Home » Makaleler » Kopya İçerik Bulmak
Kopya İçerik Bulma

Kopya İçerik Bulmak

Sayfa Kopya İçerik Nasıl Tespit Edilir?

Herhangi bir internet sitesi sayfasında kopya içeri nasıl bulunur? Bu makaleyi okuduğunuzda, dilediğiniz bir makale, bir açıklama veya sayfa içeriklerin birden fazla sitede yayınlanıp yayınlanmadığını bir kaç saniye içerisinde bulabileceksiniz. Bu makalemizde kopya içerik bulmak için tek bir yöntemden değil, en kolay kopya içerik bulma seçeneklerini öğreteceğiz.

Peki, Kopya İçerik Nedir?

Kopya İçerik Kontrol

Kopya İçerik Bulma

İnternet ortamında bir makale veya bir sayfa içeriği birden fazla internet sitesinde yayınlanmış ve indekslenmiş şeklidir. Daha açık bir ifade ile kopya içerik izah edecek olursak, bir sayfa içeriğin, hiç bir değişiklik yapmadan veya çok az bir değişiklik ile kopyala, yapıştır ve yayınla şeklinde internet ortamında birden fazla URL adreslerinde yayınlanmış ve Google örümcek botları tarafından indekslenmiş olma durumuna, kopya içerik denir? Hiç şüphesiz sizin tarafından yayımlayacağınız bir içeriğin hiç bir kaynağa başvurmadan, özgün içerik mi? yoksa kopya içerik mi olduğunu en doğrusunu siz biliyor olacaksınız!  Ancak, makale yazarlarına yazdırdığınız bir makalenin kopya içerik olup olmadığını öğrenmek veya birden fazla yazarı olan ve sizin birincil yönetici editör (denetçi) olduğunuz bir sitede, yazarlar tarafından yayımlanan sayfa içeriklerin kopya içerik olup olmadığını denetlemek istiyorsunuz. Peki, bir kaç saniye içerisinde ve en kolay yöntem ile kopya içerik nasıl bulunur? İşte detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Detaylar…

Dünyanın En 5 Web Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Bir Kaç Saniyede Kopya İçerik Bulma Yöntemleri 

Kopya içerik nasıl anlaşılır? Hatırlarsınız! Yukarıda kopya içerik bulma konusunda birden fazla yöntem olduğundan bahsetmiştik. Birincil ve en kolay bir biçimde kopya içerik tespit etme adım adım şekli aşağıdaki şekildedir;

BİRİNCİ SEÇENEK: Elinize ulaşmış ısmarlama bir makale, internet sitenizde yayınlanmış bir içerik veya başka bir internet sitesinde yayınlanmış bir sayfa içeriğin bir cümlesi veya iki-üç satırını kopyala, Google arama motoruna yapıştır ve “ara butonuna tıkla. İlgili yazınızın konusu ile alakalı Google arama sonuçları göreceksiniz. Google arama sonuçların başlıklar ve URL adreslerin altında, her bir sayfada yaklaşık ortalama 160 karakter açıklamalar göreceksiniz. Her bir sayfanın açıklama kısmında gördüğünüz “Koyu Punto”, sizin içerik ile örtüştüğü anlamına geliyor. Eğer bir veya birden fazla URL adresin açıklama kısmın tamamı, “koyu punto” şeklinde sonuçları görürseniz şayet, bunun adı kopya içeriktir ve ilgili sayfayı ziyaret ettiğinizde makalenizin tamamı görebilirsiniz. Yani Google arama motoruna yapıştırıp arama yaptığınız cümlenin tıpatıp aynısı, kaç adet sayfa URL adresin açıklama bölümünde gördüğünüz biri, kopya içeriktir.  Eğer karşınıza çıkan her bir URL adreslerin açıklama kısmında, “koyu puntolu” (sizin yazınız ile örtüşen) bir iki kelime görürseniz şayet, yazınızın “özgün” (temiz) olduğun kanıtı olduğu anlamına gelir! Bu şekilde ve daha hızlı sonuçlar elde etmek için internet sitenizde yayınlanmış bir içerik veya başka bir internet sitesinde yayınlanmış bir sayfa içeriğin, her bir kaç paragraf bölümünden (fare/mouse ile) tut, sağ tıkla ve “Google üzerinde arama yap” tıkla> böylece yeni bir sekmede daha hızlı bir şeklinde “kopya içerik bulma” adına arama sonuçlarında tespit etmiş olacaksınız. 

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Detaylar…

Dünyanın En 5 Web Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Kopya İçerik Denetleyici Aracı?

Diğer ikinci seçenek ile kopya içerik kontrol aracı ile kopya içerik tespiti nasıl yapıldığını öğrenmiş olacağız.  

İKİNCİ SEÇENEK: Kopya içerik tespiti için bir diğer seçenek ise “Copyscape” sitesidir. https://www.copyscape.com/ sitesini ziyaret ettiğinizde, ekranın ortasında bir arama butonu bulacaksınız.  Kopya içerik denetimi yapmak yapmak istediğin sayfanın internet tarayıcısındaki URL (link) adresini kopyala,  https://www.copyscape.com/ sitesini ziyaret et, arama kutusuna yapıştır ve “GO” arama butonuna tıkla. İlk seçenekte google arama motoru gibi, kopya içerik bulunduran URL adresleri arama sonuçlarında göreceksiniz. Eğer arama sonuçlarında içinde başlık, URL adresi ve açıklamadan oluşan adresler çıkmaz ise, ve arama kutusu altında “No Results Found for…” açıklama görürseniz şayet, kopya testi yapmak istediğiniz sayfa içerik kopyası hiç bir internet sitesinde olmadığı anlamına gelir!  Şayet “go” butonuna tıklayıp arama yaptığınızda, başlık, URL adresi ve açıklama içeren istisnasız tüm sonuçlar kopya içeriktir!

Biliyorsunuz! İlk seçenekte karşınıza çıkan arama sonuçların açıklama bölümünde, “koyu punto” kriter alınıyordu. İkinci seçenekte ise, kaşınıza çıkan istisnasız tüm URL (sayfa) adresleri, kopya içerik olduğu anlamına gelir.

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Detaylar…

Dünyanın En 5 Web Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*