Home » Makaleler » Site İçi Bağlantılar (linkler) İle Arama Motoru Sayfa Sıralaması
Site İçi linkler İle Arama Motoru Sayfa Sıralaması

Site İçi Bağlantılar (linkler) İle Arama Motoru Sayfa Sıralaması

Sayfa İçi Link Bağlantıların SEO’ya Etkisi Nedir?

 

Yalnızca dahili bağlantı stratejinizi kullanarak arama sıralamasını nasıl artırabilirsiniz? Site içi linkler, bir web sitesinde bile, içerikler arasındaki ilişkileri gösterir.

Site İçi linkler İle Arama Motoru Sayfa Sıralaması

Site İçi linkler İle Arama Motoru Sayfa Sıralamasında SEO’ya Etkisi

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Sayfalar arasında değer ve önem aktarıyorlar. Daha da önemlisi iç bağlantılar, web sitenizin yapısını tanımlar. İnternet ziyaretçilerin web sitenizi anlamak için arama motorlarında gezinmelerine ve arama yapmasına yardımcı olurlar. Sağlıklı bir dahili bağlantı stratejisi, sayfalarınızın dizine eklenmesini ve sıralanmasının yanı sıra, aradıklarını bulabilen ziyaretçiler için tıklama oranlarını ve dönüşüm oranlarını artırmanızı kolaylaştırır. “Arama Motoru Sayfa Sonuçları” (SERP), sayfa sıralamada üç yolunu incelemeye başlamadan önce, site içi link bağlantıların bazı temel prensiplerine birlikte bir göz atalım:

• Bir sayfa ne kadar fazla bağlantı olursa, Google daha fazla değer verir. Dış bağlantılar, web’deki diğer sayfalarla ilgili genel bir değer ifade ettiğinden dahili bağlantılar, Google’ın, bir sayfanın web sitenizdeki diğer sayfalarla ilgili önemini belirlemesine yardımcı olur.
• İç bağlantılar çok önemlidir. Google artık 1000 sayfa başına makul sayıda bağlantı olduğunu düşünmektedir.

• Bunun üst bilgi, alt bilgi, menü ve kenar çubuğundaki her bir bağlantıyı içerdiğini unutmayın.
• Bağlama o kadar güçlüdür ki, ana sayfa ve iletişim sayfaları gibi çok sayıda site içi bağlantıları göreceli olarak düşük değerli sayfalara benzersiz destek verebilir.
• Yeni içeriğe ait bağlantılar yeni bir değerden geçer ve bu nedenle yeni içeriklere Google’ın yeni sayfalar taranmasına yardımcı olabilir.

Bu bilgi ile donatılmış SEO geliştirmek için iç bağlantıları kullanmak için üç strateji vardır.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Sayfa Derinliğini Azaltarak Sıralamayı Artırmak

Bu yıl haziran ayında John Mueller, Google Web Yöneticisi Merkezi Hangout’ta, web sitesi ana sayfasından başlayarak bir sayfaya ulaşmak için gerekli olan tıklama sayısı, SEO‘da çok önemli olduğunu belirtti. Ana sayfaya daha yakın olan sayfalar, Google’dan daha olumlu ilgi görür. Bu iyi haber! Çünkü, karmaşık ve derin yapıları olan web siteleri için hızlı kazançlar anlamına gelebilir. Taramada, e-ticaret, seri ilanlar ve iş listelerinde yer alan web sitelerinin sayfa sıralarını yükseltmek ve sayfaların genel derinliğini azaltarak kullanıcı deneyimini iyileştirmek için yardımcı oluyor.

Her bir web sitesinin istatistiklerine dayanarak sayfa derinliğinin birkaç şekilde azaltılabileceğini tespit ettik.

• Ürün sayfalarında veya iş listelerinde görünen önerilen veya benzer sayfaların sayısını artırmak. Bu durum, bir kategori içinde veya ilgili kategoriler arasında iç bağlantıların artırılması, daha derin sayfaların bir kısmının sığ bir düzeye getirilmesi için bir araçtır.
• Üst düzey kategorilerin sayısının artırılması. Ana sayfada listelenen kategori sayısını ikiye katlayarak, bu kategorilerdeki daha fazla sayfa ana sayfaya daha yakın yerleştirildi.
• Bir kategorinin listesindeki göz atılabilir sayfaların sayısını azaltma. Bu, sayfa başına öğe sayısını artırarak başarılabilir, ancak aynı zamanda, her kategoride daha az öğe ile sonuçlanan yüksek düzey kategorilerin sayısının artmasıyla da ele alınabilir.

• Bir kategorinin yedi sayfası beşe düşürülürse, altıncı ve yedinci sayfalarda listelenen URL’lerin tümü en az iki tıklama derinliğinde hareket eder.

Ayrıca, derinliği azaltan iyileştirmelerin ardından, e-ticaret web sitelerinin ürün kataloğunun genellikle daha kısa aralıklarla tarandığını gözlemledik. Sonuç olarak, yeni ürünler Google tarafından daha verimli bir şekilde keşfediliyor. Bu durum satışların, promosyonların ve diğer ticari kampanyaların daha etkili ve daha karlı olmasını sağlar.

 

İçerik Merkezler Oluşturarak Sıralamayı Artırın

İnternet sitelerini büyütmek ve çeşitli konulardaki içerik pazarlama stratejileri kullanan web siteleri bakımından, dahili iç bağlantılar, içeriğin daha iyi performans göstermesine yardımcı olacaktır. Temel konuları güçlendirmek ve ilgili sayfaları sütun sayfaları etrafında bir konudaki tüm sayfaların otoritesini artırabilir ve SERP’lerdeki pozisyonları olumlu etkisi görülecektir.

Web sitenizdeki çok sayıda içerik ile alakalı konular veya anahtar kelimelerden oluşur. Web sitenizde, uzmanınız olarak görülmesini istediği bir konuyu kapsayan ve web sitenizdeki içerik merkezindeki diğer sayfalara bağlantı veren bir sayfa veya bir sütun sayfası etrafında yapılandırılmıştır. Sayfalar arasındaki ilişkileri güçlendirmek için  kullanıcılar sayfalar arasındaki iç bağlantıları kullanır. 

Genellikle, sütun sayfanız iyi sıralanır. Bu sayfadan merkezdeki dahili bağlantı yapısı, bu sayfadan elde edilen yetkiyi ilgili sayfaların tümüne dağıtacaktır. Bu yetki devri, uygulamaya koyduğu sayfa önemi teorisinin bir örneğidir. Tematik içerik merkezleri oluşturmak için iç bağlantılar kullanmak, Alan Adı popülaritesini artırabilir ve web siteniz için tıklama oranlarını önemli ölçüde değer katabilecek. Tematik içerik grubundaki sayfalar birbirine ne kadar çok bağlanırsa, grup daha iyi bir şekilde SERP’lere yerleştirilebilir.

Seçilen Sayfa Grubunda Sıralamayı Yükseltme

Etkinlikle ilgili arama sorguları için optimize edilmiş bir açılış sayfası oluşturun. Bu sayfa, istenen arama terimleri için doğru sıralamak için yeterli metin içermeli ve etkinlik temasının etrafına sıkıca odaklanmalıdır.

Açılış sayfasına tarih ve geri sayımı yerleştirin. Geri sayım, içerikte değişiklikler oluşturmaya ve tarama sıklığını artırmaya yardımcı olabilir. İlgili içeriğe ait bir içerik merkezi oluşturun ve bu içeriğe açılış sayfasından bağlantı verin. İçerik, bu durumda, muhtemelen web sitenizdeki mevcut sayfalar olacaktır ve etkinlik sayfalarını, ilgili ürün sayfalarını, ilgili makaleleri, ilgili kategorileri vb. İçerebilir. Bu, popülerliği açılış sayfasından, bağlantı verdiği sayfalara dağıtmaya yardımcı olacaktır.

Sitenizdeki açılış sayfasını tanıtmak için dahili bağlantıyı kullanın. İlgili bağlantı metnini kullanarak ana sayfadan bağlantı kurun ve menüdeki yüksek değerli konumlara yerleştirin ve sitenizdeki çok sayıda sayfadan erişilebilir hale getirin.

Tarama sıklığı: Etkinliğe giden süre boyunca, Google’ın sitenizdeki tarama davranışındaki bir artışı doğrulayın.
Gösterimler ve SEO ziyaretleri: Açılış sayfanızın SERP’lerde görünüp görünmediğini ve açılış sayfanıza yapılan organik ziyaretlerin arttığını kontrol edin.
Sayfa üstü faktörleri: Açılış sayfanızın sayfa içi SEO‘sunun optimize edildiğinden emin olun. Açılış sayfasının başlığını, meta açıklamasını, H1 ve H2’yi ve kelime sayısını kontrol edin.
Tanıtım dönemi geçtiğinde açılış sayfasını ve bağlantıyı kaldırmayı veya indirmeyi unutmayın.

İç Bağlantı Stratejilerinin Öncelikleri

Dahili bağlantı stratejileri, bir konudaki site otoritesini artırabilir, tıklama oranını artırabilir ve tıklama derinliği ve sayfa önemi gibi sıralama faktörleri üzerindeki doğrudan etkiyle sıralamaları artırabilir. Dahili bağlantılar, Google’ın sayfalarınıza nasıl öncelik verdiğine, sayfalarınızın nasıl ve ne zaman sıralandığına ve aldıkları organik ziyaretlerin sayısına ilişkin ölçülebilir sonuçlar üretmek için kullanılabilir. Sayfa derinliğini azaltmak, içerik hubları oluşturmak ve başkalarına göre belirli sayfa gruplarını tanıtmak için iç bağlantılar kullanmak, SEO stratejinize ekstra bir avantaj sağlayacaktır.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olun lütfen!
, , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*