Home » SEO » Rakip Site SEO Araştırmaları Konusunda Google Ne Dedi?
Google’dan John Mueller, Rakip Site SEO Araştırmaları Konusunda Bilgi Verdi

Rakip Site SEO Araştırmaları Konusunda Google Ne Dedi?

Google’dan John Mueller, Rakip Site SEO Araştırmaları Konusunda Bilgi Verdi

Bir kaç SEO uzmanı grup Twitter üzerinden kendi aralarında Rakip site SEO araştırması ve SEO stratejilerine genişlik kazandırılması konusunda bir tartışma yapıyordu. Kişi, rakibini araştırdı ve açıkça yardımcı olan spam taktiklerinin açık örneklerini buldu. Derken, bu SEO uzmanları grup arasındaki (rakip site SEO araştırması ve SEO stratejileri) tartışma Google’dan Webmaster Trendleri Analisti John Mueller’in de dikkatini çekti ve John Mueller de tartışmaya müdahil oldu.  Google’da Webmaster Trendleri Analisti John Mueller Twitter üzerinden tartışmaya girdi ve rakip site araştırmaya derin bir iç görü kazandıran bir cevap verdi.

Google’dan John Mueller, Rakip Site SEO Araştırmaları Konusunda Bilgi Verdi

Google’dan John Mueller, Rakip Site SEO Araştırmaları Konusunda Bilgi Verdi

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi

İşte Twitter’da tartışmayı açan Usama adlı Twitter kullanıcısının asıl sorusu bu:

Yukarıdaki Twitt’ın Türkçe çevirisi; “Hey SEO’nun yerel servis sayfalarını çoğaltması ve sadece şehirleri değiştirmesi nedeniyle cezalandırılacak mıyım?

Örneğin: “HVAC Tamirhanesi Dallas” ve “HVAC Tamirhanesi Houston”, şehir dışındakiler için aynı olması durumunda (Google botları bunu) kopya içerik olarak işaretlenir mi? ”

Gruptan tartışmaya katılan “Bill Slawski” adlı Twitter kullanıcısı şöyle bir görüş bildirdi:

Yukarıdaki Bill Slawski Twitter kullanıcısının twitt’ın Türkçe çevirisi; “Coğrafi konuma göre, yalnızca değişen şehir adlarının ötesine geçen özgün içerik oluşturmanın yolları vardır. Kopya içerik nedeniyle (arama motoru sayfa sıralamada) cezalandırılmaya bilirsiniz, Ancak belki bu zayıf içerik spam olarak kabul edilebilir. Bu konumlara göre benzersiz (özgün) içerik ekleyin.” diyor. Bill Slawski’nin  Devamındaki cevapları ise, şöyle tavsiye içeren görüşünü paylaşıyor; “Bazı öneriler: yerel referanslar, arazi farklılıkları, yasal farklılıklar kültürel farklılıklar, benzersiz yönler / servis alanları, yakın yerler, tarihsel farklılıklar. Tabii ki, biraz sağduyulu bir uygulamayla benzersiz ve kullanışlı içerik yazabilecek ve ziyaretçileriniz için aklınıza gelebilecek soruları cevaplayacak şekilde yazmaya özen göstereceksiniz.”

 

Grup içerisinde SEO uzmanı Adam Koontz adlı Twitter kullanıcısı tweetledi ve şundan yakındı: “Bunun ziyaretçiler için en iyisi olduğuna katılıyorum. Sinir bozucu rakipler bunlardan hiçbirini yapmadığında ortaya çıkan hayal kırıklığı.” Dedi.

Evet görünüşe göre Seo uzmanların yakındığı “Zayıf  içeriğe sahip görünen bir sitenin hala iyi bir sıralamada kalmayı başarması, ne kadar sinir bozucu, öyle değil mi?

 

John Mueller Rakip Site SEO Araştırmaları Konusunda Ne Dedi?

 

Mueller Rakip Site SEO Araştırmaları Konusunda Ne Dedi?

John Mueller Rakip Site SEO Araştırmaları Konusunda Yanıtı:

Derken, bu SEO uzmanları grup arasındaki (rakip site SEO araştırması ve SEO stratejileri) tartışma Google’dan Webmaster Trendleri Analisti John Mueller’in dikkatinden kaçmadı ve John Mueller de aşağıdaki bu yanıt ile Twitter üzerinden tartışmaya müdahil oldu:

 

Yukarıda Google’ın Web yöneticisi trendleri analisti  John Mueller’ın Türkçe çeviri açıklaması bu şekilde: “Bu şeylere rağmen iyi sıralama yapıyor olabilirler, onlar yüzünden değil – daha iyi bildiğiniz zaman, kötü uygulamalarını kopyalamanıza gerek yok!” Dedi.

 

Bir sitenin neden Google arama motoru sayfa sıralamasında iyi sıralanmadığı veya bir sitenin neden arama motoru sıralamada iyi sıralandığını teşhis ederken, en açık ipucunu yakalamak ve analiz etmeyi bırakmak kolaydır.

Roger Montti, Yıllar önce tanıdığım birileri benimle iletişime geçti ve Google arama motoru sayfa sıralamasının düşmesine neden olan olumsuz bir SEO saldırısı altında olduğunu söyledi. Onun internet sitesini analiz ederken Backlink’lere baktığımda (muhtemelen rakip site tarafından) birinin hayal edebileceği en iğrenç bağlantı metni içeren backlink içeriyorlardı. Yetkili bir SEO olduğu için onun sözünü aldım.

Bunun ilginç bir durum olduğunu düşündüm, bu yüzden Google’da birine ilettim. Google çalışanı birkaç gün sonra cevap verdi ve negatif SEO olmadığını söyledi, bunun bir Panda sorunu olduğunu söyledi. Bu yanıt, benim için SEO’da bir dersti ve en açık nedeni bulduktan sonra araştırmaya devam etmeyi öğretti. Bazen bir sitenin arama motoru sayfa sıralama düşüşü, en belirgin sebep olmaya bilir.

Diğer bir örnek de Ağustos 2018 tarihinde Google temel algoritma güncellemesi gerçekleşirken tıp alanındaki internet sitelerin sayfa sıralamalarını önemli ölçüde etkilediğine şahit oldum. O dönemde tıp alanındaki bir site yöneticisi sitelerin sayfa sıralamasıyla ilgili bir konu bana geldi. Yeterli Uzmanlık, Otorite ve Güvenilirlik sinyalleri olmadığını hissettiklerini bana söyledi. Kapsamlı bir inceleme yaptım ve web siteleri ile herhangi yanlış bir şey olmadığını keşfettim ve bu durumu kendilerine ilettim.

Sayfalarını daha alakalı hale getirmek için bazı değişiklikler önerdim ve site yakında SERP’leri yükseltmeye başladı.

Sonuç olarak: Mesele şu ki, rakip site araştırması yaparken, rakip sitelerde gördüğünüz bazı taktiklerin aynısını yapma konusunda dikkatli olmanızı öneriyorum. Çünkü bu taktikler, Google arama motoru sayfa sonuç sıralamalarda (SERP’lerde) sayfa sıralamalarınınızı her zaman olumlu sonuç elde edeceğiniz anlamına gelmeyebilir!

Yukarıda bahsettiğim bir grup SEO uzmanların Twitter tartışmasının tümünü içeren yanıtları burada bulabilirsiniz.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*