PAYLAŞIMLI (SHARED) HOSTİNG NEDİR?

Shared Web Hosting Sunucu Hizmeti

 

Araştırmacı & Yazar Zamulmekan Binici
Araştırmacı & Yazar Zamulmekan Binici

Paylaşımlı hosting ne demek? Paylaşımlı web hosting’in dezavantajı nedir? Paylaşımlı hosting sunucu avantajları nelerdir? İşte Detaylar…

Paylaşımlı web hosting, bir çok kullanıcı arasında bir fiziksel sunucu ve mevcut kaynakların ortak kullanımı anlamına gelir. Fiilen paylaşımlı hosting sunucusu platformu üzerinde her bir müşteri için disk alanı, aylık trafik, webmail (e-posta) hesapları, FTP hesapları, veritabanları vb. gibi belli bir ortak paylaşım sınırı olması muhakkak.

 

Shared (Paylaşımlı) web hosting Sunucu Planı Teknik Özellikleri

Dünyanın En İyi Hosting Firmaları Hangisi?

Site Kurma Ücretsiz Eğitim Kılavuzu

DERSİMİZİN KONUSU: Paylaşımlı (Shared) Hosting Nedir?
DERSİMİZİN KONUSU: Paylaşımlı (Shared) Hosting Nedir?

Öte yandan, fiziksel bir makine (sunucu) tüm performans kaynakları paylaşılır. RAM ve CPU, tek Apache sunucusu, tek MySQL sunucu ve tek webmail (e-posta) sunucusu paylaşılan bazındadır. Paylaşılan Web Hosting her sunucu (makine) başına harcamalar, daha fazla kullanıcı tarafından karşılanmaktadır. Çünkü basitçe bir web sitesi barındırma en ekonomik yoludur, paylaşımlı web hosting… Beklenen bu tasarruf oranları paylaşımlı hosting plan kullanıcısına yansıtılıyor.

 

Paylaşımlı Hosting Dezavantajları Nelerdir?

Shared (paylaşımlı) web sunucu dezavantajlarına gelince, En büyük sorun, aynı hosting sunucu ortakları içerisinde seo bakımında en iyi olan siteler diğer ortakların kullanmadığı kaynakları (cpu döngüsü) kullanabilir. Hiç kuşkusuz siteniz hatırı sayılır ziyaretçi sayısına ulaştığında bu sizin için bir avantaja da dönüşebilir. Ayrıca bazı hosting firmaları hosting planın “disk alanı” ve “aylık trafirk veri transferi” sınırlaması çok büyük dezavantaja dönüşebilir.Bu nedenle Paylaşımlı bir hosting sunucusunun sistem kaynakları ile diğer kullanıcılar bir fiziksel sunucu üzerinde bazı kısıtlamalar olabilir. Eğer satın almış olduğunuz hosting planı sınırlandırılmış disk alanı ve veri transferi şeklinde ise ve sitenize hatırı sayılır bir ziyaretçi kapasitesine ulaştıysa, siteniz kapanmaz ancak, sayfalarınız arasında geçişler çok yavaşlamasına sebep olacak ve böylece web siteniz çok büyü ziyaretçi kaybına neden olacaktır. Aslında adı paylaşımlı (shared) hosting olsa da, sınırlandırılmış bir hosting planı en büyük dezavantaja dönüşebilir. Bu nedenle sınırsız trafik veri transferi ve sınırsız disk alanı” içeren bir web hosting planı aldığınızdan emin olmalısınız. Ayrıca hosting planınızın detay özellikleri çok iyi incelemelisiniz.

 

 Bazı kullanıcılar paylaşımlı hosting sunucu üzerinde çok fazla trafik, CPU döngüsü, webmail yetenekleri vb. kullanılırsa, sen veya diğer kişisel kullanıcılar aynı makine üzerinde paylaşımlı hosting sunucu performansı deneyimi yaşanabilir. Prensip sahibi web hosting firmaları ise, çözüm için bu site/siteleri daha fazla paylaşımlı hosting sunucusunda kalmsına razı gelmediği için, vps hosting kullanmaya zorlar. Bir başka dezavantajı ise, bazı deneyimsiz kullanıcılar, yüklenen modüller ve programlar, sunucu üzerinde ihtiyacınız olan gövenlik (açığı) düzen, web sitenizin komut dosyası ve scriptlerin çalıştırma problemi bazen görülebilir. Bu sorunu gidermek için en iyi seçenek, anti-virüs (sitelock, malware vb.) yazılımları kullanılması isabetli bir çözümdür. Paylaşımlı hosting sunucular şirketler tarafından çoğunlukla istikrarlı bir şekilde müşterilerin tatmin edici ihtiyaçları korunması için ek hizmet seçenekleri sunar. E-ticaret siteleri açısından paylaşımlı hosting sunucusunda ssl ( Secure Socket Layers ) sertifikası bulunmuyorsa, bu kısıtlama müşterilerinizin hesap güvenliği tehlikeye atabilir. Bu nedenle paylaşımlı hosting planı kullanan e-ticaret siteleri için hosting planına bir paylaşımsız ssl sertifikası opsiyonel olarak almaları gerekecek.

 

Paylaşımlı Hosting Sunucuların Avantajları Nelerdir?

Paylaşımlı Hosting Sunucuların Avantajları Nelerdir?
Paylaşımlı Hosting Sunucuların Avantajları Nelerdir?

Tabii ki, bu hizmet ihtiyaçlarınıza uygun olup olmadığını barındırılan web sitelerinin büyüklüğüne bağlıdır. Web sitesi kuracaklar için en büyük avantajı, çok düşük bir bütçe ile sınırsız hosting planına sahip olunur. İkinci en büyük avantaj ise, hosting sunucu programları çalıştırırken teknik bakım yapma gereği kalmamasıdır. Bu nedenle paylaşımlı web hosting sunucuları %99 kesintisiz yayın yapması uygun çözümdür. Paylaşımlı web hosting için bir diğer avantajı ise, sitenizin “yönetim paneli” kullanımı, webmail (e-posta) hesapları oluşturmak veri tabanları eklemek ve “kontrol paneli” kullanımı ,dünyanın en basit kullanıma sahiptir. Yani çocuk oyuncağı kadar kolay olmasıdır. Yönetim paneli kullanmak için kodlama ile ilgili özel bir beceri gerektirmez. Bu nedenle paylaşımlı web hosting sunucusuna sahip olacak olanlar, web sitesini kurmak, güncelleme yapmak, yapılandırmak ve kullanmak için özel bir site yöneticisi çalıştırma masrafına girmeyi gerektirmez. Paylaşımlı web hosting’in en büyük bir diğer avantajı ise, başkasının sunucu bakımı sitenizin yayını kesmez ve bu nedenle size zaman kaybettirmez, başınızı ağırtmaz. Zira genelikle shared web hosting sunucu barındırma hizmeti kişisel web sitesi açmak, küçük ve orta ölçekli işletmeler için en isabetli ve ekonomik bir tercihtir. skared hosting sunucu hizmeti alırken “sınırsız disk alanı, sınırsız veri transferi, her gün yedekleme ve diğer plan detayları oldukça önemlidir.

( “Site Kurma Ücretsiz Eğitim Kılavuzu

Dünyanın En İyi Hosting Firmaları Hangisi?

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir