Home » Google » Google’dan Soru Ve Cevaplar İçin Arama Sonuçları Hizmeti
Search Console'da Sayfa sorgusu için görebildiğiniz bir sonuç örneği

Google’dan Soru Ve Cevaplar İçin Arama Sonuçları Hizmeti

Kaliteli Arama Sonuçları İçin Soru ve Cevap Sayfa

İnsanlar Google’a her türlü soru hakkında bilgi almak için geliyor. Sıklıkla aradıkları bilgi, kullanıcıların birbirlerinin sorularını sorduğu ve yanıtladığı sitelerdir. Popüler sosyal haber siteleri, uzman forumları, yardım ve destek mesaj panoları bu modelin örnekleridir.

Arama sorgularındaki Soru ve Cevap Zengin Sonuçlar

Arama sorgularındaki Soru ve Cevap Zengin Sonuçlar

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Soru Ve Cevap Sayfası

Google, Search Console‘da “Soru ve Cevap Sayfa”, bir soru ve cevap biçiminde veri içeren web sayfaları içeren ek bir özellik sunar. Bu, soruya sıfır ya da daha fazla yanıtın takip ettiği bir sorudur. Bir soruyu temsil eden içerik ve cevapları için verilerinizi schema.org QAPage, Soru ve Cevap türleriyle işaretleyebilirsiniz.

Düzgün şekilde işaretlenmiş sayfalar, arama sonuçları sayfasında görüntülenen zengin bir sonuca sahip olabilir. Bu zengin işlemler, sitenizin Arama’daki doğru kullanıcılara ulaşmasına yardımcı olur. 

Search Console'da Sayfa sorgusu için görebildiğiniz bir sonuç örneği

Search Console’da Sayfa sorgusu için görebildiğiniz bir sonuç örneği

Kullanıcıların, hangi arama sonuçlarının sorularıyla ilgili en iyi bilgileri verebileceğini daha iyi tanımlamasına yardımcı olmak için, soru ve yanıt siteleri için yeni bir zengin sonuç türü geliştirdik. Uygun Q & A sayfaları için arama sonuçları, en iyi yanıtların bir önizlemesini görüntüler. Bu yeni sunum, site sahiplerinin içeriğiyle ilgili doğru kullanıcılara ulaşmalarına yardımcı olur ve kullanıcıların sorularıyla ilgili bilgileri daha hızlı almasına yardımcı olur.

Zengin sonuç işlemine yönelik içeriğinizi etkinleştirmeye ek olarak, Soru-Cevap sayfanızı işaretlemek, Google’ın sayfanız için daha iyi bir snippet oluşturmasına yardımcı olur. Yukarıdaki örnekte, zengin sonuç gösterilmiyorsa, cevaplardan gelen içerik temel sonuçta görünebilir.

Gerçek görünüşün farklı olabileceğini unutmayın. Bir arama sonuçları sayfasındaki temel sonuçların ve zengin sonuçların en güncel düzenini görmek için google.com adresinde arama yapın.

Bu özellik için uygun olmak için, Soru ve Cevap içeriğiyle sayfalarınıza Soru ve Cevaplandırılmış bir veri ekleyin. Sayfanızın uygun olup olmadığını görmek ve arama sonuçlarındaki görünümü önizlemek için Google’ın Yapısal Veri Test Aracı‘nı kullandığınızdan emin olun.

Google Yapılandırılmış Veri Test Aracı

Toplam istatistikleri ve işaretleme hata örneklerini görmek için Search Console’a da göz atabilirsiniz. Performans raporu ayrıca, Arama sorgularındaki Soru ve Cevap Zengin Sonuçlarınızı gösteren sorguları ve bunların zaman içinde nasıl değiştiğini de gösterir.

 

Google’ın İçerik Yönergeleri Soru Ve Cevap Sayfa İçin Ne Diyor?

Sayfanızda bir soru ve cevap biçiminde bilgi varsa, bir soru olan Soru ve Cevap Sayfa işaretlemesini kullanın.
SSS (sıkça sorulan seriler) sayfaları veya sayfa başına birden çok sorunun olduğu sayfalar için Soru ve Cevap Sayfası işaretini kullanmayın. soru ve cevap sayfa işaretlemesi, sayfanın odağının tek bir soru ve yanıtları olduğu sayfalar içindir.

Reklam Amaçlı Soru ve Cevap Sayfa İşaretlemesini Kullanmayın!

• Her bir Soru’nun, sorunun tüm metnini içerdiğinden emin olun ve her bir Yanıt’ın, yanıtın tüm metnini içerdiğinden emin olun.
• Cevap işaretleme, soruya verilen cevaplar ve diğer cevaplar hakkındaki sorulara ya da yorumlara değil, sorulara cevaptır. Cevapsız yorumları Cevap olarak işaretlemeyin.
• Soru ve cevap içeriği, aşağıdaki içerik türlerinden herhangi birini içeriyorsa zengin bir sonuç olarak gösterilmeyebilir: müstehcen, küfürlü, grafiksel şiddet içerikler, tehlikeli ve yasa dışı etkinliklerin tanıtımına giren, nefret dolu veya taciz edici bir dil.
• Yapılandırılmış veri tipi tanımlar, bu bölümde Soru ve cevap sayfa ile ilgili yapısal veri türleri açıklanmaktadır.

İçeriğinizi görüntülenmek için uygun olmak üzere gerekli özellikleri zengin sonuç olarak eklemelisiniz. Daha iyi bir kullanıcı deneyimi sağlayabilecek yapısal verilerinizi daha fazla bilgi eklemek için önerilen özellikleri de ekleyebilirsiniz.

En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Açma Maliyeti Nedir?

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

, , , ,

Comments

  1. Kusursuz içerik. Ben kesinlikle bu siteyi beğendim. Teşekkür ederim!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*