Home » Makaleler » Web Sitesi Açmak İçin Bir Web Hosting’e İhtiyaç Var mı?
Web Sitesi - Web Hosting İlişkisi

Web Sitesi Açmak İçin Bir Web Hosting’e İhtiyaç Var mı?

İnternet Sitesi İle Web Hosting İlişkisi

Bu makalede web sitesi – web hosting ilişkisi ve web hosting plan çeşitleri hakkında ele alacağım. Bir web sitesi açmak ister misiniz? Eğer bir web sitesi yayınlamak istiyorsan, bir web hosting sunucu hizmeti kaçınılmaz bir ihtiyaçtır. Çok açık bir ifade ile açıklayacak olursak, hosting sunucu hizmeti tedarik etmeden internet’te yayınlanmış bir web siteniz olamaz.

Kişisel bir web sitesi veya işletmeniz için bir web sitesi oluşturmak istiyorsanız, maalesef web hosting sunucuya hiçbir alternatif yolu yoktur!

Web Sitesi İle Web Hosting İlişkisi 

İnternet Sitesi İle Web Hosting İlişkisi

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Dünyanın En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Web Sitesi kurma Maliyeti Nedir? İşte Ayrıntılar…

Aşağıda, hangi web barındırma şeklinin, neden ihtiyaç duyduğunuzu ve barındıran çeşitli web barındırma türlerini öğreneceksiniz.

 

Web Hosting Nedir?

Web’in tüm şeylerinizi sakladığınız bir ev olarak barındırma düşünebilirsiniz. Bunun dışında, mobilya ve ev eşyalarını depolamak yerine, web sitenizin çalışması için gerekli olan tüm dosyaları saklıyorsunuz. Bu dosyalar genellikle HTML ve CSS dosyalarınızı, belgelerinizi, medya dosyalarınızı ve daha fazlasını içerir.

Seçtiğiniz web sunucusu, kiralamak için sunucu alanı satan bir şirkettir. Web sunucuları bu sunucuları yönetir ve sitenizi barındırmanızı kolaylaştırır, böylece dünyanın dört bir yanındaki ziyaretçiler bu web sitesi dosyalarına erişebilir.

Ancak, web sitenizin gerçekten çevrimiçi olması için, bir alan adına da ihtiyacınız vardır. Alan adınızı evlerdeki adresler olarak düşünün. Evini, insanların hatırlayabileceği bir adres olmadan bulmak çok zor olurdu.

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Dünyanın En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Web Sitesi kurma Maliyeti Nedir? İşte Ayrıntılar…

Web Hosting Neden Gerekir?

Kendinizi arayabileceğiniz bir web sitesine sahip olmak istiyorsanız, o zaman hosting’e yatırım yapmanız gerekir. Neyse ki, kendi online emlak parçanıza sahip olmanıza bile gerek yok.

 

1. Kontrolünüz Var
Web sitenizi Blogger veya Tumblr gibi ücretsiz bir platformda bulundurduğunuzda, risk alırsınız. Web sitenizin çevrimiçi kalması için şart ve koşullarını kabul etmeniz gerekir.

Site sahiplerinin, belli bir kural veya koşulu ihlal ettiği için kârlı web sitelerine sahip olmaları hakkında çevrimiçi olarak birçok korku hikayesi vardır. Web sitenizi oluşturma konusunda ciddiyseniz, bu, kullanamayacağınız bir risktir.

Web siteniz tekrar çevrimiçi olsa bile, bu süre zarfında önemli satışlar kaybetmenize neden olur ve sitenizin bazı ziyaretçilerini bile rahatsız edebilir.

 

2. Daha Özelleştirme Seçenekleri
Ücretsiz barındırma platformlarıyla ilgili başka bir konu da ortak markalamadır. Başka bir deyişle, web siteniz ücretsiz ana bilgisayarla markalaşmayı paylaşır. Bu, müşterilerinizle olan güvenilirliğinizi azaltır ve sitenizin genel görünümünü ve tasarımını etkiler.

Ücretsiz bir seçenek kullandığınızda, sitenizi istediğiniz gibi genişletemez veya özelleştiremezsiniz. Eklentilere ve araçlara sınırlı erişime sahip olacaksınız ve sonuç olarak sitenizin büyümesi sınırlı olacaktır.

Kendi web sitenizi ev sahipliği yaptığınızda gerçekten kontrolünüz var. Sitenizi uygun gördüğünüz şekilde özelleştirebilir ve yalnızca kendi yaratıcılığınız ile sınırlı kalırsınız.

 

3. Web Siteniz Güvenlidir
Kendi sitenizi barındırmazsanız, sitenizin genel güvenliği konusunda hiçbir zaman emin olamazsınız. CMS’yi, güvenlik eklentilerini ve diğer önlemleri seçebileceğiniz zaman, sitenizin daha yüksek bir güvenlik seviyesine sahip olduğundan emin olabilirsiniz.

Ayrıca, birçok web barındırma şirketi (HostGator dahil) 7/24 uzman desteği de sunar, böylece bir sorunla karşılaşırsanız hemen iletişime geçebileceğiniz birisine sahip olursunuz.

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Dünyanın En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Web Sitesi kurma Maliyeti Nedir? İşte Ayrıntılar…

Kimlerin Web Hosting İhtiyacı Var?

Ürünlerinizi çevrimiçi internet dünyasında satmak için bir web sitesi oluşturuyorsanız, bir blog oluşturup para kazanmak veya daha farklı konularla alakalı bir site kurma gereksimi duyuyorsanız, o taktirde bir web hosting hizmetine ihtiyacınız var demektir.

Kendi web sunucunuza sahip olmak, web siteniz ve çevrimiçi varlığınız üzerinden kişiselleştirme, kontrol ve özgürce tamamen sizin tasarrufunuzda bir web sitesinden bahsediyoruz. 

 

Mevcut Web Hosting Sunucu Türleri
Aramanızı hosting işlemine başladığınızda, çeşitli hosting sunucu plan seçeneklerinin bulunduğunu fark edeceksiniz. Seçtiğiniz web hosting sunucu stili, depolamaya, teknik bilgiye, desteğe, hıza ve güvenilirliğe bağlı olarak farklılık gösterecektir.

Aşağıda en yaygın barındırma türlerinin bir dökümünü bulacaksınız.

 

Paylaşımlı Hosting Planı

Paylaşımlı web barındırma planları genellikle mevcut en ucuz hosting sunucu paket seçeneğidir. Paylaşılan barındırma ile düzinelerce veya yüzlerce başka site ile bir sunucu alanı kiralıyorsunuz. Tek bir sunucudaki kaynaklar daha sonra söz konusu sunucuda barındırılan tüm siteler arasında paylaşılır.

Bir web sitesi kurma yolunda ilk başlangıç için gereken çok az teknik bilgi olanlar için, en popüler ve en düşük maliyetli olması bakımından henüz yoğun ziyaretçi trafiğine sahip olmayan web siteler için paylaşımlı (shared) web hosting planı tavsiye edilen bir seçenektir.

Zira ilerleyen zaman içerisinde web siteniz çok iyi ziyaretçi trafiği yakaladığında hosting planı yükselmenizin önünde hiç bir engel yoktur. Zaten bu durumda web hosting firması; “çok fazla kaynak tüketiyorsunuz, web sitenizin planı yükseltmenin zamanı geldi” uyarısı alacaksınız. 

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Dünyanın En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Web Sitesi kurma Maliyeti Nedir? İşte Ayrıntılar…

Bulut Hosting Planı
Cloud (bulut) hosting, sitenizi barındırmak için size bulut olarak bilinen bir sunucu ağı sunar. Bu, sunucu yükünün bir dizi farklı sunucu üzerinden dağıtılabildiği için yüksek miktarda trafik alan siteler için idealdir.

Bulut barındırma, daha küresel bir kitleye sahip büyük web siteleri için çok esnek ve harika bir seçenek.

 

VPS (Virtual Private Server) Hosting Planı
VPS barındırma ile, her özel sunucu, ayrılmış bir sunucuya benzer şekilde davranan tek tek sunuculara bölünür. Sunucu kaynakları genellikle diğer sitelerle paylaşılır, ancak sunucudaki web sitesi sayısı paylaşımlı hosting’ten çok daha azdır.

Daha açık bir ifadeyle örnek verecek olursak; Hosting firması, paylaşımlı hosting sunucunuzda 500 müşteriye (web sitesi) barındırıyorsa, VPS hosting sunucusunda da 20 müşteriye (web sitesi) kiraladığını düşünebilirsiniz. Bu verdiğim rakamsal sayılar bir standart değil, sadece kolay anlaşılabilmesi için bir örnek olduğunu unutmayın! 

Bu, daha fazla kontrol ve sunucu kaynağına ihtiyaç duyan siteler için sağlam bir seçimdir, ancak ayrı bir sunucuya yatırım yapmak istemez. Yani yukarıda anlattığım Paylaşımlı (shared) hosting, ihtiyacınızı karşılayamayacak kadar ziyaretçi trafiği yakaladığınızda VPS hosting planı yükseltmek ihtiyaçtan doğmuş olur.

 

Dedicated Sunucu Barındırma
Dedicated (adanmuş) sunucu, size nihai kontrol ve özelleştirme sunar. Dedicated hosting, tamamen sizin sitenize/sitelerinize (yani bir müşteriye) tahsis edilmiş sunucu demek. Bu, sunucu kaynaklarına ve genel olarak daha yüksek site performansına daha fazla erişim sağlar.

Bu barındırma stili genellikle daha pahalıdır, ancak daha yoğun kaynak gerektiren ve yüksek trafikli siteler için olması gerekir. Yine yukarıda anlattığım VPS (virtual private server) hosting, ihtiyacınızı karşılayamayacak kadar ziyaretçi trafiği ulaşığınızda VPS hosting planına yükseltmeniz kaçınılmaz zaruri bir ihtiyaç olur.

 

Ancak, tamamen sizin tasarrufunuzda bir web sitesi olmasını, karlı bir site veya hizmet oluşturmak konusunda ciddi iseniz, hosting sunucu hizmeti satın alırken, ipleri kendi elinize almak için kendinize ait bir e-posta ile hosting hostmi almanızı önemle tavsiye ediyorum. Çünkü size ait bir e-mail ile satın alınan bir hosting hizmeti üzerinde tam bir tasarrufta bulunamazsınız unutmayın!

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Dünyanın En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Web Sitesi kurma Maliyeti Nedir? İşte Ayrıntılar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*