En İyi Hosting Firmaları Hangisi?
Home » Makaleler » SSL Sertifikası

SSL Sertifikası

SSL Nedir?

KONU: SSL Sertifikası Nedir?

KONU: SSL Sertifikası

SSL sertifikası nedir? SSL, İngilizce olan “Secure Sockets Layer” cümlesinin baş harflerin kısaltılmış adıdır.  “Secure Sockets Layer” cümlenin Türkçe karşılığı ise, “Güvenli Soketler Katmanı” şeklindedir. SSL sertifikası, web sitelerin internet üzerindeki sunucu ile internet tarayıcı arasındaki güvenli veri transferi gizliliği sağlamak adına olağan üstü şifreleyen güvenli https:// URL protokoldür. İnternet üzerindeki alışveriş için müşterilerin kredi kart bilgilerin korunması adına, başta e-ticaret sitelerin mutlaka SSL sertifikası kullanması gereken güvenli veri transferi sağlayan bir sistemdir.

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Detaylar…

Dünyanın En Kaliteli İlk 5 Web Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

SSL Sertifikası Hakkında 

Yanlış anlaşılmasına mahal olmaması için SSL sertifikası, web siteleri “hacker”‘lerden korumak için kesinlikle bir anti-virüs yazılımı değildir! O halde, SSL nedir ve SSL sertifikası ne işe yarar? Çok teknik konulara girip ssl konusunu anlamanızı zorlaştıracak ayrıntılara sizi sokmayacağım. SSL sertifikası, internet üzerinden kredi kartı ile ve/veya diğer (Paypal, Skril, Western Union vb.) araçlar ile ödemeli e-ticaret alışveriş sunan web sitelerin, müşteri özel bilgileri güvenliği korumak adına bir yazılımdır. Özellikle e-ticaret siteleri mutlaka ssl givenlik https:// URL protokolü sertifika kullanma zarureti doğmaktadır. SSL sertifikası “https://” protokolü olmayan sitelerden yapılacak alışverişler, müşteri güvenlik bilgileri açısından %100 risk taşımaktadır!

 

SSL sertifika yazılımı, müşterilerin kredi kartı güvenlik (kredi kart numaraları ve imza kodu) bilgilerini üçüncü şahıslardan ve aynı zamanda alışveriş yapılan ilgili web sitesi yöneticilerin erişimini de engelliyor. Ancak, kiralama marifeti ile yapmış olduğunuz alışverişte, eğer pozisyonunuz “otomatik ödeme aktif” ise, ilgili web sitenin sistemi akit süresi bitiminde “kredi kartınızdan hizmet akdi yenileme” marifeti ile ödemeyi almaya devam etmeye muktedirdir. Ayrıca bazı paylaşımlı web hosting planlarında ssl var olduğu bildirilmiş olsa da, gerçek anlamda e-ticaret sitelerin müşteri veri transferi güvenliği sağlaması konusunda kafi değildir! SSL sertifikası https:// URL protokolü kullanmayan e-ticaret alışveriş siteleri üzerinden yapılacak ödemelerde, müşterilerin hiç bir özel bilgileri güvenli olmadığı anlamına geliyor.

 

Ayrıca Google page rank (sayfa sıralama) algoritması konusunda güvenli https:// URL protokolü sağlayan sitelere öncelik vereceğini 17 Aralık 2015 Tarihinde açıkladı. Tabii Ki, her ne kadar Google ssl https:// URL protokolüne sahip sitelere öncelik vereceğini açıklamış olsa da, Google seo algoritması açısından diğer “seo kriterleri” gözardı edilerek, tek başına “sayfa sıralama yükselme garantisi olacağı anlamına gelmez! Bir örnek ile daha basit bir dil ile ifade edecek olursak; Google sayfa sıralama değeri bakımından aynı kalite içeriğine sahip 50 adet sitenin 49’u SSL sertifikasına sahip değil,bir adet site SSL sertifikasına sahip ise, Google algoritması tercihen o bir siteyi 49 sitenin üstünde tutacaktır.

 

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Detaylar…

Dünyanın En Kaliteli İlk 5 Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

 

SSL Sertifika Çeşitleri Nelerdir?

Her birinin özellikleri bakımından farklılıklar barındıran üç çeşit SSL sertifikası bulunmaktadır. 

1-) EV “Genişletilmiş Doğrulama” SSL sertifikası.

2-) OV “Kuruluş Doğrulaması” SSL sertifikası.

3-) DV “Alan Adı Doğrulama”  SSL sertifikası.

Her üç ssl sertifikası için şifreleme seviyesi aynıdır. Ancak her bir ssl sertifikasının tarayıcı adres çubuğundaki görünüm ve izlenimi elde etmek için gereken inceleme ve doğrulama işlemleri farklılıklar gösterebilmektedir.

 

SSL Sertifikası Özellikleri

A-) SSL sertifikası sayesinde, site üzerinden gönderilen tüm dokümanların saat ve tarihleri teyit etmesini sağlar. 

B-) SSL sertifika yazılım protokolü, satıcıya ait doküman arşiv düzeni oluşturmasına yardımcı olur. 

C-) SSL sertifikaları, site adresleri sunucusu ile internet tarayıcıları arasındaki bilgileri güçlü şifreler oluşturarak, internet üzerinden özel bilgilerin veri transferi güvenlik ve gizliliği sağlamaya yarayan bir yazılımdır. 

D-) SSL sertifikası, web sitelerin üzerinde alışveriş işlemleri içeren müşteri bilgileri muhatap web sitesi olan doğru alıcıya iletme garantisini sağlar.

E-) SSL e-ticaret sertifika yazılımı sayesinde, alışveriş yapan müşterin özel (Kredi kart numaraları ve imza kodu) güvenlik bilgileri kötü niyetli üçüncü şahısların ve ilgili alışveriş sitesi çalışanların eline de geçmesin engellemeye yarar.

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Detaylar…

Dünyanın En Kaliteli İlk 5 Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…