Home » Google » Site Yöneticilerin Dikkatine; Google Arama Sonuçlarında Önemli Değişiklik
Benzer İçerikli URL'leri Kanonik URL'de Birleştirin

Site Yöneticilerin Dikkatine; Google Arama Sonuçlarında Önemli Değişiklik

Benzer İçerikli URL’leri Kanonik URL’de Birleştirin

Kanonik (caninical) URL nedir? Kanonik olmayan URL yapısı nedir ve nasıldır?  Google’dan web yöneticilerine önemli arama sonuçları uyarısı. Önceki gün Google’dan yapılan açıklamaya göre, Google, webmasterlara önerisi “web sitenizin trafiğini kanonik URL’lerde birleştirin”, diyor. Google Search Console (Arama Konsolunda), Performans raporu şu anda tüm sayfa metriklerini, kullanıcının Google Arama tarafından yönlendirildiği URL’ye kredilendirmektedir. Bu çok spesifik veriler sağlasa da, mülk yönetimini daha da zorlaştırıyor. Örneğin: Sitenizde farklı özelliklerde mobil ve masaüstü sürümleri varsa, aynı içerik için tüm Arama verilerinizi görmek için birden fazla özellik açmalısınız.

Benzer İçerikli URL'leri Kanonik URL'de Birleştirin

Benzer İçerikli URL’leri Kanonik URL’de Birleştirin

Dünyanın En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

 

SEO her web sitesi için önemlidir ve bir çevrimiçi mağaza istisna değildir. Kurallı URL’leri kullanmak, hangi URL’lerin aynı veya oldukça benzer içeriğe sahip olduğunu arama motorlarına daha iyi bildirmek için yardımcı olabilir.

 

Canonical (Kanonik) URL Nedir?

Orijinal adı İngilizce olan “Canonical URL”, Türkçe olarak “Kanonik URL” olarak adlandırılır. Kanonik URL, özellikle aynı içeriği olan ana sayfanın kanonik URL olmayan hali ile arama motorlarında birden fazla kopya içerikmiş gibi görünmesinin önüne geçerek, kanonik URL ile formatı ile arama motorlarına doğrusu olan tek URL olarak görmesini sağlamak. Yani kanonik URL yapısı olmayan bir internet sitesinin ana sayfası birden fazla URLler yapısı ile arama motorları kopya içerikler olarak algılar. Bu durum SEO bakımından arama motorları olumsuz olarak gördüğü için, sanki kopya içerikler (double content) miş gibi görür ve sitenin arama motrlarındaki sayfa sıralamasına zarar verir. Kanonik (canonical) URL, ise, bu problemin önüne geçerek ana sayfa içeriği doğru bir şekilde anlamasını kolaylaştırır.

Bir kanonik URL, web sayfanızın “başlık” ögesinde bulunan rel = “kanonik” öz niteliğine sahip bir HTML bağlantı ögesini belirtir. Arama motorlarına tercih ettiğiniz URL’yi belirtir. Bunun anlamı, kanonik URL öğesinin Google’ı ve diğer arama motorlarını bir web sitesini taraması ve bu sayfa içeriğinin hangi URL’yi dizine ekleyeceği konusunda bilgilendirmesidir. Bu önemlidir, çünkü URL’ler çeşitli faktörlere bağlı olarak değişiklik gösterebilir, ancak aynı veya benzer içeriği sunabilir. Kanonik URL şartnamesi Nisan 2012 yılında yayına girmiştir ve RFC 6596’da açıklanmıştır.

Örnek: Kanonik URL olmayan yapı ile arama motorları internet sitenizin ana sayfasını aşağıdaki şekilde görecek;

www.siteniz.com

http://www.siteniz.com

www.siteniz.com/index.php

www.siteniz.com/anasayfa/

http://www.siteniz.com/index.php

http://www.siteniz.com/anasayfa/

http://www.siteniz.com/home/

Yukarıda örnek (kanonik olmayan) URL’lerin tamamı aslında bir sayfadır. Yani ana sayfadır. Ancak kanonik URL olmayan yapısı nedeniyle arama motorları her bir URL’yi ayrı bir URL olarak algılarsa, kopya içerik yaftasını yer ve sitenizin SEO’suna zarar verir. Bu, arama motorları için bir sorun olabilir, çünkü motorun kendisi hangi sayfanın gerçeğin kaynağı olması gerektiğini bilmeyebilir. URL yapısı ise, yukarıda örnek gösterilen tüm url’leri (ana sayfayı) bir tek URL olarak arama motoru botlarına tanıtarak, SEO’nuz zarar görmenin önüne geçer.

Başka bir deyişle, birden fazla URL ile erişilebilen bir web sayfanız veya benzer içeriğe sahip farklı sayfalar (örneğin, ayrı mobil ve masaüstü sürümleri) varsa, söz konusu sayfa için hangi URL’nin yetkili (kurallı) olduğunu bir arama motoruna belirtmelisiniz.

Google Arama Konsolunda Kanonik URL  Değişikliğine Gidecek

Verilerinizi birleştirmenize yardımcı olmak için Google Arama Konsolu yakında Google Arama tarafından belirtilen URL yerine, Google tarafından seçilen kanonik URL’ye arama ölçümleri atamaya başlayacaktır. Bu değişikliğin birçok faydası var:

  1. Tek bir içerik için tüm arama metriklerini tek bir URL’de birleştirir: kanonik URL. Bu, bir özellikteki belirli bir içerik parçası hakkındaki resmin tamamını gösterir.
  2. Ayrı mobil veya AMP sayfalarına sahip kullanıcılar için, verilerinizin tümünü veya bazı mobil URL’lerin kurallı olarak sona ermesine neden olabilir. tek bir URL özelliği “kanonik URL” özellik birleştirmeye gidiyor.
  3. Google AMP ve Mobil Dostu raporların kullanılabilirliğini arttırır. Bu raporlar şu anda kurallı sayfa özelliğindeki sorunları gösteriyor. Falat Google Arama tarafından belirtilen gerçek URL’nin sahibi olduğu izlenimini gösterir. Bu değişiklikten sonra gösterimler ve sorunlar aynı mülkte göstermeye başlayacaktır.

 

Google Aramalarında Kanonik URL Değişikliği Ne Zaman Yapacak?

Google resmi webmaster blogundan yaptığı açıklamasında; “Google tüm performans verilerini 10 Nisan 2019’da değiştirmeyi planlıyor”. Geçiş sırasında etkiyi görmek ve farklılıkları anlamak için Google eski ve yeni sürümleri birkaç hafta boyunca görüntülemenizi sağlayacak. Google veri stüdyosu kullanıcıları, Google Arama Konsolu API’si 10 Nisan 2019’da kanonik verilere dönüşecektir.” denildi.

 

Bu Değişiklik Hayata Geçtiğinde Verilerinizi Nasıl Etkileyecek?

• Google bu değişikliği hayata geçtiğinde, kanonik olmayan URL’lerden, kanonik URL’ye olan trafik kaymasını göreceksiniz.

• Google arama konsolunda mülk düzeyindeki verileriniz, alternatif mülkünüzden (örneğin, mobil uyumlu sayfalarınız) verileri “kanonik mülkünüz” olarak değiştiğini göreceksiniz. Alternatif mülk trafiğiniz, Google Arama Konsolunda muhtemelen sıfıra düşmeyecektir. Çünkü, kurala tabi sayfa düzeyindedir, özellik düzeyinde değildir ve mobil mülkünüzün kurallı sayfaları olabilir. Ancak, çoğu kullanıcı için özellik düzeyindeki çoğu veri, bir özellikte toplanacaktır. Google AMP mülk trafiği çoğu durumda sıfıra düşecektir.

• Web sitenizin trafiği hakkında önemli bilgilerinizi kaybetmeden mobil android cihazlara, arama görünümüne, ülke seçimine ve diğer boyutlara göre verileri filtreleme yapabilmiş olacaksınız.

Bu trafik değişikliklerinin bazı örneklerini aşağıda şu şekilde görebilirsiniz:

Değişime hazırlık: Kullanıcıların çeşitli özelliklerine erişimini değiştirmeniz gerekip gerekmediğini değerlendirin. Örnek: Kanonik mülkünüze yeni kullanıcılar eklemeniz mi gerekiyor, yoksa mevcut kullanıcıların kanonik olmayan özelliklere erişmesi mi gerekiyor? Bu trafik değişikliğine uyum sağlamak için oluşturmuş olabileceğiniz özel trafik raporlarını değişiklik yapmak. Eğer ziyaretçi trafik verilerinizi mevcut sistemi kullanarak hesaplamak istiyorsanız şayet, Performans raporunun Verileri Dışa Aktar düğmesini kullanarak veya Arama Konsolu API’sini kullanarak verilerinizi indirmelisiniz. İnternet sitenizdeki verilerin nasıl değişebileceğini gösteren birkaç örnek. Bu örneklerde, trafik numaralarınızın kanonik bir site (siteniz.com olarak adlandırılır) ve alternatif site (d.siteniz.com olarak adlandırılır) arasında nasıl değişeceğini görebilirsiniz.

Önemli Not: Bu örneklerde, masaüstü web sitesinin tüm kanonik sayfaları içerir ve mobil uyumlu tüm alternatif sayfaları içerir. Gerçek internet dünyasında, masaüstü bilgisayarlarda siteniz bazı alternatif sayfalar içerebilir ve mobil uyumlu sayfalarınız, bazı kanonik URL sayfalar içerebilir. URL İnceleme aracını kullanarak belirli bir URL için kanonik belirleyebilirsiniz.

Toplam trafik: Geçerli sürümde, trafiğinizin bir kısmı kanonik URL özelliğe, bazıları da alternatif özelliğe atfedilir. Yeni sürüm, tüm trafiğinizi kanonik mülke bağlamalıdır.

Dünyanın En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*