Home » Makaleler » Periyodik Olarak Yapılması Gereken SEO Nasıl Yapılır?
Tekrarlanan Bu kritik SEO Çalışmaları Atlamayın!

Periyodik Olarak Yapılması Gereken SEO Nasıl Yapılır?

Tekrarlanan Bu kritik SEO Çalışmaları Atlamayın!

Makale Yazarı: Jeremy Knauff

Zaman zaman bellik aralıklarla olsa da basit ve zorluk gerektirmeyen internet siteniz için yapılması gereken bu SEO düzenlemesi yapmayı es geçmeyin.  Yıl sonuna yaklaştıkça, bir kriz olmadan kırık linkleri, eklentileri, işlevselliği ve sayfa yükleme hızını gözden geçirme zamanı gelmiş olabilir.

Bir web sitesini ne kadar mükemmel bir şekilde optimize ederseniz edin, sürekli bakım gerektirir. İşte rutin olarak yapılması gereken SEO düzenlemelerin detayları… 

Tekrarlanan Bu kritik SEO Çalışmaları Atlamayın!

Tekrarlanan Bu kritik SEO Çalışmaları Atlamayın!

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

 

SSL Sertifikası Edinerek HTTPS Protokolüne Geçiş 

SSL sertifikası satın alın veya SSL hizmeti yenileyin ve HTTP protokolünden HTTPS protokolüne geçiş gibi bir kez yapılan bazı görevler vardır. Diğer görevler haftalık veya aylık gibi içerik geliştirme ve üç aylık veya yıllık olarak gerçekleştirilebilecek diğerleri üzerinde gerçekleştirilir.

Yılın sonuna yaklaştığımızda, birçok pazarlamacı gelecek yıl için planlamaya başlayacak. Çalışmamızın yanlışlıkla diğer alanlardaki sorunlara yol açmadığından emin olmak için yıl boyunca neler yaptığımızı incelemek de aynı derecede önemlidir. Bu çabalarımızdan en iyi şekilde yararlanmamıza ve gelecek yıla bir başlangıç ​​yapmamıza yardımcı oluyor.

Bu makalede, tipik olarak üç aylık veya yıllık olarak ele aldığımız görevlere gireceğim çünkü çoğu webmasterlar, bir kriz çıkana kadar çoğu zaman göz ardı ediliyorlar. Proaktif olarak bunları ele almak, rakiplerinize karşı güçlü bir avantaj sağlayacaktır.

 

Bozuk Veya Kırık bağlantıları Kaldırın

WordPress eklentileri sayfa hızı üzerinde olumsuz bir etkiye sahip olabilir. Bunun nedeni, genellikle CSS ve JavaScript dosyalarını içerdikleri ve bazen WordPress çekirdeği, tema veya diğer eklentiler tarafından önceden sıkıştırılmış olan JavaScript kitaplıklarını içerecektir. Bazıları ayrıca, daha sık olarak yüklenmeyen FontAwesome veya Ionic Icons gibi yazı tiplerini de içerecek. Bu, sayfa hızı üzerinde muazzam ve olumsuz bir etkiye sahiptir. Ama problemler orada bitmiyor.

Eklentiler düzgün şekilde çalışmaya devam etmek için düzenli olarak yazar tarafından güncellenmelidir. Bu değişikliklerden kaynaklanmaktadır:

WordPress
PHP ve JavaScript
HTML standartları
Tarayıcılar
Ancak çeşitli nedenlerden dolayı, eklenti yazarları bu ortamdaki değişikliklere ayak uydurmak için sık sık eklentilerini güncelleyebilirler veya bazı durumlarda bunları tamamen terk edebilirler.

Bu, işlevselliği, görünümü, sayfa hızını ve hatta teknik SEO’yu etkileyebilir. Bazı durumlarda, tüm bir web sitesini bile erişilemez hale getirebilir.

WordPress eklentilerini düzenli olarak gözden geçirmeniz akıllıca olacaktır – sadece en güncel sürüme sahip olduğunuz için değil, aynı zamanda yazarın eklentiyi güncel standartlarla güncel tutup tutmadığı konusunda da önemlidir.

Bunu yaparken, her bir eklentinin gerçekten gerekli olup olmadığına dair ciddi bir düşünceyi öneriyorum. Bir eklentiyi ortadan kaldıra-biliyorsanız, yalnızca sayfa hızını iyileştirmekle kalmaz, aynı zamanda bakım iş yükünüzü de azaltır ve potansiyel olarak güvenliği artırırsınız. Bu tamamen bir kazanç.

Zamanla, bu küçük değişiklikler, bir web sitesinde önemli bir etkiye sahip olabilir. Çoğu zaman etki pozitiftir. Ancak, çözülmeyen kırık bağlantılarla sonuçlandığında, olumsuz etki hızla yayılır. Çekirdek sayfalar taşındığında veya silinirken ana gezinmeyi güncelleyerek bazı bozuk bağlantıları düzeltmek kolaydır. İçerikteki iç bağlantılar devreye girdiğinde daha karmaşık olabilir.

Her bir sayfayı manuel olarak incelemek yerine, ilk kez SEO’ya girdiğimde yapmak zorunda olduğumuz şey, kırık veya bozuk linkleri kaldırmak için Google Arama Konsol (search console) hesabınız içerisinde bu işlemi yapabilirsiniz. Bazen sayfa URL’sini değiştirirken, bir sayfayı tamamen kaldırırken yada sizden kaynaklı olmadığı halde internet sayfaların doğası gereği, arama motoru botların tespiti veya ziyaretçilerin arama sonuçlarında bozuk link tespiti nedeniyle 404 sayfa bulunamadı hatası meydana gelmektedir. 

Bu içeriğin bir kısmının budanması veya iyileştirilmesi olarak değerlendirilir. Bu kötü bir şey değil. Bu içerik geliştirmenin doğasıdır. Çoğu web sitesi sahibi, yıl boyunca performanslarını değerlendirmek ve gelecek yıl için planlama yapmak için çok derindir. Aşağıdaki eğitim video eşliğinde “google search console” hesabınız içerisinde (video’un sonlarına doğru bölümünde) adım adım bozuk veya kırık linkler nasıl kaldırılır? uygulamalı olarak gösterilmektedir.

 

Sayfa Yükleme Hızı Testi

Zaten biliyoruz ki, çeşitli kaynaklardan elde edilen veriler sayesinde, sayfa hızının kullanıcı deneyimi üzerinde dramatik bir etkisi vardır. Ayrıca, kanıtları gördüğümüzden ve Google’ın bize bildirdiği sayfa sıralama faktörü olduğunu da biliyoruz.

Düşük kaliteli içerikler zamanla büyüyebildiği gibi, web sitenize küçük ince ayarlar da zaman içinde sayfa hızını olumsuz yönde etkileyebilir.Ayrıca web sitesi sayfa yükleme hızı düşüren bazı wordPress temaları ve bazı WordPress eklentileri de sayfa yükleme hızını yavaşlatabilir.

 

Bu demek değildir ki, tüm wordpress eklentileri ve ücretsiz wordpress temaları sayfa yüklemeyi yavaşlatıyor anlamına gelmez! Bu nedenle her bir wordpress eklentisi internet sitenize yüklerken veya web sitenize ücretsiz wordpress temasını değiştirirken, ilgili eklenti yada tema, web sitenizin sayfa yükleme hızını olumsuz etkileme ihtimali var olduğunu yabana atmamak gerekir. 

 

1000 sayfanın üzerindeki web siteleri için önerim, öncelikle ziyaretçi trafiğinizin yüzde 30’unu kullanan sayfaları test etmektir. Ardından, bu veri kümesinde yer almayan ve işletmeniz için kritik olan tüm sayfaları test edin. Son olarak, organik ziyaretçi trafiği anlamında en altta yüzde 10 olan sayfaları belirleyin, orta derecede önemli olanları vurgulayın ve bunları test edin.

İyi haber şu ki, her bir sayfayı tek tek manuel olarak test etmeniz gerekmez. Web sitenizin ana sayfasını çeşitli test araçlarında test ederek sonuç alabilirsiniz.  Google’ın masaüstü ve mobil uygulamalar için sayfa yükleme hız test araçları var olduğu gibi ayrıca google web sitesi test araçları da var. Google’ın “PageSpeed Insights” ve “Test My Site WithGoogle”  test araçları olduğu gibi bu WebPageTest.org veya GTmetrics  test araçları da kullanabilirsiniz. 

 

Büyük Tarayıcılarda Sayfa Test Düzeni Ve İşlevselliği

Web sitenizdeki değişikliklerin sayfa hızını nasıl etkileyebileceğini açıkladım, ancak bazı sayfaların nasıl çalıştığını ve işlevlerini de etkileyebilirler.

Son zamanlarda bir müşterinin web sitesi ile başıma geldim.

Belirli bir bölümün görünümünü değiştirmek için CSS dosyasında bir değişiklik yaptık, ancak birkaç gün boyunca yayınlanana kadar başka bir bölümdeki görünümü de değiştirdiğini fark etmedik. Diğer bölümde karşılaştığımız ve konuyu gördüğümüzden tesadüf eseriydi.

Haftalar veya aylar boyunca küçük değişikliklerin kasıtsız olarak istenmeyen unsurların düzenini ve işlevselliğini önemli ölçüde etkileyebileceklerini düşünün.

Sayfa hızını test etmek için açıkladığım yönteme benzer bir yaklaşım öneririm. Öncelikle, test etmek için organik trafiğinizin yüzde 30’unu kullanan sayfaları belirleyin. Ardından, bu grubun bir parçası olmayan ve işletmeniz için kritik olan tüm sayfaları belirtin. Organik trafiğinizin alt yüzde 10’unu sağlayan sayfaları atlayabilirsiniz.

Maalesef, düzeni ve işlevselliği test etmek için, bu sayfaları manuel olarak kontrol etmeniz gerekir, ancak çoğu durumda, sayfa başına birkaç saniyeden fazla sürmemelidir.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*