Home » SEO » Web Sitenizin SEO’una Zarar Veren Tehditler Nelerdir?

Web Sitenizin SEO’una Zarar Veren Tehditler Nelerdir?

Web Sitenizin SEO’suna Zarar Verebilecek 3 Siber Güvenlik Tehditleri

Web Sitenizin SEO’suna Zarar Verebilecek 3 Siber Güvenlik Tehditleri Ve Onlara Karşı Nasıl Korunur? Bir web sitesi hack arama motoru sıralamasında feci sonuçlar doğurabilir. SEO’nuzu etkileyebilecek üç ana siber tehdit ve web sitenizi bunlara karşı nasıl savunacağınızı keşfedin.

Sitenizin SEO'una Zarar Veren Tehditler Nelerdir?

İşte Web Sitenizin SEO’suna Zarar Verebilecek 3 Siber Güvenlik Tehditleri

_____________________________________________________

İlginizi Çekebilecek Bir Kaç Konu Başlıkları;

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi

_____________________________________________________

 

Küçük bir işletme sahibi olarak, sağlam bir arama motoru optimizasyonu (SEO) stratejisi geliştirmek için çok zaman harcadınız. Tüm zamanınızın ve çabalarınızın karşılığını aldığınızı ve şimdi sitenizin arama motorlarında üst sıralarda yer aldığını, birçok yeni müşteriyi çektiğini ve ziyaretçiler tarafından güvenildiğini hayal edin. En zor kısım arkanda, peki yanlış giden ne olabilir?

Ne yazık ki, çok fazla. Aslında, arama motoru sıralamalarına zarar verebilecek birçok siber tehdit var. Bu makalede odaklandığımız en iyi üç siber tehdit, kötü amaçlı yazılım, içerik kazıma ve güvenli bir soket katmanı (SSL) sertifikasının bulunmamasından kaynaklanan güvenli olmayan bağlantılar nedeniyle Google tarafından kara listeye alınması. İşte bu siber tehditlerin arama motoru sıralamalarına nasıl zarar verebileceği ve onlara karşı nasıl savunabileceğin.

Google Tarafından Kara Listeye Alınması

1. Siteniz Google tarafından kara listeye alınmışsa, SEO sıralamalarınıza çok fazla zarar verebilir. Kara liste, arama motorları tarafından site ziyaretçilerini kötü amaçlı yazılım saldırılarından korumak için kullanılan bir uygulamadır. Kötü amaçlı yazılım, kötü amaçlı amaçlar için geliştirilen bir yazılımdır ve siber suçlular, hassas bilgileri çalmak veya web sitenizi ziyaret edenleri kötü amaçlı sitelere yönlendirmek için sıklıkla kullanırlar. Google ve diğer arama motorları web sitelerini düzenli olarak zararlı yazılımlara karşı tarar ve kötü amaçlı yazılım algılanırsa, virüslü site kara listeye alınır.

Sonuç olarak, potansiyel müşteriler web sitenizi arama sonuçlarında gördüklerinde, Google ziyaretçilerin virüslü siteye tıklamaları konusunda bir uyarı verir. Kötü amaçlı yazılım bulaşması, web sitesi sahibi tarafından giderilmezse, site arama sonuçlarından çıkarılabilir, böylece kullanıcılar bulamayı bulamazlar.

 

Web İçerik Kazıma

2. İçerik kazıma; Web içerik kazıma, otomatik botlar web sitenizin içeriğini kopyaladığınızda ve başka sitelerde yayınladığınızda – SEO sıralamanızı da olumsuz etkiler ve düşündüğünüzden daha sık olur. SiteLock’a göre, web sitesi trafiğinin yüzde 60’ı botlardan geliyor ve bunların birçoğu kötü amaçlı. Yüksek bir arama motoru sıralaması kazanmak kısmen içeriğinizin kalitesine bağlıdır ve web’in başka bir yerinde yinelenen içeriğin varlığı sıralamanıza zarar verebilir. Tarayıcılar, sizinkinde bulmadan önce başka bir web sitesinde aynı içeriği keşfederse, genellikle bu içerik için diğer sitede daha yüksek bir sıralama elde ederler.

Daha da kötüsü, Google tarayıcıları hangi içeriğin orijinal olduğunu bulmak için çalıştıklarından, sitenizi yinelenen içerik görüntülemek için cezalandırabilir, bu da etki alanınızı sonuçlar sayfasında daha derine gömer ve bazen sitenizi tamamen kaldırabilir.

 

SSL Sertifikası Eksikliği

3. Sitenizi sıralarken, Google ayrıca bir SSL sertifikası arar. Bir SSL sertifikası, bir web sitesi, kullanıcı ve sunucu arasında hareket ederken, kredi kartı bilgileri ve giriş bilgileri gibi müşteri verilerini şifreler. Çevrimiçi bir ödeme yaparsanız, bir hesaba giriş yaparsanız veya bir bültene abone olursanız, bir SSL sertifikası siber suçluların bu hassas bilgileri iletilirken çalmalarını önler. URL, “https” ile başlıyorsa ve önünde bir asma kilit simgesi varsa, bir web sitesinin bir SSL sertifikası olup olmadığını anlayabilirsiniz.

Bir SSL sertifikası olmaması başlı başına bir siber tehdit olmasa da, web sitesi ziyaretçilerinizin sitenize güvenli olmayan bağlantılar kurduğu anlamına gelir; bu da onların hassas bilgilerini riske atar. Bu nedenle, Google sıralamasını belirlerken şimdi bir sitenin SSL durumunu göz önünde bulunduruyor. Genel olarak, SSL sertifikalarına sahip web siteleri arama sonuçlarında daha iyi sırada yer almaktadır. Bir SSL sertifikası web sitenizi korumazken, siteye gidip gelen bilgileri korur.

 

Arama Motoru Sıralamalarını İnternet Sitesi Güvenliği İle Koru

Hiç şüphe yok ki, saldırıya uğramış bir web sitesinin SEO çalışmalarınız üzerinde ciddi sonuçları olabilir. Bununla birlikte, sitenizi korumak için atabileceğiniz birkaç kolay ve önemli adım vardır.

1. Web sitenizdeki kötü amaçlı içeriği bulmak ve kaldırmak için günlük olarak dosya tabanlı bir içeride kötü amaçlı yazılım tarayıcısı kullanın. Bu tarayıcı türü web sitesi kodunuza erişir ve zararlı içeriğe karşı tarar. En iyi kötü amaçlı yazılım tarayıcıları, bulunduğunda otomatik olarak kötü amaçlı yazılımı da kaldırır. Etkili bir kötü amaçlı yazılım tarayıcısına yatırım yapmak, sitenizi kara listeye almaktan korumak ve arama motoru sıralamalarınızı korumak için en önemli yollardan biridir.

2. Sitenizi kazıma ve zararlı botlardan korumak için bir “web uygulaması güvenlik duvarı”, uygulayın. Bu nedenle, web uygulaması güvenlik duvarı, sitenizi arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralarda tutmanın harika bir yoludur.

3. Ziyaretçilerinizin bilgilerini güvende tutmak için web sitenize bir SSL sertifikası eklediğinizden emin olun. Bir SSL sertifikası ayrıca, arama motorları sıralamanızı da korur; çünkü Google, web sitelerini ve müşterilerini korumak için proaktif güvenlik önlemleri alan şirketleri tercih eder.

Yüksek arama sıralaması, markanızı oluşturmada ve müşterilerin sitenizi bir aramada kolayca bulmalarını sağlamada anahtar faktördür. İtibarınızı ve müşteri güveninizi korumak için, web sitenizi güvenli olmayan bağlantıların neden olduğu kötü amaçlı yazılım ve kazıma gibi siber tehditlerden korumak önemlidir. Bir web sitesi kötü amaçlı yazılım tarayıcısı kullanarak, web uygulaması güvenlik duvarı uygulayarak ve bir SSL sertifikası ekleyerek, zor kazanılan arama motoru sıralamalarınızı korurken web sitenizin güvenliğini büyük ölçüde artırabilirsiniz.

_____________________________________________________

İlginizi Çekebilecek Bir Kaç Konu Başlıkları;

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi

_____________________________________________________

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*