Home » Google » Tekinik SEO Sorunları İçeren Verileri Nasıl Analiz Ederiz!
Tekinik SEO Sorunları İçeren Verileri Nasıl Analiz Ederiz?

Tekinik SEO Sorunları İçeren Verileri Nasıl Analiz Ederiz!

Google’ın Web Siteler İçin Yapısal Veri Sorunları Tespit Araçları

Makale Yazarı Barry Adams

Bir web sitesinde birbirini etkileyen çok sayıda hareketli parça vardır ve bazen küçük bir değişiklik büyük bir soruna neden olabilir.

Teknik arama motoru optimizasyonu hakkında yazılanların çoğu saf teoridir; Web sitelerinin arama motoru tarayıcıları ve endeksleme sistemleriyle nasıl etkileşimde bulunduğuyla ilgili ideal internet dünyası senaryolarını haydi birlikte inceleyelim…

 

Tekinik SEO Sorunları İçeren Veriler

Tekinik SEO Sorunları İçeren Verileri Nasıl Analiz Ederiz?

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Gerçek internet dünyasında işler dağınık olabilir. Web siteleri, bozulmamış içerik dağıtım sistemleri değildir, arama motorları, yapay zeka geliştiricileri ve web sitelerini kodlayan kişiler çok sayıda yanlışlıkla hata yapabilirler.

Yıllar boyunca teknik SEO sorunları için sayısız web sitelerini analiz ettim ve saf SEO teorisi tarafından kolayca açıklanmayan sayısız sorunla karşılaştım. Bunun yerine, bu meselelerin çözülmesi gereken bazı pratik yaklaşımlar gerektirdi ve bazen sorunun kök nedeni açıklanmadı. Bu sorunların bazılarını ana hatlarıyla anlatacağım ve umarız siz de kendinize gelmeniz durumunda benzer sorunları kendiniz düzeltmek için birkaç fikir vereceğim.

 

Yapısal veriler ve zengin snippet’ler

Müşterilerimden biri son zamanlarda web sitelerini tüm hesaplarda önceki sürümlerinden daha hızlı ve daha iyi optimize edilmiş yeni bir teknoloji sürümüne taşıdı. Taşıma işleminden önce, bu müşteri Google’ın arama sonuçlarında çok sayıda zengin snippet’ten yararlandı. Özellikle, anahtar sayfalarının çoğunda yıldız derecelendirme snippet’leri vardı. Ancak, teknik bir hata nedeniyle web sitesi çöktükten sonra, bu yıldız puanlarının tümünü hızlıca kaybetti ve nedenini anlayamadı.

Tekinik SEO Sorunları İçeren Verileri Nasıl Analiz Ederiz?

Tekinik SEO Sorunları İçeren Verileri Nasıl Analiz Ederiz?

Google’ın Yapısal Veri Test Aracı hiçbir yardım sunmadı. Sitedeki yapısal veri test aracı tarafından uygun şekilde tanındı ve tam olarak geçerli bir işaretleme gibi görünüyordu. Peki, Google neden bu işaretlemeyi yok sayar ve yıldız derecelendirmesi snippet’ini bu müşterinin sayfalarından kaldırmıştır?

Çok fazla fark etmeyeceğimizi düşündüğümüz bir şeyi denemeye karar verdik ve bu şekilde tüm sorunu çözdük;

Yapısal veri snippet’ını sayfanın kaynak kodunun <Başlık> bölümüne taşıdık.

Bu durum, biçimlendirme doğruluğunu hiçbir şekilde etkilemediği için Google Yapısal Veri Test Aracı açısından bir fark yaratmadı. HTML kaynak kodunda yer alan öğelerin sırasının, Google’ın işleyiş şeklini etkileyip etkilemediğini görmek, son bir gedikli çabadır.

Bu değişikliği yaptıktan kısa bir süre sonra, sitenin zengin snippet’leri hızla geri gelmeye başladı. Birkaç gün içinde, tüm kayıp yıldız snippet’leri geri döndü.

tüm kayıp yıldız snippet'leri geri döndü.

Tüm kayıp yıldız snippet’leri geri döndü.

Yapısal veri işaretlemesinin konumu, Google’ın bunu nasıl ele almasında büyük bir fark yarattı.

Teorik olarak, ham HTML kaynak kodunda mevcut olduğu sürece, biçimlendirmenin bulunduğu yerde herhangi bir fark yaratmamalıydı – pratikte, snippet, arama için zengin snippet‘leri elde etmek için bir sitenin <başlık> bölümünde olmalıdır.

Bu, Google’ın belgelerinden hemen belli değildir. İşaretlemeyi bir sayfanın <head> bölümüne <body> bölümünde koymak zorunda kalmadan açık bir şekilde söz edilmez.

Yine de, bu sorunun arkasında, her zaman yapısal veri biçimlendirmeleri bir sayfanın HTML kaynak kodunun <head> bölümüne koyma tavsiyem oldu. Bu, yapılandırılmış verilerin Google tarafından daha kolay işlenmesine neden oluyor ve müşterilerim için zengin snippet’lere ulaşmaya yardımcı oldu.

 

Hreflang Meta Etiketleri Ve İframe’ler

Benzer bir meseleyle oldukça yakın bir zamanda karşılaştım. Bir müşterinin internet sitesi farklı ülkeleri hedefleyen alternatif sürümleri belirtmek için ana sayfalarında hreflang meta etiketleri uygulamıştı. Bu hreflang etiketleri mükemmel bir şekilde geçerliydi ve ana sayfanın tüm sürümlerinde mevcuttu, ancak Google bunları tanıyamadı.

Müşterinin geliştiricileri, Google’ın bu hreflang meta etiketlerini işleyebilmesinin neleri engelleyebileceğini anlamaya çalışarak beyinlerini sıkıştırmıştı. Etiketler, sayfanın <head> bölümünde yer alan HTML kaynak kodunda, olması gerektiği gibi mevcuttu ve diğer tüm ana sayfalardan tam olarak karşılıklılık sağladılar. Bu etiketlerle ilgili herhangi bir sorun olmamalıdır. Yine de, Google bunları Search Console’da raporlamadı ve uluslararası arama sonuçlarında yanlış ülke sürümünü gösterme eğiliminde oldu.

Google bunları Search Console'da raporlamadı ve uluslararası arama sonuçlarında yanlış ülke sürümünü gösterme eğiliminde oldu.

Google bunları Search Console’da raporlamadı ve uluslararası arama sonuçlarında yanlış ülke sürümünü gösterme eğiliminde oldu.

Bu müşteriyi ele aldığımda, yaptığım ilk şeylerden biri sayfanın HTML kaynak kodunu tamamlanmış DOM ile karşılaştırmaktı. Birincisi, bir sayfada “görüntüleme kaynağı” yaptığınızda gördüğünüz şeydir ve ikincisi, tarayıcının, tüm istemci tarafı kodu (JavaScript gibi) yürütüldüğünde kullanıcıları son kullanıcılara göstermek için kullandığı şeydir. Ve burada çok ilginç bir şey tespit ettim: HTML kodunda, hreflang meta etiketlerinin üzerinde yer alan bir JavaScript parçası vardı. Sayfa tamamen oluşturulduğunda ve tüm istemci tarafı kodu yürütüldüğünde, JavaScript sayfaya bir <iframe> yerleştirmişti.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Bu iframe daha sonra hreflang meta etiketlerinin üstüne oturdu ve bu bir problem olarak ortaya çıktı. Görüyorsanız, iframe’ler bir web sayfasının <head> bölümüne ait değildir. Resmi HTML5 standardına göre, iframe’ler yalnızca bir sayfanın <body> bölümünde var olmalıdır. Bir web sayfasının kodunun <head> bölümüne bir iframe koymak resmi W3C standardına aykırıdır.

Google, web sayfalarını dizine eklediğinde, bu tür standart kırılma sorunlarının çoğunu hesaba katmaya çalışır. Tamamen W3C uyumlu kodu olan bir web sayfası bulmak çok nadirdir. Neyse ki, HTML çok hoşgörülü bir biçimlendirme dilidir. Web tarayıcıları ve arama motorları, bu sayfaların geçersiz biçimlenmesi olsa bile çoğu web sayfasını iyi işleyebilir.

Ancak bu durumun sorunlu olduğu ve Google’ın iki aşamalı dizin oluşturma işlemiyle ilgili olduğu ortaya çıktı. Dizinin ilk aşaması bir web sayfasının HTML kaynak koduna dayanır ve bu dizin oluşturma işleminin bir parçası olarak hiçbir istemci tarafı komut dosyası yürütülmez. Daha sonra Google, aynı sayfanın ikinci aşama dizinlemesini yapar. Burada istemci tarafı komut dosyaları yüklenir ve bir web tarayıcısı olarak sayfa tamamen oluşturulur.

Dizinlemenin bu ikinci aşamasında, hreflang etiketlerinin üstünde yer alan sayfanın HTML kaynağındaki JavaScript uygulanır ve iframe, sayfanın koduna eklenir.

Bu konuyu analiz ederken, Jamie Alberico ve Google’ın John Mueller arasındaki son zamanlarda yapılan bir twitter sohbeti hatırlıyorum: bir sayfanın oluşturulmuş kodunun <head> bölümünde iframe’ler:

Özetle, iframe’ler bir sayfanın kodunun <head> bölümüne ait değildir; bir sayfanın <body> bölümünde olması gerekiyor. Google, <head> öğesinde bir iframe gördüğünde, <head> ‘un bittiğini ve sayfanın <body>’ nın başladığını varsayar.

Tersine, hreflang etiketleri yalnızca bir sayfanın <head> bölümünde varsa geçerlidir. Bir sayfanın <body> içindeki herhangi bir hreflang etiketi geçersiz ve Google tarafından usulüne uygun olarak yok sayılır.

Google’ın, hreflang meta etiketlerini, endekslemenin ikinci aşamasının bir parçası olarak işlediği anlaşılıyor. Bu, Google’ın sayfayı oluşturduğu ve iframe kodun eklendiği istemcim için mükemmel bir fırtına yarattı. Bu, daha sonra Google’ın kodun geri kalan kısmını <body> parçası olarak önceden işlemesine ve dolayısıyla hreflang etiketlerinin varlığını yok saymasına neden oldu.

Yine, altta yatan sorunu bulduktan sonra, çözüm basitdi. Rahatsız edici JavaScript’i, <iframe> bölümünün sonuna kadar iframe eklemenin zarar vermeyeceği yere taşıdık.

Birkaç gün içinde, Google, sayfanın hreflang meta etiketlerini tanıdı ve varlığını Search Console’da bildirmeye başladı.

Birkaç gün içinde, Google, sayfanın hreflang meta etiketlerini tanıdı ve varlığını Search Console'da bildirmeye başladı.

Birkaç gün içinde, Google, sayfanın hreflang meta etiketlerini tanıdı ve varlığını Search Console’da bildirmeye başladı.

Googlebot Ve Otomatik IP Yönlendirmeleri

Birkaç yıl önce, o zaman, gerçekten kafamı karıştıran bir sorunla karşılaştım. Bir müşteri, sitelerinin yeni bir sürümünü yeni başlattı ve onların genişleme stratejisinin bir parçası olarak, sitelerinin farklı ülke sürümlerine sahip olduklarını; biri ABD’de, Birleşik Krallık’ta ve dünyanın geri kalanı için.

Sitenin ABD versiyonu çok hızlı bir şekilde sıralamaya başladı ve iyi performans gösterdi. Ancak, İngiltere ve dünya bölümlerinin geri kalanı Google’dan neredeyse hiç trafik çekmiyordu. Tarihsel olarak İngilteredeki müşterinin en büyük kitlesiydi ve yeni site, İngiliz pazarında kitlesel olarak düşük performans gösteriyordu.

Web Yöneticisi Araçları’ndaki verilere bakmak da işe yaramadı. Bu, Google’ın Search Console’a yeniden adlandırılmasından önce ve bize daha yararlı veriler vermeden önce oldu. O zaman, devam etmek zorunda olduğum tek şey, oldukça az sayıda indeksli sayfa gösteren Endeks Durumu raporuydu. Site Haritaları raporu da pek fazla işe yaramadı. Sitenin tüm sayfalarını içeren bir XML site haritası göndermiştik. Burada da, yalnızca neyin neden kaynaklandığına dair hiçbir ipucu olmadan düşük bir endeksleme seviyesi gördük.

Sitenin başlamasından bir veya iki hafta sonra, gecenin ortasında “Eureka” anı ile uyandım. Aniden kök sorununun ne olduğunu biliyordum.

Gördüğünüz gibi, bu yeni site bir kullanıcının IP adresine dayalı otomatik yönlendirmeler kullandı. Site, bir ziyaretçinin IP adresinin hangi ülkeyle ilişkilendirildiğini belirler ve ardından ziyaretçiyi otomatik olarak sitenin içeriğinin doğru sürümüne yönlendirir.

Googlebot bir siteyi tararken, öncelikle ABD’de bulunan IP adreslerinden gelir. Çok nadiren de olsa, web sitelerini uluslararası IP adreslerinden tarar.

Sitenin otomatik IP yönlendirmeleri tüm sayfalarda bulunduğundan, mevcut ülkenizle uyuşmayan bir sayfayı görüntülemeye yönelik her girişim, doğru ülkeye yönlendirilmeniz anlamına gelir.

Googlebot için bu, ABD bölümü haricinde sitenin başka bir bölümünü görememesi anlamına geliyordu.

Googlebot, İngiltere’deki sayfaları ve dünyanın geri kalan bölümlerini taramaya çalıştığında, site tarafından ABD bölümüne yönlendirilir. Dolayısıyla, Googlebot, Amerikan sayfalarında tam görünürlüğe sahip olsa da, sitenin diğer bölümlerini göremedi ve dolayısıyla endeksleyemedi.

Sorunu anladıktan sonra, çözüm basitti: Googlebot ziyaretleri için istisnalar yapmak üzere otomatik IP yönlendirmesini değiştirdik. Bu şekilde, Googlebot hiçbir zaman belirli bir ülkeye yönlendirilmemiştir ve tüm web sitesini serbestçe tarayabilmiştir.

Bu değişikliği yaptıktan sonra, sitedeki endeksleme düzeyi büyük ölçüde gelişti ve İngiltere bölümü kısa bir süre içinde Google’ın geri göç seviyelerine geri getirilmesi için çok fazla trafik kazandılar.

 

Gerçek İnternet dünyasında Teknik SEO

Umuyorum ki bu örnekler, gerçek dünyada, teknik SEO konularının tanımlanması zor olabilir. Bir web sitesinde birbirini etkileyen çok sayıda hareketli parça vardır ve bazen küçük bir değişiklik, hattın herhangi bir yerinde büyük bir soruna neden olabilir.

Bir web sitesini analiz ettiğinizde, istediğiniz tüm verilere sahip olmazsınız. Örneğin, IP yönlendirme sorunu, her bir ülke sürümü için farklı XML site haritalarına sahip olduğumuzu tespit etmemiz daha kolay olurdu, ancak durum bu değildi. Bu nedenle, sahip olduğumuz küçük bilgilerden daha fazlasını bulmamız gerekiyordu.

Genel olarak SEO’yu ve özellikle teknik SEO’yu, bu tür sorunları tanımlayabilmek, analiz edebilmek ve düzeltebilmek için iyi bir şekilde anlar. Arama motorlarının web sayfalarını nasıl taradığını ve dizine eklediğini iyi anlamak, bu tüm teknik SEO’ların köküdür.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

, , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*