Home » Makaleler » Kategoriler Nasıl Yapılır?
Kategori Nasıl Oluşturulur?

Kategoriler Nasıl Yapılır?

WordPress Web Sitesi Veya Blog Kategoriler Nasıl Oluşturulur?

 

Benim bir web sitem var, bir kategori veya bir kaç kategoriler oluşturmak istiyorum, ancak kategori nasıl yapılır bilmiyorum diyorsan, bu tam size göre. Adım adım bir tarif ile resimli anlatımlı ve eğitim video anlatımlı Wp internet sitesi kategoriler oluşturmak için daha kolayı yok! Ayrıca bu rehberde aynı zamanda oluşturmuş olduğunuz bir kategoriyi nasıl silinir ve kategori ismi nasıl değiştirilir? burada öğreneceksiniz. Sadece 3 adımda wordpress siteniz için dilediğiniz sayıda kategoriler oluşturmaya hemen başlayalım…

Kategori Nasıl Oluşturulur?

WordPress Web Sitesi Veya Blog Kategoriler Nasıl Oluşturulur?

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

siteniz için ister bir kategori oluşturun veya birden fazla kategori oluşturun, ilk kategoriyi oluşturduktan sonra, bir sonraki kategorileri oluşturma şekli hep aynıdır, unutmayın!

WP Sitemiz İçin İlk Kategoriyi Yapmak

Brinci adım olarak Wp-Admin paneline gir > (Aşağıdaki resimde) “Başlangıç” > “Yazılar” ve “Kategoriler” tıkla. Aşağıdaki resimde tarif edildiği gibi adımları devam et.

WordPress Web Sitesi Veya Blog Kategoriler Nasıl Oluşturulur

3 Tıklama İle Kategori Oluşturmak!

Yukarıdaki resimde tarif edildiği şekilde “Kategoriler” tıkladığında 2’inci adım için aşağıdaki resimdeki görüntüyü göreceksiniz Aşağıdaki resimde tarif edildiği şekilde:

  1. Yeni Kategori Ekle “İSİM” altındaki kutuya oluşturmak istediğiniz kategori (kısa) ismi yazınız.
  2. “Yazı Kısa İsmi” altındaki kutuya bir şey yazmayın!
  3. Oluşturmak istediğin kategori, başka bir kategoriye alt kategori yapmayacaksan şayet, “Ebeveyn Kategori” altındaki “Hiçbir” dokunmadan es geç.
  4. “Tanım”  altındaki kutuya tamamen isteğe bağlı olmak üzere dilersen şayet, ilgili kategoriniz hakkında 170 karakter kadar bir şeyler yazabilirsin ancak, boş bırakmanızı öneriyorum!
  5. Ve en aşağıdaki (mavi buton) “Yeni Kategori Ekle”  tıkladığınız taktirde hemen wordpress web siteniz için bir kategori oluşturmuş olursunuz.

WP Sitemiz İçin İlk Kategoriyi Yapmak

Yukarıdaki resimde tarif edildiği şekilde bir kategori oluşturduğunuzda, oluşturmuş olduğun kategory ekranınızın sağ tarafında görmüş olacaksınız. Aşağıdaki resimde oluşturmuş olduğunuz (örnek) kategori isimleri görüyorsunuz.

Resimde Oluşturmuş olduğunuz (örnek) kategori isimleri

Resimde Oluşturmuş olduğunuz (örnek) kategori isimleri

Yukarıdaki resimde gördüğünüz gibi bir kategori yaptıktan sonra, ekranın orta kısmında aynı adımlar ile dilediğiniz kadar kategoriler veya alt kategoriler peş peşe yapabileceksiniz.

 

Kategorileri Web Sitesi Menüye (Ön Yüzüne) Eklemek

 

Kategori oluşturmayı öğrendik. Şimdi gelelim oluşturmuş olduğumuz kategorileri sitemizin ön yüzüne (sayfalar ekranına) nasıl ayarlanır? bunu öğreneceğiz. Aslında kategorileri web sitemizin sayfalar (ön) bölümüne ayarlamak şart değil ancak eğer web siteniz bir internet haber portalı ise, elbette en doğrusu kategorileri ön tarafa ayarlamak. 

Kategorileri web sitenizin (menüye) ön yüzüne ayarlamak için aşağıdaki resimlerdeki adımlar takip ediniz:

Wp-Admin > Görünüm > Menüler ve aşağıdaki resimde gördüğünüz şekilde ekranın orta-alt kısımda “Kategoriler” tıkla > kategori isimleri tik yap ve “Menüye Ekle” tıkla.  

Kategorileri Web Sitesi Menüye (Ön Yüzüne) Eklemek

Kategorileri Web Sitesi Menüye (Ön Yüzüne) Eklemek

Kategorileri (ekranın sağ tarafında) menüye taşımak için yukarıdaki resimde “Menüye Ekle” tıkladığınızda kategorileri ekranın sağ tarafında göreceksiniz. Kategorilerin yerini sıralama olarak değiştirmek isterseniz şayet, ekranın sağ tarafındaki her bir kategoriyi “Mouse” (fare’yi) ilgili kategorinin üzerine getir, basılı tut ve istediğin yere taşıma marifeti ile kategori sıralaması değiştire bileceksin. Ancak bitmedi! Yapmış olduğun değişiklikleri kaydetmek için aşağıdaki 2 tık adımları yapmayı unutma!

Kategorileri Web Sitesi Menüye Kaydetmek

Kategorileri Web Sitesi Menüye Kaydetmek

Ayrıca dilerseniz, aşağıdaki eğitim videosu eşliğinde uygulamalı olarak wordpress web sitenizde kategoriler oluşturabilirsiniz, unutmayın!

Kategorilere Yazı (makaleler) ekleme Nasıl Yapılır?

Kategoriye yazılar, sayfalar veya makaleler eklemeyi bilmiyorsanız şayet, bu adımları takip edeceksiniz. Ayrıca sıfırdan bir yazı (makale) yazarken ilgili kategoriye ekleyebileceğin gibi, dilersen mevcut daha evvel yayınlanmış olan bir yazıya da bir veya daha fazla benzer kategoriye ekleyebilirsin, unutma!

Mevcut daha evvel oluşturduğunuz bir yazıyı bir kategoriye eklemek istediğinizde, takip edeceğiniz adımlar şöyledir:

Wp-Admin > “Yazılar” tıkla > (eklemek istediğin yazı başlığı üzerine fareyi getir) “Düzenle” tıkla, ekrenın sağ alt sütununda ilgili kategoriyi tik (√) yap ve (sağ )  yukarıdaki “GÜNCELLE” veya “Yayımla” (mavi) butonuna tıkla. Hepsi bu kadar!

Kategoride Makale yayımlamak

Kategoride Makale yayımlamak

Ayrıca wp-admin paneli kullanma konusunda yeterli bilgiye sahip değilsen şayet, aşağıdaki eğitim video eşliğinde wp-admin paneli profesyonelce kullanabileceksiniz.

Ayrıca oluşturmuş olduğun bir kategoriyi silmek için kaldırmak istersen şayet, bu adımlar ile istemediğiniz bir kategoriyi silebilirsin:

Yazılar > “Kategoriler” (ekranın sağ tarafında kategorileri bulacaksın)> silmek istediğin kategorinin üzerine fareyi getir “sil” tıkla ve devam et. Hepsi bu kadar.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

Wp-Admin paneli daha etkin Kullanma SEO araçları ve daha fazlası için aşağıdaki bağlantı işinizi görebilir:

Üçüncü Bölüm Ücretsiz Web Sitesi Kurma Rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*