Haber Sitesi Kurmak

İnternet Haber Sitesi Nasıl Kurulur?

Araştırmacı & Yazar Zamulmekan Binici
Araştırmacı & Yazar Zamulmekan Binici

Profesyonel bir haber sitesi kurmak hiç bu kadar kolay olmamıştı. Artık isteyen herkes SiteNasilKurulur.Net webmaster platformu katkılarıyla kaliteli bir internet haber sitesi kurabilecek.

 

 

Kaliteli Bir Haber Sitesi Kurmak
DERS KONUSU: Profesyonel Bir Haber Sitesi Nasıl Kurulur?

Kaliteli bir İnternet haber sitesi kurmak istiyorsunuz, ancak nereden başlayacağınızı bilmiyor musunuz? Bu sitesi açma ve kurma eğitim rehberi sayesinde aradığınızdan fazlası bulacaksınız. Hemde İnternet haber sitesi açmak için teknik bilgi ve kodlamayı öğrenmeniz kesinlikle gerekmez. Ayrıca haber sitesi kurmak ve yayınlamak için web tasarımcı olmanız ve web tasarımı öğrenmeniz de gerekmez. Çünkü, her kategoriye hitap eden yaklaşık 5000 adet tema/şablon seçeneği size sunulacak. Sıradan bilgisayar kullanıcıları için hazırlandığı için, bu ücretsiz eğitim rehberi nezaretinde bir kaç dakika sonra kaliteli bir haber sitesi açmış ve internet’te yayınlamış olacaksınız.

Yapmanız gereken tek şey, sabırla bu haber sitesi kurma eğitim rehberin sonuna kadar dikkatli bir şekilde okuyarak devam etmeniz, Unutmayın! Bu eğitim rehberi sayesinde kaliteli ve profesyonel tarzda bir haber sitesi kurmak için A’dan-Z’ye zaruret arz eden her konuda bilgilendirileceğinizden emin olabilirsiniz.

Kaliteli Ve Profesyonel Bir Haber Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

Haber sitesi nasıl kurulur? Profesyonel bir haber sitesi kurmak için gerekenler. Haber sitesi kurduktan sonra haber sitesi google haberlerine (Google news) kayıt nasıl yapılır? Bir haber sitesi neden en az bir haber ajansına üye olmalı ve haber sitesi “haber ajansına” nasıl kayıt başvurusu yapılır?  Bu ücretsiz eğitim rehberi eşliğinde haber sitesi kurmak, hiç olmadığı kadar basite indirgendi. Ulusal bazda yayın yapan milliyet.com.tr, habeturk.com, haberler.com, haber7.com  veya sondakika.com, donanimhaber.com, vb. gibi kaliteli ve profesyonel bir haber sitesi kurma adım adım tarifi.

Zira eğer amaç sadece bir internet haber sitesi açmak ise, belki herkes öyle böyle rastgele sıradan bir haber sitesi açabilir ancak, burada rastgele sıradan bir internet haber sitesi açmayı öğretilmiyor, “seo uyumlu” ve profesyonel bazda bir internet haber sitesi nasıl kurulur? tüm ayrıntılarıyla öğretildiğini unutmayalım!  Yani arama motoru optimizasyonu dostu bir internet haber sitesi nasıl kurulur? eğitim rehberinden bahsediyorum. Özetle, bu makalemizde yüksek hit alması için bir haber sitesi nasıl kurulabileceğinden ve bir kaç dakika sonra fiilen haber sitesi açmış ve yayınlamış olacağınızdan emin olabilirsiniz. Yukarıda bahsettiğim gibi (tekrar ediyorum) Yapmanız gereken tek şey, sabırla bu eğitim rehberin sonuna kadar ilerlemeniz gerektiğini unutmayın lütfen!

Haber Sitesi Açmak İçin Yasal Prosedür Nedir?

Bir haber sitesi kurmak için resmi ticari faaliyeti gerekli değil. Yani yukarıda bahsettiğim gibi haber siteniz milliyet, habeturk.com, haberler.com, haber7.com, sondakika.com, donanimhaber.com vb. çok yüksek trafiğe ulaştığında, haber siteniz üzerinden para kazanmak için değil, pasta niteliğinde daha fazla para kazanmak için resmi ticari faaliyetine geçmeyi kendiniz gönüllü olarak arzu edeceksiniz. Çünkü daha fazla para kazanma uğruna, büyük kurumsal şirketlerin reklamlarını yayınlamak istediğinizde, size yapacağı ödeme karşılığında fatura isteyebilirler. Daha açıkçası, haber sitesi açmak için resmi iş yeri açmak, bir zorunluluk değil. Haber sitesi kurduğunuzda resmi ticari faaliyeti gerekmeksizin, haber siteniz iyi bir ziyaretçi trafiğine ulaştığında, haber sitenizi “Google Adsense” kaydı yapabilecek, “Pay Per Click” (tıklama başı kazanç) yöntemi ve size başvuracak bazı firmaların banner’ları (reklam afişi) haber siteniz üzerinden paylaşarak (anlaşmanıza bağlı olarak) “tıklama başı kazanç”, satış başı kazanç, günlük, haftalık, veya aylık  ücretlendirme seçenekleri ile haber sitesi üzerinden müthiş paralar kazanabileceksiniz.

Dünyanın hiçbir yerinde ve hiç kimse sadece hobi olsun diye bir haber sitesi kurma zahmetine katlanmaz. Çünkü, kaliteli profesyonel bir haber sitesi kurmak için çok fazla mesai ve emek sarf-etmeyi gerektir. Bir haber sitesi kurmanın başlıca gayesi, haber sitesinden para kazanmaktır. İyi bir haber sitesi kurmak ve haberleri yayınlamak büyük emek ister. Haber siteniz üzerinden yüksek ziyaretçi trafiğine ulaşmak ve iyi para kazanmak istiyorsanız, mutlaka tüm mesainizi haber sitenize ayırmanız bir ihtiyaçtır.

Nasıl Bir İnternet Haber Sitesi Açmak İstiyorsun?

Başarılı ve profesyonel bir internet haber sitesi yapmak için Domain adı (alan adı, yani site adresi) tescil etmeden önce şuna karar vermemiz gerektiğini unutmamalıyız!

Haber Sitesi Hedef Kitlesi

Haber sitesinin hedef kitlesi olmalı! Haber sitesi için domain tescili yapmadan önce, nasıl bir haber sitesi açmak istediğinize karar vermelisiniz. Bir haber sitesi için hedef kitlesi belirlemek oldukça önemli. Yani haber sitesi açmadan önce, hedef kitlesi konusunda karar vermelisiniz. İlk evvela kurmak istediğiniz haber sitenizin yerel mi, bölgesel mi, tematik mi, yada ulusal bazda yayın yapan bir haber sitesi mi olacak? buna karar vermeliyiz; Bir haber sitesi yapma fikri ve kararlığı sizde oluştuysa şayet,  O halde, ne tür hedef kitle için haber sitesi kurabiliriz?

Örneğin;

Ulusal bazda yayın yapan bir haber sitesi açmak mı istiyorsunuz?

 Bölgesel bazda yayın yapacak bir haber sitesi kurmak,

• İl/Şehir bazda Yerel bir haber sitesi kurmak,

 Tematik bazda hedefleyen bir (örnek; teknoloji) haber sitesi açmak mı istiyorsunuz?

• Kategori bazda tüm spor branşları veya spesifik olarak sadece futbol haberleri kona alan spor haberleri yayın yapan bir branş spor haber sitesi açmak mı istiyorsunuz?

Devlet memurları konulu bir memurlar haber sitesi yapmak mı istiyorsun?

 Sağlık konulu hemşire veya doktorlar ile ilgili güncel haber yapan bir sağlık haber sitesi kurmak mı istiyorsunuz?

•  Öğrenci konu alan bir öğrenci haberleri sitesi açmak mı istiyorsunuz?

inovasyon yani buluş-icat konuları kapsayan bir haber sitesi kurmak mı istiyorsunuz?

Yukarıda ilk bakışta aklıma gelen spesifik branşları sizinle paylaştım. Yani dilediğiniz konularda kendi hüner ve uzmanlık alanları kapsayan bir haber sitesi yapabilirsiniz. Ayrıca daha aklıma gelmeyen yüzlerce konulu güncel haberleri yayını yapacak bir haber sitesi yapabilirsiniz. Veya sayısız kategoriler ve alt kategoriler kapsayan ulusal bazda yayın yapan bir haber sitesi kurabilirsiniz elbette.

Neden Domain tescili yapmadan önce spesifik bazda haber sitesi olabilecek bir kaç kategoriden bahsettim, biliyor musunuz? Çünkü hangi tür bir haber sitesi açmasına bağlı olarak, buna uygun bir domain adı seçimi seo uyumu açısından artı değer katacaktır.  O nedenle, domain tescili yapmadan önce, ne tür bir haber sitesi açmak istediğinize karar vermelisiniz.

Haber Sitesi İçin Nasıl Bir Domain Tescil Etmelisiniz?

Haber sitesi açmak için nasıl bir domain adı belirleme stratejisi izleme konusunda size tavsiyemiz;

1-) Tescil  ettireceğiniz domain adında “haber” kelimesi içermesini öneriyoruz.

2-) domain adı uzunluğu 1-2 en fazla 3 kelime içermesini öneriyoruz.

3-) Haber sitesi domain tescili için komplike bir domain adı değil, İnternet ziyaretçileri açısından yazımı çok kolay ve akılda kalması en kolay bir domain adı tercih etmenizi öneriyoruz.

4-) Yani ziyaretçilerinizin telaffuz etmekte zorlanacağı bir alan adı kullanmaktan çekinmelisiniz. Unutmayın!

Çünkü, çoğu İnternet ziyaretçilerinizin arama motorlarında veya internet tarayıcısından direk olarak site adı ile haber sitenizi ziyaret etmesi oldukça önemlidir.

Ayrıca domain tescili yapılırken asla Türkçe karakter ( I-Ğ-Ü-Ş-Ö-Ç) içeremez, domain adı cümlesi içerisinde bu harf veya harfler var ise, bu “I-Ğ-Ü-Ş-Ö-Ç” harflerin yerine bu “İ-G-U-S-O-C” harfleri kullanmalısınız! Aksi halde alan adı tescili tamamlanmaz. Unutmayın!

Emin olun! Amacımız, bu eğitim rehberinde rastgele sıradan ve özensiz sadece bir haber sitesi kurmayı öğretmek değil, yukarıda size söz verdiğimiz gibi başarılı ve profesyonel bir haber sitesi açma ve kurmasını öğretmek. Zira kaliteli bir haber sitesi yapma konusunda sitemizin ziyaretçilerini çok önemsediğimizden emin olabilirsiniz!

Haber Sitesi Kurmak İçin Gerekenler

Bir internet haber sitesi açmak ve yayınlamak için neler gerekli? Yani bir internet sitesi nelerden oluşur ve nasıl meydana gelir? Özetle; İnternet başına geçip arama motorunda herhangi bir konuda ve herhangi bir şeyi aradığınızda, Arama motoru Google dahil, karşınıza çıkan istisnasız her şey, bir web sayfasıdır. Her bir web sitesinin domain (alan adı) tescili olabilmesi ve internet’te canlı yayınlanması için bir “web hosting” sunucu hizmeti sayesinde meydana gelir, Unutmayın!

Haber Sitesi Açmanın Maliyeti Nedir?

.com, .net veya .org vb. en popüler uzantılı bir haber sitesi açmak kaç para? Dünyanın her yerinde web hosting sunucu hizmeti, kiralama yöntemi ile satın alınır. Web hosting hizmeti öyle çok büyük paralar ile değil, inanılmaz derecede çok cüz-i bir bütçe ile kaliteli bir haber sitesi açabileceksiniz. Web hosting hizmeti satın almak için, tek seferde ödeme yapmak üzere, bir aylık, 6 aylık, 12 aylık, 24 aylık ve 36 aylık vb. ödeme seçenekleri ile kiralanır. Kaliteli web hosting fiyatları aylık $2.85 ile $14 dolar civarındadır. Türk ve Yabancı hosting firmaları karşılaştırma yapıldığında, en kaliteli yazılım, donanım ve en gelişmiş ve zengin uygulamaları sunan, yabancı hosting firmalarında bulunur. Elbette her yabancı hosting firması, en iyi hosting olduğu anlamına gelmez!

Ayrıca bazı hosting firmaları, domain için de, ayrıca yıllık aidat alırken, nadir de olsa bazı hosting firmaları da, domain kaydı bir yıl ücretsiz sunar. Domain fiyatları ise, yıllık şeklinde peşin ödenir. Domain adı ücretli olan hosting firmaları, yıllık domain ücretleri $10 ile $20 dolar civarındadır.

Haber Sitesi Kurmak İçin Hosting Firması Seçimi ve Önemi

Aslında internet ortamında binlerce web hosting siteleri ile karşılaşabilirsiniz. Ancak, öyle hosting siteleri var ki, karşılaşılan sorunu çözme yetenekleri çok zayıf olduğu için müşterilerini verem edercesine, kaliteli hizmetten yoksundur. Böyle hosting firmaların sayısı oldukça fazladır. Çünkü tüm hosting şirketlerin plan paket içerik özellikleri, yazılım ve donanım kalitesi aynı değerde değildir! Zira hosting yazılım ve donanıma bağlı olarak, sayfa indeksleme hız süreleri, dar içerikli yönetim paneline sahip bir yönetim paneli olması halinde, haber sitesi kurma keyfinizi kabusa dönüştürebilir! Ziyaretçilerinizin arama motorundan sitenizi ziyaret ederken veya sayfalar arası geçiş yaparken sayfanın kasıldığını düşünün, o takdirde ziyaretçilerinizin web sitenizi erken terk etmesine neden olacağından, bu durum, maddi ve manevi olarak sizin için çok büyük kayıp olacağı kuşkusuz! Bir haber sitesi kurmak için hosting firması seçimi asla şansa bırakılmaz. O nedenle en iyi hosting plan, hosting sunucu yazılım ve donanım kalitesi ve en uygun hosting fiyatı sunan bir hosting şirketi bulmak oldukça önemlidir. Herhangi bir arama motorlarında rastgele arama yaparak de haber sitesi için isabetli bir hosting firması bulmak hiç de kolay değil! Zira kaliteli ve profesyonel bir haber sitesi kurmak için doğru bir hosting firmasından zengin özellikleri barındıran bir hosting planı almak çok çok önemli…

En İyi Hosting Firması Tavsiyesi

SiteNasilKurulur.Net webmaster platformunda, sitemizin ziyaretçileri için “En İyi Hosting Firmaları” başlıklı sayfamızda tavsiye ettiğimiz Dünyanın en iyi ilk 5 web hosting firmaların listesi güncel olarak sunuluyor.

En iyi hosting firmaları başlıklı sayfamızda, en uygun hosting fiyatı, yazılım ve donanım kalitesi en gelişmiş hosting sunucu teknolojisi barındırıp ilk sıraya layık görünen www.tmdhosting.com web hosting hizmeti %65 indirim almak için aşağıdaki eğitim video eşliğinde almak için BURAYA TIKLA. Ayrıca sitemizin ziyaretçilerine özel %5 daha fazla iskonto ile aylık $2.80 dolar ile sınırsız bir hosting planı elde etmek ve domain kaydı bir yıl boyunca ücretsiz olmak üzere aşağıdaki eğitim video eşliğinde indirimli kupon kodunuz: sitekurmak kullanmayı unutmayın!

Tebrikler! Yukarıdaki eğitim videosu eşliğinde haber sitesi için domain tescili ve hosting hizmeti satın alma işlemi tamamladınız ve (devamında) internet haber sitesi için tevsiye ettiğimiz “wordpress” uygulaması ile bir internet haber sitesi açmış oldunuz.

ÖNEMLİ NOT: Hosting hizmeti satın alma işleminden sonra, eğer domain hesabınız için haber sitesi internet’te yayınlama konusunda hesap onayı için problem ile karşılaşırsanız, (her konuda) Türkçe destek ve hesap onayı için mutlaka bize bildiriniz.

Yardıma mı İhtiyacınız Var? Bize Soru Sormaktan Üşenmeyin ve Çekinmeyin Lütfen! Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?
Yardıma mı İhtiyacınız Var?
Bize Soru Sormaktan Üşenmeyin ve Çekinmeyin Lütfen!
Size Nasıl Yardımcı Olabiliriz?

 

 

 

 

 

Haber sitenizin seo dostu içerik düzenleme ve eğitim rehberine devam etmek için Buraya Tıkla.

Haber Sitesi Google News Kaydı Yapmalısınız

Google News Kayıt Başvurusu
Haber Sitesi Google News Kayıt Başvurusu Nasıl Yapılır?

Bir haber sitesi için Google news kaydı oldukça önemlidir. Eğer profesyonel bazda bir haber sitesi sahibi olmak istiyorsanız mutlaka haber sitenizi Google News kaydı yapmalısınız. Google news kayıtlı bir haber sitesi, hem prestij sahibi olur hemde çok fazla hit kazanır. Peki Google news kayıt için tüm başvuru talepleri onaylar mı? Cevap; Kesinlikle hayır! Çünkü, Google news kayıt başvurusu yapılan haber sitelerin tüm ayrıntılarını titizlikle ince elleyip sık dokur. Unutmayın! Bu nedenle Haber siteniz için Google news kaydı için başvuru yapmadan önce mutlaka haber sitenizin tüm içerik düzenlemesi tamamlamış, profesyonel bir görünüm ve zengin bir içeriğe kavuşturmalısınız. Ayrıca, haber sitesi kurar kurmaz hemen google news kaydı için başvuru yapmak için çok acele etmemelisiniz! Yani haber sitenizi google news kriterlerine uyumlu hale getirdikten sonra google news kaydı için başvurmalısınız. haber sitenizin google news başvurusu kabul edilmesi halinde, her bir haberinizin google news’te yayınlanması demek, google news’ten haber sitenize ekstradan binlerce ziyaretçi demek ve bu ziyaretçiler sizin için nakit kazanç demektir. Peki, haber sitenizin Google news kayıt başvurusunun kabul olması için neler yapılmalı?

Bir Haber Sitesinin Google News Kriterlerine Uygunluğu Nedir?

Bir habe sitesinin google news kriterlerine minimum uygunluğu nasıl olmalı? Bir internet haber sitesinin google news kayıt başvurusunun kabulü için aşağıdaki belirtilen unsurların fazlası haline getirin, ancak aşağı özellikleri taşımaması gerektiğini unutmayın! İnternet haber sitesi google news başvuru kayıt öncesi neler yapılmalı?

1-) İnternet haber sitenizin Footer (sitenizin en alt) kısım için  “Künye” başlıklı bir sayfa oluşturmalısınız.

Örnek olarak 2 adet “künye” sayfası görmek için;

http://www.haber7.com/kunye

http://www.haberturk.com/kunye

İMTİYAZ SAHİBİ: Her haber siteniz firma veya şirket değilse, haber sitesi sahibinin ismi ve soy-ismi ve bir webmail adresi yazılır.

ADRES: Adres başlığı altında bir adres, sabit telefon, fax ve bir webmail adresi yazılır.

GENEL YAYIN YÖNETMENİ: Bir (kendi) isim belirtiniz.

KOORDİNATÖR VE SORUMLU MÜDÜR: Bir isim belirtiniz.

EDİTÖRLER: En az 3 isim ve her biri için birer webmail adresi bulundurunuz.

GECE VARDİYASI EDİTÖRÜ: En az bir isim ve şişinin isim soy isimle başlayan bir webmail bildiriniz.

HUKUK DANIŞMANI: Bir avukat ismi bildirmeniz kafidir.

MALİ MÜŞAVİR: Bir muhasebeci ismi kafidir.

KURUMSAL İLETİŞİM: Bir isim ve webmail bildiriniz.

SİTE İLETİŞİM: Bir isim ve webmail bildiriniz.

VİDEO VE FOTO GALERİ EDİTÖRÜ: Bir isim bildiriniz.

REKLAM SORUMLUSU: Bir isim ve webmail adresi bildiriniz.

SERVİS SAĞLAYICISI: web sitenizin hosting adı kafidir.

YAZARLAR: kategoriler (üst bölümde) “yazarlar” başlıklı bir safa/kategori ve içeriğinde kendiniz dahil en az 3 yazar ismi ve isimleriyle uyumlu webmail adresleri.

GOOGLE WEBMASTER TOOLS: Haber sitenizi mutlaka Google “Web Yöneticisi Araçları” kayıt yapmalısınız.  web sitemizin “Üçüncü bölüm eğitim rehberi” sayfasında, web yöneticisi araçlarına kayıt için eğitim videosu bulabilirsiniz. Unutmayın!

TAVSİYE (en az) KATEGORİLER: “Son Dakika, Ekonomi, Dünya, Güncel, Siyaset, Kültür&Sanat, Sağlık, Teknoloji Spor Yazarlar, ve Mutlaka webmail, adres, sabit telefon içeren bir “iletişim” sayfası  olmalı ve haber sitenizin ana sayfası mutlaka olmalıdir. Ayrıca ulusal bazda yayın yapan bir kaç haber sitelerin kategorileri inceleyerek, (konusunda haber yapmayı düşündüğünüz) daha fazla kategori ve alt kategorileri çoğaltabilirsiniz.

 

İki adet Örnek sayfa: http://www.haber7.com/yazarlar   ve http://www.haberturk.com/htyazarlar  Mutlaka inceleyiniz.

YAZILIM VE SİSTEM YÖNETİMİ: Kullanmış olduğunuz yazılım, uygulama scripti kanıtlayan lisanslı olduğu firmayı belirtiniz:  Örnek: wordpress 4.8.1 tr_TR altyapısı ile PHP yazılım dili vb.

Eğer web sitenizin “dünya, ekonomi ve spor kategorileri var ise, her biri için birer isim belirtmelisiniz.

Sitenizin footer kısmına gelecek şekilde “Yayın İlkeleri” başlıklı bir sayfa ile site kullanım “şartlar ve koşulları” oluşturan ilkeleri mutlaka belirtmelisiniz.

ÖRNEK YAYIN İLKELERİ:  http://www.haber7.com/yayin-ilkeleri    Kendinize göre özgün “şartlar ve koşullar” metni düzenleyebilirsiniz.

Haber Sitesi Google News Kayıt başvurusu Nereye Yapılır? 

Haber sitenize en az 3 aylık kaliteli ve özgün haber yayını yapmalısınız! Aslında Bir haber sitesinin google news kayıt başvurunun nereye yapıldığını bulmak oldukça kolaydır.

A- İlk evvela  (ücretsiz) bir G-mail” e-posta hesabınızın var olması gerektiğini ve yukarıda bahsettiğimiz gibi, haber sitenizi google web yöneticisi araçları, orijinal adı, “Google Search console” kayıt yapmış olmanız gerektiğini unutmuyoruz!

B- G-mail e-poste hesabımıza giriş yapıyoruz ve yeni bir sekme ile  Google arama motoruna “google haberleri tanıma” anahtar kelimesi ile arama yaptığınızda kaşınıza çıkan “Google Haberleri Tanıma” başlıklı sayfasına tıklayın.

ÖNEMLİ NOT: Sayfaya girdiğinizde, her ne kadar yukarıda google news kayıt için koşullardan bahsettiysek de, google yönergeleri her zaman google yöneticileri tarafından gelişen teknolojiye paralel olarak güncelleme yapmaya açık olduğunu, bu nedenle her zaman bu sayfadaki en güncel “Google Haberler Genel Yönergeleri ” başlık altındaki yönergeler geçerlidir. Yani haber sitenizi google haberlerine kayıt yapacağınız zaman, en güncel google news kayıt yönergeleri bu sayfada bulunduğunu  ve mutlaka Google yönergeleri okumayı ve haber sitenizi bu yönergelerine uyumlu hale getirmeyi unutmayın!

C- Haber sitemizin  var ise eksiklileri gideriyoruz ve sayfanın altındaki bu sayfanın aşağısında “Sitenizi Bizimle Paylaşın” başlık altında Web yöneticisi yönergelerimize  link’ine tıklıyoruz ve bu  https://partnerdash.google.com/partnerdash/d/news#p:id=pfehome  sayfaya girmiş olacaksınız.   Aslında bu bölüm de, tıpkı “google search console” (Google web yöneticisi araçları) gibi haber sitenizin “google news” yönetim alanı olduğunu unutmayın! Sayfanın altında “Google Haberler için bir web sitesi mi önermek istiyorsunuz? Burayı tıklayın.”  link’ine tıklayın ve haber sitenizi google haberlerine kayıt yapmaya başlayın.  Haber sitesi Google News kayıt başvurusu yapıldığında google yöneticileri haber sitenizi inceleyecektir. Haber sitesi onay veya reddetme süresi yaklaşık 2 hafta zaman alabilir, Unutmayın!

Ç- Haber sitenizin onay sonucu için google g-mail e-posta adresinizi bilgilendirme mesajı göndermeme ihtimali olabilir. Google news kayıtlı hesabınızın adı “News Tools” şeklindedir. Haber sitesi google haberlerine kaydı onaylama durumu öğrenmek ve hesabınızı yönetmek için “News Tools” hesabına giriyorsunuz. Yani google arama motoruna “Google News Tools” anahtar kelimesi ile arama yaptığınızda bu “News tools – Google Partnerdash”  başlıklı sayfaya g-mail e-postanızla birlikte erişim sağlıyorsunuz.

Haber Ajansına Üyelik Kaydı

Haber sitesi kurduktan sonra günlük ve anlık son dakika haberleri nasıl elde edeceksiniz? Haber sitesine anlık sıcak haberleri yayınlamak için bir kaç seçenek kullanılabilir.

Haber muhabirleri oluşturup kendi muhabirleriniz vasıtasıyla haberleri elde etmek, Haber ajanslarına üyelik yapıp anlık ham ve sıcak son dakika haberleri elde etmek veya Televizyon başında saat başı haber kanallarından anlık veya naklen canlı haberleri elde etme seçenekleri.  Ayrıca bir diğer seçenek ise internet haber sitelerinden kopyala yapıştır şeklinde haberleri elde etmek. Bu seçeneği ise, hiç tavsiye etmiyorum. Çünkü, ciddi anlamda kaliteli ve profesyonel bir haber sitesi özgün haber yayınlamak yakışır ve kopyala yapıştır şeklinde haberleri kendi haber sitenizde yayınladığınızda, haber siteniz kayda değer ziyaretçi potansiyeli yakalayamaz!

Gelelim haber ajansı konusuna; Bu makaleyi yazdığım bugün itibariyle Türkiye’de güçlü haber ekibi bulunduran üç adet haber ajansından bahsedebiliriz. Haber ajansların adları şöyledir:

Türkiye'de Faaliyet Gösteren haber Ajansları
Türkiye’de Faaliyet Gösteren haber Ajansları

Anadolu Ajansı (AA). Anadolu ajansı, devletin resmi haber ajansıdır. İhlas haber ajansı (İHA) ise, İhlas holding’e aittir.  Üçüncüsü ise Doğan haber ajansı (DHA). Doğan haber ajansı ise, Doğan holsing’e (Aydın Doğan) aittir. Ayrıca Fetö/PDY’ye ait Cihan haber ajansı vardı. Ancak Fetö terör örgütüne ait cihan haber ajansı ise, tasfiye edildi!

Haber Ajanslarına Üyelik Kaydı Talep Formu

Haber ajanslarına isteyen herkes üyelik yapabilir ve haber ajanslarına üyelik yapmak ücretlidir. Haber Ajanslarına üyelik yaptığınızda haber fotoğraf, görüntü (video) ve ayrıntılar ham olarak bildirmiş olduğunuz e-mail adreslerine günün her saat ve dakikasına anlık olarak gönderilir.

Her üç haber ajansların üyelik talep formu linkleri buradan Anadolu ajansıİhlas haber ajansı ve Doğan haber ajansı ulaşabilirsiniz. Kaliteli ve profesyonel bazda bir haber sitesi haberleri özgün olarak yayınlamak için en az bir haber ajansına üyelik hizmeti satın almanızı önemle tavsiye ediyorum.

Haber sitenizin seo dostu içerik düzenleme için “üçüncü bölüm eğitim rehberi“ne devam etmek için Buraya Tıkla.

Ayrıca üçüncü bölüm eğitim videoları izledikten sonra (sitemizin ana sayfasında “wordpress haber temaları” başlıklı makalemizi mutlaka incelemenizi öneriyorum. Sizler için araştırıp inceledik ve  en iyi 10 ücretsiz “wordpress haber temaları” isimleri ve tema özellikleri bulacaksınız.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir