Home » Makaleler » SUBDOMAİN NEDİR?
Alat Alan Adı (Subdomain) Nasıl Oluşturulur?

SUBDOMAİN NEDİR?

Subdomain nasıl Açılır?

Dersimizin Kunusu: Subdomain Subdomain Nedir ve Subdomain (alat alan adı) Nasıl Yapılır?

Dersimizin Kunusu: Subdomain Subdomain Nedir ve Subdomain (alat alan adı) Nasıl Yapılır?

Subdomain nedir? Subdomain (alt alan adı) nasıl oluşturulur? Subdomain nedir ve subdomain açma adım adım tarifi. Subdomain açmak, internet’te yayınlanması için bur uygulama ile kurulumu nasıl yapılır? burada öğreneceksiniz. İşte detaylar…

Subdomain Nedir? 

Subdomain nedir? Subdomain İngilizce bir kelime olup Türkçe tam karşılığı ise; alt alan adı, alt etki alanı ve alt alan olarak karşılık bulur. Daha basit bir açıklama ile bir subdomain örneği verecek olursak; Sitemizin domain (alan adı)  www.sitenasilkurulur.net  için oluşturmuş olduğumuz  www.forum.sitenasilkurulur.net örnek bir subdomain (alt alan adı) şeklindedir. Böylece konusu web sitesi kurma rehberi olan web sitemize, (konusu tamamen farklı olan) tamamen ücretsiz subdomaindan bir forum sitesi kurduk. Yani, oluşturulacak/oluşturacağınız bir alt alan adının konusu ve adı ne yaparsanız yapın, subdomain adında mutlaka birincil web sitenizin domain adı yer alacaktır. Tamamen farklı konu ile alakalı Subdomains/alt alan adları oluşturabileceğiniz gibi, web sitenizde kategori adı altında her bir kategori için bir subdomain yapmak ta ayrı bir seçenektir. Buna bir örnek verecek olursak; www.haber7.com bir haber sitesinin spor kategorisi  spor.haber7.com bir subdomainden oluşturduğunu görüyoruz. Yani daha açıkçası, dilerseniz konusu tamamen farklı bir subdomain yapacağınız gibi veya dilerseniz her bir kategoriye yapılan subdomain bir web sitesinin alt alan adına verilmiş bir addır.

(En İyi Web Hosting Şirketleri) (Site Açma ve Kurma Rehberi)

Peki! Sub-domain ne işe yarar? Mevcut bir web siteniz var ise ve kullandığınız web hosting paketin özelliği arasında bir veya daha fazla (sınırsız) alt alan adı yapma özelliği bulunuyor ise, siz web sitenize tamamen ücretsiz alt alan adı/alt alan adları yapabilirsiniz. Böylece hosting planın izin verdiği sayısınca, web sitenizin konusu ile aynı veya tamamen farlı konular olmak üzere tamamen ücretsiz subdomain yapmak çok kolaydır.

BİR SUBDOMAİN (ALT ALAN ADI) NASIL AÇILIR?

Cpanel İçerisinde Alat Alan Adı (Subdomain) Nasıl Olsuşturulur?

Cpanel İçerisinde Alat Alan Adı (Subdomain) Nasıl Olsuşturulur?

Alt alan adı nasıl yapılır? adım adım tarifi ve subdomain oluşturabilmenin şartları nelerdir?  Mevcut web hosting sunucu hizmeti kullandığınız plan paket, subdomain ve cpanel (kontrol panel) özeliğine sahip olmalıdır. UNUTMAYIN! Çünkü bütün web hosting sunucu hizmet sağlayıcıları müşterilerine cpanel ve subdomain özelliği hosting paketlerinde sunmuyor. Web siteniz için sunucu hizmeti satın aldığınız web hosting şirketi bu hizmeti sağladı var sayarak sub domain hesabı oluşturma web İnternet’te yayınlanması için adım adım tarifine geçelim.

(En İyi Web Hosting Şirketleri) (Site Açma ve Kurma Rehberi)

Cpanel içerisinde “Domains” butonu başlığı altında “Subdomains” (alt alan adları) butonuna tıkla > yeni açacağınız subdomain site adı ne olmasını istiyorsanız “subdomain” önündeki kutuya bir isim giriniz > ve “CREATE” (oluştur) butonuna tıkla. Sonra cpanel ana sayfanıza geri dönün ve ilk ana sitenizi internet’te yayınlanması için kurulumu nasıl yaptıysanız aynı adımları izliyorsunuz. Yapmanız gereken iki değişiklik “Choose Domain” karşısındaki kutuda ilk ana web siteniz görünür ve web sitenizin bulunduğu butona tıkla ve yeni oluşturduğunuz subdomain adına ayarlayın ve eğer kullandığınız uygulama “wordpress” ise, yeni sub-domain için farklı bir kullanıcı adı kullanmalısınız. Ayrıca wp-admin paneli için birincil web sitenizin şifresini (unutmamanız için) kullanmanızda hiçbir engel yoktur.

Yukarıda tarif ettiğimiz şekilde, Cpanel içerisinde bir subdomain oluşturduktan sonra, dilerseniz aşağıdaki eğitim video (16’ncı dakika 45’inci saniyesi itibariyle) eşliğinde 300 den fazla uygulama  seçeneği ile subdomain kuracak ve tek bir tıklama ile  çok rahat bir şekilde internet’te yayınlamış olacağınızdan emin olabilirsiniz.

NOT: Sizleri aydınlatmak için kaleme aldığımız bu makaleyi beğendiyseniz, lütfen ekranın sol tarafındaki (sosyal paylaşım siteler) butonlar ile sosyal paylaşım hesabınızda paylaşmayı unutmayınız!

İlginizi çekebileceğini umduğumuz bir kaç konu aşağıdadır. İncelemenizi öneririz…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Detaylar…

En İyi Web Hosting Şirketlerin Listesi

Site Açma ve Kurma Rehberi





, , , , , ,

Comments

 1. Yavuz dedi ki:

  Subdomain niçin gereklidir?
  Avantajı nedir?

 2. Yazar dedi ki:

  Merhaba Yavuz bey,

  Subdomain, içerik bakımından ana siteden farklı bir site olarak değerlendirebilirsin. Örneğin: İnşaat müteahhitlik işi ve emlak niteliğinde inşa ettiğin daireleri de satıyorsun. Ana domain (birincil) web sitenizin konusu inşaat müteahhitlik konusu ile alakalı iken, Bir subdomain oluşturup dairelerin satış içerikli yapabilirsin.

  Subdumain, içinde ana sitenin domain adı bulunması, ana domain için bir (reklam niteliğinde) avantajdır. Ayrıca tamamen ücretsiz olması ise, ayrı bir avantajdır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*