Home » Google » Mobil Uyumlu İlk Sayfa İndeksleme SEO Stratejisi
Mobil Uyumlu İlk Sayfa İndeksleme SEO Stratejisi

Mobil Uyumlu İlk Sayfa İndeksleme SEO Stratejisi

Mobil Uyumlu Ve Masaüstü Sayfa Sıralamanızın Seo Değeri Değişecek mi?

 

Makale Yazarı: Janet Driscoll Miller

Mobil ilk endeksleme değişikliğinin sıralamanızı etkileyip etkilemeyeceği konusunda çelişen bilgiler mi alıyorsunuz? Arama sonuçlarının arkasındaki farklı işlemlere dikkat edin. Mobil ilk endeksleme, SEO dünyasında 2018’in konuşmasıydı ve kesinlikle Google aramalarının nasıl işlediğiyle ilgili bu büyük değişim, SEO stratejisi neyle sonuçlanacağına dair sorularla işaretleri bıraktı.

Seo ve TBM (Tıklama Başı Maliyet) mevzularında oldukça deneyimli katılımcı Janet Driscoll Miller, “mobil cihazlar için ilk önce, sitelerin arama sonuçlarında nasıl görüneceğini nasıl değiştireceğiyle ilgili tahminleri okudum”. Ancak, arama endeksleme ve sıralamanın temellerini hatırlamak için herhangi bir tür Google güncellemesini tartışırken, bu bilginin özellikle mobil ilk endeksleme için geçerli olması önemlidir.

Mobil Uyumlu İlk Sayfa İndeksleme SEO Stratejisi

Mobil Uyumlu İlk Sayfa İndeksleme SEO Stratejisi

Dünyanın En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Endeksleme ve Sayfa sıralama

Birkaç yıl önce, Google “Nasıl Çalışıyor?” Başlıklı harika bir mikrosite sahipti. Çok iyi sunuldu ki, atölye çalışmalarında başkalarıyla paylaşmak için sitenin ekran görüntülerini çektim. En son sürüm, Arama Nasıl Çalışır? Olarak adlandırılır ve buradan ekran görüntüleri ekleyeceğim. Arama motorlarının gerçekleştirdiği iki ana görev vardır. Bunlar sayfa indeksleme ve sayfa sıralaması.

Dizin oluşturma, bir web sayfasının bilgilerinin arama motoru dizin oluşturma, Googlebot tarafından okunması ve saklanmasıdır. Googlebot bir sayfayı ziyaret edip okuduğunda, bu bilgileri dizinde saklar.

Sayfa sıralama, arama motorunun bilgileri dizininde değerlendirdiği ve hangi web sayfalarının arama sorgusuna ve diğer etkenlere (cihaz gibi) göre kriterlerle eşleştiğini belirleyen işlemdir. Ancak, henüz dizine eklenmemişse, bir site sıralanamaz. Sıralama, ölçütlerinize dayanarak öneriler sağlayan kütüphaneci gibidir.

Makalelerin indeksleme ve sıralama faktörlerini bir arada tutacağı yaygındır ve bunların tamamen farklı iki şey olduğunu hatırlamak önemlidir. Sonuç olarak, indeksleme temeldir. Dizine eklenmiş bir sayfanız yoksa, sıralanamaz.

Dünyanın En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Google Mobil İlk İndeksleme

Mobil ilk indeksleme adresleri endeksleme-sıralama değil. Mobil cihazlar önce Google için büyük bir değişikliği temsil ederken ve geleneksel olarak web sayfalarına nasıl endekslendiğini gösterse de, çoğu web sitesi için çok fazla değişimin olacağı anlamına gelmez. Google’ın yaptığı her şey, önce mobil sürümünü dizine eklemeyi tercih ederek, dizine eklediğiniz web sayfası içeriğinin hangi sürümünü değiştiriyor.

İndekslemenin nasıl çalıştığını düşünürsek, endekslemenin sadece bilginin okunması ve saklanması olduğunu unutmayın. Sonra mobil ilk indeksleme ile sunulan zorluk nedir? Web sayfanızın içeriğinin mobil sürümü, masaüstü sürümüyle eşleşmiyorsa, bazı sorunlarla karşılaşabilirsiniz.

Duyarlı web tasarımı kullanan çoğu site gibi birçok site için hiç bir sorun olmaz, çünkü mobil ve masaüstü sürümlerindeki içerikler aynıdır. Sorun, bir web sayfasının mobil sürümde masaüstü sürümünde olduğundan daha farklı bir içeriğe sahip olması ve genellikle boyut ve alan nedenleriyle, mobil sürümde daha az içerik olduğu anlamına gelir. Mobilde eksik olan içerik bazı önemli sıralama sinyallerini içeriyorsa, o zaman bu sayfa daha düşük olabilir.

İşte böyle çalışır: Mobil sayfa içeriğiniz masaüstü sayfa içeriğinizle uyuşmadığı bir senaryo düşünelim. Belki de, kuruluşunuz mobil içeriğin çok sayıda içerikte gezinmek istemediğini varsayarak, mobil içeriğin masaüstü sürümüne göre daha kısa bir sürede yayınlanmaya karar verdi.

Mobil ilk indeksleme ile endeksleme, masaüstü sürümü yerine mobil sürüme kaydırılır; Bu nedenle, mobil sürümdeki daha kısa biçimdeki içerik, masaüstü sürümündeki daha uzun biçimli içeriğe karşı endekslenir.

Artık hem masaüstü hem de mobil arama sonuçları için Google, kararlarını kitaplıktaki içeriğe endekse dayandırmaktadır; bu, kısa biçimdeki mobil sürümüdür. Google’ın sıralama faktörleri bu daha kısa biçim sürümüne uygulanacaktır. Kısa biçim sürüm Google’ın tahmininde değerli olmayabilir ve bu nedenle sıralamanız bir dereceye kadar düşebilir.

Dünyanın En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Masaüstü Sıralaması ve Mobil Android Sayfa Sıralaması

Geçenlerde, bir mobil ilk indeksleme tamamlandığında, masaüstü ve mobil sıralamaların aynı olacağını bir SEO makalesi okudum. Bu açık bir şekilde yanlıştır.

Sıralama ve endekslemenin her biri ayrı amaçlara, amaçlara ve faktörlere sahip ayrı şeyler olduğunu unutmayın. Google, endeksini nasıl değiştirdiğini değiştirdiği için, Google’ın web sitelerini nasıl sıraladığını da değiştirdiği anlamına gelmez.

Şu anda, Google’ın organik sayfa sıralamaları, sorgunun bir mobil cihazda mı yoksa masaüstü bilgisayarda mı yapıldığına bağlı olarak farklılık gösterir. Bunun nedeni, kısmen belirli Google sıralama faktörleri ile müdahaleci geçiş cezası ve mobil sayfa yükleme hız sıralaması faktörü gibi mobil sonuçlarda mevcut olan cezalardan kaynaklanmaktadır.

Bu mobil uyumluluğu, ilk önce endeksleme ile değişmeyecek. Çünkü, bu cezalar endekslemeyi değil sıralamayı etkiler. Ayrıca, masaüstü veya mobil cihazlarda sayfa sıralama olasılıklarını farklı şekilde etkileyebilecek veya yeni bir dizin oluşturma modeli nedeniyle farklı şekilde uygulanmayacak başka bir dizi faktör daha var.

SEO uyumu ve faktörler hakkında düşünürken, temel bilgilere geri dönelim: endeksleme ve sıralama. İkisini de karıştırmayın. Çünkü her birinin web sitenizde belirli bir işlevi, amacı ve etkisi vardır ve arama sonuçlarında nasıl görünüyorsunuz.

İlgi duyduğunuzda, bu konuya daha derinden giren (Google web spam ekibin başı) Matt Cutts içeren eski bir Youtube videosu (İngilizce anlıyorsanız) izlemenizi öneriyorum.

Dünyanın En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur, , , , , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*