Home » Google » Google’ın Yeni Arama Konsolu Faydaları

Google’ın Yeni Arama Konsolu Faydaları

Yeni Google Arama Konsolu, Web Siteler İçin Ne İfade Ediyor?

Makale Yazarı: Jayson DeMers

Google’ın Arama Konsolu Beta sürümü web yöneticilerine nasıl bir fayda sağlar? Google’ın hala arama motoru optimizasyonu (SEO) durumu ve geleceği hakkında bir sakıncaya sahip olduğunu iddia etmiyoruz.

Baskın bir rakip olmasının yanı sıra (pazarın yüzde 63.4’ü Google arama motoru ve yüzde 22.8 ise, bir sonraki rakip) Google, internet sitelerin performansını ölçmek için Google Analytics ve Google Arama Konsolu dahil olmak üzere lider bir yazılım ve araç sağlayıcısıdır.

Google Yeni Arama Konsolu Faydaları Nelerdir?

Google Yeni Arama Konsolu Faydaları

Dünyanın En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

Web Yöneticisi Araçları olarak Google, temel arama algoritması ya da ürünlerinden biriyse, herhangi bir şeyde önemli bir değişiklik yaptığında, profesyonel SEO pazarlamacıları hemen fark eder. Bu nedenle Google ilk yeni Arama Konsolunun Beta sürümü adlandırması ile kullanıma sunulduğunda, SEO topluluğu bunun arama endüstrisi için ne anlama gelebileceği konusundaki spekülasyonlarla çeşitli spekülatif tartışmalar ortalığı kavuruyordu.

Peki Tam Olarak Google Yeni Arama Konsolu Ne Amaçlanıyor?

Google’ın 8 Ocak 2018’deki İlk Resmi Duyurusu: Google’ın 8 Ocak 2018’de yayımlanan resmi duyurusunu irdelemeye başlayalım. Ağustos’ta Google’ın yeni  Arama Konsolu beta sürümünü sabit bir sayıya çıkardığını duyurdu. Google, bu yeni Search Console Beta sürümü önceden seçilmiş sayılı web yöneticilerine teklif etti. Her zamanki gibi, Google yeni ürünleri konusunda ihtiyatlı davrandı ve kitlelere sunmadan önce uygulamayı sınırlı bir kitleyle test etmek istedi. Bu arama konsolu beta sürümü aylar süren testlerden sonra Google, yeni arama konsolunun en popüler özelliklerinden dördünü genel kullanıma sunmaya karar verdi. Her zamanki gibi bu, aşamalı bir süreçti ve bu yüzden birkaç hafta boyunca seçilmiş web yöneticilerin kullanımına teklif etti.

Google yeni arama konsolunda dört yeni özellik nelerdi?: Arama performansı Arama Analizi bölümü, kullanıcıların genişlemesi için en önemli ve en çok istenen özelliklerden biriydi. Google’ın yeni Arama Performansı raporu, tıklamalar, gösterimler, TO’lar, ortalama sıralama konumunuz ve mevcut konumunuz dahil olmak üzere daha ayrıntılı veriler içerir. Web yöneticileri yeni arama konsolunda 16 ay geçmiş dönem veriye kadar günlük ziyaretçi istatistikleri karşısında görmesini sağlıyor. Bu, sistemin mevcut sınırlamaları üzerinde önemli bir gelişmedir.

Endeks kapsamı, Google Arama Konsolu zaten sitenizin nasıl dizine eklendiğine ilişkin bazı veriler sunmaktadır. Ancak yeni Dizin Kapsamı raporu size daha fazla bilgi gösterir. Dizin oluşturma hatası olduğunda sistem sizi otomatik olarak uyarır ve sorunun kökünü izlemenize yardımcı olabilir, böylece daha hızlı sorunu çözmenize yardımcı oluyor. Belirli bir konuyu ararken, bu verileri web gelitştiricinize hızlı bir şekilde iletebilmeniz için sorunu paylaşmanıza yardımcı olacak bir dizi düğme ile birlikte size bir dizi tanı aracı sunuluyor. Hata düzeltici işleminizin etkili olduğunu doğrulamak için kullanabileceğiniz bir “doğrulama düzeltmesi” düğmesi bile sunuyor.

Google yeni arama konsolunda Google AMP durum raporları: Google, birkaç yıldır hızlandırılmış mobil sayfaları (AMP) hizmeti ile internet kullanıcılarına mobil cihazlarda sayfalar arası süper hızlı gezinmeleri için web yöneticilerini AMP (Hızlandırılmış Mobil Sayfalar) yapmaları için teşvik ediyor. Bu nedenle yeni Arama Konsolunun performanslarını kapsayan yeni bir raporla güncellenme yapmanıza ön ayak oluyor. Sayfalarınızın nasıl görüntülendiği ve ortaya çıkan tüm hatalar dahil olmak üzere, AMP performansınızı izleyebileceksiniz. WordPress uygulaması ile yayınlayan web yöneticileri, web sayfaları ve yazıları Google AMP nasıl yapar?

Yeni Google arama konsolunda iş ilanları: Benzer şekilde, Google geçen yıl İşler için Google özelliğini belirli konumlara sundu ve yakında Arama Konsolu size bu işyerinde iş ilanlarını listeleme fırsatları sunacak (ve elbette performanslarını izleyebilecek) 

Eski Ve Yeni Arama Konsolundan Geçişler Nasıl Yapılır?

Bu dört özelliğin kullanımından sonra Google, yeni Arama Konsolundaki diğer özellikleri, yılın geri kalanında tüm kullanıcılara sunmayı planlıyor. Bu işlem tamamlanana kadar “eski” Arama Konsolu ve yeni beta arama konsolu sürümü birlikte kullanmaya devam edecek. Bu eski arama kosolu ve yeni arama konsolun her ikisini aynı anda yönetmeyi planlıyorsanız, iki sürüm arasında kolayca geçiş yapmak için bir gezinme çubuğu sunmuştur. Eski arama konsolundan yeni konsola geçiş yapmak için ekranın (ekranın sağ üst kısımda mavi ) “Yeni Search Console’u Kullan” butonu görürsünüz. Yeni arama konsolundan eski arama konsoluna geçiş yapmak için ise, (sol, en alt bölümde) “eski sürüme git” butonu görürsünüz.

Şunuda hatırlamakta vayda var. Şimdilik, yeni Arama Konsolunun AMP sürümü işlevsellik açısından sınırlıdır. Google ayrıca, yeni özellikler hakkında geri bildirim isteğinde bulunma konusunda da söz sahibidir. Kapsamlı testlere rağmen, bu arama konsolu hala yeni, bu nedenle herhangi bir endişeniz veya yorumunuz varsa kenar çubuğunda google’a kullanışlı bir “Geri bildirim” özelliği kullanabilirsiniz.

Yeni Arama Konsolu SEO Yapmak İçin Fırsatlar Sunar

Peki, bu bir bütün olarak SEO topluluğu için ne anlama geliyor? Birincisi ve en önemlisi, Google’ın geçmişte sınırlandırdığı arama performansı verilerinin bir kısmını açtığı anlamına geliyor. Bir SEO olarak, birbiriyle çelişen veri setlerine sahip olmaktan veya performansınızın belirli yönlerine kör olmaktan biraz daha sinir bozucu olacağından, doğru kaynaktan daha fazla şeffaflık olmanıza yardımcı olur.

Kolaylaştırılmış iletişim ve düzeltmeler: Google’ın yeni özellikleri, ekibinizde web sitesi hatalarını iletme ve sonunda bunları düzeltme işlemini de büyük ölçüde geliştirmenize yardımcı olur. Bilgileri tek bir düğmeyle paylaşabilmek, yanıt sürelerini önemli ölçüde azaltacaktır ve doğrulama özelliğine sahip olmak, işinize daha fazla güvenmenizi sağlayacaktır.

Sonuç olarak: Google’ın AMP özelliklerini daha fazla veriyle desteklediği görülüyor. Bu, özelliklerden yararlanan herkes için bir nimettir ve yakın gelecekte diğer özellikler için benzer işlevler görmeyi bekliyorum. Ayrıca, Google’ın yeni Arama Konsolunda bazı yeni ve daha şeffaf özellikler görmekten heyecan duyuyorum. Çünkü, Google Search Console aracını düzenli olarak kullanıyorum. Zaman, bu değişikliklerin ne kadar kalıcı veya ne kadar yararlı olduğunu gösterecektir, ancak uygun şekilde kullanılırsa, SEO endüstrisinde şeffaflığı artırmak için atılmış büyük bir adım olabileceğine inanıyorum.

Dünyanın En İyi Hosting Firmaları Hangisi? İşte Detaylar…

Domain Transferi Nasıl Yapılır? İşte Ayrıntılar…

Web Sitesi Kurma Rehberi İle Profesyonel Bir Site Kur

NOT: Makalemizi faydalı bulduysanız, daha iyi bilgiler sağlamamız için sosyal paylaşım hesabınızda paylaşarak bize destek olabilirsiniz!

, , , , , , ,

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

*
*