Home » SEO » SEO Uyumlu Makale İçeriği Nasıl Olmalı?
Sayfa İçerik Oluştururken SEO Kontrol Listesi

SEO Uyumlu Makale İçeriği Nasıl Olmalı?

Sayfa İçerik Oluştururken Beş Adımlı SEO Stratejileri

Makale Yazarı Bryan Driscoll

Dünyanın dört bir yanındaki web sitesi yöneticilerin dijital pazarlama SEO stratejilerini yenilemelerinin zamanı geldi. İlk iş SEO‘nuzu mobil kullanıcıların sesli aramaya optimize etmek.
Her web yönetisi, işinin endüstrisinde çevrimiçi bir otorite olmasını ister. Ancak, internet sitenizin içerik kalitesi ziyaretçi dostu olduğundan emin olmanın anahtarı Google’ın web sitenizle hızlı ve verimli bir şekilde iletişim kurabilmesini sağlamaktır.

Bu yüzden 2019 için kesin bir SEO kontrol listesi hazırladım. bunları yaptığımız zaman, gerçekten optimize edilmiş bir dijital pazarlama SEO stratejisine girme yolundasınız demektir.

Sayfa İçerik Oluştururken SEO Kontrol Listesi

Sayfa İçerik Oluştururken Altı Adımlı SEO Kontrol Listesi

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

 

1.

Konunuzla Alakalı Anahtar Kelime Araştırması Yapın

 

Bir pazarlama SEO stratejileri konusunda deneyimli iseniz, bunu düzenli olarak yapma şansınız çok yüksektir. Ancak, bir acemi iseniz, muhtemelen anahtar kelime araştırma yapmak için fazla zaman harcamak yok. Bu önemli bir şey gibi görünmeyebilir, ancak hata yapmayın: Anahtar kelime araştırması olmayan bir SEO stratejisi mücadele etmeye mahkumdur.

Çünkü anahtar kelimeler “izleyicimin istediğini düşünüyorum” ile “izleyicimin ihtiyaç duyduğunu biliyorum” arasındaki farktır.

Her zaman doğru anahtar kelimeyi hedeflediğin izden emin olmak istersiniz. Web sitenizdeki her sayfanın en az bir anahtar kelime veya konu hedeflediğinden emin olmanız iyi bir kuraldır. Tamamen kaybedilmişseniz, sektörünüzdeki tüketicilerin neye değer verdiğini belirlemek için Google’ın ücretsiz Anahtar Kelime Planlayıcı aracını kullanabilirsiniz. Bir anahtar kelime planlayıcı hesabı açmak ve kullanmak için bu sayfadaki eğitim videosu eşliğinde yapabilirsin.

 

2.

Ziyaretçi Odaklı Zengin İçerikli Sayfalar Oluşturmak

İnternet sayfalarınızın sayfa içerikleri ziyaretçi dostu olması oldukça önemli. Hangi nedenle olursa olsun, bazı web içerik yöneticileri, içeriğin yalnızca bir amaç için bir araç olduğunu düşünüyor. Ancak bu “içerik içeriktir” zihniyeti sadece bir eksiklik olmakla kalmıyor, aynı zamanda yanlış bir yaklaşım biçimidir.

İnsanlar SEO’yu düşündüklerinde, algoritmaların neye önem verdiğini de düşünürler. Büyük hata. SEO sadece Google’ın algoritmalarının ötesine geçme konusunda değildir. Niye ya? Çünkü bu algoritmaların gerçekte peşinde olduğu ideal kullanıcı deneyimi. “Bu gibi algoritmalar böyle mi olacak?” Sormak yerine, işletme sahipleri kendilerine “böyle mi olacak?” Diye sormalılar.

Resimlerinizi optimize ederek kusursuz bir kullanıcı deneyimi oluşturun. Sayfa başlıkları iyi yapılandırıldığından ve web sitenizde gezinmenin kolay olduğundan emin olun. Web siteniz en üst düzeyde olduğunda, Google’ın farkına varması yalnızca bir zaman meselesidir.

Markaların Google’ın algoritmasını bir süre kandırarak elde ettiği kısa vadeli büyüme buna değmez. O halde neden? Pekala, Google’ın bu hatayı kaçınılmaz olarak er ya da geç düzelteceği gerçeğini görmezden gelelim. Buradaki asıl mesele, sonunda potansiyel müşteriler bir sayfayı ziyaret ettiklerinde, ziyaretçi odaklı olmasını arzu eder. Ve eğer bir karışıklık ve güven sorunu olursa, yakında geri gelmeyeceklerinden emin olabilirsiniz.

Asla sayfa içeriğinizi arama motorları için optimize etme odaklı, yüksek kaliteli, değerli içerik oluşturma yoluna girmesine izin vermeyin. Google’ın bu tür siyah şapka SEO taktiklerini temelde modası geçmiş hale getirdiğini unutmayın. 2019’da rekabetçi kalmak istiyorsanız, içeriğe yaklaşımınızın zamanla değiştiğinden emin olun.

 

3.

Uzun Kuyruk Anahtar Kelimelerin Sayısını Artırın

Bu basit ama çok önemli, kendi bölümünü hak ediyor. SEO ile mücadele eden ve arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’ler) hak ettiğiniz ilgiyi görenler için, bu SEO kodunu çözmenin anahtarıdır.

Bilmediğiniz takdirde, uzun kuyruklu anahtar kelimeler, hedef kitlenizin sabitleme eğiliminde olduğu üç ila dört belirli anahtar kelime öbeğinden oluşur. Uzun kuyruklu anahtar kelimelerin önemini anlamak, tüketicilerin gerçekten arama motorlarında nasıl davrandığını anlamak için çok önemlidir. Uzun kuyruk anahtar kelimeleri anlamak için bir örnek açıklayayım. Çoğu kişi bugünlerde masaüstü Google arama motorunda veya mobil android sesli aramalarda “sırt çantası” şeklinde bir anahtar kelime ile aramıyor, “50 doların altında şık sırt çantası” şeklinde arama yapma olasılığı daha yüksek. Farkı gördünüz mü?

Hedef kitlenizi SEO ile nasıl hedefleyeceğinizi bildiğiniz zaman, internet dünyası size açılıyor. Belirli uzun kuyruklu anahtar kelimelere öncelik verin ve kısa sürede “çok iyi” olan bu “Sayfa sıralamanız yükselme olasılığı olacaktır.

4.

Web Sayfalarınız Mobil Kullanıcı Odaklı Olmasına Öncelik Verin

Şimdiye kadar milyonlarca kez duydunuz: “Gelecek Mobil”. Peki, tahmin et ne oldu? Web siteniz 2019’da mobil dostu değilse, çok ciddi bir dezavantaja sahip olacaksınız.

Tüketiciler artık her zamankinden daha fazla mobil cihazlarda arama yapıyor ve alışveriş yapıyor. Kitlenizin %50’sinden fazlası web sitenizi mobil ile erişim olmuyor ise, harika bir kullanıcı deneyimi yaşadıklarından emin olmalısınız.

Ayrıca, Google’ın mobil sıralamaların yeni statüko olduğunu söyleyerek rekoru kırdığını da unutmayın. Bu yılki mobil deneyiminizi iyileştirme konusunda fikriniz yoksa, sinir bozucu bir 2019 yılı sizi beklemeye hazır olun. Web sitenizin gerçekten mobil uyumlu olup olmadığını merak ediyorsanız, Google’ın mobil uyumlu test aracını inceleyin. Ayrıca web sitenizi Google AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) uyumlu hale getirmeyi ihmal etmeyin! Daha ayrıntılı bilgi için Google AMP nedir ve Google AMP nasıl ayarlanır? 

5.

Hangi Siteden Backlink Yapacağınızı İyi Seçin

Tüm linkler eşit yaratılmamıştır. Google’ın iyi tarafına geçtiğinizden emin olmak istiyorsanız, sahip olduğunuz harici sitelere yapılan her bağlantının yüksek kalitede olduğundan emin olmanız gerekir.

Yüksek kaliteli bir bağlantı neye benziyor? Genelde sadece web sitesine bakarak söyleyebilirsiniz. Ancak aklınızda tutabileceğiniz birkaç hızlı ve kolay numara var. Bir yıldan eski olan bağlantıları kullanmaktan kaçının (Google gibi kesinlikle büyük bir marka olmadıkça). Bağlandığınız sayfanın backlink açısından zengin olduğundan emin olun ve uzaktan bile spam gibi görünen herhangi bir şeyden kaçının.

Sonuç olarak; Sıfırdan bir SEO stratejisi oluşturmanın en deneyimli bir internet sitesi sahibi için bile zorluklar olabileceğini biliyorum. Ancak, ziyaretçilere ve web sitenizdeki deneyimlerine öncelik verdiğinizde, her şey gerçekleşmeye başlar.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*