Home » Google » Web Sitemi Nasıl Google AMP Uyumlu Hale Getiririm?
Adım Adım WordPress Sitenizde Google Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Ayarları

Web Sitemi Nasıl Google AMP Uyumlu Hale Getiririm?

Sitenizde Google Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Yapmak

Google AMP nedir? WordPress ile yayınlanan web sitenize Google AMP kurmak ve ayarlamak mı istiyorsunuz? Web siteniz için WordPress AMP eklentileri tavsiyesi ve hangi sayfalarınız Google AMP olduğunu nasıl anlarsınız? Web sitenizin AMP ayarları sonrası Google AMP hataları nasıl düzeltilir? Web sitenizin sayfa hızını önemli ölçüde artırarak mobil tarama deneyimini bir adım öne geçirir. Bu makalede, AMP’nin ne olduğunu ve WordPress sitenizde nasıl etkinleştireceğinizi açıklayacağım. İşte Ayrıntılar…

Adım Adım WordPress Sitenizde Google Hızlandırılmış Mobil Sayfalar Ayarları

Google AMP Nasıl Yapılır?

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Google AMP nedir?

AMP, (İngilizce olan) “Accelerated Mobile Pages” olarak adlandırılan cümlenin kısaltılmış adıdır. Bu “Accelerated Mobile Pages” cümlenin Türkçe karşılığı ise “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” şeklindedir. AMP, web sitelerin mobil android cihazlarında en az masaüstü bilgisayarlarda olduğu kadar veya daha hızlı sayfaların yükleme yapması için Google mühendisleri tarafından geliştirilmiş ve geliştirmeye devam eden bir Google projesidir. Google “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” (AMP) projesi, web içeriğinin mobil kullanıcılar için daha hızlı sayfaların yüklenmesini amaçlayan açık kaynaklı bir girişimdir.

Ayrıca bunu açıklamakta yarar görüyorum: Bir sitenin mobil görünümlü olması, bu sitenin Google Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” (AMP) olduğu anlamına gelmez, unutmayın! Çünkü, mobil görünümlü bir tema kullanmak ile Google AMP optimizasyonu yapmak başka şeylerdir. Zira mobil görünümlü bir tema, sadece mobil android görünümlü uyumlu olmasından ibarettir. Google AMP optimizasyonu ise, bir sitenin mobil uyumlu olmakla beraber ve en önemlisi, adı üstünde “Hızlandırılmış Mobil Sayfalar” sayesinde ziyaretçilerin mobil aramalarda süper hızlı sayfanın yüklenmesi olduğunu gösterir.

Çoğu bilinçli web yöneticileri sayfa hızı taktiğinin sitenin daha hızlı yüklenmesini sağlamak için mevcut web sitelerini optimize etmek ile ziyaretçilerine süper hızlı sayfa yükleme deneyimi yaşatmaya odaklandıklarını açıklamam gerek. Ancak, sayfa hızını artırmak için Google AMP sayfaları, web sayfanıza hizmet vermek için masaüstü görümünden tamamen ayrı bir  tema/şablon kullanır. Ayrıca yükleme süresini azaltmak için ayrı bir modern CSS sürümü ve tembel yükleme görüntüleri kullanıyorlar. Bazı duyumlara göre, AMP sayfaları bir mobil cep telefonu cihazlarından ziyaret edildiğinde, internet ziyaretçileri mevcut web sitenizin temasını görüntülenmez. Mevcut masaüstü bilgisayarında gördüğünüz tema/şablon yerine, Google AMP optimizasyonu sayesinde kendine has bir şablon ile görüntülenir. Peki, mobil android kullanıcısı Google arama sonuçlarında bir sayfanın AMP olduğunu nasıl anlar?

 

Google Arama Sonuçlarında Bir Sitenin AMP Olduğu Nasıl Anlaşılır?

 

Mobil Android Arama Sonuçlarında AMP (şimşek) İşareti

Mobil Android Arama Sonuçlarında AMP (şimşek) İşareti Görüyoruz

ÖRNEK: Yukarıdaki resimde gördüğünüz üzere mobil cep telefonu ile “site açmak kaç para” bir anahtar kelime ile arama yaptığımda, cep telefonu Google arama sonuçlarında (sol tarafta) URL adreslerin başında “şimşek işareti” bulunan sayfalar, AMP sayfa olduğunun açıklamasıdır. Ayrıca, aşağıdaki resimde de mobil arama sonuçlarında biri AMP, diğeri AMP uyumlu olmayan birer sayfa görüyorsunuz.

resimde de mobil arama sonuçlarında biri AMP, diğeri AMP uyumlu olmayan birer sayfa görüyorsunuz.

Resimde de mobil arama sonuçlarında biri AMP, diğeri AMP uyumlu olmayan birer sayfa görüyorsunuz

 

Böylece mobil androind kullanıcıları mobil arama sonuçlarında sayfanın/sayfaların URL adresi başında “şimşek işareti” sayesinde “AMP” (süper hızlı yükleyen) sayfa olması nedeniyle, mobil kullanıcıların bir sayfayı tercih etmesinde önemli etken olacaktır. Ayrıca mobil kullanıcısı bu tür arama sonuçlarına tıklamanın sizi orijinal sayfanın aerodinamik versiyonuna yönlendireceğini gösterir. Normal bir mobil web sayfası ile AMP özellikli bir sayfa arasındaki farka bir bakın.

 

WordPress Sitenizde Google AMP Kurmanın Avantajları Nelerdir?

 

WordPress sitenizde Google AMP’yi kurmanın birkaç faydası şunlardır:

1. AMP Sayfalar Daha Fazla Organik Trafik Sunuyor: Sitenize Google AMP kurmadan önce, muhtemelen aklınıza gelen ilk şey, Google AMP’nin arama motoru sıralamanızı artıracak bir sıralama faktörü olup olmadığıdır. Google AMP sayfalar bakımından henüz sayfa sıralama faktörü olmasa da, gerçekte arama sonuçlarındaki gösterimleri ve TO’ları etkileyerek mobil kullanıcı tercihleri etkileme faktörü sıralamanızı etkileyebilir. Örneğin, Google’ın şu anda haber karuselini mobil platformun üstünde tuttuğunu ve bu nedenle organik arama sonuçlarını bastırdığını fark etmiş olabilirsiniz. Bu nedenle, sitenizde ziyaretçilere daha fazla organik trafik çekmeyi düşünüyorsanız, sitenizde Google AMP’yi etkinleştirmelisiniz. Google’dan Gary Illyes’e göre, yayıncıların %90’ı daha yüksek TO’lar görüyor ve yayıncıların %80’i Google AMP’yi etkinleştirdikten sonra daha fazla görüş alıyor.

2. AMP sayfa sayesinde siyaretçiler Sayfanızı çabuk terk etmesini azaltır: Bir sayfanın yükleme süresi 3 saniyeden uzun sürerse, ziyaretçilerin %53, web sitesini terk ettiğini biliyor muydunuz? Bu nedenle, sayfa hızını büyük ölçüde artırmak ve ziyaretçilerin sayfalarınızı hızlı terk etmesini azaltmak için kesin bir yöntemin peşindeyseniz, sitenizde Google AMP’yi etkinleştirmelisiniz. Artık Google AMP’nin yararlarını bildiğinize göre, Google AMP’nin WordPress sitenizde nasıl etkinleştirileceğine dair ayrıntılı bir göz atalım.

WordPress AMP Eklentileri Tavsiyesi

Bir WordPress AMP Eklentisini Kurun: Google AMP’yi etkinleştirmenin en kolay ve en önerilen yolu, bir Wp AMP eklentisini sitenize yüklemektir. Bir wordpress AMP eklentisini sitenize yüklediğinizde, sitenizin süper hızlı erişilebilen AMP uyumlu sürümlerini dinamik olarak oluşturur. Bir wordpress AMP eklentisi kurmadan önce sitenizin “Google Search Console” hesabı olduğundan emin ve mülk doğrulama yaptığınızdan emin olmalısınız. Çünkü, bir wordpress AMP eklentisi kurmak ile hemen tüm sayfalarınız hatasız olarak AMP olacağı anlamına gelmez! Zaman zaman Google Search Console (Google arama konsol/Google web yöneticisi araçları) hesabındabazı sayfalarınızın AMP uyumlu olurken, bazı sayfalarınızın hata yapması mümkündür. Bu nedenle Google Search Console hesabında zaman zaman bazı sayfalarınızda AMP hataları uyarısı olmakla beraber Google sitenizin sağlık sorunlarıyla alakalı mesajlar gönderecektir. Eğer henüz “Google Search Console” hesabınız yok ise, bu sayfadaki 7 nolu eğitim videosu eşliğinde web siteniziçin bir  “Google Search Console” hesabı hesabı açabilirsiniz. Şimdi gelelim tavsiye ettiğim 2 adet wordpress AMP eklentileri tanımaya…

 

1. AMP WP – Google AMP For WordPress

AMP WP – Google AMP For WordPress Eklentisi

AMP WP – Google AMP For WordPress Eklentisinin Teknik Özellikleri Nelerdir?

AMP WP – Google AMP For WordPress eklentiyi web sitenize indirmekle beraber, Hızlandırılmış Mobil Sayfa Google AMP Projesi işlevselliğini otomatik olarak sitenize eklemiş olacaksınız. Açık kaynaklı AMP projesinin özelliklerini kullanarak sitenizin mobilde 5 kat daha hızlı yüklenmesini sağlamış olacaksınız. AMP WP – Google AMP For WordPress eklentisinin web sitenizin mobil android cihazlarda görünümü nasıl olacak? Canlı Demo

AMP WP – Google AMP For WordPress eklentisinin opsiyonel ayarlamalar ile teknik özellikleri nelerdir? Bu AMP eklentisinin ÜCRETSİZ bazı teknik Özellikleri aşağıdaki şekildedir:
• WordPress Gutenberg eklentisi ve Klasik editör uyumlu
• Slider Desteği
• AMP WP Güçlü Ayarlar Paneli
• AMP WP Seçenekleri Paneli
• Kenar çubuğu
• Çeviri Paneli
• Site Cep Telefonlarına 5 Kat Daha Hızlı Yüklendi
• Tam Google AMP Desteği
• % 100 Geçerli AMP İçerikleri
• % 100 RTL Uyumlu
• % 100 Yoast SEO Uyumlu
• Tüm Önbellek Eklentileriyle Uyumlu
• İlan Çubuğu
• Ziyaretçileri İzlemek İçin Üçüncü Taraf Analitiği (Google Analytics, Facebook Piksel, Segment Analizi, Quantcast Takibi, Alexa Metrikleri, Chartbeat Analizi, comScore, Yandex Metrica, AFS Analytics, Adobe Analytics)
• Yerel AMP Arama İşlevselliği
• Mobil Ziyaretçiler için AMP Mobil Yönlendirmelerini Göster / Gizle
• Arama Sayfasında AMP’yi Göster / Gizle
• Yazı Türlerinde AMP özelliğini Göster / Gizle
• AMP özelliğini Göster / Gizle (Kategoriler / Etiketler / Özel)
• Arşiv / Tek Yazı Sayfasında Tarihi Göster / Gizle
• Arşiv / Tek Yazı Sayfasında Yazarı Göster / Gizle
• İlgili Yazılarda Küçük Resimleri Göster / Gizle
• İlgili Yazılarda Tarihi Göster / Gizle
• İlgili Yayınlarda Yazarı Göster / Gizle
• Giriş Sayfası Slider’de (Kaydırıcısı) Tarihi Göster / Gizle
• Giriş Sayfası Sürgüsünde Yazarı Göster / Gizle
• Tek Yazı Sayfasında Etiketleri Göster / Gizle
• “Automattic AMP” Eklenti Uyumluluğu
• Son Yorumlar
• Yapışkan Başlık
• AMP WordPress Menüsü
•  Özel AMP Ön Sayfa

Sosyal Medya İkonlar
• Görüntüler, Videolar, Sesli Yayınlar ve IFrame’ler (YouTube, Vimeo, Vine, Twitter, Facebook, SoundCloud, Instagram).
• Dahili AMP Bağlantısı
• Görüntüler için Lightbox
• Herhangi Bir Gönderi İçin AMP’yi Etkinleştirme / Devre Dışı Bırakma
• Özelleştirilebilir Renk Şeması
• Özel CSS Seçenekleri

 

2. Better AMP – WordPress Complete AMP

Better AMP - WordPress Complete AMP

Better AMP – WordPress Complete AMP Teknik Özellikleri

Bu eklenti WordPress için en eksiksiz AMP (Google Accelerated Mobile Pages) desteği ile her şeyi destekliyor ve hız materyali ile oluşturuldu ve diğer tüm AMP eklentilerinden daha hızlı yüklenecek. Better AMP – WordPress Complete AMP eklentisinin web sitenizin mobil android cihazlarda görünümü nasıl olacak? Canlı DemoTüm sayfalar, yayınlar, kategoriler, etiketler, yazarlar sayfası, arama ve daha fazlası… BetterAMP’da desteklenir ve bunları canlı önizlemeyle özelleştiricide kullanabileceğiniz daha birçok seçenek vardır. Ayrıca BetterAMP tamamen RTL dillerini de destekliyor.

 

Sonuç olarak:  Yukarıdaki 2 en iyi WordPress AMP eklentiden birini web sitenize kurduğunuzda, masaüstü bilgisayarınızda da web sitenizin mobil görünümü nasıl göründüğünü görebilirsiniz. Bilgisayarınızın internet tarayıcısına sitenizin URL adresin sonuna/amp (Örnek: http://www.siteniz.com/amp/ ) ile arama yaptığınızda sitenizin mobil cihazlarda AMP görünümü görmüş olacaksınız. Ayrıca, Sitenizin hangi sayfalarınız sorunsuz olarak  AMP uyumlu olduğunu, hangi sayfanızın hata verdiğini veya hangi sayfanızın AMP olması için biraz zamana ihtiyacı olduğuna dair raporları Google “Search Console” hesabınızdaki “AMP” butonuna tıkladığınızda göreceksiniz.  AMP’ye özel ayarlarda (Search Console) “Google Analytics” izleme kodu eklemeniz gerektiğini unutmayın; aksi takdirde AMP sayfalarındaki verileri izlemeye ve çarpıtmaya engel olabilir. Hepsi bu kadar! Umarız bu kılavuz WordPress sitenizde Google AMP’yi doğru bir şekilde kurmanıza yardımcı olmuştur.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*