Home » Google » İki Adımda Başarılı Bir Site Haritası Nasıl Oluşturulur?
Site Haritası Oluşturma Ve Google'a Bildirme Adım Adım Eğitim Rehberi

İki Adımda Başarılı Bir Site Haritası Nasıl Oluşturulur?

Site Haritası Nedir, Neden Bir Site Haritası Oluşturmalıyız?

Güncel bir site haritasına sahip bir internet sitesi ile site haritası olmayan bir sitenin SEO’ya etkisi nedir? Site haritası veya diğer adıyla site map nedir? Site haritası nasıl oluşturulur ve site map Google’a nasıl eklenir? Hangi wordpress eklentisi ile internet sitenizde her bir yazı yayınladığınızda otomatik olarak site haritasına eklemesini sağlarsınız?

Tam teşekküllü ve SEO dostu site haritası adım adım resimli ve uygulamalı video anlatımlı tarifi burada yapabileceksinizin. Bu site haritası oluşturma rehberi sayesinde hiç bir teknik kodlama bilmenize gerekmeksizin çok başarılı ve yazılarınızı otomatik olarak ve anında site haritası yapmış olacaksınız. Burada sadece 2 adımda (wordpress eklentisi ve Google Arama Konsolunda) tamamlayıcı site map oluştura bileceğinizden emin olabilirsiniz. İşte detaylar...

 

Site Haritası Oluşturma Ve Google'a Bildirme Adım Adım Eğitim Rehberi

Site Haritası Oluşturma Ve Google’a Bildirme Adım Adım Eğitim Rehberi

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

 

Bir Site Map Veya Türkçe Adıyla Site Haritası Nedir?

Başarılı olarak oluşturulan bir site haritası, internet sitenizin tüm sayfalarını en hızlı bir biçimde Google ve diğer tüm arama motorları botlarına bildirme işlevidir. İç bağlantılarınızın mükemmel olmasa bile, Google’ın temel internet sitesi sayfalarınızı veya blog yazılarınızı hızlı bir şekilde arama motoru botları indekslediklerinde bir site map, SEO stratejileri bakımından artı değer kattığı bilinmektedir. Oluşturulan site map, nasıl daha iyi arama motoru sayfa sıralamasına katkı sağlar?

Arama motoru devi Google ve diğer popüler arama motorları  web sitenizin tüm yazılarınızı ve sayfalarınızı güncelleme esnasında taramasını istersiniz muhakkak. Ancak bazen yazılar ve sayfalar bulmayı zorlaştıran iç bağlantılar olmadan sonuçlanır. Web sitelerin yazıları ve sayfaları yayınlama esnasında site haritasına eklenmesi, bir web sitesini SEO bakımından önemli önemli değer katar. Böylece, doğru bir şekilde site haritası oluşturmak ile Google ve diğer arama motorları tüm yeni yazılarınızı bulup taraması ve web sitesi yapınızı anlamasına yardımcı olmasını sağlayın. WordPress siteniz için iki adımda sayfa ve yazılarınızı anında site haritasına ekleyecek başarılı bir site map yapmaya hazır mıyız? Birinci Adım wordpress site haritası eklentisi:

 

WordPress Yoast SEO Eklentisi Kurma Ve Ayarlama Yapmak

 

WordPress Yoast SEO eklentisi: Wp-Admin yönetim paneli içerisinde eğer bir wordpress eklentisi nasıl nasıl indirildiğini bilmiyorsanız şayet, aşağıdaki eğitim videosunun 43’üncü dakika, 20’ci saniyesi itibariyle yaklaşık 40 saniye izlediğinizde bir wordpress eklentisi nasıl indirilebileceğini öğrene bileceksiniz.

Aslında wordpress’in çok sayıda site haritası eklentileri var ancak, size önerim Yoast Seo eklentisi kullanmanızdır. Zira WordPress Yoast Seo eklentisi başarılı bir site haritası eklentisi olmanın yanı sıra çok başarılı bir seo eklentisi de olması nedeniyle Yoast Seo eklentisi öneriyorum.Wordpress Yoast Seo eklentisi indirdikten sonra aşağıdaki resimde tarif edildiği şekilde site haritası ayarları 4 tıklama ile yapmış olacaksınız.

Wordpress Yoast SEO Eklentisi İle Site Haritası Ayarları

WordPress Yoast SEO Eklentisi İle Site Haritası Ayarları Yap

Yukarıdaki resimde 4 adımda tarif ettiğim şekilde site haritası ayarları yapmak ile birinci aşama site haritası yapmış olduk. Şimdi sıra geldi “Google Search Console” ile site haritamızı ayrıca Google’a da bildirip kayıt yapmaya. “Google Search Console” aracı (Google Web Yöneticisi Aracı) site haritamızı Google’a bildirmekle kalmıyor, aynı zamanda web sitemiz ile alakalı olabilecek hata veya kusurların giderilmesi bakımından oldukça zengin bir araçtır. Eğer henüz web sitenizi Google arama konsoluna kayıt yapmadıysanız şayet, aşağıdaki eğitim videosu eşliğinde web sitenizi Google search console aracına kayıt yapmakla beraber site haritanızı da Google’a bildirmiş olacaksınız, unutmayın!

 

Google Search Console Site Haritası Oluşturmak

Hali hazırda sitenizin kayıtlı olduğu bir Google Search Console (Google web yöneticisi araçları) hesabınız var ise, aşağıdaki eğitim videonun 7’inci dakikası itibariyle bir dakikada Google site map yapmış olacaksınız. 

 

Yeni Google Search Console Beta sürümü kullanıyorsanız şayet site haritası oluşturmak için adımlar şöyle: Yeni Google Search Console Beta sürümüne gir > (hesabınızda birden fazla siteniz var ise, sol üstte site haritası yapmak istediğin URL adresi ayarla) sol da “Site Haritaları” tıkla > (yeni bir site haritası ekleyin altında ) URL sitenizin önündeki kutuya sitemap.xml (ÖRNEK: https://www.sitenasilkurulur.net/sitemap.xml ) şeklinde yazın ve GÖNDER butonuna tıkla. Aşağıdaki resimde 4 tıklama ile tarif edildiği şekilde yapınız. Hepsi bu kadar!

 

Resimde Google Search Console'de Site haritası kayıt örneğidir.

Resimde Google Search Console’de Site haritası kayıt yapmak

Google Search Console’da (eski sürüm) site haritası Google’a bildirdikten sonra eğer hatalı işlem yapmadıysanız şayet, yaklaşık bir hafta on gün içinde aşağıdaki resim benzeri onaylanmış şekli göreceksiniz. 

Resimde Google Search Console’de Site haritası hatasız onaylanmış örneğidir.

 

Site haritası Google Search Console ve WordPress Yoast Seo eklentisi ile ayarları yaptıktan sonra internet tarayıcınızda sitenizin URL adresinizin sonuna “sitemap.xml” yazdıktan sonra aşağıdaki rasimde göründüğü şekilde site haritanızı göröyorsanız, site haritası oluşturma kayıt işlemi başarılı olduğunun fotoğrafıdır.

Resimde WordPress Yoast Seo Eklentisi İle Site Haritası Başarılı

Resimde WordPress Yoast Seo Eklentisi İle Site Haritası Başarılı Olduğunun Örneğidir.

Yukarıdaki resimde örnek bir XML site haritası oluşturulduğunun bir resmidir. Daha sonra Yoast Seo eklentisi, en iyi XML site haritalarını oluşturmanıza nasıl yardımcı olacağını açıklayacaktır.Yukarıdaki resimde 4 URL adresi görürsünüz. İlk URL link’i, Oluşturmuş olduğumuz tüm yazılarımız (makale) yer almaktadır. İkinci sırada ise, oluşturmuş olduğumuz tüm sayfalarımızı görürsünüz.  Diğer linkler ise, kategoriler ve meta yazılarımızı görürsünüz. Her bir URL adresine tıkladığınızda ilgi konuda yayınlanmış tüm URL’leri görürsünüz.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*