Home » Makaleler » Paylaşımlı Hosting Nedir?
PAYLAŞIMLI (SHARED) WEB HOSTİNG SUNUCU HİZMETİ

Paylaşımlı Hosting Nedir?

PAYLAŞIMLI WEB HOSTİNG SUNUCU HİZMETİ

 

Paylaşımlı hosting nedir? Asıl orjinal adı “shared web hosting”, Türkçe karşılığı ise Paylaşımlı/paylaşılan web hosting şeklindedir. İşletmenizin bir web sitesine ihtiyaç duymadığına inanmak büyük bir yanılgıdır. Her işletmenin boyutu ne olursa olsun internet dünyasında web sitesi bulundurmaya ihtiyacı vardır. Çok uluslu bir şirket olsun veya bir mahalle esnafı olmanız hiç fark etmez, potansiyel müşterilerinizin ürün veya hizmetlerinizin internet dünyasında siz uyurken bile, internet ortamında 7/24 satışı veya hizmetleriniz hakkında daha fazla bilgi edinebilmesi için bir web sitesi kurmak bir seçenek değil bir ihtiyaçtır. Web sitesi kurmaya başlamak için Tüm dünyada en popüler ve en çok tercih edilen hosting plan, Paylaşımlı web hosting paketidir.

 

Paylaşımlı Hosting Nedir?

Paylaşımlı Hosting Nedir?

 

Web Sitesi Kurma Rehberi

En Kaliteli Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Tüm dünyada bir internet sitesi yapmak için web hosting sunucu altyapısına ihtiyaç var. Yeni başlayanlar açısından internet sitesi sahibi olabilmek için en çok tercih edilen ve en ucuz hosting paket fiyatları paylaşımlı (shared) web hosting paketidir. Sonuçta, çekici, kullanımı kolay ve bilgilendirici bir site kurmak, internet dünyasından yeni müşteriler elde etmek için önemli fırsatlar sunar. Bir web sitesine sahip olmayan bir işletme, ekstra potansiyel kazancından önemli ölçüde büyük bir kazançtır. İşinizin vasat bir duruma düşmesini istemiyorsun, bir web sitesi açarak internet dünyasında var olmalısınız. En küçük işletmeler bile bir siteye sahip olmalı ve bu da bir web barındırma hizmeti seçmek anlamına geliyor. Zira bir internet sitesi açmak için web hosting sunucu hizmetini kiralama marifetiyle satın almaya ihtiyaç var. Sitenizin mütevazı ihtiyaçları varsa ve buna uygun çok küçük bir bütçeniz varsa, paylaşımlı web hosting hizmetine bakmalısınız.

 

Web Sitesi Kurma Rehberi

En Kaliteli Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Hosting Paketleri

 

Tek bir siteye güç veren özel bir barındırma sunucusunun aksine, paylaşılan bir web hosting sunucusu birden çok siteye ev sahipliği yapar. En uygun web hosting sunucu hizmeti hangisi? Elbette uygun fiyatı paylaşımlı web hosting planlarıdır. Paylaşılan web hosting son derece cep dostudur. Paylaşımlı web hosting fiyatları,  paket içerikleri özellikleri, sunucu yazılım ve donanım kalitesi ve rekabet durumuna bağlı olarak $2.00 – $13.00 arası aylık fiyatlarla barındırma sunucu hizmeti ile site açmak mümkündür. Öte yandan VPS (Virtual Private Server) hosting paketi ve Dedicated (adanmış) hosting, diğer taraftan, ayda yüzlerce dolara mal olabilir.

 

Hangi Durumda Paylaşımlı Hosting Planı Yükseltmek Bir Gereklilik Olur?

 

Paylaşılan hosting için olumsuz mu? Siteniz sunucu CPU kaynaklarını diğer sitelerle paylaştığından, potansiyel web sitesi kararsızlığı. Örneğin, bir sunucuyu paylaşıyorsanız ve bu sunucudaki sitelerin birinde bir trafik artışı varsa, sayfalarınız yavaşça yüklenebilir veya hiç yüklenmeyebilir. Bu durumda paylaşımlı hosting paketinizi ziyaretçi trafik yoğunluğuna bağlı olarak VPS hosting veya dedicated (adanmış) hosting planına yükseltmeniz için hiç bir engel durum yoktur. Yine de, paylaşılan web barındırma, bir web sitesi kurmak ve internet’te yayınlamak için süper uygun fiyatlı bir yoldur. Genelikle ilk defa bir web sitesi açmak istenildiğinde, sırasıyla ilk evvela paylaşımlı hosting planı ziyaretçi trafiği aşırı yükseldiğinde VPS hosting paketi, daha fazla trafiğiniz yükseldiğinde ise en son hosting planınızı “dedicated hosting planına yükseltilmesi bir seçenek değil, bir zorunluluk haline gelir.

 

Web Sitesi Kurma Rehberi

En Kaliteli Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

İnternet ortamında binlerce web hosting siteleri var ancak, karşılaştığınız tüm paylaşımlı hosting planları standart olarak eşit ölçüde değil. Elbette, tüm web barındırma şirketleri dosyaları sunucularında depolamamıza izin verir, ancak farklı miktarlarda aylık veri aktarımı depolama ve diğer özellikler birbirinden çok büyük farklılıklar ortaya koyarlar! Ne kadar ödediğiniz (aydan aya, aylık veya yıllık ödemeler) ödemeniz bile farklı olabilir. En çok paylaşılan web sunucuları, düşük, orta ve en üst düzey ürünlerini temsil eden çeşitli web hosting planlar sunar.

Doğal olarak, üst düzey bir hizmet için daha fazla ödeme yaparsınız, ancak daha fazla özellik elde edersiniz. Ayrıca paylaşımlı hosting hizmet paketi satın alırken, tek seferde ödeme olmak üzere, hosting hizmet akdi ne kadar (12/Aylık, 24/Aylık, 36/Aylık vb.) uzun ise, çok daha fazla indirimli web hosting İskonto elde edersiniz. Yeni başlayanlar için hazırlanmış paylaşımlı web hosting planı satın alma ve internet sitesi yayınlama aşağıdaki eğitim videoyu mutlaka izlemenizi öneriyorum. 

Web Sitesi Kurma Rehberi

En Kaliteli Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Yukarıdaki limitsiz bir paylaşımlı hosting paketi satın alma web sitesi yayınlamayı gözden geçirdiğimiz tüm hizmetlerin en iyi paylaşılan hosting planlarına sahip web ana bilgisayarlarına odaklanmaktadır. Birçok paylaşılan web sunucusu, sınırsız aylık veri aktarımı ve depolama olanağı sunar, bu nedenle diğer faktörler, işletmeniz için hangi hizmetin en iyi olduğuna karar vermenize yardımcı olabilir.

Birden fazla seçenekleri barındıran web hosting sunucu hizmet yazılım işletim sistemi var. Windows sunucu yazılım işletim sistemi ve Linux sunucu yazılım işletim sistemi var. Sunucu işletim sistemleri söz konusu olduğunda, Linux tipik olarak varsayılan seçenektir. Yine de, bazı servisler Linux veya Windows barındırma seçeneklerini sunar. SQL Server veya .NET’te yazılmış özel bir uygulama gibi Windows gerektiren özel sunucular var. Ancak bir Linux sunucusunun fikrinin sizi korkutmasına izin vermeyin. Web hosting sunucu işletim sistemi içerisinde en çok tercih edilen ve en kolay kullanıma sahip Linux işletim sistemi tercih edildiği istatistik raporları ortaya koymaktadır.

Günümüzde web sunucularının çoğu, sunucu yönetimini ve web sitesi yönetimini basitleştirmek için grafiksel bir arayüz veya kontrol paneli sunmaktadır. Komut satırına yazmak yerine, kolayca tanımlanabilen simgeleri tıklayacaksınız.

Web Sitesi Kurma Rehberi

En Kaliteli Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Bir web barındırma sitesine göz atarken bulamayacağınız bazı özellikler vardır. Örneğin, birçok web sunucusu paylaşılan barındırma planlarının sunduğu RAM miktarını listelemez. Bu gibi durumlarda, RAM toplamının 1GB’den az olduğunu güvenle söyleyebiliriz. Birkaç web barındırma hizmeti, 1GB RAM veya biraz daha fazlasını sunan premium paylaşım planları sunar. Her ay yüzlerce dolar harcamadan düşük basınç performansına sahip olmak istiyorsanız, sanal özel sunucuya (VPS) ev sahipliği yapın. Bir VPS planına kaydolmak, gelecekteki sitenize önemli miktarda bilgisayar kaynağı sağlayacaktır.

Ayrıca, 7/24 müşteri desteğine sahip bir web barındırma hizmeti de isteyeceksiniz. Forumlar, bilgi tabanları ve öğreticiler yararlı araçlardır, ancak boynuzda (veya en azından bir web sohbetinde) başka bir insanı almak gibi bir şey yoktur.

Öte yandan, kendi web barındırma şirketinizi oluşturmak istiyorsanız, ancak ilgili hayal kırıklıkları olmadan, bayi barındırma kontrol edin.

 

Blog Sitesi Açmak İçin En Popüler, WordPress Uygulaması

 
Paylaşılan web barındırma alternatif bir formu WordPress hosting. Bu seçenek, sitelerini popüler WordPress “İçerik Yönetim Sistemi” (İYS) arkasına kurmak isteyen ancak arka planda pek çok şeyle uğraşmak istemeyen (örneğin, uygulamaları ve İYS’yi güncelleme ve etkinleştirme gibi) kullanıcılar içindir. otomatik yedeklemeler. Yönetilen WordPress planları, tipik olarak İYS’yi korumak için tasarlanmış güvenlik özelliklerine sahiptir.

 

Web Sitesi Kurma Rehberi

En Kaliteli Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

 

Sunucu Çalışma Sürelerini Unutma
Yukarıda bahsedilen tüm özellikler web barındırma deneyimi için değerlidir, ancak hiçbiri site çalışma zamanının önemiyle uyuşmaz. Siteniz kapalıysa, müşteriler sizi bulamaz veya ürün veya hizmetinize erişemez.

Son zamanlarda, inceleme sürecimize daha fazla resmi çalışma zamanı izleme ekledik ve sonuçlar çoğu web sunucusunun sitelerinizi çalışır durumda tutmaya yönelik mükemmel bir iş çıkardığını gösteriyor. Yapmazlarsa, sıralamalarımızda bunun için acı çekerler. Her şeyi doğru bulsa bile, çalışma zamanı sorunlu siteler en yüksek puanlar için uygun değildir. Tüm servisler bazen kontrolden kaynaklanan nedenlerle iniş çıkışlar geçirirler. Sorunu çözemeyen siteler buna göre cezalandırılır.

 

Web Sitesi Kurma Rehberi

En Kaliteli Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

 

Bir İnternet Sitesi Kurmaya Başlamak İçin Hazır mıyız?

Bir web sitesine başlamak kolay değildir, ancak yukarıdaki grafik size yolculuğunuza başlayabileceğiniz sağlam bir temel sunar. Harika bir web barındırma hizmeti seçmeye hazırsanız, alandaki en büyük ve en iyi isimlerin derinlemesine incelemelerini okumak için buraya tıklayın. Şayet web sitesi kurmak konusunda henüz yeni iseniz ve Google seo algoritması konusunda yeterli değilseniz, “web sitesi nasıl yapılır” başlıklı sayfamızda ücretsiz eğitim rehberi eşliğinde en iyi hosting firmasının paylaşımlı ve limitsiz barındırma paketi ile kaliteli bir site kurmaya hemen başlamanızı öneririm.

Web Sitesi Kurma Rehberi

En Kaliteli Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*