Home » SEO » Bir WordPress SEO Eklentisi Kullanmadan SEO Yapabiliyorum!
Wordpress Eklentileri

Bir WordPress SEO Eklentisi Kullanmadan SEO Yapabiliyorum!

WordPress SEO eklentisi İndirmeden SEO Yapmak Mümkün mü?

Makale Yazarı Roger Montti

Hiç bir SEO eklentisi indirmeden WordPress web siteme SEO dostu optimize ediyorum. Bunun nedeni, WordPress SEO Eklentilerine ihtiyaç duyduğumdan daha fazla, wordpress’in SEO özelliğine sahip olmasıdır. Birçok kez hiç wordpress SEO eklentisini kullanmadan WordPress uygulaması ile SEO yapmayı paylaşmak istiyorum. İşte nasıl bir yöntem izleyerek SEO Eklentisi indirmeden wordpress web sitemde mükemmel SEO yapmak.

Wordpress SEO eklentisi İndirmeden SEO Yapmak

WordPress SEO eklentisi İndirmeden SEO Yapmak Mümkün mü?

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Bu makale, bir SEO eklentisini kullanmama konusunda sizi ikna etmeyi amaçlamamaktadır. Amaç, tıpkı benim yaptığım gibi, bir eklenti olmadan SEO’nuzu nasıl kontrol altına alabileceğinizi göstermektir.

 

WordPress SEO Eklentileri Faydalı mı?

SEO eklentileri PHP’yi kodlayamayan, .HTACCESS dosyaları ile kaybedilen ve robots.txt dosyalarının gizemli olduğu yayıncılar için önerilen çözümlerdir. SEO’nun teknik tarafında kodlama açısından nispeten yüksek bir çubuk var. SEO eklentileri web yayıncılığını demokratikleştiriyor.

SEO eklentileri hakkında büyük şikayet: “Gereksiz özelliklerle nasıl şişirilmiş olduğu” şeklindedir. Ancak bu yönetim kurulu genelinde geçerli değildir.

Modüler olduğu kadar hızlı ve hızlı olan SEO Eklentileri vardır, böylece ihtiyacınız olan SEO özelliklerini seçebilirsiniz. Bu tür bir SEO eklentisi örneği: “The SEO Framework“. SEO’ları üzerinde daha fazla kontrol sahibi olmak isteyenler için mükemmel bir seçimdir ancak ihtiyaç duydukları özellikleri seçip seçmeyi tercih ederler.

SEO eklentileri, riskten kaçınan ve alternatifleri denemek istemeyen web yöneticileri için güvenli bir seçimdir. Çok fazla risk altındadır. Bu nedenle en iyi seçim genellikle en güvenilir çözümdür.

 

SEO eklentisi olmadan WordPress Sitemizde SEO Yapmak

Bu makale, SEO eklentileri dökümü için bir teşvik olarak hazırlanmamıştır. Tam tersine, yayıncıları seçtikleri SEO eklentisine bağlı kalmaları için rahatlatıyor. Bu makale, SEO eklentisi olmadan SEO yapmayı keşfetmek isteyen web sitesi yöneticileri içindir.

 

Neden SEO eklentilerini kullanmıyorum? Bu yıl, bir SEO eklentisi hatasının neden olduğu baş ağrıları nedeniyle, herhangi bir SEO eklentisi olmayan bir site başlattım. Sonuçlardan memnun kaldım ve SEO eklentilerinden diğer sitelere geçiş yaptım.

SEO eklentilerinden uzaklaşmamın tek nedeni, mevcut çözümleri inceledikten sonra, benim için bir web sitesinin SEO’sunu özel bir SEO eklentisi olmadan daha iyi kontrol edebileceğim sonucuna vardı. Başlangıçta WordPress ile başladığım yere geri dönüş yolculuğu yapmıştım: Özel bir SEO eklentisi olmadan WordPress’i optimize etmeye geri döndüm.

Neden bir SEO eklentisi kullanmıyorum? SEO eklentisi kullanmamamın dört nedeni var.

• Zaten WordPress’te veya temada olanları çoğaltan özellikler
• Varsayılan problemleri çözen gereksiz özellikler
• SEO Eklentilerinin karmaşıklığı sayısız hataya neden oluyor
Bana SEO Eklentilerinin hatalı olduğuna inanmıyor musun? En sevdiğiniz SEO Eklentisi için changelog’u ziyaret edin, yapılan yorumlarda  haftadan haftaya, aydan aya sabitlenen tüm hataları okuyun. Bu SEO eklentilerinin bazıları (hepsi değil) bir böcek festivalidir.
• SEO üzerinde daha fazla kontrol

Neden Bağımsız Çözümleri Tercih Ediyorum?

1. Bir sorunu işleyen bir çözümü kodlamak daha kolay

2. Bazı SEO özelliklerinin bir eklentiye ihtiyacı yoktur.

3. Bağımsız çözümler bakımı daha kolaydır

4. Gereksiz özellikler olmadan Yalın WordPress kurulumu

 

WordPress İçin İhtiyacınız Olan SEO Özellikleri

WordPress günümüzde oldukça sağlam bir çekirdeğe sahiptir. Kanonik gibi şeyler otomatik olarak yapılır. Birçok WordPress teması, Schema Markup (işaretlemesi), açık grafik meta verileri vb. gibi SEO özelliklerini içerir.

İhtiyacınız olacak SEO özellikleri aşağıdadır. Kesin ihtiyaçlarınız kullandığınız şablona göre değişecektir.

Gerekli WordPress SEO Özellikler

Schema.org Yapısal Veri ile Kırıntıları
Meta açıklamaları
Grafik meta verilerini aç
Kategori üssünün kaldırılması
Schema meta verileri
Seçilen linklere nofollow niteliğini kolayca eklemenin bir yolu.

SEO için WordPress eklentileri

Breadcrumb NavXT

Easy WP Meta Description

Open Graph for Facebook, Google+ and Twitter Card Tags

Remove Category URL

“Schema” WordPress Eklentisi

“Ultimate Nofollow” WordPress Eklentisi

 

Breadcrumb NevXT

Breadcrumb NevXT eklentisinin yararlı bir özellikleri. Schema’ya yapılandırılmış veri eklemek, SERP’lerde yer alıyorsanız, gelişmiş girişler elde etmenizi sağlar. Gelişmiş listeler, tıklama oranına yardımcı olabilir.

Eklenti olmadan bir kırıntı gezintisini kodlamak mümkündür. Kodun web sitenizin “çocuk” functions.php dosyasına girmesi gerekiyor. Çoğu öğretici, onu temanızın function.php dosyasına eklediğini söylüyor, ancak tema güncellendiğinde ve functions.php dosyası bu güncellemenin bir parçasıysa, Breadcrumb NevXT kaybedeceksiniz.

Breadcrumb NevXT eklentisi doğru yapmak da karmaşık olabilir çünkü Schema Markup, hala Breadcrumb NevXT eklentisi ile ilişkilendirmeniz gerekir. Yani bu daha da kodlama. Bu yapılabilir, ancak bu noktada bir eklenti için çalıştığından emin olmak sorumluluğunu ortadan kaldırmak daha kolay olabilir.

BreadCrumbs NavXT WordPress Plugin kullanmanın yeterli bir çözüm olduğunu buldum. Ekmek kırıntılarını ve şema verilerini işler.

Breadcrumb NevXT eklentisi orta seviye bir güvenlik açığına maruz kaldı, ancak hızlı bir şekilde yamalandı. Bu durum, Breadcrumb NevXT eklentisi için alışılmadık bir durumdu ve adanmış SEO eklentileriyle ilgili daha ciddi olayların aksine, bu sorun kullanıcıları için sorun yaratmadı.

Easy WP Meta Description
Easy WP Meta Description eklentisi, meta açıklamaları için yeterli bir çözüm olarak buldum. Meta açıklamaları bir sıralama faktörü değildir. Fakat rütben varsa SERP’lerde gösteriliyorlar.

Web sayfanızdaki bir cümle daha iyi bir eşleşme ise, Google meta açıklamanızı yeniden yazar. Bununla birlikte, Google sayfanızdan alakalı bir snippet sağlama konusunda (benim görüşüme göre) iyi bir iş çıkardığını söyledi.

Yani sana kalmış. Kendi meta açıklamanızı ekleyebilir veya Google’ın, sitenizin sorgusuyla neden alakalı olduğunu söylemesine izin verebilirsiniz.

Başlık Etiketi
Başlık etiketi olarak kullanılabilecek bir makale başlığı oluşturdum. Makalenin başlığı olarak gösterilebilecek kadar iyiyse, web sayfasının başlığı olarak da yeterince iyi olmalıdır. Bu eklenti yanı sıra tema içine kodlamak için geçici çözümler vardır. Ama bence bunlar gereksiz.

 

Open Graph for Facebook, Google+ and Twitter Tags Eklentisi

Açıkçası, bu bir SEO özelliği değil. Sitenize ne kadar trafik geldiğini etkileyebilecek bir özelliktir. URL’nizin Facebook ve Twitter’da ne zaman paylaşıldığını göstermek için bir resim belirtmenize ve ifadeler eklemenize olanak sağlar. Open Meta Tags eklentisi, potansiyel site ziyaretçilerine hitap edecek profesyonel bir görünüm sunmanıza yardımcı olur.

Schema WordPress Eklentisi

Schema WordPress eklentisi dahil olmak üzere ihtiyaç duyacağınız çoğu Schema yapılandırılmış verisini entegre edecektir.

Ultimate Nofollow Eklentisi
Ultimate Nofollow eklentisi, o URL’yi oluşturduğunuz anda belirli bir URL’yi nofollow yapma seçeneği ekler. İhtiyacınız olursa, siteden ayrılmamaları için ek seçenekler var. Ama onları kullanmıyorum.

 

WordPress için İsteğe Bağlı SEO Özellikleri

Yanlışlıkla WordPress sitenizdeki her resim eki için web sayfaları oluşturduysanız, bu eklenti probleminizi kolayca çözecektir. Ek Sayfa Yönlendirme eklentisi, kendi eklerinizi doğru davranışlarına döndürür. Sadece kurun ve etkinleştirin, sorun bu, çözüldü. Ek Sayfa Yönlendirme eklentisinin ayarlanması gerekmez. Sadece aktive et ve unut. Hileli ek sayfalarını düzeltmek daha kolay olamazdı. Gelecekte, medya yüklerken ekleri gönderiye yeniden yönlendirmek için doğru ayarı kullandığınızdan emin olun.

 

Neden Bir Yerine Altı Eklenti Kullanmalı?

All İn One, bir SEO eklentisi sadece tek bir eklenti olabilir, ancak hala on veya daha fazla eklenti gibi davranıyor. SEO eklentinizdeki özellikleri sayın ve her birini tek bir eklenti olarak sayın. WordPress sitenizi on iki eklentinin ve ihtiyaç duymayacağınız özelliklerin özelliklerini kullanarak büyüttüğünüze şaşıracaksınız.

Öyleyse soru, bir taneye karşı altı eklentiye ihtiyacınız olup olmadığına ilişkin olmamalı. Soru: Kaç özelliğe ihtiyacınız var? Benim için açık cevap, herkes tarafından bir WordPress SEO eklentisi çözümünde sunulan çok daha az özellik.

Bunun istisnası, modüler olduğu için SEO Framework WordPress eklentisidir. İstediğiniz bileşenleri seçebilirsiniz. Bununla birlikte, daha fazla beceriye sahip olanlar veya bürokratik bir kısıtlama ile kısıtlanmayanlar için SEO eklentileri gereğinden fazla olabilir. Belirli bir miktar tembellik, SEO için ihtiyaç duydukları şeyleri düşünmeden SEO eklentileri kurdukları sektöre çarptı. İnsanlar, varsayılan olarak WordPress SEO’ları üzerinden uyurgezerlik yapan SEO eklentilerini yüklüyorlar. Bu makale özel bir SEO eklentisinin sunduğu her şeye ihtiyacınız olmadığını gösteriyor. Gerçekten ihtiyaç duymadığınız özelliklere sahip bir SEO eklentisi kurmanın alternatifleri var. Eğer yukarıda anlatığım seçenekleri teknik olarak yapmaya emin değilseniz şayet, klasik yöntem ( wordpress SEO eklentisi) ile yolunuza devam etmeniz gerektiğini unutmayın!  

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

, , , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*