eski Yazı Editörü Nasıl Geri Getiririm?

WordPress Eski Yazı Editörü Nasıl Bulunur?

 

Araştırmacı & Yazar Zamulmekan Binici

Araştırmacı & Yazar Zamulmekan Binici

Wp klasik (eski ) yazı yazma editörü nasıl geri getirilir? WordPress 5.0 sürümü güncellemesi sonrası wp klasik yazı editörü gitti ve yeni yazı yazma editörü oluştu ancak ben bu yeni wp yazı yazma editörüne (penceresine) hiç alışamadım diyorsanız, wordPress eski yazı editöre geri getirmek istiyorsanız, bu makale tam size göre. Bu makaleyi okuduğunuzda sadece bir kaç saniye içerisinde yani , 2 tıklama ile wordpress eski yazı yazma editörüne geri getireceğinizden emin olabilirsiniz. İşte ayrıntılar… 

Eski wp yazı editörü nasıl geri getirilir?

WordPress 5.0 Sürümü Güncellemesi Sonrası Eski wp Yazı Yazma Editörü Nasıl Kurulur?

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Peki Aslında Ne Oldu?

Malum, 7 Aralık 2018 Tarihinde WordPress 5.0 Sürümü wp-admin panelimizde güncelleme yapmamız için hazır bulundu. Ayrıca WordPress 5.0 sürümü güncelleme sonrası açıklamasına göre, wordpress klasik editörü 2021 Tarihine kadar kullanılabilecekmiş.  Her zaman olduğu gibi bizde büyük bir heyecanla WordPress 5.0 sürümü güncelleme yaptık ancak bir de ne gördük? Bildiğimiz wordpress klasik (eski) yazı yazma editörümüz gitti ve (aslında Gutenberg olarak bilinen) yeni bir wordpress yazı editörü ile tanışmış olduk.

İşte WordPress 5.0 Sürümü Yeni Düzenleyici Görünümü

İşte WordPress 5.0 Sürümü Yeni Düzenleyici Görünümü

Ancak çoğumuz bu wordpress yeni yazı editörüne alışmak ve hatta anlamak oldukça zor oldu. Hatta çoğu wordpress kullanıcıları klasik wp yazı editöründe yapmak istediğimiz bir çok sayfa içerik düzenlemeyi, bu wp yeni yazı editöründe yapamaz olduk veya yapmakta oldukça angaryalar nedeniyle yapmakta zorlandık. Samimiyetle söylemek gerekirse, ben de bu yeni wordPress 5.0 sürüm yazı editörü veya aslında diğer gerçek adı wordpress Gutenberg eklentisi yazı editörü hiç sevmeyenlerden olduğumu belirtmekte hiç sakınca görmüyorum. Bu nedenle Gutenberg yazı editöründen hiç hoşlanmayan veya kullanmakta zorlanan wordpress kullanıcıları için eski bildiğimiz wordpress klasik yazı yazma editörü nasıl bulacağına yardımcı olmak için aşağıda sadece 2 tıklama ile bir wordpress Clasic Editor eklentisi ile geri yüklemeyi anlatmak istedim. Şimdi gelelim WordPress eski yazı editörü nasıl bulurum? sorunun cevabına…

WordPress Eski Yazı Editörü Nasıl Geri Getiririm?

WordPress Klasik Editor Eklentisi

WordPress Klasik Düzenleyici Eklentisi

 

WordPress “Klasik düzenleyici” eklentisi yani wordpress “Classic Editor” eklentisi nasıl indirilir ve eklenti kurulumu nasıl yapılır? İşte wordpress eski yazı yazma ve sayfa içerik düzenleme editörü geri getirmenin adım adım tarifi. Yukarıdaki resimde wp-admin panelinde eklenti arama sonucunda eklenti ismi Türkçe olarak “Klasik Düzenleyici” olsa da aslında eklenti arama kutusuna Klasik Düzenleyici” diye yazdığımızda, aradığımız eklenti bulunamıyor. Çünkü wordpress Klasik Düzenleyici eklentisinin orijinal adı “Classic Editor” şeklindedir. Bu nedenle wp-admin panelimizde eklenti arama kutusunda  “Klasik düzenleyici” anahtar kelime ile arama yapmıyoruz, orijinal adı olan Classic Editor” olarak arama yapıyoruz ve yükleme yapmak için seçeceğimiz eklenti ismi “Klasik Düzenleyici” olduğunu unutmayın!

Adım Adım WordPress Classic Editor ( Klasik Düzenleyici) Eklentisi İndirme Ve Kurulum Tarifi

 

WordPress Eski Yazı Editor Eklentisi Web Sitemize İndirme Adımları:

  1. Wp-admin paneline gir
  2. Eklentiler tıkla
  3. Yeni Ekle tıkla
  4. Ekranın sağ üst bölümde “Anahtar kelime” karşısındaki kutuya “Classic Editor” yaz ve arama yap
  5. Arama sonuçlarında seçeceğiniz eklenti adı “Klasik düzenleyici” eklentimizi seçerek “Hemen Yükle” tıkla ve ardında “Etkinleştir” tıkla.

Böylece wordpress klasik düzenleyici eklentisi web sitemize indirmiş ve aktif hale getirmiş olduk. Hepsi bu kadar! 

Ben wordpress klasik düzenleyici eklentisi kurulum ayarları yapmak için nerede ve nasıl yaparım diye wp-admin butonları arasında “Klasik düzenleyici” eklentisi aramaya çalışmayın, bulamazsınız! Çünkü, makalemizin başında anlattığım gibi, sadece 2 tıklama ile WordPress “Classic Editor” yani Türkçe adı “Klasik düzenleyici” eklentisi web sitemize indirip “Etkinleştir” eşlemi yaptığımızda, otomatik olarak wp-admin panelimiz eski yazı editör ekranı bulunmuş oluyor. 

Artık WordPress 5.0 sürümü güncellemesi sonucunda o kabus dolu wordpress yeni yazı editör ekranı nedeniyle şimdilik hepimize geçmiş olsun dileğiyle, 2021 yılı sonu ola, hayır ola. 

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*