Home » Makaleler » Web Yöneticilerin Yaptıkları En Yaygın SEO Hataları Nelerdir?

Web Yöneticilerin Yaptıkları En Yaygın SEO Hataları Nelerdir?

Stratejilerini Olumsuz Etkileyen İlk 4 SEO Hataları

SEO stratejileri zedeleyen en yaygın ilk 4 SEO hataları nedir? Bu yaygın hatalar internet sitenizin Google’da daha üst sıralarda yer almasını engelliyor olabilir. Bu makalede çoğu webmasterların yaptıkları en yaygın SEO hatalarından bazılarına göz atacağız.

Stratejilerini Olumsuz Etkileyen İlk 3 SEO Hataları

İşte Stratejilerini Olumsuz Etkileyen İlk 3 SEO Hataları

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi

 

Sadece internet hayal dünyasına alelacele dalmak yerine, bir adım geriye gidelim ve SEO’yu bir anlığına kenara koyalım. SEO stratejisine gelince, gerçekten sadece bir sabit bakış açısı var. Google nedir bilmiyorsanız, bütün emeğiniz boşa gidebilir. Bu nedenle, Google’ın markanızı, sitenizi ve sayfa içeriğinizi bildiğinden ve değer konulara odaklandığından emin olmanız gerekir. 

Arama motoru sonuç sayfalarına (SERP’lere) göre içerik oluşturma SEO stratejileri çok çeşitli faktörlere dayanır, ancak hepsi ortak bir payda etrafında döner: İnternet ziyaretçiler için faydalı olmak. Ve bu tesadüfen bir bakış açısı değil. Google, insanların yalnızca hizmetlerini şehirdeki en iyi arama motoru olması durumunda kullanmaya devam edeceğini biliyor. Yani alaka düzeyinin devam etmesi, her zaman doğru cevabı sağlama yeteneğine dayanır.

İşte geldiğiniz yer burası. SERP’lerde daha üst sıralarda yer almak istiyorsanız, SEO’ya yaklaşımınızın acı noktalarını ele almak ve tüketicinin deneyimini optimize etmek etrafında dönmesini sağlamanız gerekir. Şimdi arama motoru sayfa sıralamalarını olumsuz etkileyen en yaygın SEO hatalarından bazılarına göz atacağız.

Peki, web yöneticilerin yaptıkları yaygın 4 SEO hataları nelerdir? 

 

Çift İçerikler Oluşturma Hatasına Düşmek

 

Çift içerik, yinelenen içerik veya daha açık bir ifadeyle kopya içerik sayfalar oluşturmak, çoğu web yöneticilerin düştüğü Negatif SEO tuzağıdır. Orijinal adı “double content (çift içerik) nedir? (Sayfada kopya içerik nasıl bulunur?) Çift içerik veya diğer adı kopya içerik, başka sitede bulduğu içerikleri kendi sitesinde kopyala yapıştır marifetine kopya içerik denir. Evet! Çoğu webmasterlar, işin kolayına kaçarak, özgün içerikler oluşturma zahmetine girmek yerine, başka sitelerde bulduğu kaliteli ve güzel içerikleri kopyala yapıştır marifeti ile kendi sayfaları oluşturmasına yoluna baş vurur. Oysaki, SEO bakımından kopya içerikler, negatif SEO etkisi yaratır. Böylece kopya içerik oluşturan internet siteleri arama motoru sayfa sıralama sonuçlarında hiç bir varlık gösteremezler, unutmayın!  

 

Mobil Kullanıcıları Hesaba Katmamak

Dijital pazarlama dünyasına bir süredir dahil olmuş olsanız bile, ortalama bir mobil kullanıcınızın deneyimine yeterince dikkat etmediğiniz bir ihtimal. Dikkatli şekilde hazırlanmazsanız, masaüstü merkezli web sitenizin, mobil cihazlarda mutlak bir felaket olabileceğini göstermeye değer. Tüm internet kullanıcılarının yarısı mobil cihazlarda sitelerde gezinirken, bu sadece bir SEO meselesi değildir. Bir dönüşüm sorunu ve herhangi bir işletme sahibi için incelemeye değer. Google, cep telefonuna her zamankinden daha fazla odaklandığını açıkça belirtti. Ama sadece benim sözümü dikkate alma. Bu davayı yıllar içinde kendisi yapmıştır. Mobil dostu olmayan siteler, SERP’lere yerleştirme mobil ilk dizin oluşturmaya dayanan sitelere göre daha düşük olacaktır. Gerçekten işe yarayan bir SEO stratejisi istiyorsanız, mobil kullanıcılarınıza masaüstü kullanıcılarınız kadar dikkat ettiğinizden emin olun.

 

Konunuzla Alakasız Yanlış Anahtar Kelimelere Odaklanmak

Yazılarımız içerisinde gömerek kullanacağımız anahtar kelimeler her zaman SEO dünyasında özel bir yere sahip olacaktır. Ne yazık ki, bazı küçük işletmeler yıllar içinde kötü anahtar kelime alışkanlıkları geliştirmiştir. Belirli web sayfalarını belirli anahtar kelimeler için optimize etmek eski dönem ve köhnemiş SEO döneminin kalıntısıdır. Günümüz internet SEO içerik dünyasında, insanlar değerli içeriği yazmak yerine, sadece anahtar kelimelere içerik yazarken bunu söyleyebilir. Bunu yapmak, ziyaretçilerinizin sitenizde kötü bir deneyim yaşamasını ve bu dönüşüm oranlarını önemli ölçüde düşürmesi için zemin hazırlar. Bu yaklaşım biçimi gerçek bir trajedi. Çünkü artık bu yaklaşım biçimi, işe yaramamaktadır. Google artık yapay zeka algoritması kullanmaktadır.

Bu yüzden artık sayfa içerik SEO stratejileri belirlerken Google’ın yapay zeka algoritması ve sesli aramalarda kullanılan uzun kuyruk kelimeleri kullanmalısın. İnternet sitenizin içeriğinin hedef kitlenizle alakalı olacak anahtar kelime konularına ve uzun kuyruklu anahtar kelimelere (üç veya daha fazla kelime) odaklanmalısın. Son kullanıcının akılda tutulması ve her zaman en kaliteli içerik ve bilgilerin sağlanması oldukça önemlidir. 

 

Statik Bir İnternet Sitesi Kurma Hatasını Yapmak

Kahir ekseriyet oluşturan çogu web yöneticileri ilk site kurma işini yapar, ilk zamanların heyecanı ile bir kaç sayfalık içerikler yapar, bir müddet sonra site biraz organik ziyaretçiler elde etme durumu olur ve artık yapabileceğim iş kalmadı diye sitesini güncellemeyi unutmaya yüz tutar. Böylece bu tür siteler, statik bir site olma vasfını bürünür. 

Oysa Ki, arama motorları ve SEO stratejileri bakımından, bu şekilde web sitesini unutmaya bırakmak, çok büyük ve stratejik hatalardan biridir. Çünkü, Arama motoru devi Google, Yaani, Bing, Yandex, MSN, ve Yahoo gibi  arama motorları statik siteleri hiç sevmez, aksine dinamik, özgün ve sürekli güncel sitelere çok büyük önem verir. Ayrıca aynı kategoride rekabet içerisinde bulunduğunuz bazı rakipleriniz sitesini sürekli güncel tutacağı için arama motorları sayfa sıralamalarında sizin sitenizi  geride bırakırken siteniz sayfa sıralama kaybı yaşanması kaçınılmaz fiili bir durum oluşur. Bu nedenle internet sitenizi dinamik bir görünüm kazandırarak sürekli özgün içerikler ile güncel tutmalısınız.

Arama motoru nezdinde içeriğinizi unutmak: Sayfa içeriğin ömrünü uzatmayı öğrenmek, çevrimiçi bir otorite olma yolundaki ilk adımlardan biridir. Bir ila iki yıl boyunca bir blogunuz varsa, muhtemelen yeniden yayınlanabilecek en az beş ila on içerik parçanız vardır. Sınırsız bir ömre yalnızca birkaç hızlı ve güncel düzenleme olan bir sürü içerik oluşturma seçeneği var. İçeriğiniz ne kadar alakalı olursa, blogunuzda o kadar faydalı olur. Size tavsiyem, arama motoru sayfa sıralama performansın en yüksek sayfalarınızı ve blog yayınlarınızı bulun ve biraz anahtar kelime araştırması yapın. Bunu yaparak içeriğinizin hangi bileşenlere ihtiyaç duyduğunu belirleyebilecek siniz.

Sonuç Olarak: Bir SEO stratejisi oluşturmanın oldukça stresli olabileceğini biliyorum. Ancak gerçek şu ki, doğru odaklanma ile başlarsanız, Google arama motorunda otantik ve etkili bir şekilde iletişim kurmayı öğrenmeden önce bu sadece bir zaman meselesidir. Ayrıca mobil android kullanıcı kitleniz için sayfa yükleme hızı artırmak için Google AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) uyumlu hale getirmeniz gerektiğini unutmayın. İçerik oluştururken doğru anahtar kelimelere ve anahtar kelime öbeklerine odaklanmayı da ihmal etmemelisiniz. İçeriğinizi geri dönüştürün ve yerel SEO’dan yararlanmak için biraz zaman ayırın. Bunları yapabildikten sonra, SERP sıralamanızı arttırabilir ve her zaman hayalini kurduğunuz SEO türünü uygulayabilirsiniz.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*