KALİTELİ BİR SİTE KURMAK İÇİN SEO ŞART MI?

2018, en güncel SEO trendleri burada bulacaksınız.
2018, en güncel SEO trendleri!

İnternet pazarlama stratejisi olarak seo, arama motorları kendi hedefledikleri kitle tarafından tercih edilir. Bir site kurmak, içerik düzenlemesi ve HTML de belirli anahtar kelimeler (meta etiketler) için uygunluğu artırmak ve “arama motorları robotların indeksleme faaliyetleri” önündeki engelleri kaldırmak için seo yapmak olmazsa olmaz çok önemli kriterdir.

 

 

SİTE NEDİR, NELERDEN OLUŞUR VE NASIL MEYDANA GELİR?

İnternet’te gördüğünüz ve karşılaştığınız istisnasız “her şey”, bir web sitesidir. Bir web sitesinin var olabilmesi için bir domain (alan adı) bir hosting’e yüklemek ile domain tescili yapılır. Ve domain (alan adı yani site adresi) İnternet’te yayınlanması için, web hosting sunucu hizmeti almak ile mümkün olur. Domain tescili ve web hosting sunucu hizmeti ücretlidir, fakat gözünüz korkmasın, öyle büyük paralar ile değil. Bir aylık web hosting fiyatı”, yaklaşık bir fincan kahve gibi düşünebilirsiniz.

Firmanızı,ürününüzü/hizmetinizi dünya’ya açılan kapısı açısından size külfet olacak bir masraf değil. Domain (alan adı) web hosting firmasına yüklenmeden, site kurmanın yolu ve alternatifi maalesef yok.

Daha iyi anlayacağınız bir misal: Site yapmayı bir ev yapmak gibi tasavvur edelim. Ev yapmak için bir arsaya ihtiyacınız olacak. İşte o arsa, web hosting’dir.  Ev inşaatı yapmak için gerekli malzemeler kullanılır, malumunuz. Domain ve seo uygulaması içerik düzenlemesi ise, evinizin dekoru ve adresidir. Domain adınız (alan adı yanı site adresi), bütün bunları bir araya topladığınızda İnternet siteniz meydana gelir.  Zaten hosting İngilizce bir kelimedir. Host veya hosting kelimesinin Türkçe karşılığı: Ev sahipliği yapmak, ağırlamak ve barındıran demektir.

‘WEB HOSTİNG SEÇİMİNİN ÖNEMİ!’ 

 İnternette binlerce web hosting firmaları bulunmaktadır. Bütün web hosting firmaların sunucu barındırma yazılım kapasitesi, müşteri sorunları çözme hizmet kalitesi, plan paket içerikleri vb özelikler aynı değil!

 

Dar içerikli, Yazılım ve donanımı eski bir hosting firması seçmeniz halinde, web sitenizde karşılaşılabilecek handikaplar ve arama motorlarında sayfa sıralama dezavantajları neler olabilir?

‘WEB HOSTİNG SEÇİMİ ÖNCESİ BİLMENİZ GEREKEN TEHLİKELER!’ 

Web Hosting Sunucunuz, Web sitenizin Yükselişi Önünde Takoz Olabilir ve Web Sitesi Kurma Keyfinizi Kabusa Dönüştürebilir, UNUTMAYIN!
Web Hosting Sunucunuz, Web sitenizin Yükselişi Önünde Takoz Olabilir ve Web Sitesi Kurma Keyfinizi Kabusa Dönüştürebilir, UNUTMAYIN!

Web hosting firmaların kalite araştırma ve istatistik verileri tutan, “hosting inceleme şirketlerin” elde ettikleri sonuçlarına göre:

 X İnternet ziyaretçilerin bir web sitesi sayfasına tıkladığında, sayfanın geç açılması sonucunda, ziyaretçilerin o web siteleri terk ettikleri tespit edilmiş ve o ziyaretçilerin benzer içerikli sıralamadaki bir sonraki web siteye yöneldiği bilinen bir bulgudur!

X Google, Yandex, Bing ve Yahoo Arama motorları botları, web sitelerin sayfasını indekslerken, sayfanın geç açılması nedeni ile, ”indekslemenin başarısız” olması, o web sitesini “spam” durumuna düşürdükleri ve o web sitelerin sayfa sıralama (page rank) değeri aşağı çektiği tespit edilmiştir!

X  Google botları web sitenizi ziyaret ettiği zaman, eğer dosyanız var ise, ilk evvela “ROROTS.TXT” dosyasına girecektir. Aksi halde o web sitenin işi çok zor! Daha açıkçası “ROBOTS.TXT”  (web hosting) dosyanız içerisinde bazı kodları görecektir. Bu kodlar doğrultusunda neleri indeksleneceğini ve neleri indekslenmeyeceğini anlayacaktır. Netice olarak “robots.txt” Google botları içerisinde web hosting sunucu barındırma hizmeti sağlayıcınızın kalitesi bakımından da olmazsa olmazlardandır! Googlebot’un web sunucunuzu indeksleme yapabilmesi için sunucularda bir web dosya içeriği Google bot kelimenin geçtiği bir “Kullanıcı Ara yüzü” (user-agent) kodlu metne ihtiyaç duyarlar. Bu durumda hemen akla gelen web sitenize ait “web hosting sunucu barındırma hizmeti sağlayan “web hosting şirketi” yazılım ve donanım kalitesi, seo açısından oldukça büyük önem taşır!

X  Dar içerikli bir hosting şirketinin yazılımı ve donanımı eski, teknolojisini sürekli yenileyemeyen, kapasitesi yetersiz bir sunucu barındırma hizmeti aldığımız web hosting firması, bize sunduğu plan paket dar bir içerik ise, web sitemizin içerik düzenlemesi sırasında tam bir ısdıraba dönüşür!

X Özelikle İnternet ortamında hosting sunucu işinden anlayan ve hiç anlamayan “bayii hosting” adı altında web hosting sunucu işini yapan çok sayıda web hosting siteleri bulunmaktadır. Ayrıca bu web hosting sitelerin bayi hosting olduğunu anlayanasınız. Bu durumda bir müşteri olarak, karşılaşabilecek sorun çözme kabiliyeti karşısında, 7/24 çalışan ve uzman bir teknisyen kadrodan yoksun web hosting sunucu sağlayıcınız, günlerce ve hatta aylarca internet sitesizin askıda (yayından yoksun) kalmasına neden olabilir! Bu ve benzeri nedenlerle webmaster’lar (web sitesi kullanıcıları) isabetli ve seo dostu, en iyi web hosting sunucu firması bulana kadar, çok sık hosting firmaları değiştirmek zorunda kalırlar!

X Bazı web hosting firmaları ise, kullandıkları yazılım nedeniyle hiçbir şekilde Ücretsiz hazır temalar ( Web site Şablonları ) kullanılamaz. Bu nedenle web hosting sunucu hizmet bedeli ödedikten sonra, web sitenizin internet’te yayınlanması için web tasarımcılara binlerce TL. masraf ile karşılaşırsınız. Web tasarım fiyatları 1000,00 TL ile 15.000,00 TL arası özelik durumuna göre değişen fiyatlar ile web tasarımcılara yaptırılır. Bu duruma, hesapta olmayan bir gizli ücretlendirme denir!

‘O HALDE, NASIL BİR WEB HOSTİNG FİRMASINI SEÇMELİYİZ?’

 Web hosting denince, kalite çok önemlidir. Çok büyük işletme sermayesi ve beyin gücü üst düzeyde ”Ar-Ge” alt yapısı ile kalifiye yazılım mühendislerine sahip olmalı. İçinizde şöyle bir soru geçtiğini duyar gibiyim! O halde nasıl bir web hosting firmasını seçmeliyiz?

 GELELİM WEB HOSTİNG TAVSİYEMİZE’

Deneyimli Webmasterlar, Hep En İyi Hosting Sunucu Plan ve Çözümleri Sunan Web Hosting Şirketlerini Tercih Ederler, UNUTMAYIN!
Deneyimli Webmasterlar, Hep En İyi Hosting Sunucu Plan ve Çözümleri Sunan Web Hosting Şirketlerini Tercih Ederler, UNUTMAYIN!

Şimdi gelelim web hosting tavsiyemize… Dünyanın önde gelen bağımsız araştırma istatistik verileri tutan şirketleri binlerce web hosting firmaları  karşılaştırmış, Mart 2018 Tarihli sayısında En İyi Web Hosting Şirketleri Listesi”  içerisinde Birinciliğe www.TmdHosting.com  web hosting şirketi layık görüldü. En iyi hosting hizmeti elde etmek için “kendi sitemize” hangi web hosting firmasını layık gördüysek, size de aynısını tavsiye ediyoruz. Zira web sitemiz (www.sitenasilkurulur.net) için de, hosting hizmetini tmdhosting‘den aldık. Bu nedenle TmdHsting  şirketini tavsiye ediyoruz. TmdHosting, mükemmel sorun çözme kabiliyetine haiz “deha destek ekibi”(Genius Support)  ve “sınırsız ful  hosting planı” sunuyor. Tmdhosting, internet üzerinde en iyi endüstri liderleri tarafından sunulan yazılım teknoloji ve donanımı sağlayıcılığıyla yüksek kaliteli hosting barındırma hizmeti temel alır. Ayrıca dünyanın en kolay kullanıma sahip yönetim paneli uygulamaları”, her kategoriden binlerce ücretsiz temalar/şablonlar ve her kategori için yazılım scriptleri sunuyor. Böylece web sitenizin teması için binlerce TL web tasarımcıya ödeme masrafı ile karşılaşmıyoruz!. Bu nedenle Tmdhosting’ten site açtığımızda, hiç bir “gizli ücretlendirme” sürprizi ile karşılaşmıyoruz! Ayrıca sitemizin ziyaretçileri için TmdHosting’ten elde edilmiş özel indirim ve kupon kodu elde ettik. Zira çoğu hosting firmaları domain için yıllık aidatlar alırken, TMDHOSTİNG ilk domain “bir yıl boyunca ücretsiz” sunar. Ayrıca sitemizin ziyaretçileri için özel “Türkçe teknik ve destek” (Telefon ve E-mail) hattı sağlamaktadır. UNUTMAYIN!

‘İLK SİTE AÇMAK İÇİN HAZIR MIYIZ?’

İLK ADIM   : Web siteniz için bir domain (site adı) için karar verelim. Eğer, web sitenizin içeriği ve konusu bir marka ile alakalı ise, o markanın adını domain olarak kullanmalısınız. Kurmak istediğiniz web sitenizin konusu bir marka değil ise, işinizin genel konusunu özetleyen bir domain yapmalısınız. Ayrıca domain adı, ziyaretçilerinizin hafızasında yer edinebilecek bir kelime veya olabildiğince çok kısa bir cümle olmalıdır. Örnek: Sitemizin domain adı; “Site Nasıl Kurulur” cümlesinden oluşur. Sitemizin tam adresi; www.sitenasilkurulur.net şeklindedir. Domain adı içerisinde Türkçe harfler ( I-Ğ-Ü-Ş-Ö-Ç) kesinlikle içermemelidir. Eğer domain adı için kullanacağımız cümlede, Türkçe harf/harfler içeriyorsa, bu  “I-Ğ-Ü-Ş-Ö-Ç” harflerin yerine “İ-G-U-S-O-C” harfleri kullanmalıyız.UNUTMAYIN!  Aksi halde domain tescili gerçekleşmez!

İKİNCİ ADIM : Şimdi sıra geldi karar vermiş olduğumuz domain adı, web hosting sunucusuna yüklemek. Domain adı hostig’e yüklemek, İnternet sitesi açmak, internet’te yayınlamak (sitemizin kurulumu) ve “Sitemizin Dili ve Yönetim Paneli Türkçe Yapmak” için aşağıdaki eğitim videomuzu izleyerek ikinci adımı tamamlamış olacağız.

  Aşağıdaki eğitim videomuz eşliğinde, internet sitesi açmak  ve en iyi indirimi elde etmek için size önerim aşağıdaki link’e tıkla, sitemizin ziyaretçileri için %65 indirim, artı (+) %5 daha indirim ile toplamda %70 iskonto ile hosting hizmeti alabileceksiniz. Ayrıca ilk “domain bir yıllık ücretsiz” ve  karşılaşabilecek her türlü web hosting problemin çözümü için sitemizin ziyaretçilerine (Telefon ve E-mail ile) “Kusursuz Türkçe destek” sağlıyoruz. İndirimli promosyon kodunuz: sitekurmak kullanmayı UNUTMA! Ayrıca bir aylık, 12 aylık ve 24 aylık ve 36 aylık ödeme seçenekleri var.

  Dünyanın İlk 5 En İyi Hosting Şirketleri  Sralmasında “LİDER” Olmaya Layık Görülen  www.TmdHosting.com %70 İndirimli ($2.80/Aylık) hosting hizmeti almak için BURAYA TIKLA  ve aşağıdaki eğitim video eşliğinde site açmayı UNUTMA! Daha fazla indirim için Promosyon kodu: sitekurmak 

İlk internet sitesi açtınız. Tebrikler! Tarayıcınızın Google arama çubuğunda sitenizin tam adresi (Örnek: http//www.SitenizinAdı.com) uzantı ile birlikte yazdığınızda, internet sitenizin temeli çıkıyor olması lazım. Arkadaşlar! Web sitenizin temeli çıkmıyorsa panik yok! Hesap onayı için hemen ve hiç gecikmeden bize bildirin!

Yardıma mı İhtiyacınız Var? Bize Soru Sormaktan Üşenmeyin ve Çekinmeyin Lütfen! Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Yardıma mı İhtiyacınız Var?
Bize Soru Sormaktan Üşenmeyin ve Çekinmeyin Lütfen!
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

 

 

 

 

 

 

 

Site açma ve kurma eğitim rehberin devamı için BURAYA TIKLA.