Home » Makaleler » Sayfa Yüklemeyi Hızlandıran 6 WordPress Önbellek Eklentileri

Sayfa Yüklemeyi Hızlandıran 6 WordPress Önbellek Eklentileri

En Popüler 6 WordPress Önbellek Eklentisi Karşılaştırması

Makale Yazarı: Haris Bacic

Web sayfaları yüklemeyi yavaşlatmasına neden olan çok şey olsa da, en belirgin ilk akla gelen web hosting planın ‘Veri Transferi’, fazla kaynak tüketen tema / şablon olarak karşımıza çıkıyor. 

Katılımcı Haris Bacic, web sitesi sayfa yükleme hızı, yıllar öncesine göre şimdilerde çok daha önemli hale geldir ve bu makalede, web sitenizin sayfa yüklenmesini hızlandırmak için kullanabileceğiniz sayfa yüklemeyi hızlandıracak birkaç WordPress önbellek eklentilerinden bahsedeceğim…

Yıllar boyunca, W3 Total Cache eklentisini en popüler seçenek olarak kullandım. Ancak son zamanlarda başka wordpress sayfa yükleme önbellek eklentileri de denedim. Geçmişte wordpress’in en popüler eklentisi “W3 Total Cache” olsa bile, daha iyi önbellekleme eklentileri olabildiğine şahit oldum. Bu da yapılandırmak ve daha iyi performans sunmak için çok daha kolay bir yöntem denedim.

Sayfa Yüklemeyi Hızlandıran 6 WordPress Önbellek Eklentileri

Sayfa Yüklemeyi Hızlandıran 6 WordPress Önbellek Eklentileri Test Sonuçları Karşılaştırması

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Web sayfaları zip formatı ile yükleyerek sayfa yüklemeyi hızlandıran 6 edet wordpress  önbellek eklentilerini test etmeye ve karşılaştırmaya karar verdim:

W3 Total Cache
WP Super Cache
WP Fastest Cache
Cache Enabler
Outoptimize
WP Rocket

Testler, son derece farklı (GTmetrix ve Pingdom Speed Test) web sitelerinin ikisinde gerçekleştirilecek. Daha sağlıklı sonuçler elde etmek için birbirinden tamamen farklı 2 türlü web sitesi sayfaları test etmek istedim. Bir web sayfası oldukça basit içeriklere sahip web sitesinden olacaktır. Diğer web sitesi ise, reklamlar, sosyal medya kutuları vb. yoluyla yüklenen çeşitli harici JavaScript kaynaklarını kullanan daha karmaşık bir web sitesi olacaktır.

Test ettiğimiz karmaşık web sitesinde dört AdSense reklam birimi ve bir Facebook paylaşım kutusu var. Çoğu beş harici JavaScript dosyası gibi görünse de, birçok bağımlılık yükler. Her bir reklam birimi veya sosyal medya kutusu 10+ JavaScript dosyasını kendi başlarına yükleyebilir. Görebildiğiniz gibi, bu, genel sayfa yükleme sürenize geldiğinde hızlı bir şekilde ekleyebilir.

 

6 WordPress Sayfa Yükleme Hız Önbellek Eklentilerin Mevcut Durumu

 

• W3 Total Cache

 

4.5 yıldız derecelendirmesi ve 1 milyondan fazla aktif kurulum, ÜCRETSİZ, ve Premium Sürümü.

W3 Total Cache

W3 Total Cache

W3 Total Cache eklentisi ile dikkat edeceğiniz ilk şey, çok karmaşık ve eksiksiz bir eklenti olmasıdır. Çok fazla seçenek var ve bu yüzden biraz bunaltıcı olabilir. Sadece yüklemeye, etkinleştirmeye ve gitmeye çalışıyorsanız, bu eklenti sizin için uygun değildir.

İnce ayar yapabileceğiniz 15 farklı sekme ve ayar sayfası vardır. Bu, kontrol arayanlar için ideal olmakla birlikte, artık web sitelerinde önbelleğe almayı etkinleştirmek ve günleriyle devam etmek isteyen ortalama bir web sitesi sahibine tavsiye etmem gereken bir eklenti değildir.

 

 

• WP Super Cache

 

WordPress.org’un değerlendirmesine göre, 4.5 yıldız derecelendirmesi ve 1 milyondan fazla aktif kurulum, ÜCRETSİZ bir eklenti.

WP Super Cache

WP Super Cache Eklentisi

WP Super Cache, ortalama kullanıcı için daha kolay yönetilebilir bir önbellek eklentisidir. Yedi sekme seçeneği olsa da (Gelişmiş sekmesi 10 sayfa uzunluğunda olduğu gibi), önbelleğe alma işlemini açık veya kapalı konuma getirmenizi sağlayan kolay sekmesi vardır.

Ayarlara ince ayar yapmaya çalışıyorsanız, Gelişmiş sekmesine gidebilir ve belirli seçenekleri belirleyebilirsiniz. WP Super Cache, kullanım kolaylığı ve kurulum kolaylığı nedeniyle ortalama kullanıcı için harikadır, ancak amatör kullanıcısı için W3 Total Cache şüphesiz daha iyi bir eklentidir.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

 

• WP Fastest Cache

 

5 yıldız değerlendirmesi ve 500.000+ aktif kurulum, ÜCRETSİZ olmakla beraber, Premium Ücretli Versiyonu da var.

WP Fastest Cache

WP Fastest Cache Eklentisi

WP Fastest Cache eklentisinin kurulması ve önceki iki eklentiden daha kolay olması. Bununla birlikte, pek çok seçenek yok, ancak küçültmeyi kurmak çok zor. Bu ayarı açmasına rağmen, HTML kodunu doğru bir şekilde küçümsemedi. Bu sadece bir hata olabilir ya da sonumda gözden kaçmış bir ortam olabilir. Buna rağmen, eklenti listenin en üstünde gerçekleştirildi.

Eklentide bükülmeler ve hatalar varsa, bunu WordPress için önbellekleme eklentisi olarak görebilirim.

 

• Cache Enabler – WordPress Cache

4.5 yıldız derecelendirmesi ve 40.000+ aktif kurulum, ÜCRETSİZ

Wordpress Cache Enabler eklentisi

WordPress Cache Enabler eklentisi

WordPress Cache Enabler eklentisi gerçekten basit bir eklentidir. Ayarlar sayfasında yalnızca dört farklı seçenek vardır ve bunlar arasında önbellek süresi, önbellek davranışı, önbellek hariç tutma ve önbellek küçültme bulunur. Yani hemen hemen herkes için çok kolay kullanımlı bir eklenti.

WordPress Cache Enabler eklentisinin tek kötü tarafı, yalnızca önbelleğe alma işlemidir. Sorgu dizelerini statik kaynaklardan kaldırma, tarayıcı önbellek-leme özelliğinden yararlanma vb. gibi diğer tekniklere gitmez. Yani, bir şekilde, bu önceki eklentilerden daha düşük bir puan elde etmesine neden olacaktır. Ancak, hala diğer eklentileri ile oldukça rekabetçi olmaktan çıktı.

 

• WordPress “Autoptimize” Önbellek Eklentisi

4.5 yıldız derecelendirmesi ve 500.000+ aktif kurulum, ÜCRETSİZ

WordPress “Autoptimize” Önbellek Eklentisi

WordPress Autoptimize eklentisinin kullanımı kolay küçük bir eklentidir ve her şeyi bir seferde yapar. Bu çok basit bir eklentidir, ancak bu aynı zamanda gerçekten çok ince ayar yapamayacağınız anlamına gelir. Ancak, W3 Total Cache veya benzeri eklentilerin tüm manüel seçenekleri olmadan bile web sitenizi optimize etmek için harika bir iş gibi görünüyor.

Ayrıca, diğer önbelleğe alma eklentilerinde görmediğim tek bir özelliğe de sahiptir: Size, web sitesinde kullanıldığında Google Yazı Tipleri’ni nasıl kullanacağınızı seçme seçeneği sunar. Bunu olduğu gibi bırakabilirsiniz, Google Yazı Tiplerini kaldırabilirsiniz. Bu, web sitenizi biraz hızlandırabilir, ancak standart sistem yazı tiplerini kullanır veya bu dosyaları başka yazı tipi dosyalarıyla birleştirmeyi de seçebilirsiniz.

Bu eklenti, en az miktarda kaynak yükler gibi görünse de, bunun en hızlı olacağı anlamına gelmediğini kanıtladı. Bazen birden fazla küçük dosyayı aynı anda bir araya getirmek ve hepsini daha büyük bir dosya olarak yüklemek daha iyi bir fikirdir.

 

• WP Rocket

Ücretsiz olarak WordPress.org adresinden alınamaz.

WP Rocket eklentisi

WP Rocket Önbellek Eklentisi

WP Rocket eklentisi, bu listede yer almayan tek bir eklentidir. Eklentiler testlerimde iyi performans göstermesine rağmen fark o kadar da büyük değildi. Eklentinin kendisi kurulumu çok kolaydır ve WP Fastest Cache eklentisi, “önbellek etkinleştirici ve otomatik tutma” ile benzerdir. Aralarından seçim yapabileceğiniz pek çok seçenek yoktur ve yaptığınız şeylerin anlaşılması oldukça kolaydır. Eklentilerin ücretli versiyonu satın almanızı önermiyorum. Özellikler ve performansa benzer ücretsiz eklentilerden birini seçin ve seçiminizle çok daha mutlu olursunuz.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Basit Web Siteleri Bakımından Wp Önbellek Eklentilerin Test Raporu

 

Basit Web Siteleri Bakımından Eklentilerin Test Sonuçları

 

WordPress Bellek Eklentilerin Test Sonucu Performans Sıralaması

  1. Wp Rocket
  2. Wp Fastest Cache
  3. Cache Enabler – WordPress Cache / Autoptimize
  4. W3 Total Cache / Wp Super Cache
Karmaşık Web Siteleri Bakımından Wp Eklentilerin Test Raporu
Karmaşık Web Siteleri Bakımından Wp Eklentilerin Test Raporu

Karmaşık Web Siteleri Bakımından Wp Eklentilerin Test Raporu

 

WordPress Bellek Eklentilerin Test Performans Sıralaması
  1. Wp Fastest Cache
  2. Wp  Rocket
  3. Cache Enabler – WordPress Cache / Autoptimize / W3 Total Cache
  4. Wp Super Cache

 

Sonuç Olarak!

Bu test için özellikle karmaşık web sitesinde açık bir kazanan elde etmek zordu. Bunun nedeni, reklam birimlerinin her sayfa yüküne ilişkin değişken istek sayısı yüklemesidir. Yani bir kullanıcı 120 kaynak yükleyebilirken, başka bir kullanıcı sadece 90 yükleyebilir ve bu testin kendisini biraz etkileyebilir.

Dış kaynaklara çok daha az bağımlı olan basit web sitesi sonuçlarına dayanarak, en hızlı iki wordpress eklentisi, “WP Fastest Cache” ve “WP Rocket” oldu.

Bu testten kurtulmanın ana noktası, herhangi bir önbellek eklentisinin hiç olmamasına göre çok daha iyi performans göstermesidir. Ancak, farklı önbellek eklentileri söz konusu olduğunda, hepsi benzer bir düzeyde karşılaştırır. Fark büyük değil.

En büyük sorun, yüzlerce farklı istekte bulunabilecek birçok Google AdSense reklamı gibi harici kaynak yüklediğinizde ortaya çıkıyor. Bunları optimize etmenin en iyi yolu, sayfadaki reklam sayısını azaltmaktır.

Keşfettiğim başka bir şey ise, Taboola reklam birimi widget’ının neredeyse 100 istek daha ekleyebileceği ve toplam yükleme süresine 30+ saniye ekleyebileceğiydi. Bazen widget daha hızlı yüklenirken, diğer zamanlarda gerçekten bir taramayla geliyor. Buna neden olan yalnızca birkaç karışık karma medya reklamı olduğunu varsayarak, bunun için bir düzeltme sağlayıncaya kadar reklam birimlerini kaldırmanın en güvenli yoludur.

Her bir test ile ilgili bazı notlar:

Tüm testler Cloudflare kullanılarak yapıldı, böylece web sitesi zaten normalden daha hızlı bir şekilde hızlandırıldı.
Her sonuç üç kez test edildi, daha sonra ortalaması alındı.
Her eklenti temel seçeneklerle kuruldu. Daha iyi bir performans sunmak için ince ayar yapamayacaklarına dair hiçbir garanti vermemekle birlikte, her bir eklentiyi test etmek için gereken zaman nedeniyle bu şekilde yapıldı.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olunuz lütfen!
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*