Home » SEO » Site Ziyaretçi Trafiği Düşüşü Yeniden Teşhisi İçin 5 Temel SEO İpucu
Bir web sitesi yeniden tasarlandıktan sonra SEO trafiğini ve sıralamasını kurtarma

Site Ziyaretçi Trafiği Düşüşü Yeniden Teşhisi İçin 5 Temel SEO İpucu

Bir web sitesi yeniden tasarlandıktan sonra SEO trafiğini ve sıralamasını kurtarma

Marcus Miller

Makale Yazarı: Marcus Miller

İnternet sitenizin organik trafikte bir düşüşü doğrulamak için bir inceleme yaptıktan sonra, SEO çalışmalarınızı tekrar izleyebilmeniz için düzeltilebilecek bazı tipik unsurlardan bazıları yönlendirmeler, eksik sayfalar ve protokol, alan adı sorunları gibi sorunlar vardır.

Yeni bir internet sitesi kurarken, SEO çalışmaları ve organik trafiğinizi korumak ve iyileştirmek önemli bir tasarım hedefi olmalıdır. Bu durum, SEO ve web sitesi oluşturmakla birlikte nasıl çalıştığını ve site geçişi için dikkatli bir planlama yapmayı net bir şekilde anlamanızı gerektirir. İsabetli bir şekilde sayfa sıralamanızdaki organik ziyaretçi trafiği artıracak iyileştirmeleri nasıl yaparsınız?

Bir web sitesi yeniden tasarlandıktan sonra SEO trafiğini ve sıralamasını kurtarma

Bir web sitesi yeniden tasarlandıktan sonra SEO trafiğini ve sıralamasını kurtarma

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Ne yazık ki, bu internet dünyasında organik ziyaretçi trafik endişeleri arkasındaki panik, sizi yanlış düzenlemelere sevk etmeye elverişlidir. Çoğu zaman küçük işletme sahiplerinden, organik trafiğin düşüş yaşandığı veya satışların yavaşladığı durumlar yaşamış olabilmekte.

Her şeyin kaybedildiği anlamına gelemediği ve trafik kaybından suçlanan birkaç olağan şüphelinin olduğunu teşhis etmek önemlidir. Katılımcı Marcus Miller, bu makalede bir web sitesi SEO düzenlemesinin yanlış gittiğinde trafik ve sıralamanın nasıl teşhis edileceğini ve kurtarılacağını 5 temel başlıkla ele alıyor.

1. Bilgi Toplanması
Burada bir şeye ihtiyacımız yok ama ideal internet dünyasında aşağıdakileri isteriz:

Google Analytics
Google Search Console
Web Sitesi URL’si
Tarihi veya alternatif URL’ler
Tarihi anahtar kelime sıralaması

2. Doğrulama
Google Analytics ve Search Console’a dalmanın ve trafik düşüşünü gözden geçirip bir kaç teşhis koyabilirsiniz. Bu araçlarda aradığımız şey, yeniden tasarlamanın gün veya haftasına başlayan bir düşüş. Bu düşüş yavaş, sabit veya genellikle kaskin ani bir düşüş olabilmekte.

resimde yüzde 90 trafik düşüşü gösterilmektedir

resimde yüzde 90 trafik düşüşü gösterilmektedir

Örnek olarak: Yandaki resimde yüzde 90 trafik düşüşü gösterilmektedir. Bu durum, başarısız bir çalışma sunucuydu. Bu olaydan sonra bizimle bağlantı kurdular ve yoluna devam etmelerine yardımcı olacak bazı pro bono çalışmaları yaptık. Bu, muhtemelen gördüğüm en kötü durumdu, ama organik trafikte ne kadar kötü bir şeyin ters gidebileceğini gösteriyor.

 

Google Analytics Trafik Düşüş Tablosu

Bu durumu görmek için ilk bağlantı noktanız Google Analytics aracındaki şu adımlar olmalıdır: Google Analytics> Edinme> Tüm Trafik> Kanallar

Trafikte büyük bir düşüşü daha doğrulamak için yalnızca organik trafiğe veya çeşitli kanallara bakabiliriz. Organik bir düşüş ve diğer kanalların göreceli olarak etkilenmediğini görürsek, bu daha sonra yeniden tasarlamanın burada suçlu olduğunu gösterir.

Google Search Console ve anahtar kelime sıralamanız varsa, bunları bırakma tarihini onaylamanıza yardımcı olmak için incelenebilir.

3. Zararları Anlamak
Bir şeyleri iyileştirmeyi ummadan önce, analiz ve iyileştirmelerimizde bize yardımcı olacak kayıpları anlamamız gerekir. Bunu yapmak için anahtar kelime sıralamalarını ve en çok etkilenen sayfaları daha iyi anlamak istiyoruz.

Sayfa Sıralamaları
Geçmiş sıralama verileriniz varsa, bu raporları çalıştırarak, konumların kaybolabileceği bazı önemli alanlara genel bir bakış elde edin. Tarihi anahtar kelime sıralamasının bulunmadığı yerlerde, bazı popüler SEO araçları analiz için geçmiş sıralama verilerini sağlayabilir. Alternatif olarak, site sahibi genellikle sayfa sıralama için hangi anahtar kelimeleri kullandıklarına dair bir fikre sahip olacaktır – bu çok bilimsel değildir, ancak bize bir fikir verebilir (eğer mevcut ise GoogleSearch Console hesabında doğrulamak için bakabiliriz).

Açılış sayfası trafiği
Aşağıdakilerden önce ve sonra karşılaştırmak isteyeceğiz: Google Analytics: Davranış> Site İçeriği> Açılış Sayfaları

Geçişten bu yana birkaç hafta veya daha uzun süre varsa, önceki döneme göre karşılaştırabiliriz ve sayfaların en fazla trafiği oluşturduğu dönemleri görebiliriz.

Bu durum, sayfa adlarının yeniden tasarlanmasında değiştiği kadar zor olabilir. Dolayısıyla en fazla trafik alan sayfaları tespit etmeli ve bunları yeni sitenin karşılığına göre karşılaştırmalısınız.

En kötü senaryoda, önceki sitede mevcut olan ancak yeni sitede oluşturulmamış içerik veya sayfalar bulabiliriz. İçerik yok. Trafik yok. İçerik yeni sitede mevcutsa ancak trafik almıyorsa, daha fazla teknik bir konuya bakıyor olabiliriz.

Bu büyük bir site ise, bu bilgileri bir elektronik tabloya koymanıza yardımcı olabilir, böylece eski ve yeni sayfaları kolay başvuru için eşleştirebilirsiniz.

Sitenin önceki versiyonunu görüntülemek için Wayback Machine‘i kullanmanın büyük bir hayranıyım. https://web.archive.org/. Bu araçla, sıralama yapan sayfalara bir göz atabilir ve yeni sitede ilgili sayfalarla karşılaştırabiliriz. Yine, bu sayfalarda fiziksel değişiklikleri anlamamıza yardımcı olabilir.

Wayback” Machine nedir? Wayback machin, İnternet üzerinde bir internet sitesinin geçmiş yıllara ait halini online olarak gösterebilmektedir. Örnek: sitenasilkurulur.net sitesinin Nisan 2014 Tarihli kullanılan tema, tüm sayfaları ve sayfa içerikleri görmek için buraya tıkla. Yani bir internet sitesinin kuruluş tarihi itibariyle, geçmişe yönelik dilediğiniz yıl, ay ve günü de dahil olmak üzere, online olarak görebilirsiniz. 

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

 

4. Olağan Şüpheli Sorunlar

Kayıpları anlayarak, ortak sorunlara ve her senaryoda doğru bir şeyler bulmak için neler yapabileceğimize bakabiliriz.

Yönlendirmeler
Yönlendirmeler eksik olsun veya yanlış yapılandırılmış olsun, gördüğümüz en yaygın sorunlar, yeni bir site başlatırken tüm önemli sayfalar için aşağıdakilerden birini yapmak istiyoruz:

URL’leri aynı tutun
301 eski sayfadan yeni sayfaya yönlendir. Bunu test etmenin kolay bir yolu, bir önceki siteden (Google analytics veya Wayback Machine’den) en fazla 10 trafik URL’sini bir araya getirmek ve bu sayfaları bir tarayıcıda ziyaret etmeye çalışmaktır. Yönlendirme yoksa, o zaman bu sorunun bir parçasıdır.

Sayfalar yönlendirirse, doğru sayfaya 301 yönlendirmesi gördüğünüzden emin olmak için ScreamingFrog veya herhangi bir çevrimiçi HTTP başlık aracı gibi bir araçta kontrol etmeniz gerekebilir.

Son zamanlarda konuştuğum bir site sahibi temel SEO kavrayışı vardı ve yönlendirmeleri test etmişti, bu yüzden tamamladığından emin oldu. Başlıkları kontrol ettiğimde hepsi 302 geçici yönlendirme oldu. Bu konu sabitlendi ve trafik orijinal seviyelere tırmanmaya başladı.

Yakın zamanda gerçekleşen başka bir işte, şirket içi pazarlama ekibi tüm eski URL’leri test etmiş ve hepsinin yerinde 301 yönlendirmesi olduğunu görebilmiştir. Ne yazık ki, yönlendirildikleri sayfaları kontrol etmediler, çünkü bunların hepsi 404’dü.

Bu uçtan uca test etmeniz gerekiyor. Bir tarayıcıda. Bir tarama aracında. Tüm eski URL’leri test edin. Yönlendirilmiş sayfaları test edin. Tüm önemli yönlendirmelerin çalıştığından ve doğrulandığından emin olun.

Eksik sayfalar
Diğer bir yaygın sorun, daha önce gerçekleştirilen içeriğin artık sitede bulunmamasıdır. İçerik yoksa, o zaman sıralama yapamazsınız. Tüm yüksek trafik içeriğinin mevcut olduğundan ve doğru yönlendirmelerin yerinde olduğundan emin olun.

Bu biraz daha manuel bir çaba gerektirebilir, ancak Adım 3’te belirttiğiniz yüksek trafik sayfalarında çalışın ve neler olup bittiğine dair bir fikir edinebilirsiniz. Bu sayfalar artık sadece 404 veya genel bir sayfaya (ana sayfa ölü bir hediye) yönlendiriyorsa, büyük olasılıkla bir içerik sorununuz olur.

İçerik değişiklikleri
İçeriğindeki değişikliklerin de bir etkisi olabilir. Bir sayfa varsa ancak içerik değiştiyse, niteliksel bir inceleme yapmanız gerekir. Yeni sayfa eski sayfa kadar iyi mi? Ne değişti? Web arşivi arkadaşın burada.

 

Protokol ve Alan Adı Sorunları

Siteniz daha önce http://ornek.com adresindeyse ve yeni siteyle protokol (https), alt alan (www) veya alan adında değişiklikler yaparsanız, yönlendirmeleriniz bunu dikkate almalıdır. https://www.ornek-2.com, http://ornek.com ile aynı değildir. Burada, yönlendirmelerinizin nasıl bir araya getirildiğini ve alan, alt alan ve protokolle ilgili detaylara dikkat edilmesini dikkatle gözden geçirmeniz yeterlidir.

Tarihi değişiklikler
2018’de, birçok sitenin, çoğu zaman protokolde, domain adı veya subdomain de yapılan birçok değişiklikle, birkaç tane daha yinelemesi vardır. Göçün görünüşte iyi işlendiği, ancak trafiğin hala düştüğü durumları gördük. Nedeni, dikkate alınmamış olan tarihi bir alan değişikliği ile ilgili olmaktan çıktı.

Örnek olarak:

2008 – 2016 sitesi www.ornek.com adresinde yayınlandı
2016 – 2017 – www.ornek-2.com sitesi www.ornek.com ile 301 yönlendirildi

2018 yılında yeni bir site başlatıldığında, göç eskiden yeniye doğru bir şekilde ele alınmış olacak, ancak web geliştiricileri önceki alan hakkında hiçbir bilgiye sahip değildi ve bu tarihi yönlendirme hiçbir zaman yerine oturmamıştı. Maalesef, bir anahtar örnekte, 10 yılı aşkın geçmişi olan orijinal alan adı kayboldu.

Buradaki paket,başlangıç ​​tasarımından önce geriye doğru bakmak ve herhangi bir tarihsel alandaki değişiklikleri anlamak ve yönlendirmek.

Teknik sorunlar
Bazen yeni site iyi bir araya getirilemez ve sorunlar yeni sitenin teknik optimizasyonu ile ilgilidir. Tarama sorunları, kanonik URL’ler, endeksleme – yanlış gidebilecek pek çok şey var. Bu durumda, teknik SEO’nun yüzde 100’e çevrildiğinden emin olmak için bir SEO ve web sitesi denetimi yapmak isteyeceksiniz.

 

Optimizasyon sorunları

Teknikte olduğu gibi, bazen optimizasyon eskiden yeni siteye gitmez. Ne yazık ki, hala tüm sayfalarda aynı sayfa başlığı olan siteleri ve henüz doğru yapılmayan diğer gerçek temelleri görüyoruz. Sitenizi tarar ve temel bilgilerin doğru şekilde yapıldığından emin olun.

Burada göz önünde bulundurulması gereken başka bir şey ise, bir web sitesi geçişinin sahip olabileceği etkidir. Bu benim kurumumda türbülans dediğimiz bir şey. Daha büyük ve karmaşık olan site, daha fazla türbülansı görebiliyoruz. Buradaki ana nokta sabırlı olmaktır. Her şeyi kontrol et. Her şeyi iki kere kontrol et. Ancak eğer trafik her şey iyi durumda olduğundan emin olduğunuz sürece birkaç hafta boyunca biraz zıplıyorsa, yeni sayfalar indekslenirken ve daha eski sayfalar dizinin dışına çıkarken sabit kalıyor.

 

5. Herşey yolunda görünüyor mu?

Böylece yeni sitenizi yayınladınız. Katı bir göçmen planın vardı. Her şeyi kontrol ettin ve sorun yok. Ancak, hala trafiği kaybediyorsunuz. Analizleriniz doğru şekilde kuruldu mu? Tüm sayfaların doğru şekilde etiketlendiğinden ve sayfa görüntülemelerini rapor ettiğinden emin olun. AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) sayfaları gibi son değişiklikleri dikkate alın.

 

Algoritma değişimi

Web siteniz bir Google Algoritması değişikliğinin zaman aralığında mı başladı? Panguin Tool, analiz raporlarınızı tüm Google güncellemelerinin bir zaman çizelgesine eşlemenize olanak tanır. Bu aracı kullanarak, trafiğinizin belirli bir algoritma güncellemesiyle sıralı olup olmadığını belirtebilirsiniz.

Mevsimsellik
Trafiğin, yılın bu zamanında her zaman aşağı doğru bir dönüşü var mı? Önceki yıllara ait analizleri ve Google Eğilimler’i inceleyerek, bunun yalnızca doğal bir düşüş olmadığını unutmayın.

SERP (Arama Motoru Sayfa Sonuçları) Değişiklikleri
Arama motoru sayfa düzenlerindeki değişiklikler organik trafiği etkileyebilir. Öne çıkan snippet’ler, hatta üç ila dört reklam arasında yapılan geçiş, tıklamalarda etkili olabilir. Burada hafifletici faktörler olmadığından emin olun.

Manuel ceza
SEO’nuz her zaman gıcırtılı olmamışsa, manuel bir ceza almadığınızı kontrol etmeye değer. Search Console’a giriş yapın ve manuel işlemlere göz atın.

 

Güvenlik sorunları / Hacking

Kesmek ve güvenlik sorunları trafiği de etkileyebilir. Siteniz saldırıya uğradıysa, Search Console’da bir bildirim almanız gerekir ve SERP listeleriniz muhtemelen “Bu site saldırıya uğramış olabilir” veya “Bu site bilgisayarınıza zarar verebilir” URL’nizin altında olabilir. Google bunu her zaman almaz, bu yüzden bir site çalıştırın: URL’nizin dizine eklenmiş sayfaları incelemesi ve şüpheli bir şey belirlemesi için komut.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

Google Sayfa Sıralama İnip Çıkma Nedenleri

Comments

  1. nukteler dedi ki:

    benzer bi sorun benim sitemde de var. bu hafta başında aniden ziyaretçi sayısı yarı yarıya düştü. bu konuda sitemi inceleyip yardımcı olabilir misiniz ?

  2. Melisa Erdem dedi ki:

    Google sayfa sıralama dalgalanmalar, her bir site için karşılanabilir bir sorun olabilmektedir.  Bu yüzden web sitenizin SEO’sunu gözden geçirirken bu bilgiyi aklınızda bulundurun. Neyin yanlış olduğu önemli değil. Çünkü önemli olan tek şey, daha sonra ne yapacağınızdır ve sayfa sıralamanızın değişmesi durumunda ne yapacağınızı anlatan “Google Sayfa Sıralama İnip Çıkma Nedenleri” başlıklı makaleyi sonuna kadar okumanızı önemle tavsiye ederim. Sorunuza cevap bulacağınızı umarım.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*