Whois domain sorgulama

Alan Adı Sorgulama

Dünyanın En İyi İlk 5 Web Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

NOT: Domain sorgulama yaparken bir hata ile karşılaşırsan “BURADAN” alan adı sorgusu yapabilirsin!

Whois Domain Sorgulaması Yaptığınızda Neler Öğrenilir?

1)- Domain sorgulama yaptığınızda, sorgusu yaptığınız ilgili o domain adı tescilli olup olmadığını öğrenebileceksiniz.

2) – Sorgusu yaptığınız ilgili domain tescilli ise, domain yaşı öğrenebilecek, domain oluştırma, yani domain tescil tarihi gün, ay ve yıl olarak öğrenebileceksiniz. Ayrıca sorgusu yaptığınız domain adının hosting hizmet akdi geçerlilik süresini gün, ay ve yıl ayrıntısı olarak öğrenmiç olacaksınız. Whois  domain sorgusu yaptığınız domain’in en son güncelleme tarihini de görmüş olacaksınız.

3) – Bir domain sorgusu sorgusu yapıldığında, eğer domain kimlik gizlilik hizmeti mevcut değil ise, ilgili domain adı gime ait (gerçek kişi veya kurum adı) olduğunu öğreneceksiniz.

4) –  Bir domain whois  sorgusu yapıldığında kesin olmamakla beraber ilgili domain’in hangi hosting firmasından hosting hizmeti tedarik ettiğini öğrenmek mümkün. Çünkü whois domain sorgusu yapılan domain’in bağlı hosting firması kendisine ait olmayan sunucular, kiralık yoluyla elde edilmiş sunucular olabilmektedir. Ayrıca whois domain sorgusu yapıldığında ilgili domain adının name server (sunucu adı)  öğrenilir. Domain tescili yaptıktan sonra bazı domain sahipleri ek bir hizmet bedeli karşılığında kişiye özel name serever alınabilmekte.

Genelikle domainlerin neredeyse %99’u name server adları, web hosting hizmeti tedarik adilen hosting sitesinin adı olurlar. Yani whois domain sorgusu yapılan domainin web hosting firma ismi %99 oranında name serverlerde yer alır.  Bir domain sorgusu yapıldığında ilgili domain’in bağlı hosting firma ismi çok az ihtimal dahilinde olsa da yanıltıcı olma sebebi, yakarıda açıklanan nedenlerdendir.

5)  – Burada bir domain sorgusu yaptığınızda ilgili kişi domain tescili yaparken bildirmiş olduğu kayıtlı (ev veya iş yeri) adresi, posta kodu ve telefon numarası öğrenebileceksiniz.

6) – Burada bir domain sorgusu yaptığınızda, ilgili  domain adının bağlı birincil email adrsi öğrenebileceksiniz.

Kısaca özetleyecek olursak, burada sorgusu yaptığınız domain adının tescil tarihi, domain en son güncelleme tarihi, ilgili domain sahibi adı-soyadı, adresi, posta kodu, telefon numarası, name server/sunucu adı, domain’nin kayıtlı hosting sitesinin adı öğrenebileceksiniz.

Dünyanın En İyi İlk 5 Web Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…