Home » Makaleler » SEO Dostu Sayfa İçerik Yazarlığı Nasıl Olmalı?

SEO Dostu Sayfa İçerik Yazarlığı Nasıl Olmalı?

SEO Sayfa içerik Yazarları İçin Stil Rehberi Nasıl Oluşturulur?

Makalenin Yazarı; Jessica Foster

Makale Yazarı; Jessica Foster

Blog’umuza veya web sitemize içerik hizmet emanet edeceğimiz yazarın seo bilgisi nasıl ölçeriz? Yazarlarınızdan en iyi şekilde yararlanmak için, onları başlangıçtan itibaren doğru parçaya ayarlamanız gerekir. Kılavuzlar nasıl geliştirilir ve gerekli düzenleme süresi nasıl azalır?

“İyi yazarları nasıl bulurum?”

“Yazarlarım tutarsız.”

Bir yazarın SEO’ya sahip olup olmadığını nasıl anlarım?

SEO Sayfa İçerik Yazarlığı Hakkında

SEO Sayfa İçerik Yazarlığı Hakkında

Dünyanın En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Katılımcı yazar Jessica Foster, “Arama motoru optimizasyonu (SEO) içerik yazımı dünyasına derinlemesine dalmış biri olarak, bu ifadeleri epeyce duyuyorum”.

Bulduğum şey, veri odaklı SEO profesyonelleri ile işe alma eğiliminde oldukları yaratıcı metin yazarları arasında bir boşluk gibi görünüyor. Yani, bir yazarın hem SEO’yu hem de nasıl satılacağını nasıl yazacağını anlatan bu tatlı noktayı bulmak zor.

Bulmacanın her iki parçasının da olması şarttır. Yine de, SEO ajansları ve danışmanları genellikle şu konularda mücadele eder:

“İyi” yazarları bulun ve
SEO dostu içerik yazmayı öğretin.
Peki, web sayfanızı almanın sırrı doğru mu?

Her şey iyi organize edilmiş, tanımlayıcı ve görev odaklı bir stil rehberinin veya Standart Çalışma Prosedürünün (SÇP) büyüsüne düşüyor.

Bu makalede, kendi işiniz için kullanabileceğiniz örnek bir şablonun yanı sıra etkili bir stil rehberi oluşturmak için “10 Essentials” veriyorum.

Dünyanın En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Standart Çalışma Prosedürüne Karşı Bir Stil Rehberi Nedir?

Sıklıkla “stil rehberi” ve “SÇP” kullanırım, çünkü yazarlarınız için gerçekten yaratmak istedikleriniz, siteniz veya müşterilerinizin siteleri için SEO dostu içeriklerin nasıl yazılacağı konusunda kapsamlı bir rehber.

Birçok insan bu ikisini ayırır, ancak bu böyle olmak zorunda değildir. Aslında, olabildiğince özlü ve yazarlarınızı çok fazla “kabartmak” ile ezmemenizi öneriyorum. Çoğu zaman tüm markanızın tüm ayrıntılarını (veya bu konudaki sağlam SEO stratejisini) bilmelerine gerek yok. .

Peki, bu belge nedir?

Bir SÇP (Standart Çalışma Prosedürü), bir şeylerin nasıl yapılacağına dair bir dizi talimattır. Bir SÇP, yazarlarınızın size içerik yazmasını nasıl istediğinizi özetliyor.

Ayrıca stil rehberine de yazıyorum. Yazmak için yaratıcı bir unsur var (diğer türdeki görevlerin çoğu zaman eksik olduğu şeyler). Yazarlar, markanın ne hakkında, ne tür bir dilin kullanılması gerektiği, hedef kitlenin kim olduğu ve daha fazlası hakkında bir fikre sahip olmalı.

Bu yüzden bir stil kılavuzu dahil etmek, tipik SÇP’niz için önemli bir eklentidir.

İçerik yazarlarınız için neden bir stil rehberine ihtiyacınız var?
SEO ajanslarından ve danışmanlarından duyduğum en büyük şikayetlerden biri, tutarlı yazarlar bulmak için uğraşmalarıdır. Ayrıca, yazarlarının SEO’yu gerçekten anlamadıklarını düşünüyorlar.

Eh, duymak istemeyeceğiniz bazı haberler var: yazarlarınızın tutarsız olmasının bir nedeni ve SEO almamak sizin suçunuz.

Afedersiniz!

Ama dürüst olalım, tipik SEO yazar katılımı şöyle bir şey yapar:

Çevrimiçi bir yazar bulun
Web sitesi URL’sini, kelime sayısını, konuyu, odak anahtar kelimelerini ve son tarihi gönderin.
Bırak gitsin.
İçeriği al.
Heck’i düzeltin.
Uygun değil.

Burada eksik önemli bir adım var ve bu talimat. Yazarlarınız zihninizi okuyamaz. Sınırlı bilgi ve yön verirseniz, kendi cihazlarına bırakılırlar. Son sonuç şaşırtıcı olabilir ya da beklediğinizden uzak olabilir. İşletmenizde bu tür bir isabetli nişan alma gücüne sahip olduğunuzu göze alamazsınız.

Beklentilerinizi, marka detayları prosedürünüzü, SEO stratejinizi ve istediğiniz yazma biçimini özetlemek sizin sorumluluğunuzdadır. Bu, yazarlarınıza ilk, ikinci, üçüncü, dördüncü kez vb. İşlerini yapmak için ihtiyaç duydukları bilgileri verir.

Onlara bir stil rehberi vererek, onları başarıya hazırlarsınız. Ayrıca, kendi başınıza düzenlemek zorunda olduğunuz tutarsız işleri almada baş ağrısını önlemeye de yardımcı olursunuz, ki bu büyük bir zaman ve para emmek olabilir.

Yazarlarınızdan tutarlı bir içerik almakla uğraşıyorsanız veya onlara SEO öğretmeyi bilmiyorsanız, stil rehberi oluşturmak sizin için en iyi çözüm olabilir.

Dünyanın En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Makale Yazma Stili Rehberi Oluşturmak

Makale yazma stili rehberi oluşturmak için hangi bilgilere ihtiyacınız var? Son zamanlarda, ben SEO içerik yazma önemli konularda birkaç Facebook Canlı öğreticiler yaptım ve ben SEO uzayda ortak bir tema tanımak için geldim: Birçok SEO ajansları yeterince pazar araştırması ön çalışma yapmamıştır kitlelerini veya müşterilerinin kitlelerini anlayın.

Bu, tipik SEO verilerinin yanı sıra, sattığınız içeriklerin yazı yazılması söz konusu olduğunda, aslında kör oluyor.

Ve hepimiz biliyoruz ki, SEO dostu içerik yazmanın denklemin sadece bir kısmı olduğunu biliyoruz. İçeriğiniz ziyaretçi dönüşümleri gerçekleştirebilmesi gerekiyor.

Bu gerçekleşme, bu yazıyı yazmaya karar vermemde temel neden oldu. Birçok SEO uzmanları, dönüşümle optimize edilmiş içerikleri kendileri yazmak veya bunları yazabilen yazarları bulmak için mücadele eder. Bir stil rehberindeki bilgiler, başarılı bir yaklaşımı sıfırlamanıza yardımcı olacaktır.

Bu yüzden, bir yazı stili rehberi oluşturmadan önce bilmeniz gerekenleri özetledim.

Bir stil rehberi oluşturmadan önce cevaplamanız gereken ‘10 Temel ’sorular
Misyon: Markanın görevi nedir?
Kelimeler: Bu marka ile hangi anahtar sözcükler, kelimeler, kalıplar, zamanlar veya perspektifler kullanılır ve ilişkilendirilir?
Amaç: İçeriğin amacı nedir?
İzleyici: Odak dinleyici kimdir ve neye benziyorlar?
Çözüm: İzleyicinin karşılaştığı sorun nedir ve bu içerik bu problem için nasıl bir çözümdür?
Ton: Bu markanın ne tür bir tonu var ve bu seyircilerle nasıl bir ilişki gösteriyor?
Stil: Bu marka hangi yazı tipini kullanıyor?
Organizasyon: Bu marka içeriğini nasıl düzenliyor? Veri bu yaklaşımı destekliyor mu?
Platform: Bu içeriğe trafik çekmek için hangi platformlar kullanılacak?
Dönüşümler: İçeriği ne tür dönüşümler yapmaya çalışıyoruz?
Bu sorulara kendi markanız ve birlikte çalıştığınız her müşteri için cevap vermek, markayı daha iyi anlamanıza ve birlikte çalıştığınız kişilerle, özellikle de yazarlarla iletişim kurmanıza yardımcı olacaktır.

Bu şartları bilmiyorsanız içeriğinizin düz bir şekilde düşmesi muhtemeldir. SEO ve rakip analizi, odak kitleyle gerçekten yankı uyandıran bir mesaj geliştirmeye geldiğinde devam etmek için yeterli değildir. Başka bir deyişle, sadece satmaz.

Not: Bu soruları cevaplamak için uğraşıyorsanız, “İdeal Müşteri Avatarı” (IMA) veya Persona kavramını incelemeyi öneririm. Bu açıklamaları geliştirmek, markanın kitlesinin neye benzediğine, neye ve neye ihtiyaç duyduğuna ve hangi mesajın onlarla en iyi şekilde ilişkilendirildiğine dair net bir resim oluşturmanıza yardımcı olacaktır.

Dünyanın En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Temel Ögeyi Yazma Stil Rehberinize Uygulayınız

Düzenlenmiş bu bilgilerle, siz ve yazarlarınızın satabilecekleri içerikleri yazmak için kullanabileceği bir stil rehberi oluşturmaya hazır olacaksınız. İyi bir yazar, bu unsurları yazılarına nasıl dahil edeceğini bilecektir. Yoksa, başkasını bulmanın vakti olabilir.

Çoğu yazar SEO’nun temellerini (sonraki bölümde neyin özetleneceği) alabilecektir, ancak ikna edici metin yazarlığının arkasındaki psikolojiyi öğretmek çok daha zordur. İşte bu yüzden, yazarları ararken, SEO bilgilerinin yerine marka üstü bir mesaj üretme yeteneklerine odaklanmalısınız. 

SEO içerik yazımı için bir SOP oluşturma stil kılavuzunuza dahil edilmesi gereken bir sonraki öğe, içeriği SEO dostu olarak nasıl yapılandıracağız?

Eğer bir SEO uzmanı iseniz, stratejiniz benimkilerden veya diğer SEO kurumlarından farklı olabilir. Bu iyi. Burada önemli olan, yazarlarınızın içeriklerini nasıl organize etmelerini istediğinizi etkili bir şekilde özetleyen bir belge oluşturuyor olmanızdır.

Bunu yapmanın en kolay yolu bir şablon ile yapmaktır. Bir şablona sıkı sıkıya bağlı kalmanızı tavsiye etmemekle birlikte, bu, SEO hakkında çok az bilgiye sahip olmayan yazarlar için iyi bir başlangıç ​​noktası olabilir. Daha sonra, yazarlarınız SEO içerik yazımının temellerini ve hatta ileri düzey stratejilerini anlamaya geldiğinde, bu şablon yola doğru değiştirilebilir.

 

SEO Uyumlu İçerik Yazma Şablonuna Neler Dahil Edilir?

♦ Başlık: Sayfa / yazı başlığı için biçimlendirme.
♦ Meta veriler: Başlık etiketi ve meta açıklaması için biçimlendirme ve uzunluk.
♦ Kelimeler: Kelime sayımı.
♦ Anahtar kelimeler: sayfa başına anahtar kelime sayısı.
♦ Anahtar Kelime Uygulaması: Odak anahtar kelimelerin nerede ve nasıl kullanılacağı.
♦ Dahili Bağlama: Sayfa başına kaç tane iç bağlantı kullanılması.
♦ Dış Bağlama: Kullanılacak kaç harici bağlantı (şayet var ise).
♦ Başlıklar: H2 ve H3 etiketlerinin miktarı ve formatlama.
♦ Organizasyon: Üst ve alttan üste katlanmış içerik; içerik bölümlerinin ana hatları.
♦ Uzunluk: Paragraf başına verilen cümlelerin sayısı (örnek; Mobil optimizasyon için).

“Harekete Geçirici Mesajlar” (HGM): Kaç tane HGM ve nereye gitmeleri gerektiği.
Diğer: Öne çıkan snippet’ler, bağlantı bağlantıları, madde işaretleri vb. İçin biçimlendirme
SEO yazma şablonunuza neleri eklediğiniz, posta veya sayfanın amacına, sitenin yapısına ve SEO stratejinize bağlı olacaktır.

Burada yazarlarımın SEO jargonunu veya bazı formatların arkasındaki amacı anlayamayacağını bilerek, özlü ve mümkün olmaya çalışıyorum. Bunalmış bir yazar mutlu bir yazar değil.

Bu onlar için bir öğrenme eğrisi olabilir, bu yüzden sabırlı olun. Ancak, saatlerce düzenleme ihtiyacını azaltacağınızı bilerek rahat olabilirsiniz. Küçük düzenlemeler beklenmektedir. Düzenli, önemli düzenlemeler başka birini işe almanız gerektiğini ortaya çıkarabilir.

Dünyanın En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Yazarın Ana hat Yazıları  Ve Müşteri Beklentileri

Bir stil rehberi oluştururken yapmaktan hoşlandığım son bir şey, yazar ve müşteri beklentilerini net bir şekilde ortaya koymaktır.

Çoğu zaman, insanlar bunu sözleşmede yapar, ancak stil rehberine eklemek faydalı olabilir. Herkesin sorumluluklarını yerine getirmesini ve sürecin aksamadan gitmesini sağlamaya yardımcı olur.

Örneğin, siz veya müşteriniz odak anahtar kelimeleri içerecek şekilde beklentiniz varsa, bunu belgede belirtmek isteyebilirsiniz. Ancak, yazarın kendi anahtar kelimesini ve SEO araştırmasını yapması bekleniyorsa, bu da stil rehberi üzerinde olmalıdır.

Yine, buradaki odak, yazarınızın işlerini daha iyi ve tutarlı bir şekilde yapmasına yardımcı olacak temel bilgileri sağlayarak, onları ileri düzey SEO bilginizin ins ve outs’larıyla ezmek zorunda kalmamanız gerekir.

 

SEO İçerik Yazarları İçin Bir Stil Kılavuzu 

Aşağıda, özellikle satış sayfaları, olası satış sayfaları ve benzerleri söz konusu olduğunda, SEO içerik yazarları için stil rehberlerine neleri eklediğimin basit bir özetini ekledim. Kendi yaklaşım ve ihtiyaçlarınız doğrultusunda bunu gözden geçirmekten çekinmeyin.

Müşteri için SEO İçerik Stili Kılavuzu
Müşteri Adı: (müşteri)

URL: (müşteri URL’si)

Misyon: (Müşteri) misyonu, yerel pazarlamacılar için (lokasyon) kendi dijital pazarlarını dış kaynaklara yönlendirmek ve işlerinde yüksek kaliteli potansiyel müşteriler oluşturmak için bir kaynak olmaktır.

Kelimeler:

“Dijital pazarlama doğru yapıldı.”
Sorunsuz, güvenilir, aileye ait.
“Biz” (yani, marka adı).
Kaçın: “ucuz” veya “kolay”
Amaç: web sayfası; (müşteri) için potansiyel müşteri üretmek.

İzleyici: (lokasyon) yerel yükleniciler; Aylık bütçe başına 10-20 bin dolar; aile şirketi.

Çözüm: Diğer dijital pazarlama ajansları tarafından nikel ve karartılmış olmaktan sıkıntı çeken veya bunu yapmak için zamana / bilgiye sahip olmayan yerel yükleniciler için eksiksiz bir dış kaynak.

Ulaşılabilir anlayış değil otantik otantik

Stil: İkna edici kenarı ile konuşma.

Organizasyon: Okuyucuyu bağlayan kısa, özlü cümleler; Kanıtlamak için veriler.

Platform: Google AdWords için açılış sayfası; yerel SEO trafiği.

Dönüşümler: Dijital pazarlama uzmanı ile ücretsiz danışmanlık için kayıtlar.

Sayfa formatı:
Başlık: göz alıcı; odak anahtar kelimesi içerir.

Meta Veriler:

Başlık: ‘odak anahtar kelimesi’ + harekete geçirici mesaj + marka adı; 65 karakter veya daha az.
Açıklama: Mümkünse odak anahtar kelimesi ve ilgili anahtar kelime; en az 1 HGM; “ücretsiz danışma” ve marka adı kullanımı; 160 karakter veya daha az.
Kelimeler: 1200-1500 kelime.

Anahtar kelimeler: Anahtar sözcüklerin listesini içerir.

Anahtar Kelime Uygulaması: Odak anahtar kelimelerini, uygun yerlerde H2s’de ve içerikte kullanın; aşırı optimizasyon için kontrol etmek (SEO aracı) ile çalıştırın.

Dahili Bağlama: Sırasıyla bağlantı metni ve sabit metin kullanarak sayfa bağlantılarını içerir.

Dış Bağlama: harici bağlantı yok.

Başlıklar: 4 H2s ve 3 H4s Bunların ne olduğunu ve nerede olduğunu belirtin.

Organizasyon: İsteğe bağlı olarak dilerseniz içeriğin bir özetini yapabilirsinizi

Uzunluk: Paragraf başına 2-3 cümleler.

“Harekete Geçirici Mesajlar” (HGM): Sayfanın üstünde, ortasında ve altında 3 HGM; “Ücretsiz danışmanlık için kaydolun” veya “Bugün bizi arayın” ifadesini ekleyin.

Diğer: Madde işaretli listeyi en az 6 madde işaretiyle birlikte ekleyin.

Beklentiler:

  1. Müşteri tarafından sağlanan anahtar kelimeler.
  2. Yazar ilk taslağı Google Dokümanlar aracılığıyla gönderecektir.
  3. Yazar içeriği ‘SEO aracı‘ aracılığıyla çalıştıracaktır.
  4. Yazar sunumdan sonra 2 güne kadar revizyon yapmak için hazır olacak.

Dünyanın En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur
Comments

  1. SEO uyumlu sayfa içerik düzenleme yazarlığı konusunda başarılı ve açıklayıcı bir makale olmuş. Elinize sağlık.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*