Home » Makaleler » Lokal SEO İçerik Yönetim Sistemi İçin Neye İhtiyaç Var?
İnternet Sitenizin Ziyaretçileri Artırmanın Stratejileri

Lokal SEO İçerik Yönetim Sistemi İçin Neye İhtiyaç Var?

Neden Yerel Bir SEO İçerik Düzenlemeye İhtiyacınız Var?

Yerel bir SEO İçerik Yönetim Sistemi (İYS) için nelere ihtiyacınız var? Neden internet sitenizin lokal arama lar için yerel bir SEO denetimine ihtiyacınız var ve bu taktirde nelere odaklanmalısınız? Güçlü SEO altyapınızı oluşturmak için yerel sitelerde SEO İçerik Yönetim Sistemi hataları gidermek için işte birkaç temel yol önerisi…

Niçin Yerel Bir SEO İçerik Düzenlemeye İhtiyacınız Var?

İşte Yerel Bir SEO İçerik Düzenleme İhtiyacınızı Görecek 3 SEO İpucu

___________________________________________________________________

İlginizi Çekebilecek Bir Kaç Konu Başlıkları;

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi

___________________________________________________________________

 

Modern SEO Araçları İle Teknik Denetimi Nasıl Yapılır?

Her şey derinlemesine bir teknik denetim ile başlar. Bir site ele alınmamış teknik sorunlarla doluysa, devam eden çabalarınızdan varsa iyileştirmeler görmeyi bekleyemezsiniz. Eğer site için yapılan çalışmayı önceki bir web yöneticisinden miras aldıysanız şayet, bir denetim yapılması tam olarak neyle çalıştığınızı ortaya çıkarır. Ayrıca, siteye zarar verebilecek ögeleri ele alma fırsatınız da olacaktır. Arama motorlarının siteye yapılan değişiklikleri anlamaya başlaması için bu sorunları daha önce ele almak önemlidir. Teknik bir denetim öncesi sunum yapılması size mümkün olan en iyi web sitesini başlatmış olduğunuzdan emin olmanız için bir fırsat sağlayacaktır. Modern SEO araçlarının çoğu bir düzeyde denetim sunar. Sayfa içi ve sayfa dışı sinyalleri denetlerken perspektif sahibi olmanın büyük bir hayranıyım. Yapabiliyorsanız, denetimlerinizi gerçekleştirirken birkaç farklı SEO aracı kullanın. Teknik denetiminiz için hangi araçların kullanılacağı tamamen size bağlıdır. 

Denetiminiz sırasında bulabileceğiniz yaygın teknik sorunlar genellikle şunları içerebilir:

Sayfalar Arası Dahili bağlantılar: Güçlü bir iç bağlantı stratejisi bir siteyi olumlu veya olumsuz etkileyebilir. Dahili bağlantılar, kullanıcılar ve internet tarayıcılar için alternatif bir gezinme biçimi olarak işlev görür. Sayfaların sitenizde birbirine nasıl bağlandığı ile ilgili sorunlar varsa, site tam potansiyelini karşılayamaz. Dahili yönlendirmelere bakarken muhtemelen karşılaşacağınız en önemli iki sorun kırık link veya dahili yönlendirmelerdir. Her ikisi de, bu bağlantıları takip ederken hem internet tarayıcılar ve hem de kullanıcılar için önemli verimsizliklere neden olmaktadır.

Çoğu zaman sitenin HTTPS’ye geçme veya sitenin içerik yönetim sistemini değiştirme gibi büyük bir geçiş süreci geçirdikten sonra bu sorunlarla karşılaşırsınız. Bozuk bağlantılar internet sitenizin kullanıcıları için şok edici oldukça ciddi bir sorundur. Sitenizin ziyaretçileri sayfa için link’e tıklarken, kırık link nedeniyle ziyaretçiler girmeye çalıştığı sayfaya giremez ve 404 sayfa bulunamadı hatası ile karşılaşır. Bu nedenle Google Search Console hesabınızda, bozuk bağlantıları kaldırmalısınız. Böylece internet tarayıcıların SPAM olarak değerlendirdiği ve 404 sayfa bulunamadı hatası oluşturan kırık link’ten kurtulmuş olursunuz.

 

Schema Markup (İşaretleme) Uygulaması: Doğru biçimlendirme kodunun uygulanması, her optimize edilmiş bir web sitesi için inanılmaz derecede önemlidir. Bu kod size arama motorlarına sitenizdeki taradıkları sayfalar hakkında daha ayrıntılı bilgi sağlama fırsatı sunar. Yerel odaklı bir site söz konusu olduğunda, işletmeniz hakkında mümkün olduğunca fazla bilgi paylaşmaya özen gösterin. Tek lokasyonlu veya şubeleri olan çoklu lokasyon işletmelerinde farklı mimari stilleri kullanılacaktır. Yerel  bir site için “Schema Markup” (Şema işaretlemesinin) daha açıklayıcı bir sürümünü kullanarak, internet tarayıcılarına işletmenizin sunduğu hizmetleri daha iyi anlamasını sağlarsınız. İyi hedeflenmiş bir anahtar kelime stratejisiyle birleştirildiğinde, arama motorları siteyi haritalar da dahil olmak üzere yerel aramalarda daha iyi yerlerde sıralayabilir.

 

Google Yapısal Veri Testi Aracı Kullan: Bir sitenin biçimlendirme kodunu nasıl kullandığını bilmek ve web sitenizde iyileştirmenin yollarını aramak önemlidir. Gönderdiğiniz kodu daha da iyi hale getirmek için ekleyebileceğiniz işletme bilgileri olup olmadığına bakın.

Google Yapısal Veri Testi Aracı Kullan

Sitenizin işaretleme verilerini güncelledikten veya iyileştirdikten sonra, onu “Google Yapısal Veri Testi Aracı” ile doğrulama yapabilirsiniz. Bu denetim, ele almanız gereken herhangi bir hata olup olmadığını veya bu kodu iyileştirmenin daha da fazla yolu olup olmadığını Google yapısal veri test aracı raporu size bildirecektir.

Google Search Console Tarama Hataları: Bir internet sitesinin sağlık durumu öğrenmenin en isabetli yollarından biri, “Google Search Console” yani, Google Arama Konsolu’dur. Temel olarak Google ile doğrudan bir iletişim hattı görevi görür. Yeni bir sitenin SEO hizmetini alırken yaptığım ilk şeylerden biri, söz konusu site için bir Google Search Console hesabı oluşturmak. Google’ın sitenizi nasıl taradığını ve tarayıcıların sizi engelleyebilecek herhangi bir sorunla karşı karşıya kaldığında, google tarafından haberdar olmak. Yeni Google Arama Konsolu kontrol panelinde kapsama alanı raporunu incelerken, siteniz için çok büyük miktarda tarama veri raporları göreceksiniz.

Google Search Console Tarama Hataları Denetimi

Sadece Google’ın sitenizi belirli bir süre boyunca nasıl endekslediği değil, aynı zamanda internet tarayıcısında hangi hatalarla karşılaştığını da göreceksiniz. Karşılaştığınız en yaygın sorunlardan biri, tarama sırasında bulunan dahili yönlendirmeler veya kırık bağlantılar olacaktır. Bunlar ilk site denetiminiz sırasında ele alınmalıydı, ancak bunları iki kez kontrol etmek, her zaman iyidir. Bu sorunların çözüldüğünden emin olduktan sonra, doğrulamak üzere düzeltmeleri görebilecekleri şekilde Google’a doğrulama için gönderebilirsiniz.

 

Google Search Console’da Site Haritası Önemi: Denetiminiz sırasında ziyaret ettiğinizden emin olmanız için bir diğer önemli Google Search Console alanı da site haritası bölümüdür. Site haritalarınızı Google’a bildirdiğinizde ve herhangi bir hata meydana geldiğinizde, Google size rapor ile bildiriyor.

Google Search Console’da Site Haritası Önemi

Bir site haritası, bir sitenin nasıl taranması gerektiği konusunda Google Search Console hesabınız sayesinde bir yol haritası görevi görür. Bunu doğrudan (Google Search Console’de) Google’a yüklediğinizde, site haritanızın mümkün olan en güncel ve doğru sürümünü vermeniz, yalnızca taranmasını ve dizine eklenmesini istediğiniz URL’leri yansıtması önemlidir. Bu hataları çözdüğünüz ve doğrulama için gönderdiğiniz için Google sitenizi yeniden taramaya devam ederken toplam hata sayınızın düştüğünü görmeye başlarsınız. Hızlı bir şekilde çözebilmeniz için Google Search Console’ü sık sık yeni hata raporu meydana gelip gelmediğini öğrenmek için kontrol edin.

Yerel SEO İçerik Sayfa Stratejileri Değerlendirmek

Artık sayfadaki öğelerinizin tümünün yerinde olduğundan emin olmanın zamanı geldi. Yerel SEO’ya gelince, bu durum biraz iyi olabilir, çünkü iyi optimize edilmiş bir siteyi oluşturan tüm küçük hareketli parçalar. Siteniz teknik açıdan iyi çalışıyor olsa da, strateji olmadan en yüksek potansiyelinde performans göstermiyor. Yerel bir site için içerik oluştururken, kendi içeriğinizi yamyamlaştırmak çok kolay olabilir. Bu, özellikle tek bir konum odaklı bir web sitesi için geçerlidir. Sitenin sıraladığı anahtar kelimeleri ve bu anahtar kelimeler için hangi sayfaların sıraladığını değerlendirmek önemlidir. Bu anahtar kelimelerin birden fazla sayfa arasında değiştiğini görürseniz, bu durum arama motorlarının bu sayfaların güncel odak noktası üzerinde karıştığını gösterebilir.

Yeni bir sitede çalışırken, sitede uygulanan genel sayfa stratejisini değerlendirmek için geri adım atmak çok önemlidir. Tek konumlu bir işletmeye yaklaşım, çok konumlu bir işletmeden çok farklı olabilir. Genellikle, tek konumlu bir işletme daha fazla hizmeti parçalamak için siloları kullanırken konumu ve birincil hizmetini hedeflemek için ana sayfayı kullanır. Çok konumlu bir işletme için, her bir yeri daha verimli bir şekilde doğru bir şekilde hedeflemek için kullanılabilecek birkaç strateji vardır.

Site dışı sinyaller sitenizin otoritesini oluşturmanıza yardımcı olur. Bu yüzden bu sinyallerin yerinde olması, hayati önem taşıyor. Bu bilgiler işletmenizin bulunduğu yeri yedekler. Site, bu sinyalleri arama motorlarına sürekli olarak gönderdiğinden, arama motorları, işin nerede sıralanacağını daha kolay anlayacaktır. Bu sinyaller ayrıca, ilgili yerel aramalar için haritalardaki yerleşimlerin daha iyi yerleştirilmesi için de önemlidir.

Teknik ve strateji denetimlerine paralel olarak yapılan alıntı temizliğine başlamayı seviyorum, çünkü bu sorunların kendilerinin çözmesi biraz zaman alabilir. Bu alıntıları çekmek, bu sitelere erişmek veya bu sitelere ulaşmak ve düzeltmelerin yapılmasını sağlamak, zaman alıcı bir işlemdir. Bu, söz konusu ögelerin, arama motorlarının tarayıcıları tarafından, sitede yer alan diğer ögeler onarılırken veya geliştirilirken göz önünde bulundurulmaları için bekletilmeye ve görüntülenmeye başlamasını sağlar. Bu üç ana alanda bulduğunuz sorunları denetlemek ve düzeltmek, web siteniz ve gelecekteki SEO çabaları için çok daha güçlü bir temel oluşturmanıza yardımcı olacaktır. Artık daha fazla organik trafik elde etmek için pazarlamanın eğlenceli ve yaratıcı tarafına geçmeye başlayabilirsiniz.

___________________________________________________________________

İlginizi Çekebilecek Bir Kaç Konu Başlıkları;

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi

___________________________________________________________________

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*