Home » Google » Web Sitenizde Bu 3 AMP Stratejileri İzlemelisiniz
Sİtenizin AMP Geliştirmek İçin Bu 3 Stratejiyi İzlemelisiniz

Web Sitenizde Bu 3 AMP Stratejileri İzlemelisiniz

Google’ın Yenilenmiş 2019 Yılı AMP Stratejileri

 

Makale Yazarı: Jim Yu

AMP’nin yenilenmesi; Mobil kullanıma olan bağlılığınızı yenileyin

Ne olursa olsun, mobil SEO Stratejileri açısından en önemli düzenlemelerinden bir de web siteniz için olmazsa olmaz Google AMP (Accelerated Mobile Pages), bununla ilgili size yardımcı olabilir. İnternet sitenizin “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” (AMP) ayarlamalar için alabileceğiniz belirli adımları öğrenin. Bugün, web sitesini mobil cihazlara öncelik vermeyen markalar, birden fazla fırsattan yoksun kalmaktadır.

Sİtenizin AMP Geliştirmek İçin Bu 3 Stratejiyi İzlemelisiniz

Sİtenizin AMP Geliştirmek İçin Bu 3 Stratejiyi İzlemelisiniz

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

 

Google Accelerated Mobile Pages (AMP) Oluşum Geçmişi Nasıl Başladı?

Google Accelerated Mobile Pages (AMP) oluşum geçmişini özetlemekte yarar görüyorum: 2016 yazında Google istatistiklerinde internet sitelerin %40’ı, sayfa yüklenmesi 3 saniyeden daha uzun sürdüğünü bizimle paylaştı. Bu durum, özellikle de bu noktada ortalama sayfa yükleme süresinin (6.9 saniyede) iki katından daha fazla olması nedeniyle internet ziyaretçileri için büyük bir sorun olarak ortaya koymuştur.

Bu sayfa hızlarını artırmak, Ekim 2015 tarihinde bir kaç teknoloji şirketi ortağıyla başlatılan Google destekli Hızlandırılmış Mobil Sayfalar (AMP) girişimi ardındaki zorluklarla ortaya çıktı. 24 Şubat 2016’da Google, AMP (Accelerated Mobile Pages) listelerini mobil arama sonuçlarına entegre etti ve bugün, AMP’yi 25 milyondan fazla alanda bulabilirsiniz.

AMP gelişerek güncellemeye devam ediyor. Google geçtiğimiz günlerde, “milyonlarca web sitesinde 1000’den fazla kişinin işine katkıda bulunan 700’den fazla kişinin bulunduğunu” ve AMP’nin “açık yönetişim modeline” geçtiğini söyledi. Bing arama motoru kullanıcıları da arama sonuçlarında AMP özellikli sayfalara erişecek.

2019’a baktığınız zaman genel olarak mobil uyumluluğunu ve özellikle de AMP’nin SEO pazarlama stratejileri bakımından her yönüyle dikkate almalısınız. Arama Motoru Sonuç Sayfası (SERP) avantajlardan yararlanılacak AMP’ye özgü özellikler vardır . Örneğin: En Çok Okunan Haberler’de bulunabilmenin tek yolu budur. Yaklaşan tatil alışveriş sezonu düşünüldüğünde, internet ziyaretçilerin şimdiki zamanın mobil cihazlara olan bağlılığını yenilemeye vakti yoktur.

Web Sitenizde Bu 3 AMP Stratejileri İzlemelisiniz

Bu makalede, mobil stratejinizi geliştirmek için üç spesifik odak alanını inceleyeceğim:

 

1. İnternet Sitelerin Yerel AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Geleceği

 
BrightEdge (şirketim) araştırmasında, geçen yıl itibariyle, tüm ABD çevrimiçi trafiğinin yüzde 57’sinin artık akıllı telefonlar ve tabletlerden geldiği görülüyor.

Ağ şirketi Cisco’ya göre, kablosuz ve mobil cihazlardan gelen trafik 2021 yılına kadar toplam IP trafiğinin %63’ünden fazlasını karşılayacağı öngörülmektedir. Böylece tüm dünya genelinde insanların çoğunluğu, acil ihtiyaçlarını karşılamak için mobil cihazlar kullanıyor.

Yerel içerik söz konusu olduğunda, mobil kullanım daha da yaygındır. Çünkü mobil sorguların yüzde 30’u lokal konum tabanlıdır. Yerel Mobil arama yapan kullanıcılar da satın almaya büyük niyet gösteriyorlar. Think With Google araştırmasına göre “yakınımdaki” aramaları yapan (bu gerçek terimi kullanıp kullanmadıklarını) yüzde 76’sı bir gün içinde yerel bir işletmeyi ziyaret ediyor. Dahası, bu aramaların %28’i bir satın alma ile sonuçlanır. Ulusal markalar için tüm katılımın %85’i, yerel açılış sayfaları gibi yerel medya varlıklarında gerçekleşir. İster tek konumlu işletmeniz için ister ülke genelinde yüzlerce konum için olsun, yerel mobil fırsatlara nasıl erişebilirsiniz?

Müşterileri hedeflemek için konum verilerini kullanın. Zaten, markaların yüzd 50’si bunu yapıyor. Oyuna girmeniz gerekiyor ve alımda daha yavaş olan yerel rakipleri geçmek için hala yer var. Tüketiciler, giyim veya oto tamir gibi daha seyrek alımlar gerçekleşiyor. Ancak internet kullanıcıların yüzde 93’ü genel alışveriş ihtiyaçları için genellikle 20 dakika veya daha az sürede internet’te araştırma yapıyor. Bir başka araştırma raporuna göre, alışveriş yapanların %83’ünü temsil eden şehirli tüketiciler, yüzde 92’si ise 15 dakika veya daha kısa sürüyor…. Böylece yerel işletmelerin internet siteleri, pazarlama erişimini kitlelerinin küçük çaplı alanlarını hesaba katmak üzere ayarlamalıdır. Bu nedenle, bir mesafenin ortaya çıktığı ve her birey için statik bir nokta olmadığı zaman, mesafenin mikro anda anlamlı olduğunu unutmayın. ”

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Yerel açılış sayfalarınızı AMP uyumlu yapın. İster çevrimiçi satış yapıyor olun, ister reklam gelirine veya gerçek dünyadaki mağazalara trafik çekiyor olun, AMP ipuçlarını faydalı bulabilirsiniz. Web sitenizin sayfalarını AMP ile uyumlu hale getirin. AMP, üstün kod hijyeni ve AMP önbelleği ile HTML sayfalarının ağırlığını azaltarak mobil kullanıcı deneyimini geliştirir. Esasen AMP işaretlemesi, mobil cihazlarda hızlı sayfa yüklemesi için optimize edilmiş bir sayfanın ayrı bir sürümünü size sunmaya olanak tanır. Google, AMP dosyalarını kendi içerik dağıtım ağında (CDN) barındırır. Böylece sayfa içerikleri, çok hızlı bir şekilde yüklenmiş olur. 
Site hataları için alanınızı denetleyin. Kullanıcıların içeriğinizle nasıl etkileşimde bulunduğunu daha iyi anlamak için yavaş yükleme süreleri ve noindex etiketleri için uyanık olun ve sayfadaki ortalama süreyi ve hemen çıkma oranlarını kullanın.

 

2. Aram Motoru “Görsel Arama” AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) Önemi

Google’ın mobil arama sonuçlarında görüntülenen büyük resimler ve küçük resimlerinin sayısı son zamanlarda önemli ölçüde artmıştır. Google görsel aramaya yatırım yapmaya devam ediyor. Geçtiğimiz günlerde Google, görsel içeriği kullanıcıların daha iyi bir şekilde görsel olarak daha iyi bir şekilde bulunmasına yardımcı olmak ve kullanıcıların yardım için Google Görseller’e geldikleri şeyleri takip etmelerini kolaylaştırmak için arama yapmanın daha yararlı olduğunu duyurdu. Bu, son AMP güncellemeleri arasında yer aldı.

• AMP Hikayeleri artık Arama ve Haberler’e ek olarak Google Görseller’de ve Keşfet’te gösterilecek.
• Google, AMP öykülerini akıllıca oluşturmak ve bu içeriği Arama’da yayınlamak için “Yapay Zeka” (Artificial Intelligence) kullanmaya başlıyor.
• Kullanıcılar artık Arama’daki Öne Çıkan Videolar ile konuları görsel olarak ön-izleme yapabilir durumda. 
• Google Görseller algoritması, her iki sayfada da mükemmel görüntülere ve harika içeriğe sahip olan sonuçları sıralamak için geçen yıl boyunca gözden geçirmiştir.

• Sayfa otoritesi ve içerik tazeliği, bu algoritmada önemli bir ağırlığa sahip iki derecelendirme sinyalidir.
• Google Görseller, kullanıcılara her görüntünün yayınlandığı web sayfasının başlığını gösteren başlıklar dahil, görseller etrafında daha fazla bağlam gösterecektir.
• Google Lens, arama yapanların Görsel aramalarında gördükleri görsel içerik hakkında daha fazla bilgi edinmelerine ve daha fazla bilgi edinmelerine yardımcı olmak için ‘Google Görseller’e dahil edilmektedir.
Her şeyden önce tahmin edebileceğiniz gibi, Google’ın iddialı ve yeni yayınlanan 20 yıllık arama görünümünün bir parçası.

Görsel arama performansınızı mobil cihazlara göz atmak için ne yapabilirsiniz?

• Arama yapanlara ve arama motorlarına resimlerinizin neyle ilgili olduğunu anlatan verilere odaklanın. Google’ın grafikleri ve resimleri daha iyi endekslemesine yardımcı olmak için resim etiketlerini, verileri, etiketleri ve tanımlayıcıları optimize edin. 

• Görüntüleri dikkatle seçin. Resmin kalitesine, yükleme hızına, görüntüleme kalitesine, bağlamına, özgünlüğüne ve genel görsel çekiciliğine dikkat edin.

• Görüntü yerleştirmenin farkında olun. Google’ın bu son duyurusu, Artık görüntünün sayfa için merkezi olduğu ve sayfada daha yüksek olduğu sitelere öncelik veriyor.
• Ürünler için hem videoları hem de görüntüleri kullanın. Google’a göre: “Bilgisayar vizyonunu kullanarak, bir videonun içeriğini derinlemesine anlayabiliyoruz ve özellikli videolar olarak adlandırılan yeni bir deneyimde en kullanışlı bilgileri hızlı bir şekilde bulmanıza yardımcı oluyor.”
• AMP Hikayelerini tanıyın. Bu, benimsenen eski markalar için Google temel algoritma güncellemeleri ile uyumlu hale gelmek ve rekabetçi SERP’lerde görünürlük kazanmak için harika bir fırsat.

3. “Sesli Arama” AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) Önemi
Sesle çalışan yardımcıların yaygınlığı ve arama yapanların mobil sorgulamalarda ses kullanma eğilimi, iki farklı, kazançlı pozisyon sıfırı türüne neden olmuştur.

“Arama Motoru Sayfa Sonuçları” (SERP)

Birincisi, sadece organik sonuçları değil, reklamları da tutan “Search Engine Result Page” (SERP) tepesindeki doğrudan bir cevaptır. Google, kullanıcı sorgusunu kısa bir cümlede veya tek bir paragrafta en iyi şekilde yanıtlayan bir kaynak seçer ve ona en önemli sayfa yerleşimini verir.

İkinci sıfır pozisyon türü, bir dijital asistana bir sesli sorguya geri gelen tek sonuçtur. Tabii ki, görsel bir arayüz olmadan, tıklamak için başka mavi bağlantılar veya göz atmak için video veya resim yoktur.

Yine de, kullanıcılar yalnızca sesli aramadan memnun değiller. Slyce.it’ten alınan bir rapora göre, alışveriş yapanların yüzde 74’ü, yalnızca metin aramalarının istedikleri ürünleri bulmakta yetersiz kaldığını bildiriyor.

Ses görünürlüğünüzü nasıl artırabilir ve sesli arama yapanlar için daha tatmin edici bir kullanıcı deneyimi sunabilirsiniz?

• Site yapısına ve mobil uyumlu tema tasarımına dikkat edin. Masaüstü ve mobil cihazlar için ayrı URL’leriniz varsa, tüm masaüstü içeriğinin birebir mobil URL’lerinizle eşlendiğinden emin olun.
• Sözlü sorgular için yapı içeriği. Sesli aramalar, daha kısa, anahtar kelime odaklı metin aramalarının aksine tam cümleler ve doğal dil kullanma eğilimindedir. Ses sorguları, içerik yapılandırmanın farklı bir yöntemini gerektiren daha spesifik ve bağlamsal olabilir. Google’ın önerdiği en uygun ses kullanıcı deneyimleri için, konuşulabilir yapısal veriler.

• Ses sonuçlarının gönderildiği Soru ve Cevap stilini yansıtın. Hangi soru içeriğinizin arama yapanlara cevap verdiği? Google’ın cevabınızı en alakalı olarak seçeceği olasılığı artırmak için başlığınıza veya alt başlıklarınıza ekleyin.
Google’ın en iyi uygulamalarını konuşulabilir yapısal veriler üzerine uygulayın. Örneğin, kullanıcılara anlaşılabilir ve yararlı bilgiler sağlayan özlü başlıklar ve / veya özetler kullanın. Bunun hakkında daha fazla bilgi edinin.

YENİDEN AMP kontrol listesi

Sitenizin hız ve kullanılabilirlik için mobil hazırlığını değerlendirin.

Cihaz tarafından takip ve trend mobil sıralaması.

Mobil ses payınızı kontrol edin ve mobil SERP’lerde ve masaüstü SERP‘lerinde farklı rakipleriniz olabileceğini unutmayın.

Önemli anahtar kelimeler için AMP görünürlüğünü takip edin ve içeriği ve sayfaları daha yüksek AMP kullanımı gördüğünüz gibi taşımak için hazırlanın.

Yerel arama ve sesli arama için izlemenizi yapılandırın.

AMP, bir mobil buzdağının sadece görünen ucu, son güncellemeler, mobil uyumların arama sonuçları, içerik ve dijital pazarlama stratejileri olduğunu hepinizin ön planda tutması gerektiği anlamına geliyor.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olun lütfen!

__________________________________________________________________________________

Makale Yazarı: Jim Yu

Makale Yazarı Jim Yu Hakkında

Bu makalenin yazarı Jim Yu kimdir? Jim Yu, önde gelen kurumsal içerik performans platformu BrightEdge’nin kurucusu ve CEO’sudur. Gelişmiş arama, içerik ve dijital pazarlama uygulamalarında, uygulamalı deneyimle büyük talep gören yazılım platformlarını geliştirme ve pazarlama konusundaki uzmanlığı birleştirir.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*