Home » Makaleler » Web Siteleri Sayfa Sıralamasını Yükseltecek Gizli SEO Sırları
Web Siteleri Sayfa Sıralamasını Yükseltecek Gizli SEO Sırları

Web Siteleri Sayfa Sıralamasını Yükseltecek Gizli SEO Sırları

Schema Markup Gizli SEO Sizin İçin Çalışır

Makale Yazarı: Baruch Labunski

Schema Markup ile gizli SEO sırları keşfedin. Size internet sitenizin sayfa sıralamanızı yükseltmek ve web siteniz için daha iyi, daha yüksek kaliteli trafik oluşturmak için kesin bir yol olduğunu söylersem ne olur? Doğru olamayacak kadar iyi mi geliyor? İşte detaylar…

Web Siteleri Sayfa Sıralamasını Yükseltecek Gizli SEO Sırları

Web Siteleri Sayfa Sıralamasını Yükseltecek Gizli SEO Sırları

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Peki ya tüm web sitelerinin yarısından azının bu güçlü araçtan yararlandığını söylemiş olsaydım? Muhtemelen şok olmuş olursun ve yalnız olmazdın. Schema (schema.org)  Markup (işaretleme) o güçlü araçtır. Bu makalede, şema işaretlemesinin ne olduğunu, neden önemli olduğunu ve sizin için işe nasıl koyabileceğinizi öğreneceksiniz.

Schema Markup (İşaretini) Tanımlama

Kısa cevap “schema markup”, arama motorlarının bir web sitesindeki bilgilerin anlamını ve uygunluğunu anlamalarına yardımcı olan ortak, ortaklaşa oluşturulmuş bir dil olmasıdır. Schema markup nasıl çalıştığını anlamanın en iyi yolu schema.org tarafından sağlanan örnek:

“Çoğu web yöneticileri sayfalarında HTML etiketlerine aşina. Genellikle HTML etiketleri, tarayıcıya etiketin içerdiği bilgilerin nasıl görüntüleneceğini bildirir. Örneğin, <h1> Avatar </ h1>, tarayıcıya “Avatar” metin dizesini başlık 1 biçiminde göstermesini işaret eder. Bununla birlikte, HTML etiketi, metin dizesinin ne anlama geldiğiyle ilgili herhangi bir bilgi vermez. Avatar, son derece başarılı 3D filmine başvurabilir veya bir tür profil resmine başvurabilir. Bu durum, arama için daha zor olabilir. ilgili içeriği akıllıca kullanıcılara sergilemek için kullanılan arama motorları. 

Bu örnekte, Schema markup (biçimlendirmesi), James Cameron tarafından yönetilen film olarak “Avatar” ı tanımlamasına yardımcı olacak arama motorlarına kod sağlayabilir, bu da bu arama motorların film gösterim zamanlarını arayan kullanıcılara yararlı bilgiler sunmasına olanak tanır.

Schema Markup, Google, Microsoft, Yahoo ve Yandex arasında bir işbirliği olarak geliştirildi ve etkisi çok büyük oldu. “Yapılandırılmış veri” veya “Markup yapısal veri” gibi terimlerle karşılaşabilirsiniz, bu da Schema Markup ile aynı şey anlamına gelir, yani arama motorları için önemli bilgileri vurgulamanın bir yolu.

Herhangi bir arama motorunu kullandığınızda, SERP’inizin (arama motoru sonuç sayfası) birçok farklı türde bilgi içerme olasılığı vardır. Ücretli reklamlar bulacaksınız. Olası alaka düzeyine göre sıralanmış bir sonuç listesi görürsünüz. Ancak, yazdığınız soruyu basit cevaplar gibi Scema Markup (işaretlemesine) benzer içeriklere de sahip olacaksınız. Yazdığınız soruyu veya konuştuğunuz doğrudan yanıtlar gibi şeyler. Aradığınız işletmenin adını içeren bir kutu bulabilirsiniz ve bu kutuda çalışma saatleri, telefon ve adres ve hatta randevu veya rezervasyon yapma seçeneği bulunabilir. Schema Markup (işaretleme), işletmenizle ilgili önemli bilgileri ön plana çıkarmanıza ve arama motoru kullanıcılarına sunmanıza yardımcı olur.

Yapılan Denemelerle Schema Markup Kullanma Farkı

İşte bu çılgın bir şey. 2018 Ekim itibariyle, tüm web sitelerinin yarısından biraz daha azı, Schema Markup yada yapılandırılmış verilerin ana formlarından birini kullanır. Google’ın Yapısal Verilere Giriş’e göre, tavsiye edilmesine rağmen arama motorları tarafından Schema Markup gerekmez. Google yöneticisi Gary Illyes, geçen yılki PubCon’ta tartışmaya zaman ayırmak için zaman ayırmakla birlikte, “resmi Google pozisyonu Schema Markup doğrudan sayfa sıralaması sonuçlarını etkilemedi”. dedi.

Ancak Schema Markup, web sitesi organik ziyaretçi trafiğini önemli ölçüde etkiler mi? “Schema Markup” düzenlemeleri sonucunda bütün tecrübeler, bunun önemli ölçüde fark yarattığına işaret ediyor. Geçtiğimiz yıl Google, burada bir “Yapısal Veri test Aracı” başlıklı bir hizmet sundu. Vaka çalışmasının sonuçları çok açık; Yapısal veriler sitenize daha fazla organik ziyaretçi trafiği getiriyor ve onları daha uzun süre saklıyor. Schema Markup düşündüğümüzde,  SEO düzenlemesinin kör noktasını ortaya çıkardığını tecrübe ediyoruz. Böylece internet sitemize Schema Markup artılarını yok saymayı göze alamayız.

Schema Markup (İşaretleme) Nasıl Yapılır?

Fakat meselenin gerçeği, insanların yapısal veri işaretlemesini görmezden gelmeleridir. Belki işletme sahipleri ne kadar önemli olduğunu anlamazlar. Yine de, büyük olasılıkla, insanlar kodlama ile uzaktan ilişkili olan herhangi bir şeyi denemekten korkar ve angarya görürler.

DIY türleri için Google, web sitenize Markup için adım adım bir kılavuz sunar. (Yazı metni İngilizcedir, Türkçe yapmak için sağ tıkla ve “Türkçe Diline Çevir” seçeneğini tıkla).  Schema, kelime dağarcığınızı ve dil bilgisel kurallar için JSON-LD’yi önerir. Diğer yaygın formatlar Microdata ve RDF’dır. Ayrıca, kodunuzu bir dönüş için kullanmanıza olanak veren Google’ın kullanışlı bir “Yapılandırılmış Veri Test Aracı” bulunmaktadır.

Arama motorlarına “Schema Markup” aktarılabilecek bilgilerin kapsamı son derece sağlamdır ve yalnızca şunları test ediyorsanız, doğru şekilde başlamanız için kodlamak istediğiniz birkaç basit bilgi parçası vardır. Dil bilgisi açısından bir çift <div> etiketi arasındaki alakalı Schema referanslarını yerleştirerek bir HTML bloğu oluşturmak isteyebilirsiniz.

Başlamak için size en iyi tavsiyem; Öncelikle Schema Markup internet sitenize kullanmak için karar vermiş olmanızdır. Kodlama gibi görünen herhangi bir şeyle ilgili olarak korkan birçok insanla tanıştım. Ancak Schema Markup, yeni başlayanların bile arama motorlarının web sitelerini daha etkili bir şekilde okunmasına yardımcı olabileceği şekilde tasarlandı.

Schema.org’un örneklerini okuyun ve insanların işletmeniz hakkında sahip olmasını istediğiniz en kritik bilgileri öğrenin. Koddaki kalıpları arayın ve kendiniz oluşturun. Google’ın Yapısal Veri İşaretleme Aracı‘nı kullanarak internet sayfalarınızdaki çalışmanızı test etmeyi unutmayın! İşiniz ilk kez mükemmel değilse, sabırlı olun. Temel Schema “Markup” (işaretlemesi) için gerekli kod dizileri uzun veya karmaşık değildir ve ayrıntılara çok az dikkat ederek, web sitenizin işletmeniz için daha iyi çalışmasını sağlayabilirsiniz. 

Ücretsiz WordPress SCHEMA Eklentisi
Ücretsiz WordPress SCHEMA Eklentisi

Ücretsiz WordPress SCHEMA Eklentisi

Schema Markup konusunda kodlama içini angarya ve karmaşık görenler ve WordPress uygulaması ile internet sitesini yayınlayanlar için daha kolay bir seçenek daha var. WordPress Schema eklentisi kullanabilirsiniz. Wp-Admin > Eklentiler > Yeni Ekle > (Arama kutusuna “Schema” yaz ve ara) ve “Schema” eklentisini indir.

Muhtemelen, web sitenize trafik çekmek için Google botlarını çeşitli hilelere yanıltmak için başvurmak, akkılıca bir seçenek olmayacaktır. Gerçekten kullanışlı ve yeni içerikler çok önemlidir. Doğru ve güncel bilgiler paylaşmak oldukça önemlidir. Schema Markup, arama motorlarının, potansiyel müşterileriyle otantik bir şekilde alakalı bir şekilde önemli bilgiler anlamasını sağlamamıza yardımcı olan bir araçtır.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*