Home » Google » Schema.org Nedir?
Schema.org Nedir?

Schema.org Nedir?

Schema.org’un Arama Motorları Ve Web Sitelerin SEO Stratejileri

 

Makale Yazarı: Jamie Pitman

Yerel işletmelerin web siteleri için bir Schema.org stratejisi geliştirmek. Schema.org uygulaması hakkında Martha Van Berkel ile mülakat yaptık.

Semantik işaretleme, arama motorlarına küçük işletme web siteniz hakkında bilgi vermek için en net fırsatı sunar. Avantajları keşfedin ve nasıl başlayacağınızı öğrenin.

Schema.org Nedir?

Schema.org Nedir?

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Jamie Pitman: Martha, benimle konuşmak için zaman ayırdığınız için teşekkürler. Schema Uygulamasında yaptığınız şeylerin büyük bir hayranı oldum! Beyinlerinizi, yerel işletmelerin web sitelerini daha fazla Schema’ya kavuşturabilecekleri çeşitli yollardan seçmeyi dört gözle bekliyorum.

İlk olarak, bize hangi Schema’nın ve neden bu kadar önemli olduğunun kısa bir özetini verebilir misiniz?

Martha Van Berkel: Schema (schema.org) işareti, dijital pazarlamacıların Google, Siri, Amazon ve diğer makinelerin sayfadaki içeriği açıkça anlamasına yardımcı olmak için web sitelerine ekleyebileceği bir koddur. Google, Yahoo, Bing ve Yandex tarafından 2011 yılında oluşturulan schema.org adlı standart bir dile dayanıyor.

Tüketiciler olarak, arama sonuçlarında yıldız derecelendirmelerini veya fiyatları gördüğümüzde, sorgumuza çok özel sonuçlar aldığımızda veya bir Google Arama Asistanı veya Alexa’dan yanıt aldığımızda Schema belirleme sonuçlarını yaşıyoruz.

Bunu özellikle stratejik bir dijital strateji olarak görüyorum. Çünkü, pazarlamacının elindeki içeriği açık bir şekilde tanımlamak için denetimi eline geçiriyor. Böylece anlaşılmasını nasıl istediğini anlıyor. Ayrıca, işletmelerinin bir öğesinin web sitelerinde veya web’deki diğer şeylerle nasıl bağlantılı olduğunu açıklamasına olanak tanır.

Jamie: Bence bunun önemli bir şey olduğunu düşünüyorum: Tüketici olarak Schema’nın uygulanmasından deneyimini yaşadım. Her şey çok iyi arama motorları uğruna uygular, ancak her şey SEO düzenlemesinde olduğu gibi, her zaman son kullanıcının deneyimini dikkate almalıyız. Ancak, Schema’ya sahip kırışıklık, arama motorlarının yalnızca aramada bazı zengin özellikleri belgelemesine rağmen, aramada görüntülenen özelliklerin listesini son derece yükselttik. Bu yüzden önce onları tatmin etmek mantıklıdır.

Martha: Arama motorlarını tatmin etmekten bahsedelim. Google, Yahoo, Bing ve Yandex, 2011’de schema.org’u oluşturdu ve 800’den fazla sınıf oluşturdular. Sınıflar, “LocalBusiness”, “Etkinlik” ve “Kişi” gibi Schema işaretleriyle tanımlayabileceğiniz her şeydir.

Bugün, Google, aramada 26’dan fazla özelliği listelerken, Bing dokuz özelliği listeler. Neden sadece 26’sını kullanacaklarsa 800’den fazla dersi tanımlamak için zaman ve paraya neden yatırım yaparlar? Garip görünüyor, değil mi?

Schema işaretlemesi, arama motorlarının, dijital pazarlamacıların işini, arama motorlarının işlerini daha kolay hale getirmek için içeriğinin çevirisini yaptığı akıllıcadır. Eğer işlerini kolaylaştırırsa, muhtemelen kullanıyorlar, değil mi?

 

Sitenizde Schema Eklemek Mantıklı mı?

 

Jamie: Sitenizde yapabileceğiniz her şeye kesinlikle Schema eklemenin mantıklı olduğunu söyler misiniz? Bu nedenle, arama motorları özelliklerde daha çok ezoterik Schema etiketlerini kullanmaya başladığında, yada daha fazla adım atmanızı önerirseniz yaklaşım, önce anahtar etiketlere odaklanıyor?

Martha: Schema işaretlemesinin anlaşılmaya yardımcı olduğunu akılda tutarak, Schema işaretlemesini doğru müşterilerin web sitenizde doğru içeriği bulmasına yardımcı olacak bir strateji olarak düşünmenizi öneririm. Bu nedenle şema işaretleme stratejinizi aşağıdaki şekilde düşünmenizi öneririm:

“İşletmem hakkında stratejik, önemli veya benzersiz olan nedir? Müşterilerimin işletmem hakkında hangi bilgileri bulması gerekiyor? ”Bu önemli konuların bir listesini yapın. Belirli konularda şirketinizi, iletişim bilgilerinizi, hizmetlerinizi, ürünlerinizi, beyaz kağıtlarınızı ve makalelerinizi içerebilirler.

Listeye sahip olduğunuzda, “Sitede bu bilgi listelenen yer neresi? Bu konuda konuştuğumuz bir sayfa var mı? ”Eğer bir sayfa varsa (ve bu alıştırma sırasında çoğu zaman tek bir sayfa bulunmuyor), o zaman bu sayfa Schema biçimlendirilmesiyle optimize etmeli veya sıfırdan oluşturmalı.

Jamie: Bu, bir tür iş ve içerik değerlendirme görevi olarak güzel bir şekilde ikiye katlanan gerçekten ilginç bir alıştırma. İşletmeleri hakkında en önemli şeyleri tartışmak ve etrafındaki yönünü tartışmak için anahtar paydaşların hayal edebileceğini ve Schema işaretleme stratejisi için kullanmak üzere tüm notları aşağı çeken sinsi bir SEO hayal edebiliyorum.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Yani bu liste bir kez oluşturulduğunda, sırada ne var?

Martha: Ardından, bahsettiğim Google Özelliklerinin uzun listesini inceleyin ve hangileri için uygun olabileceğinizi belirleyin. Bu içeriği hangi sayfalarda konuştuğunuzu veya bu içeriği eklemek için hangi sayfaları eklemeniz gerektiğine karar verin.

Örneğin, sunduğunuz bir hizmet için incelemenin zengin web hosting sonucu hizmeti almak isterseniz, bu hizmetle ilgili bir sayfanız olması ve ardından sayfada görüntülenen hizmetle ilgili yorumları göstermeniz gerekir.

Bu yaklaşım, işletmenizle ilgili en önemli şeylerin anlaşıldığı ve Google’ın arama özelliklerinden en fazla faydayı elde ettiğiniz anlamına gelir.

Jamie: Bu harika bir bakış. Sağol Martha. Dolayısıyla, ilgili sayfalarda etiketleme eklemeden önce, yalnızca özellik avcılığı ve plan olmadan aşırı etiketleme yapmaktan çok, aslında sahip olduğunuz snippet’leri araştırmanız önemlidir. Bu yaklaşım aynı zamanda etiketlemenin performansını daha titiz bir şekilde test etmenizi sağlar.

Şimdiye kadar bilmediğiniz Schema işaretleme konusunda izlemeniz gereken diğer en iyi uygulamalar var mı?

Martha: Kısa bir süre önce Google’da Dan Brickley ile konuşuyordum ve konuşmamızda, müşterilerin Shema kodu değil, bilgi grafikleri oluşturmasında nasıl yardımcı olduğumuzu açıkladım. Bunun cevabı, daha fazla insanın bunu yapmasını istediğiydi. Benzer bir yorum, Microsoft’un schema.org için yönetici sponsoru Steve Macbeth tarafından yapıldı. Yapmanız gereken bir şey varsa, Shema’nınızın semantik olduğunu veya bağlanmasını sağlamanız gerektiğini söyledi.

Önce bir bilgi grafiği ile ne demek istediğimi tanımlayayım. Pek çok kişi, bilgi grafiğini, arama sonuçlarında görünen bilgi paneli olarak düşünmektedir. Bu aslında bir bilgi grafiğinin bir sonucu olarak öne çıkan bir pasajdır.

Bilgi grafiği, güçlerin aradığı şeydir; Bir şeyin ne olduğunu açıklayan bağ dokusu, aynı zamanda web’deki başka bir şeyle nasıl bağlantılı olduğunu da açıklıyor. Örneğin, şirketimizi Schema Uygulamasını tanımlamak istesem, Hunch Manifest’in (ana sayfasında tanımlanmış) sahip olduğunu söyleyebilirim, Guelph, Ontario, Kanada’da (Wikipedia’da tanımlanmıştır) bulunur ve kurucu Martha van Berkel.

Aynı ifadeyi yapabilirim ve bu bilgi parçalarını birleştiremedim ve daha açık bir şekilde anlaşılabilirdi ve bu nedenle açık bir şekilde anlaşılması daha zor olurdu. Google’ın izlemeyi önerdiğim bilgi grafikleriyle ilgili harika bir videosu var.

Jamie: Geniş arama kavramlarını (“şeylerin” birbirine bağlılığı) anlamak, şema ile başarılı olmak için oldukça önemlidir. Detaylara inmeden önce uzun bir bakış açısına ihtiyacım var. Bu pratikte nasıl çalışır?

Martha: İnsanlar şema işaretlemelerini oluşturduklarında, kendi web sitelerinde ve genel web’de diğer “şeylere” tarif ettikleri “şeyi” birbirine bağlamak isterler. Buna bazı Yerel İşletme örneklerinden bakalım.

Üç lokasyonu olan bir kayropraktik şirketimiz var diyelim. Main Street’teki lokasyon Genel Müdürlük ve diğer iki lokasyon Side Caddesi ve 2. Cadde üzerindedir. Öncelikle Ana Cadde’deki Genel Müdürlük hakkında konuştuğum sayfada, “LocalBusiness” için şema işaretlemesi ekleyeceğim ve Side Street ve Second Street’teki lokasyonlarla ilişkiyi tanımlamak için “subOrganizasyon” özelliğini kullanacağımdan emin olacağım.

Ayrıca, “areaServed” mülkünü de içerecek ve bu konumların hizmet verdiği Vikipedi’deki şehirlere, mahallelere ve ilçelere bağlantı kuracağım. Son olarak, bu masörün sunduğu belirli ürün veya hizmetler varsa, Hizmetlerimizin ve Ürün sayfalarımızın şema belirleme ve teklifler sunduğundan ve uygun konumun sağlayıcı olarak listelenmiş olduğundan emin olmak isterim.

Jamie: Yerel işimizin bu gerçekleri veya unsurlarının şu an nasıl bağlantılı olduğu ve nasıl olması gerektiğinin anlaşılmasında bize yardımcı olacak herhangi bir araç var mı?

Martha: Şirketimizin, şeylerin nasıl bağlantılı olduğunu ve bağlanabileceğini anlamanıza yardımcı olabilecek Şema Yolları adı verilen kullanışlı bir ücretsiz araç var. Bu araç Schema Uygulamasının yaratıcısı Mark van Berkel tarafından oluşturuldu, çünkü schema.org’u okumaktan ve farklı sayfalar arasındaki ilişkileri anlamaya çalışmaktan çok yoruldu. Şema Yolları içinde, ilişkilendirmek istediğiniz iki şeyi seçebilirsiniz ve bu şeyleri ilişkilendirmek için hangi özelliklerin kullanılabileceğini size söyleyecektir.

Örneğin, yerel bir işletme ana sayfanız veya videonuzu içeren bir videonuz varsa, ikisini de bağlamak istersiniz. Aşağıda paylaştığım örnekte, her iki yolu da bağlayabiliyorsunuz: LocalBusiness, “konu” mülkündeki videoya bağlanır ve “VideoObject“, mülkteki “LocalBusiness” ye bağlanır. hakkında”.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olunuz lütfen!
, , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*