Home » Google » Neden Sayfa İçerikleri Sesli Arama’ya Uyumlu Hale Getirmeliyiz?
Sesli Arama İçin Uzun Kuyruk Anahtar Kelimeler

Neden Sayfa İçerikleri Sesli Arama’ya Uyumlu Hale Getirmeliyiz?

Sesli Arama İçin Metin Yazarlığını Optimize Etme Faydaları

Sayfa içerikleri klasik metin yazarlığı marifeti ile mi yazmalıyız, yoksa kullanıcıların sesli arama optimizasyonuna uygun hale mi getirmeli miyiz? İnternet sitemizin içerik oluşturma mantığı internet kullanıcıların sesli arama uyumlu hale getirmenin olumlu faydaları var mı?  İnternet sitemin sayfa İçerikleri kullanıcıların sesli aramaya uyumlu hale getirmenin SEO bakımından faydaları nelerdir?  İnternet ziyaretçilerin masa üstü bilgisayarda, tabletlerde veya mobil android cihazlar ile arama motorlarında sesli arama ve manüel arama sonuçları arasındaki sayfa sıralama başarısı farkı nedir? İşte Ayrıntılar…

Sesli Arama İçin Metin Yazarlığını Optimize Etme Faydaları

Sesli Arama İçin Metin Yazarlığını Optimize Etme Faydaları

_____________________________________________________

İlginizi Çekebilecek Bir Kaç Konu Başlıkları;

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi

_____________________________________________________

Kullanıcıların Sesli Arama Ve Manuel Arama Sonuçları

Alexa, Google Home ve Siri’i sesli arama sayesinde masa üstü bilgisayarda ve mobil android cihazlar ile bir soru sormak, bir arama motoruna yazmaktan daha kolay hale geliyor. Aslında, Stanford Üniversitesi, konuşma tanıma teknolojisinin yazmaktan üç kat daha hızlı olduğunu ve kullanıcıların dikkatini çektiğini keşfetti. Sonuç olarak sayfa içerik metin yazarlığının sesli aramalara uyması için optimize edilmesi gerekir. Markanız için içerik hazırlarken sesli aramayı dikkate almak zorunludur. Ama bu nasıl yapılır? Sayfa/yazı içeriğinizin sesli arama gereksinimlerini tam olarak karşıladığından nasıl emin olabilirsiniz?

Şirketimde, günlük toplama ve blog yazılarımızı tanıttıktan sonra durduğumuz ve arama sonuçları sıralamasında öne çıkmasını sağlayacak bir yol bulamadığımız bir zaman vardı. Son zamanlarda, soru-cevap yazma yaklaşımına geçerek içeriğimizi, sorunlarına çevrimiçi olarak çözüm arayan kullanıcılar için daha alakalı hale getirdik. Örneğin, “En iyi akıllı ev güvenlik kamerası nedir?” Gibi sesli bir arama dostu başlık, sesli arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer alabilir.

Tecrübelerime dayanarak, içeriğinizi sesli arama göz önünde bulundurularak optimize etmenin birkaç yolu:

 

Soru-Cevap Tabanlı İçerik Oluşturun

Belirli sesli arama sorguları için Google arama sonuçlarında daha üst sıralarda yer almak için içeriğinizin bir soru-cevap yaklaşımını izlediğinden ve çeşitli uzun kuyruk anahtar kelimeler içerdiğinden emin olun. Yukarıda belirtildiği gibi, yazılı bir soru-cevap yaklaşımı, içeriğinizi belirli bir sorun için doğrudan bir çözüme dönüştürmekle ilgilidir.

Örneğin, en iyi Alexa özellikli cihazlar hakkında yazıyorsanız, başlıktaki basit bir değişiklik aslında içeriğinizi daha sesli arama dostu hale getirebilir. Yapmanız gereken tek şey, “2019’un en yeni Alexa özellikli cihazları nelerdir?” Gibi bir soruyu sormak.

Makalenin içeriğinde, alt başlıklar için benzer bir yaklaşım kullanın. Anahtar, yazıdaki soruyu doğrudan cevapladığınızdan emin olmaktır.

Konuşma Tonunu Kullanın

Anahtar kelime doldurma, içeriğinizi SEO için optimize etmenin artık iyi bir yolu değil. Bunun yerine, doğal dil veya uzun kuyruk anahtar kelimeler kullanmak, kolayca okunabilir yazılar sayesinde daha üst sıralarda yer almanıza yardımcı olabilir. Anahtar kelime belirginliğine odaklanın. Makalenizi belirli bir anahtar kelimeye yazıyorsanız, anahtar kelimenizin belirgin bir şekilde göründüğünden emin olmanız gerekir:

• Makale başlığı ve sayfa başlığı

• URL adresi

• Makalenin ilk paragrafı

• Makale alt başlıkları

Makaleyi daha konuşkan kılmak için, “eşzamanlı” yerine “aynı anda” gibi daha konuşkan olan kelimeleri ve cümleleri kullanın. Sesli arama dostu içerik oluşturmanın amacı konuşulan kelimeyle uyumlaştırmaktır. Yazarken, içeriği yüksek sesle konuştuğunuzu düşünün. Bu, daha fazla konuşma akışı oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca, anahtar kelimeyi çok sık kullanmamaya dikkat edin.

Mobil Android Uyumlu İçeriğe Öncelik Verin

Giderek daha fazla tüketici mobil cihazlarında sesli arama kullanıyor. Bu, içeriğinizi daha küçük ekranı göz önünde bulundurarak mobil uyumlu hale getirmenin zorunlu olduğu anlamına gelir. Kullanmaya çalışmak:

• Daha kısa başlıklar (yedi kelimeden az)

• Bir ila üç cümle paragraf

• Daha fazla alt başlık, madde işareti, vb. İle akıllı biçimlendirme

Bu, izleyicilerinizin içeriğinizi hareket halindeyken bile daha hızlı sindirmelerine yardımcı olur.

Yerel SEO için hazır.

Mobil araştırmacıların % 82’sinin yerel aramaya yönelik çözümler aradığını biliyor muydunuz? Yerel bir kitleye hitap etmek istiyorsanız, yerel sorulara özel cevaplar verin. Örneğin, sesle arama özelliğini etkinleştirmek için yerel izleyici merkezli bir SSS bölümüne sahip olabilirsiniz.

Parçacık açısından zengin içerik oluşturun.

Öne çıkan snippet’ler, Google organik aramada üst sıradaki kutulu arama sonuçları için seçilenlerdir. Bu coşkulu noktaya ulaşma şansınızı artırmak ve genel olarak daha üst sıralarda yer almak için içeriğinizi pasajlara ayırın ve daha fazla liste, paragraf ve madde işareti ekleyin.

Örneğin, 2.000’den fazla kelimeden oluşan bir araştırma makalesi yazıyorsanız, içeriğin yeterli paragraf (en az altı ila yedi) olduğundan ve her paragrafın farklı temalarını anlatan alt başlıklar olduğundan emin olun. İpuçları ve taktikleri tartışıyorsanız, hem arama motorları hem de okuyucular için kolayca anlaşılabilir olması için parçanızı bir listeye dönüştürün.

Sesli Arama İçin Uzun Kuyruk Anahtar Kelimelerden Yararlanın

Sonuç: Sesli arama sorguları genellikle metin meslektaşlarından daha uzundur. Bu nedenle, içeriğinizde uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanın. Google Otomatik Tamamlama veya Serpstat gibi araçlar doğru anahtar kelimeleri bulmanıza yardımcı olabilir.

Örneğin, 2019’da yayımlanan en iyi akıllı ev teknolojisi hakkında yazıyorsanız, “2019’un en iyi akıllı ev otomasyon teknolojisi” gibi uzun kuyruklu bir anahtar kelime kullanırsanız, makaleniz daha sesli arama dostu olacaktır. “akıllı ev teknolojisi” ile basitleştirin. Bu, makalenizin, uzun kuyruk anahtar kelimesi altında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olurken, ilgili kısa anahtar kelimelerle de öne çıkmaya devam edecektir.

SEO ortamındaki değişikliklerden haberdar olmak her zaman zordur ve sesli arama istisna değildir. İzinde kalmanın en iyi yolu, ürününüzün yanıtlayabileceği ve içeriğinizi buna göre ayarlayabileceği soruları düşünmeye devam etmektir. Gittikçe daha fazla sesli arama dostu cihaz piyasaya girdiğinde, içeriğimizi barındırmak için biçimlendirmenin tam zamanı.

_____________________________________________________

İlginizi Çekebilecek Bir Kaç Konu Başlıkları;

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi

_____________________________________________________

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*