Home » Google » İngiltere Google, Facebook ve Amazon’dan Vergi Alacak
İngiltere Google Facebook ve Amazon'dan Vergi Alacak

İngiltere Google, Facebook ve Amazon’dan Vergi Alacak

Birleşik Krallık. Dijital Hizmetler Vergi, Yeni Ticaret Silahını Küresel Ticaret Savaşına Sundu

Makale Yazarı: Brian Peccarelli

İngiltere, Google, Facebook ve Amazon gibi büyük teknoloji firmalarının ürettiği yerel gelirler için %2 oranında yeni bir vergi planı açıkladı. Bunu yaparak, doğrudan ABD teknik devlerinde federal bir vergi hedefleyen en büyük küresel ekonomi haline gelmiştir.

Katılımcı Forbes yazarı Brain Peccarelli, “Dijital ekonomide vergi gelirleri kadar karmaşıklık ve uyumluluk maliyetleri yaratacak yeni bir küresel vergi salvoda kapıyı açmayı bekliyoruz”. Diyor.

İngiltere Google Facebook ve Amazon'dan Vergi Alacak

İngiltere Google Facebook ve Amazon’dan Vergi Alacak

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Birleşik Krallık. Dijital hizmetlerden vergi geliri elde etme çabalarında neredeyse hiç yalnız değil. Konsept ilk olarak 2013 yılında Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) Temel Erozyon ve Kar Değişimi Eylem Planında yer almaya başladı. Daha yaygın olarak BEPS olarak bilinen bu dünya çapında vergi reformu manifestosu, küresel hükümet temsilcilerinin oluşturduğu bir konsorsiyum tarafından yapılan bir dizi öneridir. Özünde, BEPS çağdaş vergi politikasını giderek artan küresel ve dijital ekonominin gerçekleriyle yeniden hizalamak için tasarlanmış bir dizi eylem ortaya koymaktadır.

Ancak, herhangi bir gerçek uygulama gücü olmaksızın ve 110 üye arasında fikir birliğine varmaya dayanmayan OECD, dünyanın en hızlı hareket eden grubu değildir. Şu anda 2020 yılına kadar fiili vergi reform planlarıyla nasıl ilerleyeceğine dair bir fikir birliği sağlamayı teklif ediyorlar.

Bununla birlikte, bireysel hükümetler BEPS tarafından empoze edildi ve giderek küresel ticaret gündemlerini uygulamak için bir araç olarak vergiyi kullanmakla daha fazla ilgilenmeye başladılar. Şimdiye kadar, Hindistan, İtalya, İspanya, AB ve şimdi Birleşik Krallık, kıyılarında önemli bir fiziksel varlığa sahip olup olmadıklarına bakılmaksızın, kıyılarında iş yapan firmalardan gelir elde etmeyi amaçlayan bir dizi dijital hizmet vergisini önermişlerdir. bölgesi.

Aslında, dijital vergi cephesinde ilk gerçek büyük hamle aslında ABD’den geldi. Belirli teknik şirketleri hedefleyen bir dijital vergi olarak bu kadar açık bir şekilde konumlandırılmasa da, ABD vergi reformu planı Küresel Maddi Olmayan Düşük Vergilendirilmiş Gelir adı verilen karmaşık bir hüküm getirdi. GILTI), bir yabancı şirketin% 10’una veya daha fazlasına sahip olan ABD hissedarları için yeni bir yabancı gelir kategorisi oluşturmaktadır. GILTI geliri, bir yabancı bağlı kuruluşun Nitelikli İş Varlığı Yatırımlarının (QBAI)% 10’unu aşan herhangi bir yabancı gelir olarak tanımlanır. Bunlar, esas olarak, her bir yabancı alt kuruluşun, ABD vergi amortisman kuralları uygulanmış olan sabit kıymetleridir.

 

GILTI tanımı, bir şirketin karının %10’unun, ticari veya ticari varlıklar kadar amortismana tabi tutulabilir, sabit varlıklar veya QBAI’ye atfedilebileceğini varsayar. Bu% 10’u aşan herhangi bir kazanç GILTI. GILTI hesaplaması, yabancı iştirak seviyesinde, daha sonra ortak hissedar seviyesine göre birleştirilir, böylece bir şirketteki gelir, başka bir şirkette aynı mal sahibine sahipse, zararlarla dengelenebilir.

Bütün bunların anlamı, ABD’nin yurt dışı operasyonlarından elde edilen maddi olmayan duran varlıklar üzerinde yeni bir asgari vergi getirmesi ve ABD hükümetine fikri mülkiyet gibi şeyler üzerinde daha fazla vergi gücü sağlaması ve birçok teknoloji firmasının tarihsel olarak yurt dışındaki düşük vergi rejimlerinde yer almasıdır.

Bu sadece başlangıç. Birleşik Krallık’ın yaklaşımı, dijital vergi ideolojisinin en somut uygulamalarından bir tanesidir, ancak bu hizmetlerin tüketildiği yerlerin aksine, dijital hizmetlerin gelirlerini yakalama yönündeki gelişmekte olan küresel trendin bir parçasıdır. yaratıldıkları yer.

Aynı zamanda, tarife merkezli küresel ticaret savaşından bugüne kadar büyük ölçüde bağışıklık kazanmış olan teknoloji sektörünü hedef alan, sektöre özgü vergilerden henüz en görünür örneği ortaya koymaktadır. Gelecek aylarda federal, eyalet ve hatta hiper yerel düzeydeki bu gibi vergileri bekleyiniz.

Tüm bunların merkezinde teknoloji şirketleri için, etkiler vergilerin artan maliyetlerinin çok ötesine geçiyor. Asıl zorluk, haftalık olarak yeni kırışıklıklar oluşturmaya devam eden küresel bir vergi kodunun bu hareketli şölenini doğru bir şekilde yansıtmak ve bunlara uymaktır. Bu, tarihsel olarak vergi departmanının iş tanımının büyük bir parçası olmayan senaryo analizi ve stres testi türlerine ihtiyaç duymaktadır. Ve yakında herhangi bir zamanda değişecek birkaç işaret var.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olun lütfen!
, , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*