Home » Makaleler » Videolarımıza SEO Düzenleme Yapmanın 6 Stratejik Yolları
Organik Arama Sonuçlarında Videonuzu Çok İzletmenin 6 Kritik SEO Taktiği

Videolarımıza SEO Düzenleme Yapmanın 6 Stratejik Yolları

Organik Arama Sonuçlarında Videonuzu Çok İzletmenin 6 Kritik SEO Taktiği

Bir video hazırlık aşaması ve video yayımlarken video başlığı, açıklama metin, bağlantı, kategori seçimi ve anahtar kelime seçimi seo stratejileri bakımından SERP’lerde (Arama Motoru Sayfa Sonuçları) oldukça kıymetlidir. Video pazarlamasının önemi artmaya devam ediyor ve video SEO, markanızı ayırt etmenize ve rakiplerinizi geride bırakmanın etkili bir yoludur. İşte Ayrıntılar…

 

Organik Arama Sonuçlarında Videonuzu Çok İzletmenin 6 Kritik SEO Taktiği

Organik Arama Sonuçlarında Videonuzu Çok İzletmenin 6 Kritik SEO Taktiği

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Videoların içerik pazarlaması dünyasında güçlü bir araç olduğu bir sır değil. Videolar, pazarlamacıların müşterilerinin dikkatini görsel olarak yakalayarak güçlü marka bağlantıları oluşturmasına ve daha yüksek marka katılımına ve artan satışlara yol açmasına olanak sağlar. Forbes’e göre, 2019 yılına kadar video, küresel tüketici İnternet trafiğinin yüzde 80’ini oluşturması öngörülüyor!

Videonun giderek artan öneminin bir başka göstergesi de Google’ın yeni SERP değişikliğidir. Google, masaüstü arama için video kutularını video karuseliyle değiştirdi. Bu biçim, arama yapanların yalnızca üç videodan daha fazlasına kolayca erişebilmelerini sağlar.

Dijital Pazarlamacılar Artan Videoların Öneminden Nasıl Yararlanır?

Organik sayfa sıralama video sonuçlarınızı artırmak için 6 öneri aşağıda verilmiştir

1. Video kitaplığınızı analiz edin ve mevcut görünürlüğü anlayın

Tüm videolarınız tanımlandı, kategorilere ayrıldı, önceliklendirildi ve optimize edildi mi? Değilse, bu makale tam size göre. Öncelikle, YouTube, web sitenizin Google Analytics hesabından veya video barındırma sağlayıcınızdan video metriklerini analiz edin. Hangi videoların görüntüleme aldığını ve hangi videonuz-un görüntüleme sıralamasına girmediğini öğrenin. İkinci olarak, video içeriğini analiz edin ve her konu için optimizasyon fırsatlarını tanımlamak üzere anahtar kelime araştırması yapın.

• Üçüncü olarak, SERP’leri analiz edin ve alakalı anahtar kelime öbekleri için görüntülenen videoları bulun.
• Bu videolar, ilk yüksek öncelikli Video SEO listeniz haline gelir.
• Arama sonuçlarında zaten gösterilen videoları daha da optimize ederek, ek marka bilinirliği, nitelikli trafik ve sonuç elde etmenizi sağlayacak en iyi fırsata sahip olursunuz.
• Bu süreç biraz zaman ve çaba gerektirse de, en verimli olanlardan biri olabilir. Bu analiz, video optimizasyon planınızı önceliklendirmenize ve geliştireceğiniz temel metrikleri oluşturmanıza yardımcı olur.

Aşağıdaki tablo, video kitaplığınızı belgelemek ve sınıflandırmak için anlamak isteyeceğiniz ana özellikleri içerir.

video kitaplığınızı belgelemek ve sınıflandırmak

video kitaplığınızı belgelemek ve sınıflandırmak

2. Video içeriği boşluklarını tanımlayın

Popüler arama sorgularını analiz edin ve bu anahtar kelimeleri mevcut video kitaplığınıza karşılaştırın. Bu, boşlukları bulmanızı ve içerik boşluklarını köprülemek için yeni video içeriği geliştirmenizi sağlayacaktır. Örneğin, yazılım çözümünüzün uygulanmasıyla ilgili birçok videonuz olabilir, ancak insanların yazılımınızı belirli bir araç veya platformla nasıl entegre edeceğini araştırdıklarını öğrenmek sizi şaşırtabilir. Bu, işlem yapılabilir video içeriğine dönüştürülebilen değerli bir müşteri anlayışıdır.

Bu arama sorgusu analizi, alıcıların ihtiyaçlarını anlamanıza ve belirli pazarlama fırsatlarını tanımlamanıza yardımcı olur. Mevcut video kitaplıkdaki boşlukları belirlemenizi sağlar. Ayrıca, bu yeni geliştirilen videoları optimize etmek, konunun bilinen popülerliğinden dolayı çok etkili olacaktır.

 

3. Videoları ilgili web içeriğine dahil edin

Pazarlamacıların, en üstteki web sayfalarını inceleyerek etkileşim metriklerini incelemeleri ve analiz etmelerini öneriyorum. Bu içeriğe video eklemek için bir fırsat var mı? Bu nişanı iyileştirebilir mi? Gömülü videolar, ziyaretçi merakını potansiyel olarak artırabilecek zengin bir deneyim sunar. Böylece, sayfa görüntülemeleri, sitede geçirilen süre ve dönüşümler artar.

 

4. SEO anahtar kelime odağınızı genişletmek için videolar kullanın

Video içeriği, SEO odağınızı genişletmek için bir fırsat sağlar. Web siteniz için tam olarak aynı Anahtar Kelime Haritasını kullanmak yerine, video başlıklarınızdaki ve açıklamalarınızdaki ek anahtar kelime varyasyonlarını hedeflemek için bu fırsatı değerlendirin.

Örneğin, videolar genellikle süreçlere ve prosedürlere odaklanır; uygulama ipuçları; veya “nasıl yapılır” adımları. Bu, SEO kapsamınızı “prosedür” veya “süreç” veya “uygulama” içeren hedef anahtar kelime öbeklerini içerecek şekilde genişletmek için harika bir fırsattır.

 

5. Videonuza Optimize edilmiş bir bağlantı ekleyin

Açıkça görünse de, aslında bunun oldukça sık olduğunu görüyorum: Video’yu yüklerken video altındaki açıklama bölümünde “daha fazla bilgi için bu orneksite.com ziyaret edin” şeklide hatalar yapar!  Bu durum, web sitesine geri dönüşü olmayan videolardır. Çünkü ortada bir link yok! Kullanıcıların sitenizdeki ek bilgilere hızlı ve kolay bir şekilde erişebilmeleri için video açıklamalarınızda, alakalı web sitesi içeriğine bağlantılar eklemeniz önemlidir. Potansiyel kullanıcıların video konusuyla ilgili ek bilgileri aramasını sağlayın; Video açıklamanızda doğrudan bir bağlantı (link) sağlayın. 

 

6. Rakip İle Rekabeti yenmek için videoyu kullanın

Hangi içerik türlerini oluşturduklarını ve hangi anahtar kelimeleri hedeflediklerini görmek için rakiplerinizin YouTube Kanalını ve onların videolarını inceleyin. Bu, mevcut içerik boşluklarını doldurmanın yolları hakkında fikir verebilir veya yeni video fikirleri bulabilirsiniz.

Örneğin, bir rakibin çözümlerinin belirli sektörlerde nasıl uygulanabileceğini gösteren videolar oluşturduğunu öğrenebilirsiniz. Bu, pazarlama stratejinizin bir parçasıysa ve SEO Planınızın bir parçası olarak sektöre özgü anahtar kelimeler belirlediyseniz, bu harika bir video genişletme fikri olabilir!

Pazarlamacıları rakipleri analiz etmeye ve en yüksek öncelikli anahtar kelimeler için sıralanan videoları anlamaya teşvik ediyorum. İşte aşağıda bir Rekabetçi Video SEO Değerlendirme tablosu özetleyen bir örneğidir.

Rekabetçi Video SEO Değerlendirme tablosu

Rekabetçi Video SEO Değerlendirme tablosu

Rekabetçi bir video değerlendirmesinin hedefleri şunlardır:

Yüksek öncelikli anahtar kelimeleriniz için hangi videoların sıralandığını anlayın – arama sonuçlarında ve YouTube’da.
Rakiplerin video görüntülemelerini analiz edin ve bunu videonun YouTube’da ne kadar süreyle kullanılabilir olduğuyla karşılaştırın. Bu durum, video konularını piyasa ilgisine ve popülerliğine göre önceliklendirmenize olanak tanır.
Son adım, bu anahtar kelimeyle alakalı veya bu konuyla ilgili bir videonuz olup olmadığını belirlemektir.
Rakiplerin videolarını tam olarak anladığınızda, boşlukları tanımlayabilir, video önceliklerini belirleyebilir ve kazanan SEO stratejisini tersine mühendislik uygulayabilirsiniz.

Sonuç olarak, pazarlamacıları video kitaplıklarını anlamalarını, video görünürlüklerini analiz etmelerini, içerik boşluklarını tespit etmelerini, anahtar kelime odağını genişletmelerini ve web sitesi katılımını, olası satışlarını ve satışlarını artırmak için videoların içindeki bağlantıları dahil etmelerini istiyorum.

Video pazarlamanın önemi artmaya devam ediyor ve bunlar sadece birkaç başlangıç ​​video optimizasyon ipucu. Unutmayın! Markanızı ayırt etmek ve rakiplerinizi geride bırakmak için etkili bir yol olarak video SEO stratejileri düzenlemek yabana atılmayacak kadar önemlidir.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*