Üçüncü Bölüm Ücretsiz Web Sitesi Kurma Rehberi

TAMAMEN ÜCRETSİZ WEB SİTESİ KURMA REHBERİ 

Evet yanlış duymadınız! Tamamen bedava site kurma rehberini web sitemizin ziyaretçilerine ücretsiz olarak armağanımızdır. Tek kuruş bile “bize ücret ödemeden web sitesi yapma ücretsiz eğitim rehberi, sitemizin ziyaretçileri için hazırladık. İnternet sitesi kurma ücretsiz eğitim rehberinin son aşaması için aşağıdaki eğitim  videolarını izleyerek tamamlayacaksınız.

ÖNEMLİ NOT: Bu sayfaya arama motorundan direk bu sayfaya girdiysen şayet, bu sayfa site yapma rehberin son aşamasıdır. Direk bu sayfadan devam ederseniz, hiç bir şey anlayamazsınız ve site yapma rehberini kavrayamazsınız. Bu nedenle (3 sayfadan oluşan) “internet sitesi kurma rehberi “adım adım eğitimin başlangıç sayfası (ana sayfanın yanında) “Ücretsiz Site Yapma Rehberi” başlıklı sayfasına gitmek Buraya tıkla.

ÜCRETSİZ Eğitim Rehberimiz ile Cevalarını öğreneceğiniz Sorular:

Site nasıl kurulur?

• Site içi kodlamalar nasıl etkin hale getirilir?

• İçerik düzenlemesi nasıl yapılır?

• Binlerce ücretsiz tema seçeneği ile temaları/şablonları web siteye nasıl yüklenir ve tema nasıl değiştirilir?

• Web sitenize mahsus e-mail adresi nasıl oluşturulur ve siteye nasıl uyarlanır?

• Site haritası nasıl oluşturulur?

• FTP hesabına nasıl girilir ve nasıl kullanılır?

• Google web yöneticileri araçlarına nasıl kayıt olunur?

• SEO(Search Engine Optimization) nedir ve  seo siteye nasıl uygulanır?

• Arama Motorların Sırrı nedir?

• Web siteniz kendi alanında google arama motorunda birinci sayfada (İlk 10 site arasında) çıkmasının sırrı nedir?

• Dizinlere nasıl kayıt yapılır?

• Backlink nedir, ve backlink nasıl oluşturulur?

• Web sitesine kategori nasıl oluşturulur?

• Web sitesi, Google web yöneticisi araçlarına kayıt nasıl yapılır?

Ve daha bir çok,  A’ dan Z’ ye site kurulumu ile alakalı cevabı lazım gelen sorular!…

Yukarıdaki Sorulara cevap bulacak paha biçilmez web sitesi kurma ücretsiz bir eğitim rehberi!

 

 

 

 

 

 

 

 

EĞİTİM VİDEO NO:

NOT: WordPress 5.0 sürümü güncelleme yaptıktan sonra, “wp-admin’de yazı ve sayfa içerik düzenleme “yazı editörü” değişti. Bu nedenle aşağıdaki video’da anlatıldığı şekilde “wodpress eski (klasik) yazı editörü” geri getirmek için bu makalede tarif ediliyor, unutmayın! 

 

WEB SİTENİZİN SAYFA İÇERİKLERİ NASIL OLMALI?

Seo uyumlu sitenizin sayfa içerik düzenleme yaparken aşağıdaki 7 hususu uygulamanızı önemle tavsitye ediyorum!

A)- Sayfa başlıkları 35-70 karakter arası olacak şekilde ve mutlaka bir anahtar kelime içermelidir. Aksi halde başlığınız seo açısından hiç bir faydası olmayacak!

B)- İçerikleri (makaleniz) tek başlık altında birleşik olarak (bir kitap) değil, paragraflar halinde düzenleyiniz. Ayrıca paragraf başlıklarda mutlaka ilgili paragrafın konusunu içeren bir anahtar kelime içermelidir.

C)- Her bir paragrafın “ilk cümlesi” (yaklaşık 160 karakteri) en çok ikna edici pazarlama stratejisini ve içerisinde bir anahtar kelime kullanmayı unutmayınız!

Ç)- Her bir anahtar kelimenizi 2-3 defa metnin (makale) içerisinde kullanmalısınız.

D)- Her bir sayfanızda, mutlaka (konusu ile alakalı) en az bir resim kullanmanızı ve fotoğrafa “anahtar kelime” içeren bir cümle ile destekleyiniz. Örnek; resim, içerik ve anahtar kelime stratejisini görmek için tekrar gözlemlemek için BURAYA TIKLA .

E)- Birden fazla sayfanın ilk (link başlığı) başlığı asla bire bir aynı olmamalı UNUTMA! Yani bir harflik veya kelimelik farklılık aynı başlık sayılmaz sorun yaratmayacaktır.

F)- Sayfa içerikleriniz (makaleniz) mutlaka “özgün” olmalıdır! Çünkü Google, özgün içeriklere çok önem veriyor.  Aksi halde başka bir siteden alacağınız kopya içerik/içerikler yüzünden siteniz, google arama motorunda yükselmez ve böylece google botları web sitenizi en diplere gömer. UNUTMA!

Web sitenizin “içerik düzenleme” ve  “anahtar kelime” düzeni konunda sizi daha fazla aydınlatacak ve konuyu kavramanız açısından sitemizin siz değerli ziyaretçileri için kaleme aldığım SEO stratejileri konusunda farklı bir bakış açısı sunan ve en güncel “seo nedir?” başlıklı makaleyi mutlaka okumanızı önemle tevsiye ediyor ve daha sonra tekrar “videolu eğitim rehberine” kaldığınız bu yerden devam etmeyi UNUTMAYINIZ!

 

2

Google adwords yardımıyla tüm kategoriler için hangi “anahtar kelime” ve aylık ortalama kaç ziyaretçi o anahtar kelime ile arama yapmış? Aşağıdaki eğitim videosu eşliğinde anahtar kelime aylık aranma miktarı öğrenebileceksiniz. Böylece doğru ve isabetli “anahtar kelimeler” yazınızda kullanabileceksiniz.

 

 

3 Aşağıdaki eğitim videosunda yazılarınız (makaleleriniz) için kategoriler nasıl yapılır? öğrenmiş olacaksınız.

4

Contact Form 7 wordpress “İletişim” eklentisini daha farklı amaçlarla ve daha etkili kullanmak isterseniz şayet, aşağıdaki eğitim videosu eşliğinde yapabilirsiniz.

 5

İletişim Sayfasına Harita Konum Adresi Ekleme

Aşağıdaki eğitim video eşliğinde arzu ederseniz web sitenizin wordpress (wp-admin) iletişim sayfasına firma açık adres olacak şekilde konum harita üzerinde adresi ekleyebilirsiniz.  

Yukarıdaki videonun 2’nci dakikasında bahsedilen (google maps) kodu kopyala, (fazla ayrıntıya girmeden ve kestirme yoldan) wp-admin iletişim sayfasına gir> düzenle> ( içerik yazma pencerenin sağ üst bölümde “Metin” tıkla > kodu yapıştır ve “Güncelle” butonuna tıkla. Yani, google maps konum adres harita kodu ekleme şekli, “Contact Form 7” kodu iletişim sayfasına yerleştirmesinden hiç bir farkı yok. Unutmayın! Hepsi bu kadar! Böylece iletişim sayfasına açık adres konum “google maps” haritası eklemiş oluyorsunuz.

6

İşte bu aşağıdaki eğitim videosu oldukça önemlidir. Aşağıdaki eğitim videosu eşliğinde “Google Search Console” (Google webyöneticisi araçları) hesabı açmayı, site (mülk) sahiplik doğrulamayı, Site haritası Google’a bildirmeyi ve zamanla bu hesabı kontrol ederek (Google’dan size gönderilen uyarı mesajlar ile) sitenizin sağlık raporları alacaksınız. Aşağıdaki eğitim videosu eşliğinde, google search console hesabında mülk sahipliği doğrulama yapmayı öğrenmiş olacaksınız.

7

Web sitenizin içerik düzenleme tamamlandıktan sonra, genellikle stabil web siteler için ancak dinamik güncel sitelerin Google arama motorunda yükselmesi bakımından referens olarak kabul gören backlink yapmaya ihtiyacınız olacaktır. Bancklink konusunda sizi aydınlatacağı kanaati taşıdığım “backlink” başlıklı bu backlink makalesini mutlaka sonuna okumanızı ısrarla tavsiye ediyorum. Sitenizin ana sayfamızda yayınlanan “backlink” başlıklı makaleyi eğitim rehberin devamı olarak görmelisiniz!

 

Google AMP Nedir, Google AMP Nasıl Yapılır?

Web sitenizi Google AMP nedir ve Google AMP nasıl yapılır? öğrenmek için bu makaledeki adımları takip etmenizi öneriyorum.

ÖNEMLİ NOT: Ayrıca şunu unutmayın! Bu webmaster blog’umuzda hemen hemen ger gün, site araç ve gereçleri, arama motoru güncellemeleri ve seo konusunda gerek kendim yazdığım makaleler ve gerek dünyada sayılı ve seçkin yazarların makaleleri (Türkçe olarak) ana sayfamızda yayınlıyoruz. Bu nedenle site araçları konusunda daha fazla bilgi öğrenmek için konunun özünü oluşturan bir anahtar kelime ile sitemizin ana sayfasının (sağ üst’te) arama butonu, bir arama motoru gibi kullanabilirsiniz, unutmayın! 

TMDHosting.com hosting firmasından hosting hizmeti satın alıp hosting hizmeti sona erdiğinde, aşağıdaki Türkçe eğitim video eşliğinde hosting hizmet akdi rahatlıkla yenileye bileceksiniz.