SUBDOMAİN NEDİR?

ALT ALAN ADI NEDİR VE NASIL OLUŞTURULUR?

Dersimizin Kunusu: Subdomain Subdomain Nedir ve Subdomain (alat alan adı) Nasıl Yapılır?
Dersimizin Kunusu: Subdomain Subdomain Nedir ve Subdomain (alat alan adı) Nasıl Yapılır?

Subdomain nedir ve ne işe yarar? Subdomain (alt alan adı) nedir ve nasıl oluşturulur? Mevcut bir web sitesi hesabı bünyesinde adım adım subdomain açmak, internette yayınlaması, sayfa/sayfalar düzenleyip yayınlama nasıl yapılır, burada öğreneceksiniz.

Bir web hosting firması bünyesinde bir domain tescil ettiniz ve buna bağlı olarak mevcut web hosting sitesinde veya domain adını başka bir hosting firmasına transfer ettiniz burada bir hosting sunucu hizmeti satın aldınız. Ve web sitenizi bir app (uygulama ) ile kurulumu yaptınız. Böylece bir web sitesi sahibi oldunuz.

Şimdi gelelim esas konumuza; Subdomain nedir ve sub domain hesabı nasıl oluşturulur? Subdomain ingilizde ve Filipince bir kelime olup Türkçe tam karşılığı ise; alt alan adı, alt etki alanı ve alt alan olarak karşılık bulur. Peki! Sub-domain ne işe yarar? Adresin sonuna mevcut web sitenizin adresi (www.SitenizinAdresi.com) bulunduran daha fazla web site/sitelere sahip olmak demektir. Örnek verecek olursak: mevcut web sitemin adresi https://www.sitenasilkurulur.net bünyesinde “En İyi Web Hosting Firmaları” adında bir sub-domain yapmak istediğimde, subdomain internetteki tam adresi http://www.eniyiwebhostingfirmalari.sitenasilkurulur.net şeklinde yayınlanmış olur.

SUB-DOMAİN HESABI AÇMA VE İNDERNETTE YAYINLANMASI İÇİN NASIL KURULUMU YAPILIR?

Cpanel İçerisinde Alat Alan Adı (Subdomain) Nasıl Olsuşturulur?
Cpanel İçerisinde Alat Alan Adı (Subdomain) Nasıl Olsuşturulur?

Mevcut web hosting sunucu hizmeti kullandığınız plan paket, subdomain ve cpanel (kontrol panel) özeliğine sahip olmalıdır. UNUTMAYIN! Çünkü bütün web hosting sunucu hizmet sağlayıcıları müşterilerine cpanel ve subdomain özelliği sunmuyor. Web siteniz için sunucu hizmeti satın aldığınız web hosting şirketi bu hizmeti sağladı var sayarak sub domain hesabı oluşturma web internette yayınlanması için adım adım tarifine geçelim.

(En İyi Web Hosting Şirketleri) (Site Açma ve Kurma Rehberi)

Cpanel içerisinde “Domains” butonu başlığı altında “Subdomains” butonuna tıkla > yeni açacağınız subdomain site adı ne olmasını istiyorsanız “subdomain” önündeki kutuya bir isim giriniz > ve “CREATE” (oluştur) butonuna tıkla. Sonra cpanel ana sayfanıza geri dönün ve ilk ana sitenizi internette yayınlanması için kurulumu nasıl yaptıysanız aynı adımları izliyorsunuz. Yapmanız gereken iki değişiklik “Choose Domain” karşısındaki kutuda ilk ana web siteniz görünür ve web sitenizin bulunduğu butona tıkla ve yeni oluşturduğunuz subdomain adına ayarlayın ve eğer kullandığınız uygulama “wordpress” ise, yeni sub-domain için farklı bir kullanıcı adı kullanmalısınız. Ayrıca wp-admin paneli için ilk ana web sitenizin şifresini (unutmamanız için) kullanmanızda hiçbir engel yoktur.

( Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Detaylar… )