Home » Makaleler » SSL Sertifikası Nedir?
SSL Sertifikası Nedir?

SSL Sertifikası Nedir?

SSL (Secure Sockets Layers) Nedir?

 

SSL, bir web sunucusu ile tarayıcı arasında şifrelenmiş bağlantılar oluşturan standart bir güvenlik protokolüdür, böylece bir web sunucusu ile tarayıcı (tarayıcıları) arasında gerçekleşen tüm iletişimin şifrelenmiş ve dolayısıyla gizli kalmasını sağlar. SSL Sertifikası bugün, web siteleri üzerinden online olarak iletilen tüm iletişim ve verileri korumak için dünya çapında milyonlarca web sitesi tarafından kullanılan bir endüstri standardı.

Web sitenize ürün veya hizmet satıyorsanız ve çevrimiçi kredi kartlarını kabul ediyorsanız, web sitesi güvenliği için bir SSL Sertifikasına ihtiyacınız vardır. İnternet üzerinden kredi kartı vasıtasıyla e-ticaret marifeti ile satış yapmıyorsanız, ancak web sitenize güvenilirlik katmak istiyorsanız, web siteniz için site onaylama mührü yeterli olabilir. 

SSL Nedir?

SSL Sertifikası Nedir?

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Web siteleri, tipik bir göz-atma oturumu sırasında birçok hassas bilgi iletebilir. Her gün online olarak paylaştığınız webmail (e-posta) adresiniz, telefon numaranız, kredi kartı bilgileriniz, hatta hesabınıza giriş bilgileriniz. Yanlış ellere düşmek istemediğiniz önemli miktarda bilgileriniz! Ziyaretçilerinizin güvenliğini sağlamanın sırrı SSL (Güvenli Yuva Katmanı) sertifikasını kullanmaktan geçer. SSL sertifikalarının hangileri olduğunu, hangi web sitelerinin ihtiyaç duyduğunu ve kendinizi ve ziyaretçilerinizi korumak için ne yapmanız gerektiğini öğrenin…

 

SSL Sertifikası Nedir Ve Ne İşe Yarar?

SSL sertifikası, verileri bir web sitesinden sunucuya geçerken koruyan temel bir güvenlik önlemidir. İnternet üzerinden bir ödeme gönderir, bir hesaba giriş yaparsanız veya bir bültene abone olursanız, bir SSL sertifikası siber suçluların bu bilgileri toplu olarak çalmasını önleyecektir. Bir internet tarayıcısında bir internet sitesinin URL adresinde, “http” protokolü yerine, “https” protokolü ile başlıyorsa ve URL’nin yanında bir asma kilit simgesi görünürse, bir web sitesinin sahip olup olmadığını bileceksiniz.

SSL sertifikalarının, bir web sitesinde Anti-Virüs yazılımı gibi saklanan verileri değil, aktarımdaki (kredi kartı bilgileri vb.) verileri koruduğunu unutmayın. Yani SSL bir Anti-Virüs yazılımı olarak web sitenizi korumak için değil! Anti-Virüs yazılımı ile SSL yazılımı tamamen birbirinden farklı amaç için kullanılan şeylerdir. Bir web sitesi sahibiyseniz, sitenizde saklanan ziyaretçi verilerini güvenceye almak için web sitesi güvenliği en iyi uygulamalarını izlemeniz gerekir. Bir ziyaretçinin bir web sitesinin bilgilerinizi nasıl sakladığı ve koruduğu konusunda endişeliyseniz, sitenin gizlilik politikasını gözden geçirin ve doğrulanmış bir SSL sertifikası satın alınız.

 

Web Sitemin SSL Sertifikasına İhtiyacı Var mı?

Tüm web siteleri bir SSL sertifikasından yararlanabilir. Her türlü veriyi toplayan herhangi bir web sitesinin SSL güvenliği olmalıdır. Sitenizde kart ile ödeme alırsanız özellikle SSL sertifikası olmazsa olmaz önemdedir, ancak aynı zamanda yönetici giriş bilgilerinizi veya toplanan e-posta adreslerinizin bilgileri de korumaya yarar. SSL tarafından sağlanan koruma olmadan, bu veriler risk altındadır ve bilişim siber saldırılar karşısında çok yararlı olabilir.

Google arama motoru da SEO bakımından ve güvenli site yaklaşımı olarak SSL sertifikalı HTTPS protokole sahip internet sitelerine önem verdiğini unutmayın! Web sitenizde veri toplanmasa bile, ziyaretçilerinize güvenliğinizi önemsediğinize dair bir sinyal olarak SSL’ye yatırım yapmaya değer. Chrome ve Firefox gibi popüler tarayıcılar, veri toplamıyor olsalar bile SSL sertifikası olmayan web sitelerini güvensiz olarak işaretler. Bu ziyaretçiler için endişe verici olabilir ve olması gerektiği anlamına gelir! Aslında, tüketicilerin yüzde 27’si bilgilerinin ele geçirilmesinden endişe ediyor, bu yüzden bir SSL sertifikası, aynı zamanda kullanıcılarınızın için rahatlatmaya değecek!

Arama motoru sonuçlarında iyi sıralamak istiyor musunuz? Bir SSL sertifikası da arama sonuçlarında rakiplerinizden bir adım önde olmak sizin için önemliyse, SSL sertifikası hizmeti satın almaya değer. Web sitelerini SSL sertifikalarını kullanmaya teşvik etmenin bir yolu olan Google, HTTPS’yi 2014’ten bu yana derecelendirme sinyali olarak kullandı. Bu, SSL sertifikalı web sitelerinin arama sonuçlarında daha iyi sıralanabilir!

 

SSL sertifikasını nasıl alabilirim?

Farklı web sitelerinin farklı güvenlik ihtiyaçları vardır ve eşleşecek farklı türde SSL sertifikası vardır. Nereden başlayacağınızdan emin değilseniz, sitenizin bağlı bulunduğu web hosting sağlayıcınızla konuşun. Çoğu, temel SSL gereksinimlerini karşılayan ücretsiz bir DV (Domain Validated) SSL sertifikası sunar. Ayrıca, bazı ana makineler, belirli sağlayıcılardan güvenilir ücretsiz SSL sertifikaları kullanmanıza izin verir. Ücretsiz seçenekler mevcut olsa da, daha pahalı sertifikalar daha kapsamlı koruma sağlar. Yine, web siteniz için doğru olan her şeydir. Sizin için en uygun olanı görmek için SSL sertifika türleri ile ilgili bu makaleye bir göz atın!

 

Web sitemi korumam gereken bir SSL sertifikası var mı?

Yinelemek gerekirse SSL güvenliği yalnızca aktarımdaki verileri web sitenizden bir sunucuya taşınırken korur. Web sitenizde depolanan verileri korumazlar veya bu verileri açığa çıkarabilecek kötü amaçlı yazılımları (Anti-Virüs yazılımı gibi) durduramazlar veya DDoS (Distributed Denial Of Service Attack) saldırılarına neden olan zararlı botları engellemezler.

Web sitenizi tam olarak korumak için aşağıdakileri öneririz:

• Düzenli olarak yedekler oluşturun. Bir şeyler ters giderse, sitenizi geri yüklemek için temiz ve yeni bir kopyasına sahip olursunuz.
• Yazılım güncellemelerini zamanında yükleyin! Web siteniz WordPress gibi bir CMS’de çalışıyorsa, genellikle kritik güvenlik yamaları içerdiğinden güncelleştirmelerin yüklenmesi önemlidir. Otomatik yama hizmeti kullanmak, güvenlik açığı yamalarını otomatik olarak uygulamanıza olanak tanır, böylece zaman çizelgenizde tam sürüm güncellemelerini tamamlayabilirsiniz.
• Güçlü, benzersiz şifreler kullanın. Parolayı yeniden kullanmak, parolanın açık olması durumunda tüm hesaplarınızı riske atar. Tüm farklı şifrelerinizi güvenli bir şekilde saklamak için güvenilir bir şifre yöneticisi kullanın!

• WAF (Web Uygulaması Güvenlik Duvarı) ile kötü botları engelleyin. Bir WAF, sitenizin yavaşlamasını veya DDoS saldırılarına neden olabilecek kötü amaçlı trafiği engeller.

•Kötü amaçlı yazılım ve güvenlik açıkları için web sitenizi günlük olarak tarayın. Bir web tarayıcısı, her gün tehditler aramanın en hızlı ve kolay yoludur, eğer tarayıcı kötü amaçlı yazılımları otomatik olarak kaldırabilirse.
SSL sertifikaları siber güvenliğin sadece bir parçası olmakla birlikte, sizin ve ziyaretçilerinizin her gün online olarak paylaştıkları bilgileri korumada kritik öneme sahiptir. Bu verileri siteden sunucuya geçerken koruyarak SSL güvenliği, siber suçlular tarafından değerli bilgilerin ele geçirilmesini engeller. Sitenizde bir SSL sertifikası kullanarak arama sonuçlarında iyi sıralama yapma şansınızı artırırken ziyaretçilerinizi de rahatlatacaksınız. 

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olun lütfen!

Benzer Konulu Makaleler: 

SSL Sertifikası

Ücretsiz SSL Sertifikası İle HTTPS Protokolü Edinmek

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*