Home » Makaleler » Hangi Zamanda, Hangi Web Hosting Planı Almalıyım?
Doğru Hosting Planı Nasıl Seçilir?

Hangi Zamanda, Hangi Web Hosting Planı Almalıyım?

Web Sitesi Açmak İçin En Doğru Web Hosting Paket Tercihi Ne Olmalı?

Makale Yazarı; Constance Brinkley-Badgett

İşimiz için isabetli ve en iyi web hosting hizmeti bulmak çok kafa karıştırıcı olabilir. İşte kullanmak istediğimiz internet sitemiz için neye ihtiyaç duyduğumuza bağlı olarak, ihtiyaç duymamız gereken web hosting plan özellikleri…

Kişisel bir internet sitesi kurmak, e-ticaret sitesi kurmak, mevcut hosting planı yükseltmek, küçük veya orta ölçekli bir işletme sahibiysek, büyük olasılıkla bir web hosting hizmetine ihtiyacımız olduğu anlamına gelir.

Doğru Hosting Planı Nasıl Seçilir?

İhtiyaca Göre Doğru Hosting Planı Nasıl Seçilir?

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Birçoğu farklı hizmet kademeleri sunan, seçim yapılabilecek düzinelerce şirket var. Shared (Paylaşımlı) web hosting sunucu hizmet paketi yeterli olacak mı? Dedicated web hosting planına ihtiyacımız var mı? WordPress hosting konusunda uzman mısınız? Mevcut tüm web hosting sunucu hizmet türleri arasındaki fark nedir?

Araştırmamıza göre, paylaşımlı (Shared) hosting, bulut (Cloud) hosting, VPS (Virtual Private Server), Dedicated (Adanmış/Özel) web hosting sunucu planları ve diğer hosting karşılaştırması yapacağız. Böylece açmak istediğimiz web sitemiz için hangi hosting planı, hangi şartlarda ihtiyaç duyacağımızı öğrenmiş olacak ve gereksiz zamanda yanlış bir web hosting planı seçmenin önüne geçmiş olacağız.

En nihayetinde, web hosting paketine en iyi kararımız vermek için bir işletme sahibi olarak veya kişisel bir internet sitesi ihtiyaçlarımızı anlamak ve son seçiminizi yapmadan önce çok sayıda servis sağlayıcıyla bu ihtiyaçları tespit edeceğiz.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Bununla birlikte, bir uyarı: Sadece ISS’lerin (İnternet Servis Sağlayıcı) tüm içeriği eşit olarak ele alması gerektiği anlamına gelen Net Tarafsızlık, ne olduğu, ne olursa olsun bazı dijital içerik sağlayıcılarına sizinkileri de dahil olmak üzere, bazılarını tercih edemez.

Bir çok uzman İnternetin nihayetinde “oyun için ödeme” alabileceğinden endişe duyuyor. Bu, kişisel veya işletme sahiplerinin internet sitesine sağlanan bir web hosting planı için yanlış tercih nedeniyle daha fazla para harcamak zorunda kalabileceği anlamına gelebilir. Böylece potansiyel müşteriler sitelerini hızlı, kolay ve kesintisiz bir şekilde görebilir. Ek ücretleri karşılayamıyorsanız, çevrimiçi iş yapma yeteneğinizi ciddi şekilde etkileyebilir.

Tüm bunlardan bahsediyoruz, çünkü dünyanın en iyi web barındırma hizmetini seçebiliyorsunuz, ancak ISS’niz sitenizde bir takım kısıtlamalar getiriyorsa veya daha geniş bir kitleye ulaşmak için size uygun olmayan fahiş ücretler ödemeye götürüyorsa, isabetli web hosting hizmeti seçimi oldukça önemlidir. Aslında web sitesi açmaya başlamak için başlangıçta hiç bir şey ihtiyaçlarımıza göre doğru web hosting paketi seçmek kadar önemli değil!

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

 

Web Hosting Paketlerin Farklı Türleri

Farklı barındırma türleri arasında bazı önemli farklar vardır, bu nedenle web siteniz için kısa ve uzun vadeli hedeflerinizi anlamak önemlidir ve hangi hizmetler yalnızca bugünkü ihtiyaçlarınızı karşılayamayacak, ancak işinizle birlikte büyüyebilir. Şu anda mevcut olan web barındırma ana türlerinden bazıları.

 

Shared (Paylaşımlı) Web Hosting Planı

En ucuz web hosting seçeneği, Shared (paylaşımlı) hosting planıdır. Neye benzediği konusunda oldukça fazla shared hosting planları var. Web hosting şirketi tarafından sağlanan bir sunucuyu başka şirketlerle paylaşırsınız. Bu, sitenize çok fazla müşteri trafiğinizin olmaması veya sahip olmayı beklememeniz durumunda iyi bir seçenektir.

Shared (paylaşımlı web hosting bir hizmete sahip olduğunuz disk alanı ve bant genişliği miktarı oldukça önemlidir. Açıkçası, paylaşılan barındırma büyüyen bir e-ticaret sitesi için sınırlayıcı olabilir, ancak çevrimiçi varlığınızı büyütmeye başlamak için harika bir yer olabilir. Küçük veya orta ölçekli firmalar veya kişisel bir internet sitesi açmak için başlangıçta Shared (paylaşımlı) hosting planı ile başlamak, para harcama israfı önlemek için en isabetli tercihtir.

Henüz yeni başladığınız bir web sitesi açmak için VPS hosting planı veya Dedicated hosting planı satın almak gereksiz ve havaya saçılan para demektir. Zira bir site kurmaya başlamak için başlangıçta disk alanı ve bant genişliği miktarı dikkat edecek şekilde Shared hosting ile başladığınızda ve ilerleyen zaman içerisinde sınırları zorlayan ziyaretçi potansiyeli yakaladığınızda, (web hosting firmanızın uyarısı ile) VPS hosting ve bu potansiyeli de aştığınızda, Dedicated hosting planına yükseltmenin önünde teknik bir engel yok!  

 

Yönetilen WordPress Hosting
WordPress web siteleri için özel olarak tasarlanmış olan bu, genel paylaşılan barındırmadan daha hızlı olabilir, daha güvenli ve hatta daha iyi çalışma süresi sunar. Ancak, bazı eklentilerin çeşitli sağlayıcılar tarafından desteklenmediğinden, son derece özelleştirilmiş WordPress sayfalarına sahip kullanıcılar için kısıtlayıcı olabilir. Ve, eğer merak ediyorsanız, evet, daha pahalıdır.

Dedicated (Adanmış) Web Hosting Sunucu

Dedicated hosting paketinin Paylaşımlı (shared) hosting’ten farkı, tamamen size mahsus olmak üzere bir sunucunun tamamını kiralamak olarak görebilirsiniz. Dedicated hosting paketi satın aldığınızda, paylaşmadığınız işiniz için özel bir sunucu sadece sizin olmuş oluyor. Bu özellikle yoğun trafiğe sahip veya yakın gelecekte yoğun trafik çeken siteler için önemlidir.

Dedicated web hosting, kat be kat shared (paylaşılan) hosting paketinden daha pahalı olma özelliğini taşıyor. Fazla kaynak tüketilmesi nedeniyle günlük milyonlarca ziyaretçisi olan web siteleri için dedicated hosting planı, kaçınılmaz bir gereklilik olarak bir ihtiyaçtır! 

 

VPS (Virtual Private Server) Hosting Planı

Paylaşılan bir barındırma ortamında özel bir sunucuyu taklit eden VPS  yada diğer adı “Virtual Private Server” (Özel Sanal Sunucu) adlı bazı web barındırma şirketlerinden gelen bir karma seçenektir. VPS’nin avantajları, benzer bant genişliği ve disk alanı sağlarken, diğer (Dedicated hosting) sunucudan çok daha ucuz olabileceğidir. VPS barındırma işleminin paylaşıldığından çok daha pahalı olabileceğini aklınızdan çıkarmayın.

Bu nedenle, site trafiğiniz henüz bir sürüme geçişi garanti etmiyorsa, gereksiz yere para harcamış olabilirsiniz. Ayrıca, bazı ana bilgisayarlar VPS’nin yanı sıra, diğer servisler için de sunucu kaynaklarını ayırmazlar, bu nedenle araştırma, nihai kararınızı vermede çok önemlidir. Özetle, VPS hosting planları da Shared hosting sunucu olmakla beraber, shared hosting’ten farkı, bir sunucu daha az kişilere tahsis edilmesidir.

 

Cloud (Bulut) Hosting Planı

Bulut hosting temelde VPS hosting ile aynı şeydir. Aslında, bazı sağlayıcılar VPS terimini tamamen terk ettiler. Özetle, barındırma sadece bir sunucu yerine bir sunucu ağı üzerinden sağlanır. Bu, e-ticaret siteniz için önemli ölçüde daha iyi çalışma süreleri sağlar ve DDoS saldırılarına karşı sitenizi büyük ölçüde kapatacak trafiğe karşı daha güçlü bir koruma sağlar.

Tüm bunlar göz önünde bulundurulduğunda, en sevdiğim web barındırma hizmetlerinden bazılarına ve e-ticaret işiniz için onları neden düşünmeniz gerektiğini açıkladım.

Shared hosting nedir?, VPS hosting nedir?, Dedicated hosting nedir? ve Cloud (Bulut) Hosting nedir?, web hosting paketleri konusunda daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olunuz lütfen!

_________________________________________________________________

Makale Yazarı Constance Brinkley Badgett Hakkında

Makale Yazarı Constance Brinkley Badgett

Bu makalenin yazarı Constance Brinkley Badgett kimdir? Yazar Constance Brinkley Badgett, çeşitli yayınlar için 20 yılı aşkın bir süredir editörlük ve köşe yazarı makaleleri olan deneyimli bir dijital pazarlama ve  finans konusunda gazetecidir.

NBC Nightly News için dijital bir yapımcı olan CNBC için kıdemli bir dijital yapımcı olarak çalıştı ve çalışmaları dünyaca ünlü ve popülaritesi yüksek MSN Money, Yahoo Finance, İNC, USA Today, internet haber ve finans kuruluşlarında ve finans alanda makaleleri yayımlandı.
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*