VPS HOSTİNG NEDİR?

“VPS Hosting Sunucu Hizmeti”

DERSİMİZİN KONUSU: VPS Hosting Nedir? İşte detaylar...
DERSİMİZİN KONUSU: VPS Hosting Nedir? İşte detaylar…

Vps hosting bir seçenek mi yoksa bir zorunluluk mu? Neden ve hangi koşullarda vps (Virtual Private Server) hosting server (sunucu) almalıyım? Bir web sitesi açarken, vps hosting sunucusu mu almalıyım, yoksa shared (paylaşımlı) hosting sunucu hizmetini mi almalıyım? Vps hosting sunucusunun shared (paylaşımlı) hosting ve dedicated (bir hesaba özel tahsis edinmiş) hosting sunucu planından farkı nedir?

VPS hosting nedir, VPS açılımı ve anlamı nedir ve VPS nasıl bir hosting sunucusuna sahip? Vps’in açılımı “Virtual Private Server” şeklinde İngilizce bir cümlenin baş harlerinden alınmış olup, Türkçe karşılığı ise “Özel Sanal Sunucu” anlamına gelir. Yani vps hosting sanallaştırılmış bir sunucudur. Teknik olarak, vps hosting, hem Paylaşılmlı (shared) ve hem de dedicated hosting sunucu anlamına gelir. Yani vps hosting biraz paylaşımlı ve biraz dedicated karışımı demek, yanlış olmaz.

Dünyanın En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Site Açma ve Seo dostu Site Kurma Ücretsiz Eğitim Rehberi

“VPS Hosting Sunucusun Shared ve Dedicated Hosting’ten Farkı Nedir?”

Biraz Shared (paylaşımlı) hosting ve dedicated (adanmış) hosting sunucusundan bahsetmeden vps hosting sunucusu kolay kavrayamayabiliriz. Ayrıca sizi çok fazla teknik konu ve kavramlara boğmak yerine, vps hosting sunucusu anlamanızı kolaylaştırmak için çok yalın bir dil ile anlatacağım. Bu nedenle vps hosting, shared (paylaşımlı) hosting ve dedicated hosting sunucu hizmeti ile karşılaştırma yapmaya muhtaçtır.

Örneğin; Bir hosting firması, paylaşımlı (shared) hosting sunucusu için 50 adet site barındırıyor. Didicated hosting sunucu ise, Bir adet hosting sunucusunu tamamen bir müşteriye tahsis edilmesi anlamına gelir. VPS hosting sunucusu için ise, (Adil kullanım açısından) 4 adet müşteriye bölünerek tahsis edilir. Rakamsal olarak ifade etmemim nedeni konunun iyi anlaşılması içindir. Zira bahsettiğim rakamlar sabit bir kural değildir. Her bir müşteri vps hosting veya dedicated hosting hesabında sınırsız sayda web siteleri yayınlayabiliyor. Ayrıca, tüm paylaşımlı hosting olmamakla beraber, bazı paylaşımlı hosting paketlerde de daha fazla (sınırsız) web siteleri yayınlayabiliyor.

vps hosting, shared (paylaşımlı) hosting ve dedicated hosting karşılaştırma
Vps hosting, shared (paylaşımlı) hosting ve dedicated hosting karşılaştırma

Hiç kuşkusuz internet ortamında karlışabiliceğiniz 1.000’lerce hosting firmaları var. Bir elin 5 parmağı aynı olmadığı gibi, hosting sunucu hizmet kalitesi bakımından prensip sahibi olmayan ve müşteri memnuniyeti (aç gözlü olması nedeniyle heba eden) internet piyasasında çok sayıda web hosting siteleri ile karşılaşmak muhtemeldir. Affınızıa sığınarak tabiri acaiz mi? bilmiyorum, “üç kuruşa 5 köfte satmak kabili”! Yani diyelimki, paylaşımlı bir hosting sunucusunda makul olan (adil kullanım) 50 site barındırmak yerine, 300-400 web sitesi barındırmaya çalışan asla yok diyemem! Veya bir vps hosting sunucusunda adil kullanımı olan 4 müşteriye bölmek var iken 8, 16 ve daha fazla mişteriye bölmek mümkündür. Hiç kimse bu asla olmaz diyemez! Hatta, VPS hosting sunucu hizmetini dedicated hosting diye satan firmalar olduğu duyuluyor! Maalesef, İnternet ortamında karşılaşmamız muhtemel hizmet kalitesi, müşteri memnuniyeti çok zayıf ve “müşteri panel” kısıtlamaları yüzünden (ipleri elinde tutması nedeniyle) çok can sıkıcı olan web hosting siteleri anımsanamayacak kadar fazla…

Dünyanın En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Site Açma ve Seo dostu Site Kurma Ücretsiz Eğitim Rehberi

“Peki Hangi Koşullarda VPS Hosting Server Alınmalı?”

Hangi aşamada vps hosting sunucu alınması gerektiği konusu daha iyi anlaşılması için, shared (paylaşımlı) hosting mantığına değinmesek eksik olur. Başlangıçta bir web sitesi açmak için (iyi bir bir araştırma sonucu) paylaşımlı web hosting planı alınması önerilir. Peki neden?! Vps hosting hizmeti hem çok pahalı ve vps hosting yönetim paneli teknik olarak kullanımı zordur. Bu nedenle, paylaşımlı hosting fiyatları çok hesaplı olanın yanıda iyi bir deneyim kazanmak için paylaşımlı web hosting hesabı yönetmek çok kolaydır. Zaten paylaşımlı hosting kullanım evreniz kemale erince, vps hosting veya dedicated hosting sunucusuna web sitenizi transfer yapmak bir zaruriyet haline gelir…

Örneğin; Paylaşımlı hosting’in bir sunucusunda 50 web sitesi yayınlanıyor ve web siteniz günlük 200 hit (ziyaretçi) oluyor, sitenize iyi bir seo çalışması yaparak 500 hit oldu, bir kaç ay sonra sitenize günlük 10.000 hit’i aştı. Web sitenizin bağlu olduğu sunucuda bulunan diğer 49 sitenin hakkı olan kaynak  tüketimi (cpu) kullanmaya devam etmenize hosting firması razı olmaz. Yani hiç bir hosting firması böyle çok kaynak tüketen bir web sitesini paylaşımlı hosting sunucusunda kalmasını istemez. İşte burada hosting firması size vps hosting sunucusu veya dedicated hosting sunucu almanız için baskı yapmaya başlayacaktır.

Bu hosting firması bana yanlış yapıyor diye düşünürsün ve en iyisi ben siteni başka bir hosting firmasına transfer edeyim dersen, çok kısa bir süre sonra yeni hosting firmasıda bunu kabul etmeyecektir. İşte bu durumda olan bir web sitesi için vps hosting sunucusu veya dedicated hosting sunucu hizmeti satın almak bir zorunluluk haline gelmiştir. 

Dünyanın En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Site Açma ve Seo dostu Site Kurma Ücretsiz Eğitim Rehberi

Araştırmacı & Yazar Zamulmekan Binici
Araştırmacı & Yazar Zamulmekan Binici