Web Hosting Nedir?

Domain Ve Web Hosting Hakkında

Alan Adı Ve Hosting Nedir?

Alan Adı Ve Hosting Hakkında

İnternet web dünyası oluşumun ana omurgası olan domain (alan adı) ve web hosting hakkında hiç bir bilgisi olmayanlar için bu makalede neleri öğrenmiş olacak? Bu makaleyi sonuna kadar okuduğunuzda, aşağıda soru başlıkların cevapları en açık bir şekilde öğrenebileceğinizden emin olabilirsiniz. Daha açık bir ifadeyle bu makaleyi sonuna kadar okuduğunuzda, aşağıdaki hiç bir soruyu başkasına sorma ihtiyacınız olmayacaktır.

Domain (Alan adı) Ve Web Hosting Nedir?

Domain Ve Web Hosting Nedir?

 

  1. Domain (Alan Adı) nedir?
  2. Web Hosting Nedir?
  3. Domain Transferi Nasıl Yapılır Ve Domain Transferi ve Nedenleri?
  4. Domain (Alan Adı) Tescili Ve Web Hosting Hizmeti Nerede Ve Nasıl Alınır?
  5. Www (World Wide Web) Anlamı Ve Açıklaması Nedir?
  6. “Http://” Ve “Https://” Nedir Ve Açıklamasının Anlamı Nedir?
  7. En İyi Web Hosting Sunucu Hizmeti Ve Önemi Nedir? 

Ve Daha Fazlası…

Kaliteli Ve Profesyonel Bir Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Dünyanın En İyi 5 Web Hosting Firmaları Hangisi?

 

Domain (Alan Adı) Nedir?

Domain (Alan Adı) Nedir?

Domain (Alan Adı) Nedir?

Domain nedir? Domain adı, İngilizce bir kelimedir. Domain kelimesinin Türkçe anlamı ise, ‘alan adı’ şeklindedir. Yani daha açık bir ifade ile domain, İnternet sitesi adresidir.

Daha iyi anlayabileceğiniz somut bir örnek ile domain açıklayayım. Domain; Bir web sitesinin adıdır. Örneğin: şuanda ziyaret etmiş olduğunuz İnternet sitemizin domain adı: sitenasilkurulur.net şeklindedir.

Sitemizin  protokol ile tam URL adresi ise şu şekildedir: https://www.sitenasilkurulur.net

 

Domain Adı Nasıl Olmalı?

Öncelikle alan adı nerede tescil yapıldığını açıklayalım. Domain tescil, bir web hosting firmasında yapılır. Adım adım ve sıra ile ilerleyip konuyu dağıtmamak adına ‘web hosting firması’ konusunu aşağıda daha açık anlatacağım. Şimdi alan adı nasıl olmalıdır? konusunu açıklamaya devam edelim.

Alan adları içerisinde hiç bir zaman Türkçe (I-Ğ-Ü-Ş-Ö-Ç) karakter bulunamaz! Şayet domain adı için kullanacağınız cümlede Türkçe karakterler bulunacak olur ise, bu “I-Ğ-Ü-Ş-Ö-Ç” harflerin yerine şu ‘İ-G-U-S-O-C‘ harfleri  kullanırız. 

Alan adı kayıt yaparken “küçük harfler” kullanılır ve eğer kullanacağınız domain adı birden fazla kelimeden yapacak olursanız, kelimeler arasına boşluk bırakmadan birleşik yapılır. Ayrıca, alan adı içerisinde Türkçe harflerin olmama mevzusu ise, sadece Türkçe ile sınırlandırılmış bir kısıtlama değildir.

Örneğin; Çince, Japonca, Rusça, Arapça, Roma rakamları, Yunanca vb. karakterler de, domain adı içerisinde yer alamaz. Özetle, İngilizce alfabesinde bulunmayan hiç bir harf, rakamlar veya klavyelerde bulunan özel (*/_?=(/&%+^’!é vb.) karakterler domain adı içerisinde yer alamaz! İnternet kanunu böyledir. 

Günümüzde artık teknoloji geliştikçe, arz ve talepler artıkça, onlarca domain uzantı seçenekleri vardır. Ancak, domain uzantısı konusunda en popüler uzantılar hiç kuşkusuz .COM, .NET, .ORG uzantılardır.

Domain nasıl alınır? Yani, alan adı tescil nasıl yapılır? Domain tescili yapabilmek için yukarıda özetle bahsettiğim gibi bir, web hosting sunucu barındırma hizmetine ihtiyaç duyulur. 

Kaliteli Ve Profesyonel Bir Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Dünyanın En İyi 5 Web Hosting Firmaları Hangisi?

Domain Transfer Şartları Ve Koşulları Nelerdir?

Web Hosting Nedir?

Hosting

Web Hosting Nedir?

Web hosting nedir, hosting ne işe yarar? Web hosting İngilizce bir kelimedir. Web kelimesinin Türkçe karşılığı: ‘Dünya Çapında İnternet’ anlamı yüklenir. Hosting kelimesinin Türkçe karşılığı ise, ev sahibi demek.

Hosting, İnternete yayınlanmak istenen dokümanların, resimlerin, videoların veya sayfaların İnternet kullanıcıları tarafından erişebilir olması için 7/24/365 canlı kalmasını sağlar.

 

Web Hosting Sunucu Hizmeti Olmadan Site Kurulur mu?

Web hosting nedir, hosting ne işe yarar? Web hosting yada web sitesi sunucu barındırma hizmeti, sayısız internet siteleri yayınlanması için istenen web sayfaların, dökümanların veya resimlerin internet kullanıcıları tarafından erişebilmesi için 7/24/365 online yayın yapabilen sunucularda (7/24 açık tutulan farklı bilgisayarda) tutulmasını sağlayan sunuculara web hosting denir.

Web Hosting Nedir?

En son açıklayacağım sorunun cevabı, en başında açıklıyorum: Bir web hosting sunucu barındırma tedarikçisi olmadan bir web site oluşturmak ve İnternete yayınlamak imkansızdır.

Web hosting firmaların var olma nedeni, İnternet sitelerine ev sahipliği yapmaktan başka bir gayesi yok. Web hosting sunucu hizmeti daha iyi kavrayabilmek için şöyle bir soruya yanıt aramakta yarar var: Hiç bir devletin adı geçmediği bir “mülk belgesi” olması mümkün mü? Muhtemelen vereceğiniz cevap ‘imkansız’ olmuştur.

Çünkü, bir mülk belgesinin var olması için, bir ülke adı ile mümkündür. O halde! İster bir şahıs, bir şirket veya bir devlet kurumun bir İnternet sitesine sahip olabilmek için, mutlaka bir web hosting sunucu barındırma hizmetine ihtiyaç var. Domain adı bir adres, hosting sunucu ise, bir arsa/tarla gibi düşünün. 

Bir web hosting firmasından sunucu barındırma hizmeti alınarak, internet sitesine sahip olunur. Bir web hosting firması sunucu barındırma hizmeti almadan bir web sitesi kurmak ve internette yayınlamak için başka bir yolu ve alternatifi maalesef yok.

 

Kaliteli Ve Profesyonel Bir Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Dünyanın En İyi 5 Web Hosting Firmaları Hangisi?

Domain Transfer Şartları Ve Koşulları Nelerdir?

 

Domain Ve Web Hosting Fiyatları?

Web hosting firmaları, web sitesi sahibi olmak isteyen müşterilerinden alan adı için yıllık aidat ve web sitelerin internet’te 7/24 erişilebilir olması için hosting ücreti ister. Hosting paket içerik özeliklerine bağlı olarak (paylaşımlı) hosting fiyatları $2.00 – $15.00 dolar arası olmak üzere aylık ücretlendirme yaparlar.

Web hosting ücreti peşin olmak üzere aylık, altı aylık, on iki aylık, yirmi dört aylık, otuz altı aylık vb. şeklinde kiralama marifeti ile ödeme yapılır. Daha farklı web hosting paket seçenekleri de var ancak, henüz yoğun ziyaretçi trafiğine ulaşmamış başlangıç için en makul seçenek, paylaşımlı (shared) hosting planlarıdır.

Web hosting firmaları müşterilerine ayrıca domain, (alan adı) için ayrı bir ücret de alırlar. İlki peşin olmak üzere yıllık alan adı aidatı web hosting firmasına ödenir. Ortalama yıllık bir domain aidatı, $10 – $20 adası ücretlendirme yapılır.

Çok nadiren de olsa bazı web hosting firmaları ise, müşterilerine kampanya bazında ilk 12 aylık mahsuben, domain ücretini almazlar. Web hosting Şirketleri ekonomik, mali, sunum kalite ve kapasitelerine göre birbiri ile sürekli rekabet içerisinde olurlar.

Bazı web hosting firmaları da çeşitli servis hizmetleri karşılığında ekstradan gizli ücretlendirme yaparlar. Bu nedenle web hosting sunucu hizmeti satın alırken, en son bildirilen yazılı total de ödeyeceğiniz rakamlara azami dikkat etmek gereklidir.

Kaliteli Ve Profesyonel Bir Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Dünyanın En İyi 5 Web Hosting Firmaları Hangisi?

Domain Transfer Şartları Ve Koşulları Nelerdir?

 

Domain Transferi ve Sebepleri Nelerdir?

Herhangi bir web hosting sunucu barındırma hizmeti sunan bir web hosting firmasından domain aldıktan ve İnternet’te yayınlandıktan sonra, o web sitesinin sahibi artık sizsiniz. Web hosting firması sizin iradenize aykırı olarak başkalarına devredemez ve akit süresi boyunca kesintisiz olarak müşterilerine ait web sitelerini internette yayınlamak ile mükelleftir.

Ancak bazı web hosting firmaları kaliteli sunucu hizmeti sunma ve sorun çözme kabiliyetine haiz olmayan web hosting siteleri olabilmektedir. Bu durum, o web hosting firmaların müşteri destek ekibinden yoksun veya sorun çözme kabiliyetine haiz yetersiz destek ekibi, web hosting sunucu hizmet süresi boyunca çok sık site içi arızalar nedeniyle müşteri internet siteleri uzun süre yayından mahrum kalabilmektedir.

Bir internet sitesinin yayının kesilmesi ile web sitelerin ziyaretçilerden mahrum kalmasına neden olduğu için kullanıcı müşterilerin memnuniyetsizliğine sebep olur. Eğer sunucu barındırma hizmeti satın aldığınız web hosting firmasından memnun değilseniz, web sitenizi bir başka web hosting firmasına transfer etme özgürlüğüne sahipsiniz.

 

Kaliteli Ve Profesyonel Bir Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Dünyanın En İyi 5 Web Hosting Firmaları Hangisi?

Domain Transfer Şartları Ve Koşulları Nelerdir?

 

Bütün Hosting Firmaları Aynı Kalitede mi? 

Piyasada yüz binlerce web hosting firmaları web siteleri barındırma hizmeti için satış yaparlar, malumunuz… Web hosting sunucu hizmeti yapmak için yüz binlerce şirket ve her şirketin uygun olabilecek farklı hosting sunucu paketleri teklif ederler.

Ancak, web hosting firmaların hepsi, gerek kampanya plan paketlerinde müşterilerine sundukları fiyat ve seo performansına etki eden temel özelikler; “disk alanı, Aylık trafik veri transferi, site yedekleme, Mysql 5 veri transferi, FTP hesapları, E-mail otomatik cevaplandırıcılar, POP3 & İMAP ve SSL, yani sayfa güvenlik sertifikası” başta olmak üzere, web barındırma sunucu hizmet kapasitesi, kalite ve plan fiyatları aynı değil.

İki aydınlatıcı örnek ile açıklamaya çalışalım. Web hosting kalite araştırma verileri tutan şirketlerin verilerine göre, ziyaretçiler tarafından bir sitenin sayfasına tıklandığında o sayfanın geç açılması nedeni ile ziyaretçilerin o siteleri terk ettikleri tespit edilmiştir.

Bu durum ziyaretçilerin kaçmasına sebep olduğu tespit edilmiştir. İkinci örnek ise; Google, yahoo, bing ve yandex arama botları (siteleri inceleme botları) bir sitenin sayfasını indekslerken, o sitelerin sayfaları çok geç açılması sonucunda, sayfa yükleme başarısızlığa uğraması nedeni ile, o sitelerin spam durumuna sokar. 

Bu takdirde Page Rank (sayfa sıralama) değeri düşürerek o sitelerin yüzlerce ve hatta binlerce sıralamayı geriye atarak gömdüğü bilinmektedir. O nedenle, tercih edilecek web hosting firması seçimi çok büyük önem arz eder.

Ayrıca, kalitesiz ve kapasitesi yetersiz bir web hosting firmasından site kurduğunuzda, yetersiz altyapı ve dar bir yönetim paneli, tabiri caizse kullanıcısına ıstıraba dönüşebilir.

Bazı Türk hosting ve yabancı hosting firmaları müşterilerine sundukları plan paketlerinde yer alan disk alan sınırı ve aylık veri transfer kapasiteleri, adeta altın satan kuyumcular gibi, neredeyse gram hesaplaması ölçüp biçerek megabite ve hatta kilobite şeklinde müşterilerine sunumları yok mu! Sir sinir bozucu bir şeydir.

Çoğunlukla Türkiye de henüz yeterince Türk hosting rekabet piyasası oluşmadığından, Türk hosting firmaları müşterilerine sundukları plan paketlerinde inanılmaz cimri davrandıkları görülebilmekte. Site açmak için, hosting plan paket fiyatları uygun, cömertçe bir hosting plan içeriği ve kapasitesi dünya standartları kalitesinde olan bir web hosting firması bünyesinde site açmak çok büyük önem arz eder.

En İyi Hosting Firmaları Tavsiyemiz
Dünyanın en iyi ilk 5 web hosting şirketleri hangisi?

Dünyanın en iyi ilk 5 web hosting şirketleri hangisi?

Genel amaçlı hosting sunucu hizmeti için Dünyanın en iyi ilk 5 web hosting şirketleri listesi ve plan paketler hakkında “En İyi Hosting Firmaları” başlıklı sayfamızda bulabilirsiniz. Ayrıca, web sitemizin ziyaretçileri için hazırladığımız “ücretsiz site yapma rehberi” isimli sayfamızı ziyaret ederek A’dan Z’ye kaliteli ve profesyonel bir site kurmaya başlamak için paha biçilmez ücretsiz bir eğitim rehberi sunuyoruz.

http://www. KODLARIN ANLAMI NEDİR?

http://www. KODLARIN ANLAMI NEDİR?

http://www. KODLARIN ANLAMI NEDİR?

Muhakkak dikkatinizi çekmiştir, web sitelerin adres çubuğunda “http veya https ve www” kodları görürsünüz. Örneğin bizim sitemizin tam adtesi; https://www.sitenasilkurulur.net dir.

 

Web sitelerin en başındaki “http veya https” kodların orjinali İngilizce bir cümlenin baş harflerinden oluşur. Açılımı ise; “Hyper Text Transfer Protocol – Secure” sözcüğün Türkçe karşılığı ise; “Güvenli – Hiper Metin Transferi Protokolü” dır. Birde “www” kodun orjinal açılımı ise; “World Wide Web” dir. Sözcüğün Türkçe karşılığı da; “dünya çapında web”.

Kaliteli Ve Profesyonel Bir Web Sitesi Nasıl Yapılır?

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Dünyanın En İyi 5 Web Hosting Firmaları Hangisi?

Domain Transfer Şartları Ve Koşulları Nelerdir?